Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

selectare retele folosite in roaming

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 10.05.2004
imi amintesc vag ca unul dintre primele telefoane mobile pe care le-am folosit (ericsson a1018) avea o functie interesanta in meniul de roaming - puteam selecta o serie de retele pe care telefonul sa le foloseasca (si doar pe acestea) in roaming. cu alte cuvinte, in roaming telefonul se limita la cautarea si folosirea doar a retelelor preselectate. cum facea selectia intre retelele preselectate si care erau criteriile dupa care renunta la o retea si se inregistra pe alta, habar nu am.

intrebare - exista vre-o aplicatie pentru telefoanele actuale (fie android sau apple) care sa faca asa ceva?

curiozitatea de mai sus a aparut dintr-un motiv practic: acum vre-o doua luni am trecut prin monaco, unde nu este UE iar tarifele de roaming pe reteaua locala sunt aliniate cu venitul mediu local Posted Image. insa retelele frantuzesti si chiar italiene acopera relativ bine zona. problema a fost sa conving telefonul sa le foloseasca doar pe acestea.

Edited by suri, 11 August 2019 - 19:42.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003
In mod normal se face o setare, selectare manuala retele si atat. Cand nu mai ai semnal la ea sta in "112" nu se baga pe altele daca ai setat manual.

Edited by andreic, 11 August 2019 - 19:47.


#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Faci asta din setarile telefonului, dai cautare manuala retele si iti selectezi reteaua care ar folosio automat operatorul tau in tara aia. Orsovenii cred ca au toti setate retelele manuale la telefon ca au sarbii semnal puternic si e jale daca intri pe reteaua lor non-ue.

#4
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 10.05.2004
aveti amindoi dreptate, dar asta este varianta ... limitata, ca sa zic asa. acum imi dau seama ca poate n-am fost foarte explicit: la ericssonul ala selectam reteaua ca si furnizor (vodafone / orange / etc). la smartfonu' actual daca dau in cautare manuala il blochez pe un furnizor + o tehnologie (ex Vodafone LTE). daca dispare acoperirea LTE dar exista Vodafone 2G, telefonul nu comuta Posted Image .

la fel de drept este ca la vremea ericssonului nu era cazul nici macar de 3G, dar cred ca ati inteles ideea...

Edited by suri, 11 August 2019 - 19:59.


#5
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Era ceva de genul "retele preferate" in meniul telefoanelor vechi.
Chiar puteai sa stergi sau sa adaugi anumite retele.
In astea mai noi n-am mai vazut asa ceva.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,479
  • Înscris: 01.12.2001
Setează roaming SEE, nu roaming world wide și scapi de stres. Din contul tău la operator. Sau din setările roaming din telefon. *100#

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ce doriți să obțineți ?
    Dacă ești într-o tara străină pe roaming rețelele selectate nu vor fi disponibile .
    Si oricum roamingul costa la fel indiferent de rețea .
    Care e smecheria ?

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Cred ca a explicatd estul de bien omul mai sus: retele preferate in roaming.
Adica NU selectare manuala o singura retea, ci o lista de mai multe.

Nu inteleg "Dacă ești într-o tara străină pe roaming rețelele selectate nu vor fi disponibile ."

Nu, roaming nu costa la fel indiferent de retea.
De exemplu, click aici pe diverse tari: https://www.digiroma...-mobila/roaming
Exemplu: esti aproape de granita Bulgaria - Macedonia, crezi ca ai tarife diferite, in functie de reteaua la care esti conectat ?!

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,479
  • Înscris: 01.12.2001

 cspot, on 12 august 2019 - 08:21, said:

Ce doriți să obțineți ?
Dacă ești într-o tara străină pe roaming rețelele selectate nu vor fi disponibile .
Si oricum roamingul costa la fel indiferent de rețea .
Care e smecheria ?
Șmecheria ca nu costa la fel in roaming. Sunt rețele preferențiale cu tarif mai mic. Nu știi bine.

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,086
  • Înscris: 18.12.2007
Care sunt? Poti sa dai un exemplu?

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,479
  • Înscris: 01.12.2001
Cu Turcia sigur. Era un topic aici luna trecuta. Caut și revin

Iata
https://www.orange.r...rnet-in-turcia/
Intrebări frecvente

Quote

   Cum funcționează opțiunea Internet în Turcia pentru abonați?
Imediat după activarea opțiunii se va efectua taxarea, iar resursele vor deveni disponibile pentru utilizare.
De asemenea, perioada de valabilitate de 7 zile va începe din acel moment.
Înainte de a începe să folosești internetul cât timp te afli în Turcia, asigură-te că ai selectat rețeaua Turk Telekom (Avea) , deoarece traficul de internet inclus în opțiune este valabil doar în această rețea.
În ce rețea pot folosi opțiunea Internet în Turcia?
Traficul inclus în opțiune este valabil doar în rețeaua Turk Telekom (Avea) , așa că asigură-te că te-ai conectat la rețeaua corectă înainte de a utiliza internetul.


#12
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 10.05.2004
am dat un exemplu chiar in primul post: monaco este un stat mic, care nu este in UE. exista o singura retea GSM locala, cu tarife de roaming genul 2 eur/minut. in acelasi timp cam pe tot teritoriul Monaco (care are o latime maxima de 1 km, deci in orice punct esti la maxim 1 km de granita) retelele din Franta si chiar Italia (care sunt in UE, deci sunt roaming free) ofera o acoperire mai mult decat decenta.

avind posibilitatea de a declara ca favorite retelele F-SFR, F-Orange si F-Buoygues, telefonul va cauta sa le foloseasca doar pe astea - fara costuri, evitand inregistrarea in Monaco Telecom - care ar aduce costuri suplimentare.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,479
  • Înscris: 01.12.2001
Aplica răspunsul #6

#14
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 AlexEn, on 12 august 2019 - 09:50, said:

Care sunt? Poti sa dai un exemplu?
Ai deja link mai sus !!!

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,086
  • Înscris: 18.12.2007
De aceea stiu si e singura de care stiu. La modul in care te-ai exprimat parea ca exista o multime de astfel retele in care ai tarife preferentiale.
Mai mult, optiunea NU iti da tarife preferentiale ci iti da niste resurse. Consumul ulterior este la tarife standard.

#16
pupu2008

pupu2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.02.2013
Salutare!
Am si eu o problema asemanatoare
Eu sunt venit acasa in cocediu si am cartela de Austria
Setez manual pe Digi dar dupa cateva minute sau dupa ce blochez ecranul trece inapoi pe Orange
In zona mea merge internetul foarte prost pe Orange.
Stie cineva daca exista o solutie?
Sistem de operare Android.
Multumesc.

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,086
  • Înscris: 18.12.2007
Inseamna ca Digi are semnal si mai prost decat Orange in zona ta sau ca operatorul din Austria are Orange ca retea preferata si forteaza trecerea.
La intrebarile astea nu iti poate raspunde decat operatorul tau de baza

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate