Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Windows XP ?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#55
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View Posteiffel, on 22 mai 2019 - 10:38, said:

Pentru ca tehnologia evolueaza si apar posibilitati noi care nu puteau apare cu ani in urma folosind vechile limbaje de programare ?
Da, e adevarat ca tehnologia evolueaza, dar n-o sa schimb un utilaj, un robot industrial de 50 000  de euro, pe care pot sa-l reprogramez zilnic pentru produse noi, doar pentru ca,   desi softul de baza e Win XP, a aparut intre timp win10. Ca sa nu mai vorbesc de softurile de executie, care costa cateva mii de euro si merg doar pe port paralel, care nu se mai regaseste cu driveri in win 7 x64., spre exemplu. De win 10, nici nu mai vorbesc. Deci in concluzie, win XP n-a murit si nici n-o sa moare prea repede. A fost unul din cele mai reusite windows-uri. Parerea mea, de utilizator constant de win XP SP3.

#56
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
Tu sti cel mai bine :)

#57
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ce cauta utilajul ala pe Youtube si site-uri similare ? :D
N-ai vazut la ce post am raspuns ?

#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu cred ca ce au afisat colegii sunt date oficiale. Ori daca sunt este vorba strict de Xp cu licenta. In realitate Xp-ul inca este folosit. Am un PC pe care rulez XP-ul. Pe un laptop abia acum vreo 5 ani am trecut de la Xp la Windows 7. Pe Win 7 vreau sa mai raman 10 ani, daca nu-mi blocheaza astia sistemul.

View Post_Smiley_, on 21 mai 2019 - 19:18, said:


Edited by MembruAnonim, 23 May 2019 - 18:58.


#59
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
Foarte interesnt linkul. :)

#60
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Am vreo 40 licente xp la munca, majoritatea duse pt ca echipamentele erau depasite. Mai am vreo 2 la farmacie si la mine pe langa servere unde rulez un foxpro pentru programe DOS pentru raportare medicamente
Am vazut la posta romana ca au trecut la interfata grafica, de la dos. Oricum, pare o provocare grea pentru angajate.

Edited by Inginerul, 23 May 2019 - 20:56.


#61
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
Foarte tareeee :)

#62
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 02.06.2006
XP folosesc o grămadă de bancomate din întreaga lume. De-aia microșaft a scos patch-uri mult după anunțul că îl abandonează.

#63
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
PC pt navigare net ?

#64
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,736
  • Înscris: 15.06.2007

View PostCinevadragsiiubit, on 21 mai 2019 - 19:16, said:

Adica sunt ULTIMUL ?
stai linistit. Ar fi si culmea sa iti iei alt windows doar ca zic niste necunoscuti,, noste straini ca esti prostu satului ca folosesti xp.
Eu am folosit xp pana prin 2013, si am renuntat la el pentru ca nu mergea nu stiu ce joc. Altfel pentru CAD e foarte ok, daca imi amintesc bine, si la muktinationale se foloseste xp, in retea locala, fara acces la net.


#65
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
Aha, acum am inteles :)

#66
gladioc

gladioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 23.05.2019

View PostInginerul, on 23 mai 2019 - 20:56, said:

Am vreo 40 licente xp la munca, majoritatea duse pt ca echipamentele erau depasite. Mai am vreo 2 la farmacie si la mine pe langa servere unde rulez un foxpro pentru programe DOS pentru raportare medicamente
Am vazut la posta romana ca au trecut la interfata grafica, de la dos. Oricum, pare o provocare grea pentru angajate.
Ai tras tu concluzia că dacă nu e interfaţă grafică e DOS... nu. e SCO UNIX...

#67
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Win XP este ok - daca stii sa il utilizezi se misca fluid si nu uitati ca exista viata si fara internet, nu toti vor doar youtube, mai este si varianta de a lua filmuletele local si a te uita la ele, parca in studentie toti am avut net la liber ca si acum? Browsere de net se mi gasesc dar majoritatea au cateva lipsuri, de HTML 5 si securitate, in general 360 Browser si Maxthon merg bine si mai este SeaMonkey, Firefox; Pale Moon care merg si cu procesoare care nu stiu SSE2, deci se poate! Pot spune ca suportul la procesoarele alea non SSE2 este usor mai slab pe linux la ora actuala.
Apropos exista si SMTube si SMPlayer pentru youtube asa ca alternative la rularea in browser.

#68
gladioc

gladioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 23.05.2019
smtube+mpv=bliss

Attached File  Captură de ecran_2019-05-23_23-49-22.png   1.15MB   26 downloads

Edited by gladioc, 23 May 2019 - 22:58.


#69
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,421
  • Înscris: 31.08.2006

View Postmarius_fenchea, on 23 mai 2019 - 22:52, said:

Win XP este ok - daca stii sa il utilizezi se misca fluid si nu uitati ca exista viata si fara internet, nu toti vor doar youtube, mai este si varianta de a lua filmuletele local si a te uita la ele, parca in studentie toti am avut net la liber ca si acum? Browsere de net se mi gasesc dar majoritatea au cateva lipsuri, de HTML 5 si securitate, in general 360 Browser si Maxthon merg bine si mai este SeaMonkey, Firefox; Pale Moon care merg si cu procesoare care nu stiu SSE2, deci se poate! Pot spune ca suportul la procesoarele alea non SSE2 este usor mai slab pe linux la ora actuala.
Apropos exista si SMTube si SMPlayer pentru youtube asa ca alternative la rularea in browser.

    Eu folosesc de foarte mult timp New Moon (non SSE2) destinat celor care mai folosesc Win XP. Acum am versiunea 27.9.6 din 17.05.2019, deci, aparuta acum cateva zile, si care ruleaza perfect, inclusiv pe YouTube. De asemenea, pentru sisteme cu procesoare non SSE2 se mai poate folosi ca browser de exemplu, K-Meleon. Mie nu prea imi place interfata lui, dar si asta functioneaza bine.


#70
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Mai am vreo 2 la farmacie si la mine pe langa servere unde rulez un foxpro pentru programe DOS pentru raportare medicamente
De principiu ar trebui sa mearga si in 10.
La mine progarmul de facturare e in DOS cu FoxPro. Si am 10 pe PC-uri - upgrade de la 7.
Au trebuit facute setari suplimentare dar merge.

#71
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,736
  • Înscris: 15.06.2007

View PostInginerul, on 23 mai 2019 - 20:56, said:

Am vreo 40 licente xp la munca, majoritatea duse pt ca echipamentele erau depasite. Mai am vreo 2 la farmacie si la mine pe langa servere unde rulez un foxpro pentru programe DOS pentru raportare medicamente
Am vazut la posta romana ca au trecut la interfata grafica, de la dos. Oricum, pare o provocare grea pentru angajate.
afla ca posta romana a renuntat si la imprimantele cu ace, si au sarit din caruta in mercedes, la imprimante xerox phaser.
Cand scoteau la posta chitanta, imi sangerau urechile de la zgomotul ala infernal.

#72
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Mai sunt oficii cu matriciale. Si la mine sunt. Si asta in Bucuresti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate