Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Simbolistica istorica in seriile "Game of Thrones"

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Am avut cateva ocazii de "deja vú" in timp ce priveam seriile "Game of Thrones".

Specificul Regatului Nordului, cu nobili feudali care nu se inteleg intre ei, ba se aliaza, ba se tradeaza, specificul traiului zilnic, al felului de-a fi al oamenilor, castelele, mentalitatea... etc., mi-or sugerat istoria Scotiei in perioada luptelor cu Anglia.

Razboiul dus de Robb Stark impotriva Westeros-ului aparat de Lannisters mi-o sugerat razboiul lui Robert Bruce impotriva Eduarzilor (I si II).
Lannisterii or figurat foarte bine precum trupele engleze, Westeros-ul fiind pentru mine, o imagine a Angliei acelor timpuri.

"Salbaticii" (wildlings) mie mi-or sugerat irlandezii. Poate altora le-o sugerat altceva.


* Ca sa inchei aici comparatiile astea cu Anglia, Scotia, Irlanda, o sa ma duc putin si catre un alt film, seria Hobbit / Lord of the Rings: pentru mine, hobbitii or simbolizat irlandezii, piticii pe scotieni, elfii pe englezi, Rohan-ul - Franta, orcii - invadatorii vikingi.

Nu atat prin relatiile de conflict si preluare de teritorii, cat ca specific social-cultural al populatiilor respective.

Intorcandu-ma la Game of Thrones, cei din Insulele de Fier (castelul Pyke, Yara si Theon) mie mi-or simbolizat vikingii danezi, care veneau in incursiuni de prada in Britania.

Dothraki- mie mi-or simbolizat hunii lui Attila, in perioada expansiunii lor in Europa de Est.

Meereen - piramida o fost chiar mura-n gura, pentru a simboliza Egiptul antic, mai interesanta o fost imaginarea acelei societati sclavagiste prin excelenta, ajunsa la apogeu, asa cum de fapt o fost Egiptul.

Braavos - mie mi-o simbolizat Bizantul. Cu o preluare a Colosului din Rhodos la intrarea in port.

Cred ca sunt destul de multe aspecte care merita discutate, ca pattern-uri din istoria universala.

Voua cum vi s-o parut ?

P.S. Pretentiile lui Daenerys ca doar ea poate si are dreptul sa elibereze popoarele, iar popoarele pentru a fi libere, aveau datoria sa i se supuna (:)), mi-o aparut ca un flash al ideologiei bolsevice.

Pe White Walkers n-am reusit sa-i asociez, inca.

#2
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010

View PostHunor_66, on 01 iunie 2019 - 18:02, said:

Pe White Walkers n-am reusit sa-i asociez, inca.

Ungurii :P

#3
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010

View PostHunor_66, on 01 iunie 2019 - 18:02, said:

Am avut cateva ocazii de "deja vú" in timp ce priveam seriile "Game of Thrones".

Specificul Regatului Nordului, cu nobili feudali care nu se inteleg intre ei, ba se aliaza, ba se tradeaza, specificul traiului zilnic, al felului de-a fi al oamenilor, castelele, mentalitatea... etc., mi-or sugerat istoria Scotiei in perioada luptelor cu Anglia.

Razboiul dus de Robb Stark impotriva Westeros-ului aparat de Lannisters mi-o sugerat razboiul lui Robert Bruce impotriva Eduarzilor (I si II).
Lannisterii or figurat foarte bine precum trupele engleze, Westeros-ul fiind pentru mine, o imagine a Angliei acelor timpuri.
Inspiratia principala vine de fapt din Razboiul celor doua Roze - Lannisters fiind Lancasterii (sudisti si bogati) iar Starks - House of York (cei din N Angliei). Cersei este probabil creata dupa Margaret de Anjou iar Robb Stark dupa Edward al IV-lea - conducator militar foarte bun dar care a facut o gafa diplomatica majora cand s-a casatorit pe ascuns cu Elizabeth Woodvile desi erau deja discutii oficiale ca acesta sa se casatoreasca fie cu fiica sau nora lui Louis al XI-lea al Frantei. Gafa asta a dus intr-un final la Titulus Regius, prin care Richard al III-lea a putut prelua tronul.
Daenerys - probabil Henry Tudor.
Normal, fiind o lucrare de fictiune echivalentele nu sunt chiar 1:1. Robert Baratheon poate fi comparat destul de bine cu Edward al IV-lea in ultimii ani de viata, de ex.
E si un interviu in care GRRM recunoaste ca principala sursa de inspiratie e Razboiul celor doua Roze. Daca-l gasesc, il pun aici.

View PostHunor_66, on 01 iunie 2019 - 18:02, said:

Salbaticii" (wildlings) mie mi-or sugerat irlandezii. Poate altora le-o sugerat altceva.
Mai degraba scotienii.

#4
iri_rim

iri_rim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 01.04.2018
nu se bazeaza astia cu filmele lor fictive dupa zeii germanici (vikingi)? freya, odin si altii similari? defapt...

#5
airdigit

airdigit

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 90
  • Înscris: 01.06.2019
Westeros =Europa medievala
King's Landing= Londra
Lannister - Lancaster sau Regatul Angliei
Stark  - York sau Scotia
Riverland= Sfantul Imperiu Roman
Iron Islands= Irlanda
Reach=Regatul Frantei
Stormlands=Tara Galiilor
Dorne=Regatul Spaniei
La Vale=Elvetia
Essos= Imperiul Otoman

Aerys II Targaryen  = Richard al III-lea
Robert Baratheon= Henry al VII-lea
Joffrey Baratheon= Henry al VIII-lea
Tommen  Baratheon=Edward al VI-lea
Cersei Lannister = Mary I
Daenerys Targaryen= Elisabeth I
Bran Stark= James VI



Mai sunt si alte variante:
10 Game of Thrones characters and the historical figures they are based upon
25 Real People Who Inspired Game of Thrones Characters
Game of Thrones characters and their historical counterparts : theCHIVE

Edited by airdigit, 01 June 2019 - 19:32.


#6
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007
Dothraki mie mi se par clar inspirati de sciti, de la modelul de arcasi calare la modul de viata si la locurile de bastina.

Essos e inspirat de stepele ce fac legatura dintre Europa si Asia. Valyria ar fi inspirata in buna parte de imperiul roman si de Atlantida.

Daenerys e varianta feminina a unei combinatii dintre fratii Gracchi din Roma antica (nepotii lui Scipio Africanul), Spartacus si Alex cel Mare.

Dragonii si controlul unor oameni alesi asupra lor vin tot din mitologii antice, hitite, traco-dace etc. Exista chiar niste artefacte getice descoperite in nordul Bulgariei la Letnita, cu reprezentari ale unei preotese ori zeite calarind ori controland niste balauri/dragoni (inclusiv unul cu trei capete, ca-n basme)

[ https://i.pinimg.com/236x/d4/7a/d0/d47ad01c76f5a7d6dde9342cf2f608a8--bulgaria-europe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.pinimg.com/originals/4d/0e/20/4d0e20d372f3576a844d146dda992c9c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


The Wall ala de l-au tot pazit ei e inspirat de zidul lui Hadrian, evident.

#7
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postlupu2, on 01 iunie 2019 - 19:56, said:

Dragonii si controlul unor oameni alesi asupra lor vin tot din mitologii antice, hitite, traco-dace etc. Exista chiar niste artefacte getice descoperite in nordul Bulgariei la Letnita, cu reprezentari ale unei preotese ori zeite calarind ori controland niste balauri/dragoni (inclusiv unul cu trei capete, ca-n basme)

[ https://i.pinimg.com/236x/d4/7a/d0/d47ad01c76f5a7d6dde9342cf2f608a8--bulgaria-europe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.pinimg.com/originals/4d/0e/20/4d0e20d372f3576a844d146dda992c9c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sa vedem in cat timp apare careva care sa demonstreze ca de fapt e vorba de oi lunguiete, fiindca, ciobani, zootehnie.

#8
Mamutul

Mamutul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 30.11.2009
Cersei Lannister e clar inspirata din Doamna Chiajna, iar Red Wedding e inspirata de scena ospatului din Alexandru Lapusneanu.

Edited by Mamutul, 01 June 2019 - 21:36.


#9
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018
Destul de ieftin inspirat din istoria Angliei. Autorul este american și ăștia singura istorie medievală pe care o știu e cea a Angliei. E vorba de fantezia unui omuleț cu ceva cunoștințe de istorie englezească. Nu merită atâta atenție.

#10
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,225
  • Înscris: 03.03.2007

View PostC18, on 02 iunie 2019 - 11:10, said:

Destul de ieftin inspirat din istoria Angliei. Autorul este american și ăștia singura istorie medievală pe care o știu e cea a Angliei. E vorba de fantezia unui omuleț cu ceva cunoștințe de istorie englezească. Nu merită atâta atenție.

Deci sa inteleg ca la istorie "englezeasca" se pricepe doar englezul iar la istorie "americana" - doar americanu'... Pai ce facem cu istoria bizantina sau asiriana? Asteptam sa invie vreunul prin Ninive sau Niceea?

Cartea e un amalgam de istorii diverse, culese si adaptate dupa nevoia povestii (asa cum la Tolkien realitatea celui de-al doilea razboi mondial s-a impletit cu istorisirile pseudo-mitologice din ruralul englezesc). Starks pot fi in acelasi timp englezi, scotieni si celti; Iron Islands au trasaturi atat vikinge cat si berbere; Valyria poate fi Imperiul Roman, dar la o adica seamana si cu Imperiul Persan si cel Sasanid. Dar multe din asemanari sunt doar superficiale pentru ca stilul lui GRRM e de "gradinar" - nu-si definitiveaza obiectivul inainte de a incepe sa scrie, ci finalitatea povestii trebuie sa derive natural din naratiune. E un stil interesant dar groaznic de complicat si pana la urma complet unworkable - pentru ca in loc sa stranga actiunea, GRRM o extinde cu fiecare nou personaj, fiecare noua locatie, fiecare eveniment - in momentul asta are 5 volume scrise, o gramada de personaje impanzite prin toate colturile lumii si o dificultate maxima in a le aduna. Nu sunt rele ultimele 2 volume dar mergeau pentru niste nuvele independente din universul respectiv nu precum capitole ale povestii de baza.

#11
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018
Ce scriu eu și ce pricepe trolul...

Fantezia bolnavă a unui moșulică, care la cum arată n-a avut parte de prea multă ... viață, nu merită atâta atenție.

În lumea de limbă engleză orice fantezie pe teme medievale va fi inevitabil bazată pe istoria medievală a Angliei și legendele acesteia. Alte câteva surse de inspirație ale moșulețului stricat la cap, în afara celor britanice, sunt și ele binecunoscute, cum ar fi Savonarola de ex.

#12
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostHunor_66, on 01 iunie 2019 - 18:02, said:

* Ca sa inchei aici comparatiile astea cu Anglia, Scotia, Irlanda, o sa ma duc putin si catre un alt film, seria Hobbit / Lord of the Rings: pentru mine, hobbitii or simbolizat irlandezii, piticii pe scotieni, elfii pe englezi, Rohan-ul - Franta, orcii - invadatorii vikingi.

Nu cred. N-am citit o explicatie oficiala data de Tolkien in acest sens dar neamurile pe care le descrie el in cartile respective sunt inspirate din legende antice, pastrate in traditia orala britanica. Hobitii, dwarfii, elfii si orcii cu siguranta nu sunt reprezentari ale unor nationalitati ci personificari ale trasaturilor de caracter umane.

Filmul nu explica nimic. Daca te intereseaza subiectul iti recomand sa citesti Silmarillion, lucrare ce explica facerea lumii in universul imaginat de Tolkien. Aici gasesti explicatii extensive despre cum au aparut rasele de mai sus.

Edited by razor01, 03 June 2019 - 07:37.


#13
airdigit

airdigit

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 90
  • Înscris: 01.06.2019

View PostC18, on 02 iunie 2019 - 11:10, said:

Destul de ieftin inspirat din istoria Angliei. Autorul este american și ăștia singura istorie medievală pe care o știu e cea a Angliei. E vorba de fantezia unui omuleț cu ceva cunoștințe de istorie englezească. Nu merită atâta atenție.
Corect.

Universul  lui Tolkien  de exemplu  ramane si azi o capodopera, si una   originala.

George Martin e un amator plagiator si un autor mediocru, dar unul imbogatit se pare ca i s-a cuvenit prea multa atentie spre deosebire de Tolkien.
Game of Thrones nu va putea depasi niciodata LOTR la consistenta, poveste, varietate, ramane cel mult un fantasy mediocru, cu niste ingrigi politice care puteau functiona mai bine intr-o carte sau serial de istorie medievala reala.

Daca stai sa te gandesti, pana si jocurile video ca World of Warcraft,  The Elder Scrolls, The Witcher si Dragon Age merita mai multa atentie, avand universuri mai bine construite, chiar daca par niste copii ieftine dupa LOTR.

#14
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostAlexandru H., on 02 iunie 2019 - 14:36, said:

Starks pot fi in acelasi timp englezi, scotieni si celti;
Englezi din Nordul Angliei si scotieni, da, dar de ce si de unde asemanarea cu celtii ?

Quote

Iron Islands au trasaturi atat vikinge cat si berbere;
Care-s alea berbere ?

Quote

Dar multe din asemanari sunt doar superficiale pentru ca stilul lui GRRM e de "gradinar" - nu-si definitiveaza obiectivul inainte de a incepe sa scrie, ci finalitatea povestii trebuie sa derive natural din naratiune. E un stil interesant dar groaznic de complicat ...
De acord, dar eu vad foarte multa, diversificata si amestecata simbolistica istorica, un fel de insiruire de ghicitori pe teme istorice, ceva de genul "ia sa vad, pe astia ii recunoasteti ?? :)"
Am senzatia ca-si provoaca cititorul si ca-i place s-o faca.

View Postrazor01, on 03 iunie 2019 - 07:33, said:

Nu cred. N-am citit o explicatie oficiala data de Tolkien in acest sens dar neamurile pe care le descrie el in cartile respective sunt inspirate din legende antice, pastrate in traditia orala britanica. Hobitii, dwarfii, elfii si orcii cu siguranta nu sunt reprezentari ale unor nationalitati ci personificari ale trasaturilor de caracter umane.
Sunt personaje de legende antice, dar li se aloca specific "cultural", psiho-somatic de la englezi, scotieni, irlandezi, ... francezi (zic eu).
Iar invadatorii vikingi (zic eu, reprezentati prin orci), sunt vazuti cu ochii plini de teama si cu inchipuiirile inspaimantate ale localnicilor britanici, victime ale invaziilor.

View Postairdigit, on 03 iunie 2019 - 15:04, said:

Universul  lui Tolkien  de exemplu  ramane si azi o capodopera, si una   originala.

George Martin e un amator plagiator si un autor mediocru, dar unul imbogatit se pare ca i s-a cuvenit prea multa atentie spre deosebire de Tolkien.
Game of Thrones nu va putea depasi niciodata LOTR la consistenta, poveste, varietate, ...
Dar stii ca sunt multe recenzii care zic exact contrariul, ca-l depaseste pe Tolkien... ?
Eu unul nu sunt de acord, si mie mi-o placut Tolkien mult mai mult, cel putin cartile lui Tolkien sunt de departe mult mai bine scrise.

View PostAlexandru H., on 02 iunie 2019 - 14:36, said:

Starks pot fi in acelasi timp englezi, scotieni si celti;
P.S. Cred ca m-am prins.
Te referi la religia practicata, cu aia 7 zei..

#15
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,225
  • Înscris: 03.03.2007
E vorba de ciorba. Starks sunt primii oameni ai insulei, impinsi catre nord de catre invadatorii romani - asa cum poti gasi asemanari si cu scotienii vs englezi sau cu englezi vs normanzi.

La Iron Islands imi aminteste nu doar de vikingi dar si de pirateria berbera din nordul Africii

Quote

Dar stii ca sunt multe recenzii care zic exact contrariul, ca-l depaseste pe Tolkien... ?
Eu unul nu sunt de acord, si mie mi-o placut Tolkien mult mai mult, cel putin cartile lui Tolkien sunt de departe mult mai bine scrise.

Tolkien e un scriitor mai bun (nu cred ca poate nega nimeni asta) dar lumea lui Martin incearca sa fie mai realista, mai complexa in treburile ce tin de viata de zi cu zi. Tolkien e entuziasmat doar de marile probleme ale lumii in care personajele sale traiesc: lupta dintre bine si rau, onoare vs. familie, dihotomia intre perfect villains si perfect beings. Martin traieste pentru descrieri amanuntite a meselor, a hainelor, a spatiilor geografice in care se petrece actiunea. Mi se pare ca Martin chiar s-a referit la diferenta intre el si Tolkien, remarcand ca britanicul nu a precizat care e politica de impozitare a regatului Gondor dupa ascensiunea lui Aragorn.

E pana la urma diferenta dintre high si low fantasy. In primul caz vorbim de un intreg univers al fanteziei in care realismul rareori isi face simtita prezenta; in al doilea caz e o lume asemanatoare cu a noastra, cu exceptia unor mici elemente magice (dragoni, white walkers, Lord of the Light).

#16
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Lumea lui Tolkien este o lupta perpetua a individului cu propriile sale tare.

Adaptarile cinematografice sunt cu totul altceva.

#17
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostMamutul, on 01 iunie 2019 - 21:35, said:

Cersei Lannister e clar inspirata din Doamna Chiajna, iar Red Wedding e inspirata de scena ospatului din Alexandru Lapusneanu.
Ntz

The Black Dinner The Douglases became so powerful that by the early fifteenth century they were seen as a threat to the stability of the nation.[3] In 1440, the 16-year-old William Douglas, 6th Earl of Douglas, and his younger brother were invited to dine with the ten-year-old King James II of Scotland.[3] Later called the Black Dinner, the occasion was organised by the Lord Chancellor, Sir William Crichton. While they ate, a black bull's head, a symbol of death, was brought in and placed before the Earl.[3] The two brothers were then dragged out to Castle Hill, given a mock trial and beheaded.[3] The Clan Douglas then laid siege to Edinburgh Castle.[14] Perceiving the danger, Crichton surrendered the castle to the king and was rewarded with the title Lord Crichton.[14] It is still unclear exactly who else was ultimately responsible, though it is thought Livingston and Buchan were likely candidates.[4][5][9]


Da ...  Lumea de Gheata si Foc se bazeaza pe destule lecturi istorice. ....

Insa meritul lui Martin este ca inventeaza o lume credibila ... Are sisteme economice care o pot sustine, relogii care par adevarate samd . Nu eputin lucru daca te gabdesti la cati autori "seriosi" (literatura "Adevarata" nu fantezii , autori apreciati de critici) scrind despre societatoi in care traiesc .. bat campii iremediabil ! (mai ales cei romani!)

Hm .. ar fi si inflenta filmului. Multi dintre pasionati nu au citit cartile  .. si separecanu au deapsit vaersa copilariei . Sau nu s-ua maturizat. A se vedea reasctiile la Nunta Rosie .. care desi socanta este in ton cu cartea si este un eveminet credibil (Casa Frey jignita se decide sa schimbe tabara ... )  Sau la "nebunia"  lui Daenerys. Hm .. de parca un astfle de personaj nu putea fi nitel nebun sau ca nevunia sa fie o cerinta esentiala a postului. A si sa nu se uite : Daenerys este de fapt o Khalessi si la urma urmei a doiptat multe naravuri dothraki.....

SI asa erau vremurile .. Tin minte o caricatura vazuta cu ani in urma .. Un barbat , imbracat in stil renascentist, pe un tron mediteaza "Bine sunt paranoic. Intrebarea este daca sunt destul de paranoic" . Ca  in Italia de nord a lui quatrocento - si  nu numai - cine nu era paranoic murea iute !!!

#18
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostGhita_Bizonu, on 13 iunie 2019 - 06:36, said:

Sau la "nebunia"  lui Daenerys. Hm .. de parca un astfle de personaj nu putea fi nitel nebun sau ca nevunia sa fie o cerinta esentiala a postului.

Problema cu tot ceea ce s-a intamplat in sezonul 8 este ca nimic nu mai pare verosimil. Totul este facut intr-o graba de parca echipa de filmare pierdea trenul. Nu este explicata nicio decizie, nu este nimic argumentat intr-o maniera credibila, totul este facut doar ca sa fie, sa scape de corvoada filmarii. Nu mai exista profunzime, nu mai ai acea senzatie a dezvoltarii treptate a unor trasaturi de caracter in interiorul personajelor in functie de evenimentele externe, totul pare lipsit de logica. Nu e simlu sa construiesti un personaj nebun si sa-l faci sa para credibil. E ceva complicat si daca nu ai rabdare si nu te pricepi in mod sigur vei face praf filmul.

Exista o gramada de filme artistice in care dezvoltarea interioara si alegerile personajelor nu sunt prezentate explicit ci doar sugerate, o mare parte din actiune petrecandu-se in imaginatia spectatorului dar este nevoie de un regizor genial pentru asa ceva. D&D sunt departe de genialitate. Ei au reusit sa faca praf un serial ce ar fi putut sa redefineasca standardele genului fantasy.

Eu inteleg ca este foarte greu sa faci un asemenea serial, indiferent de buget. Este greu sa filmezi, sa pastrezi atatia actori intr-o dispozitie buna cand filmezi la capatul lumii, este greu sa faci un scenariu care sa imbine cum trebuie dialogul cu scenele de actiune intr-un timp scurt. Inteleg si faptul ca unii dintre cei implicati isi pot ruina viata de familie in urma experientei de 8 sezoane filmate in felul acesta.

Cu toate acestea nimic nu se cladeste fara sacrificiu. Asta face diferenta intre artistii ce lasa mostenire umanitatii operele lor si restul, mesterii de ocazie , ca sa nu spun de interes, ale caror creatii sunt simple obiecte de consum.

Oare de ce dupa 80 de ani filmul Gone With the Wind este in continuare cumparat si vizionat in intreaga lume de amatorii de arta cinematografica? Pentru ca are tot ceea ce-i trebuie unui film.

Edited by razor01, 19 June 2019 - 09:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate