Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Paradox al abonamentelor

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Buna,

Toti discuta de toate aici, dar hai sa intreb si eu o tampenie la abonamente pe care nu o inteleg.

Din motive pe care nu le enumar aici, aveam nevoie de un abonament la un anume operator pe o perioada de 3-4 luni.
Si ma duc la ei sa imi fac abonament.
Ei imi spun ca "musai" pe un an. Eu le spun deschis ca am nevoie doar 3-4 luni.

Crezand ca ii o confuzie, e explic : Nu am nevoie de oferte promotionale, telefoane subventionate sau orice similar. Doar un abonament standard, pe care il platesc atata timp cat il folosesc.

Si nu si nu.

De ce?
Chestia asta chiar m-a lasat tampit.

Ce-i costa? Un sim (plastic) de catva centi, si 30 de minute din timpul unui angajat prost platit.

#2
cretacic

cretacic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 04.02.2006
^^   un abonament se "lanseaza" in mai putin de 30 de minute....cit despre firma respectiva, ei pierd un client de care se pot dispensa fara regrete....ia-ti cartela si nu mai platesti nicio factura, chiar nu pricep de ce iti trebuie abonament!....

#3
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004
Acest lucru nu l-am inteles nici eu niciodata. Doar Dialogul la inceputuri mai facea contracte pe 6 luni...

#4
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,706
  • Înscris: 13.10.2003
Este client , vrea abonament pe cateva luni ...care este problema ?  :mellow:
Macar sa-i fi explicat de ce nu se poate ...

#5
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Pai si eu m-am lovit de aceasta problema. Ce naiba sa fac cu un abonament daca 6-7 luni nu sunt in tara. Eu am dorit macar sa-l blocheze cat timp sunt plecat si sa-l activeze cand vin. Nu vreau telefon sau fidelizare si nici alte beneficii. De la Connex mi-au zis ca nu se poate ptr. cateva luni si cand i-am intrebat de ce, au dat din umeri. De nervi nici macar nu m-am mai dus 20 de metri mai incolo la Orange sa intreb. Banuiesc ca raspunsul era acelasi.

#6
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
pai daca nu ma insel pentru asta exista cartele.... si o tii cat vrei... o incarci cand vrei, cum vrei... de ce neaparat abonament?

#7
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004

 ccezar2004, on Mar 8 2006, 21:04, said:

pai daca nu ma insel pentru asta exista cartele.... si o tii cat vrei... o incarci cand vrei, cum vrei... de ce neaparat abonament?
De ex pt optiunea de 180 de min...

#8
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
daca lucrezi 6-7 luni pe an pe dincolo ti se rupe de extraoptiunea de 180 de minute

#9
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,706
  • Înscris: 13.10.2003
Mai baieti , el este client .
Ca are bani pentru alte servicii sau nu , asta conteaza mai putin , este un client . Doreste ceva sa cumpere , este servit sau eventual lamurit de ce nu se poate si-i oferi o alternativa . Altfel merge la 20 de m mai incolo unde poate desi nu i se poate satisface dorinta i se ofera o alternativa , iar Connex a pierdut un client .
Daca spuneti ca nu conteaza , eu va spun ca faza asta se poate intampla zilnic de 1000 de ori pe zi in Romania .
Problema este ca in vanzari ajung tot felul de neaveniti , mamutii telefoniei stau bine financiar si nu se gandesc deocamdata serios la perspectiva . Deocamdata...

#10
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
radu, esti sigur? :w00t:
intr-adevar este un CLIENT, dar nu poti sa ai pretentia sa cumperi izmene de la brutarie :w00t:


'nu va suparati, vreau izmene'
'clientu meu, ti-as da, dar nu vand decat paine aici...'
'tu n-auzi ca vreau izmene? platesc si nici nu vreau reducere, deducere, sau izmene duble, eu doar vreau izmene'
'clientule, sa mor daca am ti-as da... dar nici macar pe mine nu am'
'bine ba bine... asa e-n romania, ce sa-i faci...'

Pur si simplu se stie clar ca un abonament ESTE VANDUT NUMAI CU CONTRACT PE UN AN DE ZILE (minim), daca tu stii chestia asta si te duci sa ceri pe 2 luni care-i faza? pentru 2-3-4-5-6 luni exista cartele, care uneori pot fi cumparate chiar de la brutarie :w00t:

Edited by shumilica, 08 March 2006 - 23:40.


#11
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
oare de ce nici la operatori externi nu exista optiunea de a face ab pe x luni?.... daca e in ro ai o scuza.... dar afara?... experienta e muuuult mai indelungata si banuiesc ca sunt mai constienti decat cei de aici de importanta clinetului.....
si in plus.... daca s-ar putea face eb pe x luni.... oare si-ar mai avear rost cartelele?....

#12
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

 ccezar2004, on Mar 8 2006, 22:49, said:

oare de ce nici la operatori externi nu exista optiunea de a face ab pe x luni?.... daca e in ro ai o scuza.... dar afara?... experienta e muuuult mai indelungata si banuiesc ca sunt mai constienti decat cei de aici de importanta clinetului.....
si in plus.... daca s-ar putea face eb pe x luni.... oare si-ar mai avear rost cartelele?....

Probabil ca ar fi mult mai greu de facut cashflowul dupa aceea. Am remarcat si eu lipsa optiunilor de genul asta.  Mai grav, pt orice schimbare (indiferent daca in sus sau in jos) ti-ai prelungit contractul cu inca un an.

Posibil ca folosesc niste standarde de la care nu vrea sa se abata nimeni ca e mai simplu asa.

#13
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003
Eu nu stiu ce-i asa greu de inteles.
Operatorii cand isi prezinta oferta, se gandesc la marile mase de oameni potentiali clienti.
Cazul lui exosyphen e unul special si cel putin neobisnuit. Cum poate sa prevada departamentul de marketing al operatorilor gsm o situatie atat de neobisnuita ca asta? Ce e logic posibil sa faci cu un abonament in 3-4 luni? In plus ce profit ar putea spera sa obtina de la un client in 3-4 luni? Ei urmaresc sa te atraga la ei in retea prin oferirea de diverse facilitati in primele luni si e normal sa vrea sa-si acopere "investitia" in noul abonat.

#14
dan4

dan4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 11.12.2002
Eu cred ca nu vor sa creeze un precedent. Vor ca oameni sa nu poata scapa de acel abonament, in prima faza trebuie sa astepte un an, apoi oamenii se bucura pentru 10 minute de fidelizare si incep sa se ataseze de numarul de telefon de parca ar fi sfirsitul lumii daca o sa aiba alt numar. In felul acesta profitul operatorilor creste sigur.

Edited by dan4, 09 March 2006 - 00:27.


#15
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Nu stiu cati clienti ar avea in plus la o asemenea optiune..

#16
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Aveam nevoie de un abonament cu (multe) minute nationale incluse.
Deci nu imi trebuia un abonament de $9 sa vorbesc o luna 180 de minute cu 3 favorite.

Si chiar nu vad ce pierdeau. Nu imi trebuia nimic promotinal. Doar SIM-ul si tariful standard.

#17
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

 exosyphen, on Mar 9 2006, 14:57, said:

Aveam nevoie de un abonament cu (multe) minute nationale incluse.
Deci nu imi trebuia un abonament de $9 sa vorbesc o luna 180 de minute cu 3 favorite.
Si chiar nu vad ce pierdeau. Nu imi trebuia nimic promotinal. Doar SIM-ul si tariful standard.
Poate acel tarif standard este calculat pentru un abonament standard (adica incheiat pe 1 sau 2 ani)
Si cand te duci la un en-gros, daca un vanzator ofera 1000 de XYZ la pretul de $1 bucata, nu poti cere acelasi pret pe bucata daca tu cumepri numai 500 de XYZ.

(Nu degeaba scrie in contract: taxa de conectare 0. Logic ar trebui sa te lase sa-ti faci abonament si pe 1 luna, insa cu plata unei taxe de conectare... insa multe chestii ciudate se intampla in tara asta)

#18
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Eu cred ca este din cauza amortizarii investitiei si a faptului ca asa s-a impamantenit. Pur si simplu, au nevoie de un an sau mai nou,2( afara a devenit un standard 2 ani- daca vrei un an, ai telefoane mai scumpe,ambonamente mai scumpe si mai putine minute incluse - asta vedeti deja si in romania) ca sa-si amortizeze investitia. Plus ca trebuie intretinuta reteaua - daca v0-ati intrebat pentru ce se percepe un abonamnet lunar, acesta este raspunsul: sa va tina in retea si sa intretina reteaua. Mie mi se pare normal. Nu vrei asa, iti iei cartela. Exista cu net GPRS acum, cu sms, cu 2/3 numere speciale- tot felul de optiuni.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate