Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Sumele peste 2000 euro trimise in tara verificate de stat

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Pe 13 august 2019 a aparut o noua duda in presa cum ca statul ar pregati un text de lege care sa oblige romanii aflati in strainatate sa declare sursa fondurilor pentru sumele trimise in tara care depasesc 2000 de euro.  Initiativa e mai veche.. inca din timpul guvernului condus de Darius Valcov in 2018

dar nu e clar cine ar trebui sa declare la Oficiul Spalarii Banilor aceste sume - cei care trimit bani, bancile prin care trec banii.. rudele ramase in tara sau cine?


La fel.. toti cei care realizeaza tranzactii peste 10.000 de euro ar putea fi obligati sa declare sursa fondurilor.

Intrucat informatia nu e foarte clara, iar textul de lege nu se gaseste nicaieri luati-o cu rezerve de fake news pana cand apare ceva concret.

https://observator.t...lor-307303.html
https://proconstanta...t-la-intrebari/
https://www.stiridia...ari_425461.html

10.000 euro, hai mai inteleg, dar 2000 de euro e un kkt, bani de mancare pentru cei din tara.  Un roman plecat pe afara castiga in 1.5 luni de munca 2000 de euro.

Edited by Kres, 14 August 2019 - 13:30.


#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Folosesti solutii de tip revolut si ai cam scapat.

#3
gelumihai21

gelumihai21

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 430
  • Înscris: 23.07.2019

Quote

10.000 euro, hai mai inteleg, dar 2000 de euro e un kkt, bani de mancare pentru cei din tara.  Un roman plecat pe afara castiga in 1.5 luni de munca 2000 de euro.
Smecheria este verificarea impozitării. Dacă firma unde lucrezi plăteste impozitul pe salariu către statul respectiv, poti trimite liniștit în România cât de mulți bani ai.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,583
  • Înscris: 30.10.2003
E bine. Numai sa sa nu le vina ideea de a impozita banii primiti din strainatate Posted Image

#5
gelumihai21

gelumihai21

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 430
  • Înscris: 23.07.2019

Quote

Numai sa sa nu le vina ideea de a impozita banii primiti din strainatate
Nu se poate dublă impozitare!

#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Se revine la metoda carausiei,faci o cursa pana in tara si iti aduci sacosa cu bani

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,964
  • Înscris: 15.04.2019

View PostdreaQ, on 14 august 2019 - 13:34, said:

Folosesti solutii de tip revolut si ai cam scapat.
Până când o să le-nchidă FBI-ul (direct sau prin parteneri).

#8
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017
WTF??? Posted Image Posted Image

Edited by Kappa17, 14 August 2019 - 13:50.


#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Foarte bine fac , sa verifice de unde au bani si pe astia cu pielea mai inchisa la culoare si binenteles sa-i intrebe de unde au avut bani de palate daca ei n-au muncit in viata lor !

#10
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Gata, am gasit si proiectul de lege, deci nu e fake-news... Daca vreti sa va bateti capul, cititi aici.. in special in paginile 9-12 (nu-s jurist de fel, n-am avut rabdarea necesara)

E vorba doar de activitati suspecte de spalare de bani care exista si in prezent dar in alt cuantum.. Cum spuneam 2000 de euro e o suma mica totusi, sa-ti bati capul cu ea.

http://www.onpcsb.ro...inta Guvern.pdf

Edited by Kres, 14 August 2019 - 13:54.


#11
Ferlito

Ferlito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 29.03.2019
Cum a zis si domnul gelu, scopul ascuns sau nevorbit este de a verifica impozitarea ACOLO, iar daca omul lucreaza la negru sau cu posteriorul sau e mai bronzat si lucreaza la portofele, il impoziteaza in ro. Asta ar fi teoria, dar in practica o sa sperie un pic lumea si o sa se ajunga iar sa care lumea sacosele de bani prin atlasib.

#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Kres- MI SE RUPEEE STII CA MI SE RUPEE?  Lucrez legal ca majoritatea de 90%. Deja platesti taxele aferente venitului. Demonstrabil oricand.  Sa dea legea/OG.  Nu ne afecteaza!  Bonus-poate iau eu /noi ceva inapoi de la actionarea in justitie!

#13
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017
Crypto e solutia! Posted Image

Edited by Kappa17, 14 August 2019 - 13:58.


#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,508
  • Înscris: 19.04.2009
Abia astept

Sa vad ce mai fac schizofrenicii anti banci si balaurul european si cei care lucreaza ilegal/ fura/ evaziune/ etc :D

#15
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017

View PostLex404, on 14 august 2019 - 13:57, said:

Abia astept

Sa vad ce mai fac schizofrenicii anti banci si balaurul european si cei care lucreaza ilegal/ fura/ evaziune/ etc Posted Image
Vor folosi cryptomonede, evident. :)

#16
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostMikeSpike, on 14 august 2019 - 13:53, said:

Kres- MI SE RUPEEE STII CA MI SE RUPEE?  Lucrez legal ca majoritatea de 90%. Deja platesti taxele aferente venitului. Demonstrabil oricand.  Sa dea legea/OG.  Nu ne afecteaza!  Bonus-poate iau eu /noi ceva inapoi de la actionarea in justitie!

Asta stiu si eu.. ca lucrezi legal dar pe la ANAF ai trecut la plecarea si revenirea in tara asa cum spune legea?

https://static.anaf..../A2_74_2012.pdf
https://codfiscal.ne...-precizari-anaf

#17
Ferlito

Ferlito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 29.03.2019

View PostLex404, on 14 august 2019 - 13:57, said:

Abia astept

Sa vad ce mai fac schizofrenicii anti banci si balaurul european si cei care lucreaza ilegal/ fura/ evaziune/ etc Posted Image
bani, ce sa faca

#18
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,713
  • Înscris: 13.03.2005
Cei care fac evaziune au tot timpul soluții de evitare a legii. Doar nu sunt pârliți fără informații ! Sigur sunt consiliați și găsesc căi ca si până acum sa își care banii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate