Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Stirile "facute"

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
*Victor*

*Victor*

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 31.01.2006

View PostAcerMate, on Mar 12 2006, 10:03, said:

Pe mine ma enerveaza prezentatorii lor pe care tot ei ii numesc VIP protv sau VIP antena 1. Ce p@#$ mea de VIP e ala care citeste de pe ecran, nici macar nu citeste bine de multe ori. Mai apare Loredana Chimoiu cu buza ei crapata de la tigari si care totdeauna are stiri cu crime, violuri, batai. Apoi Barbaroase ala care se exprima cu "Dupa cum va spuneam" dar el de fapt nu ne spusese.
Vad ca oamenii condamna asemenea jurnale care scormonesc in rahat pentru senzational ieftin, dar de-aia tot se uita la acestea. Nu te supara, cine-i Loredana Chimoiu? (Chiar nu stiu, dar nici nu tin neaparat sa-mi raspunzi)

View Postbarbosa, on Mar 12 2006, 10:30, said:

sunt niste distrusi stat cei de la pro cat si la antena,si nu doar ei.cand li se strica prompterul devin instantaneu analfabeti.nu i-ati vazut cum ii taie apele si incep sa rasfoiasca nervosi prin foi fara sa reuseasca sa lege 2 cuvinte.imediat le ingheata zambetul ala tamp.a patit-o raluca arvat acum cateva zile si i-au trebuit 3 minute sa spuna ca iftimoaie s-a luptat cu nu stiu cine ,cu pauze de 5 sec. dupa fiecare cuvant.oricata tensiune si emotii ai avea,sa nu poti totusi sa legi o fraza de 10 cuvinte fara sa te balbai si sa repeti cuvintele mi se pare de toata jena.oare pe ce criterii ii angajeaza pe ratatii astia.si oare cum reuseau sa se descurce cei dinainte de era prompterului.va mai aduceti aminte de stirile de pe timpul decedatului...nici nu clipeau aia,si nu greseau o silaba ca a doua zi zburau de pe post.
Acum sa nu fim mai rai decat e cazul. E foarte greu sa faci o emisiune in direct, iar cand se intampla un accident din acesta iti trebuie in primul rand prezenta de spirit. Iar la cate televiziuni sunt in Romania inmultit cu numarul de prezentatori de stiri ar insemna ca trebuie sa fie toti super-competenti in acest domeniu, ceea ce e mai greu.

#20
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005

View Post*Victor*, on Mar 10 2006, 22:52, said:

Tipul de care zici tu va prezenta Jurnalul TVR de la ora 19 incepand de luni.

Sigur?!!!!!!! pai vorba cuiva... si noi la ce sa ne mai uitam?

#21
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005

View Post*Victor*, on Mar 12 2006, 11:16, said:

Vad ca oamenii condamna asemenea jurnale care scormonesc in rahat pentru senzational ieftin, dar de-aia tot se uita la acestea. Nu te supara, cine-i Loredana Chimoiu? (Chiar nu stiu, dar nici nu tin neaparat sa-mi raspunzi)
Acum sa nu fim mai rai decat e cazul. E foarte greu sa faci o emisiune in direct, iar cand se intampla un accident din acesta iti trebuie in primul rand prezenta de spirit. Iar la cate televiziuni sunt in Romania inmultit cu numarul de prezentatori de stiri ar insemna ca trebuie sa fie toti super-competenti in acest domeniu, ceea ce e mai greu.

asa este dar..... ati vazut ce fac cei de la cnn cand le pica legaturile sau se  balbaie? spun clar ne pare rau .. l-am pierdut pe x (ma refer la legatura) sau daca sunt doi si unul se balbaie fac misto unii de altii (fara sa sara calul) si pleaca destinsi mai departe. ati vazut cum procedeaza ai nostri? desi stii ca potential ii vede toata tara ei se fac ca nu s-a intamplat nimic!!!!!

in alta ordine de idei voua nu vi se pare ca Lucian Mandruta parca e din alt film la stirile alea de la antena? parca e ceva rupt de undeva si fortat altundeva..... ca sa nu mai vorbim ca e mereu in contratimp cu ...cum o cheama? .. in fine partenera de stiri.

si vranceanu stirea? mie a inceput sa imi fie frica sa ma uit la ea cand vezi cum stramba gura aia ca sa articuleze cate un cuvant....

daca as fi candidat eu... m-ar fi respins pentru accent... dar pe balabaitii aia, pe r -raitii, si asa mai departe de ce i-au acceptat oameni buni? ca sa nu mai vorbim de unii adevarati frankensteini atat de hidosi ca merg bine cu stirile despre violuri si morti....

p.s. si pana la urma cine e loredana chimoiu aia? a aflat careva? macar asa din curiozitate...

Edited by adizaha, 12 March 2006 - 15:08.


#22
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
eu am renuntat sa mai ma uit la protv / antena 1 de vreo 2 ani.

televizorul meu sta deschis doar pe realitatea, unul dintre putinele posturi cu stiri factute im mod profesionist.

#23
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003

View Postadizaha, on Mar 12 2006, 15:07, said:

p.s. si pana la urma cine e loredana chimoiu aia? a aflat careva? macar asa din curiozitate...
Este colaboratoarea pe stiri din Craiova al Antenei 1. Nu o ratezi daca te uiti la doua buletine de stiri ca tot apare cu ceva omor, jaf, viol etc.

#24
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
astazi (duminica seara) au exploatat moartea unor oameni vre 27 de minute. singura care facea nota discordanta (bravo lor era tevere)

problema cu laura stoica nu este ca era artista ci ca ceea ce s-a intamplat nu trebuia sa se intample.
Nu am vazut atat circ mediatic cand au murit nevinovatii ucisi de sotia marelui alb paunescu. si nu e corect.

si cand sa zic si eu asemeni unora dintre voi "nu credeam ca o sa spun ca tevere are cele mai bune stiri" am vazut ultima stire la tevere: se prezenta noul format cu Prelipceanu...... deci e clar... nu o sa ma pot uita pe postul ala de teve la stiri....

raman stirile de pe realitatea privite cu un ochi cat mai critic si mai atent pentru a descoperi pe cat posibil manipularea (si este la greu mai ales de cand l-au resuscitat pe tatulici).

traim vremuri media la fel de grele ca si aproape tot ce este acum in romania.

m-as uita  si pe antena 3 dar imi este foarte greu ... prezentatoarele sunt urate rau si nu au dinti in gura. apropo ati vazut vreun mascul pe acolo? se vede ca e televiziunea de care s-a ocupat fiica (sau sotia) pur-istului. parca s-au angajat din prietenie intre ele si fac televiziune. nu sunt misogin si nu am nimic cu femeile in general dar in cazul antena3 macar sa fi fost si ele mai prezentabile. si daca intentia a fost de a face o televiziune mai aproape de felul in care arata omul de zi cu zi (desi e un lucru de bun simt sa iti aranjezi cat de cat dantura...ca bani cred ca au) macar sa arate ca stiu ce fac si ca le merge mintea.... oricum probabil ca antena 3 e cu mult inaintea "monștrilor" (la propriu) proteve si antena!

#25
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
@ victor, bineinteles ca iti trebuie prezenta de spirit. dar astia nu au asa ceva asa ca ce mai cauta acolo.
e ca si cum ai spune ca iti trebuie permis ca sa sofezi ,dar daca nu ai nu e nici o problema,o sa fii doar un sofer mai prost.
@ zuppy ai dreptate.realitatea tv sunt singurii care inca mai rezista fara sa cada in pacatul comercialului si al penibilului.sunt singurii la care nu am vazut inca stiri zilnice despre crime si violuri decat in cazuri extreme( vezi cazul larissa),si singurii ila care nu am vazut stiri de o ora despre moartea laurei stoica.dumnezeu sa o ierte.

#26
*Victor*

*Victor*

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 31.01.2006

View Postadizaha, on Mar 12 2006, 19:45, said:

m-as uita  si pe antena 3 dar imi este foarte greu ... prezentatoarele sunt urate rau si nu au dinti in gura. apropo ati vazut vreun mascul pe acolo? se vede ca e televiziunea de care s-a ocupat fiica (sau sotia) pur-istului. parca s-au angajat din prietenie intre ele si fac televiziune. nu sunt misogin si nu am nimic cu femeile in general dar in cazul antena3 macar sa fi fost si ele mai prezentabile. si daca intentia a fost de a face o televiziune mai aproape de felul in care arata omul de zi cu zi (desi e un lucru de bun simt sa iti aranjezi cat de cat dantura...ca bani cred ca au) macar sa arate ca stiu ce fac si ca le merge mintea.... oricum probabil ca antena 3 e cu mult inaintea "monștrilor" (la propriu) proteve si antena!
Chiar seful stirilor din trustul respectiv, Vlad Petreanu, prezinta principalele editii (cea de la ora 18 si cea de la 21). Si mai e Mihai Gadea, dar el se descurca mai bine in postura de realizator de talk-show decat de "cititor de prompter".

#27
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Post*Victor*, on Mar 12 2006, 19:53, said:

Si mai e Mihai Gadea, dar el se descurca mai bine in postura de realizator de talk-show decat de "cititor de prompter".
Într-adevăr. În campania electorală mai avea puțin și o lua la bătaie în emisiune pe Mona Muscă. Acum îi are alături pe Jack Cristoiu și pe Nenea cu Mustață care fac un șou demn de Benny Hill.

#28
Adventure Pal

Adventure Pal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.05.2005
ProTV & A1 sunt statii comerciale iar programele lor de actualitati sunt facute pentru audienta in primul rand. Editiile cu Laura Stoica au facut super audiente. Asadar sunt multi care se uita.

Realitatea, A3, N24 sunt canale de nisa, au cu totul alt tip de format si alte concepte editoriale. Fac audiente mici dar au telespectatori mai bine informati/educati.

Asadar, e tv pentru toata lumea.

E ca la restaurantele din food-court-uri. Gasesti si fast-food, gasesti si unele mai smecherite, pentru buzunare mai grele. Alegi ce-ti place (si ce-ti poti permite).

Eu nu sunt furios ca sunt atatea canale tv, care-i problema? Macar am de unde alege.

#29
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Putem spune ca avem stiri si stiristi,reporteri...samd...cand vin strainii sa descopere stirile de la noi din tara ? ALO ! DEPT.DE STIRI ....stirile exista si la tara in zone izolate nu numai la oras acolo unde nu e greu sa le vezi sau sa le primesti de la institutii...Adevarat ca mai sunt si cazuri izolate....care fac exceptie de la ceea ce am spus . Cu adevarat cutremurat am fost de stirea de ieri, despre fetita din Moldova (iar Moldova? :) Ce rezulta cand exista saracie ... ? Saracie fizica materiala dar mai ales psihica....aia nu-s oameni (bunicii)....:(

#30
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005

View PostAdventure Pal, on Mar 13 2006, 17:48, said:

ProTV & A1 sunt statii comerciale iar programele lor de actualitati sunt facute pentru audienta in primul rand. Editiile cu Laura Stoica au facut super audiente. Asadar sunt multi care se uita.

Realitatea, A3, N24 sunt canale de nisa, au cu totul alt tip de format si alte concepte editoriale. Fac audiente mici dar au telespectatori mai bine informati/educati.

Asadar, e tv pentru toata lumea.

E ca la restaurantele din food-court-uri. Gasesti si fast-food, gasesti si unele mai smecherite, pentru buzunare mai grele. Alegi ce-ti place (si ce-ti poti permite).

Eu nu sunt furios ca sunt atatea canale tv, care-i problema? Macar am de unde alege.

nu e chiar asa. daca cei mai multi se uita la televiziunile astea tip tabloid (un termen vazut azi pe hotnews.ro) ce fel de natie e asta? nu te deranjeaza? pai atunci cand se imping in tine in autobuz... can fac coada nu in spatele tau ci pe spatele tau, cand vezi imbecilitate la tot pasul... de unde crezi ca vine? oare televiziunea nu are nici un cuvant de spus in problema asta?

exemplu de stupizenie in prezentarea unei stiri: tevere: stire despre craioveanu si contra : cei doi sunt prezentati ca fiind in tensiune si neintelegere. de ce? pentr uca unul vede poli campioana si celalalt nu!!! cat de penibil si apoi imagini cu craioveanu razand si spunand ca prietenul lui contra (nici urma de negativism aici) ii tot povesteste de poli. cum poti sa prezinti asa o stire?

ati pobservat tehnic proteve ... preluata acum si de alte televiziuni (am impresia ca proteve devine un deschizator de drumuri in tampenie) de a plati un bilet de avion sa ajunga nu stiu unde. iau un interviu unui roman il trunchiaza... si fac din el stiri pentru vreo trei zile. este marsavie si lipsa de profesionalism.

bun, daca ei sunt atat de dobitoci... oare ce iese de la universitatea aia media? nu tot dobitoci?

#31
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
din pacate pe ei ii intereseaza audienta(mai multa audienta-mai multa publicitate-mai multi bani),si nu profesionalismul sau educarea spectatorilor. si atata timp cat lumea se uita,ei isi ating scopul.

#32
Adventure Pal

Adventure Pal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.05.2005
Televiziunile comerciale sunt, in esenta, un business, care este reglementat dpdv legal, etic si deontologic mai mult decat alte business-uri (legea audiovizualului, codurile CNA, varii coduri deontologice). Totusi, tentatia irepresibila a oricarui patron de televiziune comerciala va fi sa forteze managementul postului sa obtina audiente cat mai mari, ceea ce inseamna castig mai mare. Raspunsul imediat este de a oferi acele programe care sunt dorite de cat mai multi telespectatori. Unele dintre acestea nu au alta calitate decat de a fi extrem de populare si nu neaparat si de bun-gust.

Iata un exemplu: un anume post de televiziune a transmis in direct inmormantarea Laurei Stoica si a prietenului ei. Un gest care e cel putin discutabil, dupa orice standarde. Totusi, nu s-a revoltat nimeni, ba dimpotriva, postul respectiv a facut audiente incredibile pe momentele respective.

Eu cred ca postul public e primul care ar trebui sa fie preocupat de calitatea programelor mai degraba decat de audienta acestora, de educarea publicului si de tratarea temelor relevante pentru societate. In fond, televiziunile comerciale vin pe gratis (except abonamentul pe cablu), in timp ce TVR incaseaza bani prin lege de la toti cetatenii (plus bani din reclame, plus bani de la buget, adica tot de la cetateni), ca atare are o raspundere directa fata de telespectatori.

Si, chiar daca ma repet: zau ca nu ma deranjeaza ca OTV transmite priveghiul Laurei Stoica intr-o fereastra si pe Gigi Becali pe restul ecranului. Nu ma obliga nimeni sa ma uit, pot alege altceva, daca vreau neaparat sa ma uit la tv.

#33
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
de acord....
mi se pare insa din ce in ce mai greu sa dai pe alt program fara sa cazi din lac in put. linia este foarte subtire intre acceptabil si intolerabil...

#34
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
Exemplu perfect de stire inventata la proteve:

s-au dus la copola si i-au dat o fotografie cu mitica dragomir si mircea sandu pe care scria nasul si corleone.
omul nu stia nimic. nu a putut sa spuna decat ce "it's funny"
apoi au insistat pe dragomir care s-a coborat la jegul de stire si a facut comentarii. pe sandu l-au intercalat cu o propozitie despre respect foarte probabil din alt context.

acestei stiri inexistente practic i s-a facut reclama trei zile la rand. s-a "starnit" interesul pentru nimic!!!!!!!!!!!!!!!!

oare cel care a putut gandi asa ceva, gretzosenia asta cum doarme? probabil ca doarme liniștit ca boul la iesle. el nu realizeaza ce mizerie face.... le urez sa decada cat mai repede.

incep din ce in ce mai mult sa cred ca jurnalistii acestor vremuri sunt niste impotenti mintali....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate