Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Principiile de functionare a boxelor

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004
Salut guys,
Am primit si eu acest filmuletz de la un prieten despre principiile de functionare a boxelor, ce este transmision line, ported tubes, horn effect etc si m-am gandit sa il sharuiesc aici.
Mi s-a parut f. interesant. Poate unii l-ati mai vazut....

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EEh01PX-q9I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 07.11.2010
Nu am înțeles nimic pentru că nu știu engleză.
În limba pe care o vorbim pe meleagurile noastre nu ai vreun link?

#3
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,673
  • Înscris: 24.10.2015
Ale cui sunt principiile? - Ale boxelor.

#4
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014
Boxele nu au principii, în schimb funcționează, deci este vorba despre funcționarea boxelor. :)

Edited by Jean-Luc_Picard, 10 May 2019 - 20:30.


#5
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,673
  • Înscris: 24.10.2015
Asa e. Eu doar am corectat o eroare gramaticala destul de grava.

#6
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014
Tocmai, că nu e. Ca regulă generală în limba română, acordul se face cum a scris colegul nostru, cu substantivul determinat și cel mai apropiat ca poziție în frază de atributul substantival genitival (în cazul nostru „a/al boxelor”). De exemplu: „sistemul de fixare a cablurilor”, nu „sistemul de fixare al cablurilor”, pentru că este vorba despre fixarea cablurilor, nu despre sistemul cablurilor, noțiunea de sistem al cablurilor nu are sens. La această regulă generală există niște excepții, atunci când se folosesc locuțiuni sau sintagme pentru care separarea părților componente fie duce la pierderea (parțială) a sensului, fie sunt adânc înrădăcinate. De exemplu: „punctul de vedere al colegului”, nu „punctul de vedere a colegului”, pentru că nu este vorba despre acțiunea propriu-zisă de a privi, ci despre viziune generală și principială asupra unui subiect. Cu sintagma „principiu de funcționare” ne aflăm undeva pe la jumătate, este suficient de răspândită pentru a fi considerată un tot unitar, dar nici „funcționare a boxelor” nu este o construcție fără sens sau cu sens modificat. În concluzie, se poate în ambele feluri, iar colegul nostru nu a comis nicio greșeală, cu atât mai puțin una gravă.

#7
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,673
  • Înscris: 24.10.2015
Ce are sens si ce nu are, din punct de vedere tehnic, e altceva. Dar in exprimarea lui eu vad "niste principii de functionare" care sunt atribuite  cuiva adica boxelor. Dar, intr-adevar, observ ca poti s-o iei si invers :/  



#8
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Omul vrea sa spuna ca "functionarea e a boxelor", nu principiile.
De aia acordul se face cu functionarea, nu cu principiile, deci e "a", nu "ale".
E mai clar acum?

On topic: de ce nu vad asemenea boxe mai des, daca sunt asa bune si ieftine?

#9
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
La ce boxe te referi?

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Cum care boxe?
Number two on the planet.
E plin din pacate netul de Buhnici din astia ,fiecare domeniu cu Buhnici-ul lui. Unul dintre motivele pentru care s-a dus totul dracului in HI-FI(si nu numai)si inghitim numai petarde cu j'de mii de functiuni si calitate zero.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate