Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Anomaliile meteorologice

  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#91
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostLORELYAN, on 13 iulie 2019 - 13:36, said:

Sincer, chiar ii urasc p-aia care stau cocotati acolo sus, pe care-i bantuie oricare adiere, mai mai sa cada !
Corect ar fi sa spun ca-i compatimesc !
Auto-analiza extrem de precisa. :)
Daca ai reusi sa te stabilizezi putin si pe orizontala, ar fi ideal.
Recomandare:ar fi util sa incepi topicul cu verdictul, apoi sa-ti construiesti argumentația cu exemple.
Sa stim si noi despre ce vorbesti, nu la ce faci aluzie.

Tomberoane care se topesc in Kuwait si la vecini zapada.


#92
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
Hai sa nu fiu chiar extremist, Kuwait-ul ala nu are niciun vecin caruia sa i se topeasca zapada, insa, de dragul artei, accept aluzia ta, chiar daca te incapatanezi
in tentativa de a nu intelege aluzia mea !

Topic-ul meu a inceput cu un verdict ce consta in aceea ca traim vremuri in care manifestarile meteorologice depasesc capacitatea de intelegere a celor ce
stiintific se ocupa de studierea acestor aspecte.
Iar daca acesti stiintifici meteo sunt depasiti, atunci si aspectele meteo, cu caracter de anomalie, ori sunt reduse catre normalitate, ori nu sunt deloc prezentate !

#93
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

View Postciine, on 11 iunie 2019 - 20:37, said:

Problema este  asta
[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcStdfCxxjBvpdFG6EFIBZTBOZ39Lj8c3DpISkqBuYA-9BKxVoBo5g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Adevarat problema o reprezinta oamenii care cred aceasta poveste inventata de politicieni si de "cercetatorii" stipendiati.

#94
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postterratec, on 14 iulie 2019 - 14:50, said:


Adevarat problema o reprezinta oamenii care cred aceasta poveste inventata de politicieni si de "cercetatorii" stipendiati.
Da, bine poti sa fumezi in continuare, il ai si pe Trump aliat, si el crede ca aerul din America nu se amesteca cu cel din ChinaPosted Image

#95
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,690
  • Înscris: 07.02.2003

View PostLORELYAN, on 13 iulie 2019 - 13:36, said:

isi imagineaza cumva si urmatoarele ?
Bineinteles... stai sa vezi ce a fost prin Pakistan, Asfganistan si parti din India asta primavara Posted Image
Oamenii au preconceptii despre desert datorita lipsei de cunoastere... ei stiu ca e cald ziua si presupun ca si noaptea dar de fapt noaptea e destul de frig rau si fara sa fie sezonul de iarna.

Edited by andreic, 14 July 2019 - 18:11.


#96
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
Propun sa stam toti sa vedem, sa auzim, sa observam, sa tragem concluzii !
Daca tot se face referire la evenimente meteo car pot fi catalogate anomalii, "..prin Pakistan, Asfganistan si parti din India asta primavara ", am sa rog sa se precizeze
macar o sursa oficiala de informare, uite ma, asta intampla in aceasta parte a lumii !
A se mai pune la socoteala si alunecarile masive de teren, in diverse alte parti, la fel de cenzurate
Nu exista oficial asa ceva !
Preconceptii despre desert datorate lipsei de cunoastere ?
"..noaptea e destul de frig rau si fara sa fie sezonul de iarna"...?
Pai unde ne aflam, pe Luna ?
Nu mai avem atmosfera ? O atmosfera care inconjoara o planeta bila care se roteste in spatiu ?

#97
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Ok, pe grafice intram in marele minimum solar Eddy. A postat cineva mai sus un video interesant despre asta.
In unele parti din US ierni grele si aspre, atipice zonelor respective, cu temperaturi minime record, nu numai valuri de caldura. In Australia idem, temperaturi neobisnuit de scazute pentru unele perioade ale anului. Ne legam de ceva la nesfarsit.
Pentru mine e anomalie ca in iulie, acum cand vorbim e asa racoare, ok!? De ce nu? Am si eu dreptul sa-i invit pe altii sa gandeasca, inclusiv pe tine draga lorelyan. Ideea este ca e prost ales titlul. Au mai fost temperaturi scazute in Romania in iulie, inclusiv zapezi in anumite zone, si nu acum, stiu sigur de la unele rude ale mele, acum 70-80-90 ani.

Nu exista anomalii cand te raportezi la perioade de mii de ani plus faptul ca ciclurile solare nu sunt perfect intelese. De exemplu, cand citesti unele pasaje din Ovidiu, nu te poti abtine sa nu remarci asprimea iernilor din Dobrogea in acea perioada. O adevarata anomalie ar fi ceva ce iese din orice tipar sau previziune pentru zone largi ale globului. Din moment ce nu ai date decat de maxim 200 de ani, restul bazandu-se pe metode cu anumite marje de eroare, nu prea exista anomalii.

Catre ce ne indreptam? Pai pe grafice ar trebui sa ne indreptam catre un mare minim solar, ca se cam repeta la la 400 de ani, se pare. Temperaturile pe Terra nu pot face abstractie de Soare, de activitatea si ciclurile lui, care nu sunt intelese clar deocamdata.

#98
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
Stimate user...
Voi utiliza in continuare acest apelativ, mai ales in contextul in care, expresia "draga" a picat tare greu moderatorului pentru care chiar consideram potrivit a ma adresa astfel,
in urma cu ceva timp !

Apoi...utilizand expresia : "...stiu sigur de la unele rude ale mele, acum 70-80-90 ani..", intr-o nefericita combinatie cu o alta expresie :"...cand te raportezi la perioade de mii de ani...",
este ca si cum ai da apa la moara alora care facand referire la perioade cat mai indepartate, sau daca vrei...argumentarea prin indepartarea spre milioane de ani trecuti,
unii sunt dispusi in a ascunde necunoasterea actuala !

Ca si o minima concluzie, cunoasterea actuala in materie de prognoza meteo, se dovedeste un mare fas stiintific, aproape nimeni nu mai stie ce si cum sa justifice !
Un la fel de minim pas inainte spre o cunoastere in meteorologie, coroborat cu manifestarile meteo care au loc, pot duce foarte usor catre concluzia ca
exista manifestari meteo ne-prognozate, anomalie, ori ne-manifestarea fenomenelor meteo prognozate, iar anomalie !

Titlul nu este ales gresit !

#99
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Pentru cine are dubii in legatura cu cresterea anomaliilor meteorologice: Temperature anomalies arranged by country from 1900 - 2016

#100
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostLORELYAN, on 16 iulie 2019 - 19:34, said:

Stimate user...
Voi utiliza in continuare acest apelativ, mai ales in contextul in care, expresia "draga" a picat tare greu moderatorului pentru care chiar consideram potrivit a ma adresa astfel,
in urma cu ceva timp !

1.Apoi...utilizand expresia : "...stiu sigur de la unele rude ale mele, acum 70-80-90 ani..", intr-o nefericita combinatie cu o alta expresie :"...cand te raportezi la perioade de mii de ani...",
este ca si cum ai da apa la moara alora care facand referire la perioade cat mai indepartate, sau daca vrei...argumentarea prin indepartarea spre milioane de ani trecuti,
unii sunt dispusi in a ascunde necunoasterea actuala !

2.Ca si o minima concluzie, cunoasterea actuala in materie de prognoza meteo, se dovedeste un mare fas stiintific, aproape nimeni nu mai stie ce si cum sa justifice !
Un la fel de minim pas inainte spre o cunoastere in meteorologie, coroborat cu manifestarile meteo care au loc, pot duce foarte usor catre concluzia ca
3.exista manifestari meteo ne-prognozate, anomalie, ori ne-manifestarea fenomenelor meteo prognozate, iar anomalie !

Titlul nu este ales gresit !
O anomalie este definita ca fiind...vezi dex-ul.
Meteorologia este acea disciplina care se ocupa cu...vezi dex-ul.
Prognozele meteo sigur ca sunt emise de cei care se ocupa cu studiul acelei discipline.
Acum, daca doresti sa definesti personal o "anomalie" ca fiind manifestarea unui fenomen ne-prognozat sau invers, nemanifestarea unui fenomen prognozat, te inseli. Si e fals din punctul meu de vedere. Prognozele meteo nu sunt 100% exacte si nimeni nu pretinde asa ceva. Ai citit vreodata ce spun meteorologii insisi despre prognoze? Tare ma tem ca nu.

1. Nu prea intelegi ce ti-am spus. Abaterea unui front atmosferic rece (asa cum am avut de curand) asupra Romaniei in luna iulie nu este ceva nou, lapovita si ninsoare la altitudini peste 1500-2000m nu sunt fenomene inregistrate in premiera. Au mai fost si vor mai fi.

2. Este o abordare personala si subiectiva. Daca nu te multumesc prognozele actuale pe 3-4 zile, atunci afla ca pe mine ma multumesc. De ce? Pentru ca spre deosebire de dumneata, am citit si asimilat cu atentie definitiile de la "anomalie", "meteorologie" si "prognoza meteo" ajungand la concluzia ca nimeni nu minte si nici nu are nimic de ascuns. Acestea sunt limitele obiective actuale ale disciplinei numite meteorologie.

3. Cred ca am fost destul de explicit sa-ntelegi ca nu intelegem acelasi lucru prin anomalie. Manifestari extreme ale vremii intr-un anumit context (anotimp, regiune, latitudine/longitudine, altitudine etc plus limitele datelor statistice exacte acumulate pana acum) au mai fost, sunt si vor mai fi.




#101
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostXlander, on 20 iulie 2019 - 13:59, said:

.Manifestari extreme ale vremii intr-un anumit context ...au mai fost, sunt si vor mai fi.

Rezultat ?

"Acestea sunt limitele obiective actuale ale disciplinei numite meteorologie"

Au fost, sunt si vor fi !

Suntem conectati la o sursa de informatie oficiala, limitata intru cunoastere !

#102
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostLORELYAN, on 20 iulie 2019 - 15:04, said:



Rezultat ?

"Acestea sunt limitele obiective actuale ale disciplinei numite meteorologie"

Au fost, sunt si vor fi !

Suntem conectati la o sursa de informatie oficiala, limitata intru cunoastere !

Sigur ca da, stiinta este prin excelenta provizorie. Asteptai sa zic ca stiinta poate raspunde acum la toate intrebarile? Nah...
Prognoze acurate pe sute de ani, zi de zi, asta vrei? Forget it...
Nefiind un topic exclusiv despre stiinta si oameni de stiinta si modul cum se stabileste un consens in lumea academica mainstream, ma opresc aici... :w00t:





#103
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostXlander, on 20 iulie 2019 - 18:20, said:

Prognoze acurate pe sute de ani, zi de zi, asta vrei? Forget it...
Nefiind un topic exclusiv despre stiinta si oameni de stiinta si modul cum se stabileste un consens in lumea academica mainstream, ma opresc aici... Posted Image

Pare logic, oarecum !
Este foarte greu de convins ca exista caderi de grindida, in plina vara, in asemenea cantitate incat sa sa simuleze iarna, astfel incat sa schimbe
preconceptii referitoare la prognoze.
A se cauta, de ex., Guadalajara Mexic, stire cenzurata de media, macar "omisa", anomalie meteo care exclude cu usurinta un om de stiinta !

Oamenii de stiinta se feresc sa confirme sau sa infirme anomalii !

Edited by LORELYAN, 25 July 2019 - 20:50.


#104
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,690
  • Înscris: 07.02.2003

View PostRamuran, on 20 iulie 2019 - 01:08, said:

Pentru cine are dubii in legatura cu cresterea anomaliilor meteorologice: Temperature anomalies arranged by country from 1900 - 2016
Cineva mai istet a intrebat si acolo:
"What precisely are temperature anomalies? " :)

#105
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postandreic, on 25 iulie 2019 - 22:35, said:

Cineva mai istet a intrebat si acolo:
"What precisely are temperature anomalies? " Posted Image

Cineva si mai istet, si-ar putea pune intrebarea :
-daca 10 grade temperatura + sau -,  diferenta fata de normal, reprezinta o anomalie, atunci 9 grade temperatura + sau - diferenta fata de normal, nu mai reprezinta o anomalie ?
-dar daca 20 grade temperatura + sau -,  diferenta fata de normal, reprezinta o anomalie, atunci 19 grade temperatura + sau - diferenta fata de normal, nu mai reprezinta o anomalie ?

Cel mai probabil, un posibil raspuns la aceste intrebari ar sugera definirea a ceea ce numim normal !
La care acelasi istet ar putea solicita standarde conform carora un aspect meteo poate fi definit ca fiind normal sau anormal .
Dar cine sa defineasca standardul acela si mai ales cum se poate dovedi ca poate avea statut de standard, acceptat si compatibil cu norme de referinta ?

Edited by LORELYAN, 26 July 2019 - 18:13.


#106
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
https://weather.com/...m_ven=hp-slot-2

#107
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Post41ex, on 27 iulie 2019 - 02:22, said:


Ai reusit vreodata, intr-o presupusa tentativa de a pune la indoiala o sursa oficiala care are drept scop, pe lumea asta, sa informeze corect, vreo posibila abatere ?
Daca nu, n-ai observat nimic !
Daca da, ai observat ceva, dar exista o retinere in acceptarea anomaliei, oricare ar fi !

#108
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,690
  • Înscris: 07.02.2003

View Post41ex, on 27 iulie 2019 - 02:22, said:

Trump nu crede in asa ceva :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate