Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

53.000

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
99 replies to this topic

#91
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013

View Postcatalina1, on 17 iunie 2019 - 23:22, said:

Copii cu noroc, carora parintii biologici au ales sa nu le faca si mai mult rau.
La ca te referi cu si mai mult rau ?

#92
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,036
  • Înscris: 31.07.2007

View Postmihaela5, on 19 iunie 2019 - 10:03, said:

...

Chapeau, doamna!

#93
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View Postcatalina1, on 17 iunie 2019 - 19:46, said:

Acesta este numarul copiilor institutionalizati. Problem cunoscute de ani de zile. Un stat nepasator si incapabil. Si OAMENI SIMPLI CRUNT DE RAI. Sigur, statul are o mare parte din vina, dar oamenii...

https://www.digifm.r...4xoO2eY7WAePFiM


Partea cea mai trista (pe langa ce am scris mai sus), cea mai frustranta, e ca sunt atatia oameni care vor sa infieze, dar este foarte, foarte greu procesul. Aici este vina statului, la nivel de lege.
Este extrem de trist . Statul este vinovat cu V mare pt situatia in care se afla acesti copii. Ani de zile adoptiile internationale au fost interzise sub tot felul de motive care mai de care mai prostesti. Ca strainii adopta copii ca sa le fure organele, ca ii abuzeaza, ca ii omoara etc .Potentialul cel mai mare in parintii adoptivi se gaseste in  Vest iar statul si-a batut joc de acesti copii inlaturand cea mai mare resursa a adoptiilor. Este trist , rusinos , prostesc si inuman  .
Copilul meu nu este adoptat din Romania pt ca statul roman nu mi-a dat voie sa adopt copii din Romania pe motiv ca nu mai am cetatenie romana.

#94
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007

View Postmaccip, on 19 iunie 2019 - 12:29, said:


Oamenii pe care-i stiu eu ca au adoptat, nu cunosc parintii sau neamurile copiilor adoptati.

Pai nici nu trebuie ca familia care adopta sa se cunoască cu neamurile. Este treaba lucrătorului de caz sa obțină aceste acorduri.
Dar adopțiile grosso modo se împart în doua categorii, cu copilul identificat anterior procedurii de adopție și cu copilul disponibil.
In primul caz vrând nevrând te lovești de neamurile lui dacă exista. Iar dacă se duce vorba ca ai bani atunci sa te aștepți sa ii cunoști pe alde unchiu mătușa străbunicul etc

Edited by Kokoshmare, 20 June 2019 - 12:52.


#95
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
România, retrogradată în raportul Departamentului de Stat privind traficul de persoane

Quote

”Corupţia endemică şi o presupusă complicitate în infracţiuni legate de traficul de persoane persistă, fără să fie pedepsite, îndeosebi în cazul unor funcţionari care exploatează copii în timp ce aceştia se află în grija unor centre de plasament gestionate de Guvern”, denunţă Washingtonul.

Licuriciul e cu ochii pe noi, cu acuzatii serioase.

#96
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

View Postprintzul69, on 20 iunie 2019 - 10:28, said:


La ca te referi cu si mai mult rau ?
Adica au acceptat sa devina adoptabili, le-au dat sansa sa isi gaseasca niste parinti asa cum e colega noastra Mihaela.

#97
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011
Un pic despre procesul de adoptie:

Melania Medeleanu

Quote

A trecut mai bine de un an de cand am primit atestatul de parinte adoptator. Desi n-am setat niciun fel de criterii legate de sex, culoarea ochilor, culoarea pielii n-am fost chemata pana astazi nici macar o singura data sa vad un copil.

Pentru ca in viata mea a aparut Radu bucurie am lasat lucrurile asa pentru un timp. Azi am sunat la DGASPC sa-i rog sa consult lista copiilor greu adoptabili, acei copii pe care inca nu i-a vrut nimeni - cel mai adesea pentru ca sunt mari sau bolnaviori sau din alte motive. Ma asteptam sa fie un demers banal. Ei bine nu: 11 Septembrie. Abia atunci voi putea consulta aceasta lista - pentru ca o singura familie pe zi are acces la computerul in care se afla aceste informatii.
O familie pe zi!!
Cu fiecare zi care trece, (si) acestor copii li se ia sansa de a primi o familie.

Sunt o multime de date care vorbesc despre copiii aflati in centre, cat costa din punct de vedere economic sa-i tinem acolo in loc sa le gasim o familie, ce inseamna asta cel mai adesea pentru o societate din punctul de vedere al sigurantei ei (de multe ori, cand, la 18 ani usa centrului se deschide, multi dintre acesti adulti fara nicio perspectiva nu reusesc sa se integreze si urmatorul lor adapost e fie sub pamant, in tuneluri insalubre, fie in inchisoare.)
Indiferent cine va castiga alegerile, un subiect care trebuie scos din sertar si discutat nu in momente de criza si isterie - cum a fost cazul Sorinei, ci cu calm si cu dorinta onesta de a gasi solutii, este legea adoptiilor.
Ce partid se incumeta sa preia tema si sa lupte pentru ea?

O data pe zi???

#98
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Aha, culoarea ochilor era problema. 85% din copiii din "sistem" sunt rromi si copii de curve, restul de "bolnaviori" au boli psihice sau handicap fizic. Poti sa-l pui pe cel mai duios om in contact cu specimenele alea si o sa se desensibilizeze/scarbeasca pana la urma...
Sistemul, asa cum e, e in putrefactie. Dupa ce copilul a implinit cativa ani, nu cred ca mai ai ce alege din el. Poate cine stie prin ce miracol.

De aia nu se "incumeta" nimeni. Pt ca avem sute de mii de copii normali, cu parinti normali care muncesc si tot nu le ajung banii sa le ofere un trai decent. Prioritatea trebuie sa fie aia, nu, statistic, pleava.

#99
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011
Uite ca femeia asta a vrut. Au programat-o peste doua luni si ceva. Wtf?

#100
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
nu se dau pentru adoptie pentru ca se fac bani din ei ,sau sunt folositi de unii bugetari care fac parte din clanurile de pedofili.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate