Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Uscare glădiță

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Va salut.
In urma cu 30 ani am cumparat un teren ce avea pe o latura copaci cu tepi (glădiță).
La acea vreme au fost taiati de la suprafata pamantului si [unsi] bine cu motorina.
Timp de 10-12 ani,totul a fost ok,in sensul ca nu a mai crescut nici o crenguta.In ultimii ani au revenit si chiar au ajuns la o inaltime de 4-5m.
As dorii sa ii tai la inaltimea gardului(1.5m)si sa-i usuc.Am incercat cu ierbicid ,insa nu are nici o influenta.
Ceva idei?

Edited by gcom61, 27 June 2019 - 18:04.


#2
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Tu vrei sa scapi de pomi , fara munca , fara bani cheltuiti . Nu se poate ! Vrei sa faci ceva , aduci un excavator , ceva de sapat si extragi tot , refaci terenul , gardul ...

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Au iest din seminte si vor mai iesi.
Terenul trebuie ingrijit cu regularitate.

#4
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 07.09.2004
Omul vrea sa-i usuce si sa ramana uscati ca si un fel de bariera de spini. Mai pe romaneste sa nu mai aiba de tuns.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,159
  • Înscris: 19.09.2005
gladita nu iese din seminte (nu fara a le sacrifica)
trebuie sa scoata radacinile, ani la rand.

Edited by arg, 27 June 2019 - 23:03.


#6
4alex

4alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 07.06.2010
scarifica

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 arg, on 27 iunie 2019 - 23:02, said:

gladita nu iese din seminte (nu fara a le sacrifica)

Nu trebuie neaparat  sa fie scarificate. E suficient sa fie stratificate...natural.
Semintele astea sunt foarte rezistente. Si peste o suta de ani pot germina, daca prind conditii favorabile.

Edited by pasilla, 27 June 2019 - 23:09.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,159
  • Înscris: 19.09.2005
adica daca ii arunc lu unu in gradina 2kile nescarificate o sa aiba niste bucurii peste cativa ani?

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mda.

Eu am patit asta cu Koelreuteria. Am aruncat cam un sac de seminte in gradina ( in urma cu vreo 10 ani) si acum nu mai scap de puieti.
Semintele astea sunt si "smechere". Sunt perfect sferice si la fiecare ploaie merg la "plimbare". Asa ca am toata curtea plina de puieti.

Edited by pasilla, 27 June 2019 - 23:20.


#10
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Nu este vorba [ sa scap de munca ]insa as prefera ceva pomi fructiferi.Pt ca au si avantajul ca opresc toti intrusii,as dori totusi sa pastrez actuala configuratie pana la 1.5m inaltime.
Anii trecuti,baietii intreprinzatori,m-au lasat fara 8pari la... vie(teava de 60x6mmx3m).Am inlocuit su spalier din beton...
Se pare ca le voi face baita cu ceva diesel(ca tot nu mai folosesc leutul).Radacinile nu vor fi scoase pt ca fiind panta(chiar taluz)fixeaza f bine solul...

ps: multumesc pt raspunsurile...off
      de fapt,un procent mare de raspunsuri de pe forum,sunt pe langa...

Edited by gcom61, 22 July 2019 - 12:03.


#11
Bitzyxxl

Bitzyxxl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.11.2009

 gcom61, on 22 iulie 2019 - 12:01, said:

Nu este vorba [ sa scap de munca ]insa as prefera ceva pomi fructiferi.Pt ca au si avantajul ca opresc toti intrusii,as dori totusi sa pastrez actuala configuratie pana la 1.5m inaltime.
Anii trecuti,baietii intreprinzatori,m-au lasat fara 8pari la... vie(teava de 60x6mmx3m).Am inlocuit su spalier din beton...
Se pare ca le voi face baita cu ceva diesel(ca tot nu mai folosesc leutul).Radacinile nu vor fi scoase pt ca fiind panta(chiar taluz)fixeaza f bine solul...

ps: multumesc pt raspunsurile...off
      de fapt,un procent mare de raspunsuri de pe forum,sunt pe langa...

Salut, cand vrei sa scapi de un copac, ii cureti coaja de pe tulpina pe o anumita portiune astfel ca usor, usor se va usca.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate