Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Probleme datorate perioadei indelungate de constructie?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Semy

Semy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 26.02.2007
Buna ziua,

Sunt interesat sa achizitionez un apartament intr-un ansamblu rezindential care urmeaza a se finaliza curand.

Am observat faptul ca ei au inceput lucrarile ( sapaturile, subsolul etc) inca din 2015! Trecand peste intrebarea "de ce o fi durat asa mult", ma intreb si: poate sa fie asta un indiciu clar ca vor exista probleme legate de structura (ca a fost expusa atata timp la intemperii), sau nu e neaparat obligatoriu sa fie probleme?

Va multumesc.

#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Il iei ca sa stai in el sau ca sa il inchiriezi ?

#3
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Pentru structura nu e neaparat sa fie probleme. Betoanele care se folosesc acum sunt destul de impermeabile, asa ca daca au stat in ploaie / zapada 2 ierni nu ar trebui sa fie foarte grav.

In schimb daca s-au intins pe 4 ani cu executia, probabil au avut probleme de finantare, deci au incercat sa faca economii, deci ai destule sanse sa ai probleme cu chestii de tipul hidro / termo izolatie, finisaje etc.

Oamenii pun intrebari legate de structura (ceea ce are logica, deoarece nu vrei sa mori strivit sub un morman de moloz) dar uita ca marile economii sunt la finisaje.

Revenind la intrebare: eventualele probleme de structura nu ar trebui sa aiba legatura cu timpul de executie, ci poate doar cu proiectul initial si cum a fost pus in opera. Ca la orice casa, ar fi util sa ceri toate documentele - am vazut de curand o postare pertinenta pe site-ul AICPS: http://www.aicps.ro/...-apartament-nou

#4
Semy

Semy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 26.02.2007
Sunt interesat sa locuiesc in el.

In legatura cu finisajele si restul lucrurilor ce tin de calitatea constructiei, true, e posibil (sau nu) sa faca rabat de la calitate, aici cred ca depinde de motivele intarzierilor si de modul in care aleg sa actioneze in acest sens.

Linkul oferit este interesant si va multumesc. Din pacate, de multe ori, diverse proiecte nu au unele documente la inceput si pana cand le au, deja au cumparat altii pe care nu i-au interesat aceste aspecte.

#5
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Ai cumparat la proiect?
Daca da...scuze, dar ai procedat prost!

NICIODATA nu cumperi la proiect/promisiuni, indiferent cat de bun pare pretul!

Si evita ansamblurile nefinalizate de nspe ani!   Au probleme mari de finantare, care se vor traduce in probleme de finalizare

Sincer, da, vei avea probleme - nu pe partea de structura, ci de finisaje! Umezeala aia sigur va avea ceva consecinte nasoale!

Edited by pinguinul666, 25 July 2019 - 10:07.


#6
Semy

Semy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 26.02.2007
Nu am cumparat inca dar iti spun ca rar se intampla sa gasesti un apartament nou la cheie sa il poti cumpara si maine sa te muti in el. Se dau toate. Bine, asta nu e o scuza pentru a actiona negandit, dar asta e alta poveste cu totul.

Revenind: la ce umezeala te referi? Tot ce stiu e ca in 2015 au facut fundatia si subsolul, nu stiu cum/cand/in cat timp au construit restul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate