Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Reconcilieri

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
179 replies to this topic

#1
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017


Premize:
A. Fiecare fiinta are o istorie care incepe de dinainte de a se naste (de a veni in existenta), prin materialul genetic mostenit. 
Aceasta istorie are doua planuri: unul personal, dat de  firul genetic personal, si altul colectiv, dat de ingemanarea acelui fir personal cu cel al speciei.
B. Prin urmare, nu putem vorbi despre o libertate absoluta a alegerii deciziilor, acestea fiind inscrise intr-o multime finita de posibilitati. Aceasta multime e restransa si de mediul in care evolueaza fiinta dupa nastere, si de informatiile pe care le primeste si de modul in care le proceseaza, si de interactiunile ei cu acest mediu.
C. Dumnezeu este. Creator ar tuturor fiintelor, distinct de acestea dar prezent in toate.

Intrebare: ce ar putea insemna iertarea pacatelor avand in vedere premizele?







#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Se zice "premise"!!!!!!!

#3
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postericmario, on 21 aprilie 2019 - 17:55, said:

Se zice "premise"!!!!!!!

PREMÍSĂ, premise, s.f. 1. (Log.) Fiecare dintre propozițiile inițiale ale unui raționament, din care se deduce concluzia. 2. Idee de bază, punct de plecare. [Var.: premíză s.f.] – Din fr. prémisse.
(Dicționarul explicativ al limbii române)

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postsubjective, on 21 aprilie 2019 - 18:08, said:

PREMÍSĂ, premise, s.f. 1. (Log.) Fiecare dintre propoziţiile iniţiale ale unui raţionament, din care se deduce concluzia. 2. Idee de bază, punct de plecare. [Var.: premíză s.f.] – Din fr. prémisse.
(Dicţionarul explicativ al limbii române)
Da, ai greșit.
3, Stai jos, pentru că ești tare în trompetă.

#5
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postericmario, on 21 aprilie 2019 - 18:12, said:

Da, ai greșit.
3, Stai jos, pentru că ești tare Ăźn trompetă.

Astea sunt greșeli minore, de ce te poticnești în mărunțișuri și pierzi esența?! :)

#6
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,187
  • Înscris: 10.09.2008

View Postsubjective, on 21 aprilie 2019 - 17:43, said:

Premize:
A. Fiecare fiinta are o istorie care incepe de dinainte de a se naste (de a veni in existenta), prin materialul genetic mostenit.
Aceasta istorie are doua planuri: unul personal, dat de  firul genetic personal, si altul colectiv, dat de ingemanarea acelui fir personal cu cel al speciei.
B. Prin urmare, nu putem vorbi despre o libertate absoluta a alegerii deciziilor, acestea fiind inscrise intr-o multime finita de posibilitati. Aceasta multime e restransa si de mediul in care evolueaza fiinta dupa nastere, si de informatiile pe care le primeste si de modul in care le proceseaza, si de interactiunile ei cu acest mediu.
C. Dumnezeu este. Creator ar tuturor fiintelor, distinct de acestea dar prezent in toate.

Intrebare: ce ar putea insemna iertarea pacatelor avand in vedere premizele?

Universul este supus determinismului, deci și omul când greșește, dar softul lui este scris să aleagă liber tendința sau ce ar vrea să facă deși nu poate. În noul legământ păcatele sunt uitate, tot ce contează este tendința, direcția - călăuzit de spirit sau nu. - Galateni 5:13-23.

Evrei 10

14 Căci printr-o singură jertfă El a făcut desăvârşiţi pentru totdeauna pe cei ce sunt sfinţiţi.
15 Lucrul acesta ni-l adevereşte şi Duhul Sfânt. Căci, după ce a zis:
16 „Iată legământul pe care-l voi face cu ei după acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele în inimile lor şi le voi scrie în mintea lor”,
17 adaugă: „Şi nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatele lor, nici de fărădelegile lor.”
18 Dar acolo unde este iertare de păcate nu mai este nevoie de jertfă pentru păcat.



#7
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postlogic1, on 21 aprilie 2019 - 19:02, said:


„Și nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatele lor, nici de fărădelegile lor.”


Asa cred și eu. Cred că din fiecare ființă va rămâne veșnic ceea ce e bun in ea. La unele mai mult, la altele mai puțin.

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,392
  • Înscris: 13.01.2011
Sîntem ,,balize " care culegem date, apoi ne întoarcem la Sursă.

#9
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postcrisstonne, on 21 aprilie 2019 - 19:12, said:

SĂźntem ,,balize " care culegem date, apoi ne Ăźntoarcem la Sursă.

Crezi că există vreun scop în asta?

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,392
  • Înscris: 13.01.2011

View Postsubjective, on 21 aprilie 2019 - 19:13, said:

Crezi că există vreun scop în asta?

Un fel de ,, joacă", care a scos din ,, plictiseala " Sursa.

#11
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postcrisstonne, on 21 aprilie 2019 - 19:15, said:

Un fel de ,, joacă", care a scos din ,, plictiseala " Sursa.

Sa deducem de aici că joaca și plictiseala sunt de dorit? Ajuta evolutia fiintei cu ceva?

#12
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Subjective, cred ca mai e și punctul 3 de care trebuie ținut seama. Trauma transgenerațională. Am înțeles ca se consumă abia după ce trece a șaptea generație. De aici probabil și blestemele și binecuvântările biblice, cu efect de 7 generații :).

"Cand ne nastem, avem inscrise in ADN o multitudine de informatii, o mare parte dintre ele fiind transmise de inaintasii nostri, atat pe linie paterna, cat si pe linie materna.
Prin metoda constelatiilor sistemice, care inglobeaza atat terapia transgenerationala, cat si alte forme de terapie, se urmareste analiza legaturilor famililale, a locului si rolului pe care il are fiecare in familia sa. Se urmareste identificarea repetitiilor din familie, a blocajelor simbolizate la nivel corporal, relational, comportamental, a tipurilor de loialitati si a scenariilor de viata care ne pot spune cine suntem ACUM. Astfel ca evenimentele, secretele, situatiile traumatizante, conflictele traite si nerezolvate, neiertate si neintegrate de predecesori se transmit mai departe cu singurul scop de a fi rezolvate. Cand trecutul interfereaza cu prezentul nostru, ne putem afla in situatia de a trai acelasi tip de viata pe care a trait-o bunica sau ca avem aceeasi boala ca tata sau ca am fost parasiti ca si sora bunicului, etc. Si astfel, chiar daca noi am vrea sa facem alte alegeri, inconstientul nostru este mult mai strans legat de onorarea propriei familii decat de trairea conform alegerilor proprii.
Atunci cand legile iubirii se incalca, acest lucru nu ramane asa, ci trebuie reparat. Daca cineva a fost exclus din familie (de exemplu pentru ca s-a casatorit cu cineva cu statut inferior) sau daca un copil preia rolul de parinte sau daca echilibrul intre a da si a primi este deteriorat, atunci cineva dintr-o generatie urmatoare va avea mai intai de refacut aceste ‘’gauri negre’’. Deseori, cand privim la ceea ce ni se intampla noua acum si la ceea ce s-a intamplat in familia noastra, de-a lungul generatiilor, avem tendinta sa credem ca suntem supusi unei ‘’pedepse divine’’. Nu este vorba de nici o pedeapsa, este mai degraba vorba despre niste nedreptati, erori de judecata, neputinte ale unor membri de familie care sunt perpetuate pana cand cineva va avea suficienta forta de a se uita la aceste lucruri, a le intelege si a le aduce pacea."


Asa ca da, nimeni nu ar trebui judecat aspru, în chestiuni de mare însemnătate. Dacă nu putem aduce pacea, trebuie să ne protejam și cam atât.


#13
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postsubjective, on 21 aprilie 2019 - 19:06, said:

Asa cred și eu. Cred că din fiecare ființă va rămâne veșnic ceea ce e bun in ea. La unele mai mult, la altele mai puțin.

Nu prea am înțeles mare lucru din postul tău, poți fii puțin mai explicit?!

#14
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017
Mi-am amintit ce ne scrie Blaga. Și el dorea să joace în așa fel încât Sursa sa nu cumva sa se plictisească. Nu-mi dau seama daca intre Blaga și Sursa s-a stabilit vreo legatura de sange...
"O, vreau să joc, cum niciodată n-am jucat!
Să nu se simtă Dumnezeu
în mine
un rob în temniță - încătușat."

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,392
  • Înscris: 13.01.2011

View Postsubjective, on 21 aprilie 2019 - 19:25, said:

"O, vreau să joc, cum niciodată n-am jucat!
Să nu se simtă Dumnezeu
în mine
un rob în temniţă - încătuşat."

Ai văzut ? :)

#16
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postheart_of_ice, on 21 aprilie 2019 - 19:24, said:

Nu prea am înțeles mare lucru din postul tău, poți fii puțin mai explicit?!

Înțeleg că iertarea păcatelor poate ca inseamna indepartarea oricarui zgomot din ceea ce este fiinta, lasand sa dainuiasca ceva unic din ea dar in stransa legătură de asemanare cu Creatorul.

#17
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View PostChayah, on 21 aprilie 2019 - 19:23, said:

Subjective, cred ca mai e și punctul 3 de care trebuie ținut seama. Trauma transgenerațională. Am înțeles ca se consumă abia după ce trece a șaptea generație. De aici probabil și blestemele și binecuvântările biblice, cu efect de 7 generații Posted Image.

"Cand ne nastem, avem inscrise in ADN o multitudine de informatii, o mare parte dintre ele fiind transmise de inaintasii nostri, atat pe linie paterna, cat si pe linie materna.
Prin metoda constelatiilor sistemice, care inglobeaza atat terapia transgenerationala, cat si alte forme de terapie, se urmareste analiza legaturilor famililale, a locului si rolului pe care il are fiecare in familia sa. Se urmareste identificarea repetitiilor din familie, a blocajelor simbolizate la nivel corporal, relational, comportamental, a tipurilor de loialitati si a scenariilor de viata care ne pot spune cine suntem ACUM. Astfel ca evenimentele, secretele, situatiile traumatizante, conflictele traite si nerezolvate, neiertate si neintegrate de predecesori se transmit mai departe cu singurul scop de a fi rezolvate. Cand trecutul interfereaza cu prezentul nostru, ne putem afla in situatia de a trai acelasi tip de viata pe care a trait-o bunica sau ca avem aceeasi boala ca tata sau ca am fost parasiti ca si sora bunicului, etc. Si astfel, chiar daca noi am vrea sa facem alte alegeri, inconstientul nostru este mult mai strans legat de onorarea propriei familii decat de trairea conform alegerilor proprii.
Atunci cand legile iubirii se incalca, acest lucru nu ramane asa, ci trebuie reparat. Daca cineva a fost exclus din familie (de exemplu pentru ca s-a casatorit cu cineva cu statut inferior) sau daca un copil preia rolul de parinte sau daca echilibrul intre a da si a primi este deteriorat, atunci cineva dintr-o generatie urmatoare va avea mai intai de refacut aceste ‘’gauri negre’’. Deseori, cand privim la ceea ce ni se intampla noua acum si la ceea ce s-a intamplat in familia noastra, de-a lungul generatiilor, avem tendinta sa credem ca suntem supusi unei ‘’pedepse divine’’. Nu este vorba de nici o pedeapsa, este mai degraba vorba despre niste nedreptati, erori de judecata, neputinte ale unor membri de familie care sunt perpetuate pana cand cineva va avea suficienta forta de a se uita la aceste lucruri, a le intelege si a le aduce pacea."


Asa ca da, nimeni nu ar trebui judecat aspru, în chestiuni de mare însemnătate. Dacă nu putem aduce pacea, trebuie să ne protejam și cam atât.
Imi vine sa te imbratisez pentru ce ai spus, dar este greu de inteles pentru multi dintre noi. Toata gloata se arunca in religie si acolo se termina povestea. Inutil sa povestesti despre material genetic sau programarea individului.

#18
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View PostChayah, on 21 aprilie 2019 - 19:23, said:

Subjective, cred ca mai e și punctul 3 de care trebuie ținut seama. Trauma transgenerațională. Am înțeles ca se consumă abia după ce trece a șaptea generație. De aici probabil și blestemele și binecuvântările biblice, cu efect de 7 generații :).

"Cand ne nastem, avem inscrise in ADN o multitudine de informatii, o mare parte dintre ele fiind transmise de inaintasii nostri, atat pe linie paterna, cat si pe linie materna.
Prin metoda constelatiilor sistemice, care inglobeaza atat terapia transgenerationala, cat si alte forme de terapie, se urmareste analiza legaturilor famililale, a locului si rolului pe care il are fiecare in familia sa. Se urmareste identificarea repetitiilor din familie, a blocajelor simbolizate la nivel corporal, relational, comportamental, a tipurilor de loialitati si a scenariilor de viata care ne pot spune cine suntem ACUM. Astfel ca evenimentele, secretele, situatiile traumatizante, conflictele traite si nerezolvate, neiertate si neintegrate de predecesori se transmit mai departe cu singurul scop de a fi rezolvate. Cand trecutul interfereaza cu prezentul nostru, ne putem afla in situatia de a trai acelasi tip de viata pe care a trait-o bunica sau ca avem aceeasi boala ca tata sau ca am fost parasiti ca si sora bunicului, etc. Si astfel, chiar daca noi am vrea sa facem alte alegeri, inconstientul nostru este mult mai strans legat de onorarea propriei familii decat de trairea conform alegerilor proprii.
Atunci cand legile iubirii se incalca, acest lucru nu ramane asa, ci trebuie reparat. Daca cineva a fost exclus din familie (de exemplu pentru ca s-a casatorit cu cineva cu statut inferior) sau daca un copil preia rolul de parinte sau daca echilibrul intre a da si a primi este deteriorat, atunci cineva dintr-o generatie urmatoare va avea mai intai de refacut aceste ‘’gauri negre’’. Deseori, cand privim la ceea ce ni se intampla noua acum si la ceea ce s-a intamplat in familia noastra, de-a lungul generatiilor, avem tendinta sa credem ca suntem supusi unei ‘’pedepse divine’’. Nu este vorba de nici o pedeapsa, este mai degraba vorba despre niste nedreptati, erori de judecata, neputinte ale unor membri de familie care sunt perpetuate pana cand cineva va avea suficienta forta de a se uita la aceste lucruri, a le intelege si a le aduce pacea."


Asa ca da, nimeni nu ar trebui judecat aspru, în chestiuni de mare însemnătate. Dacă nu putem aduce pacea, trebuie să ne protejam și cam atât.

Înseamnă că noi ne apartinem intr-o mica măsură? :)

Iertarea lui Dumnezeu vine dintr-o înțelegere deplină a ceea ce suntem. Iar judecata lui e infinit mai profunda decât a mulțimii oamenilor care s-au aplecat în meditatia și studiul psihicului uman. Prin urmare, nu poate fi decât infinit mai tamaduitoare pentru orice suflet pe care il judeca.

Sau, poate rezonezi mai bine cu urmatoarea idee: Dumnezeu se afla și în ideile multimii oamenilor care incearca sa inteleaga psihicul uman. Incercam sa ne intelegem pe noi înșine și ceea ce ne înconjoară și poate că exista un Dumnezeu, diferit de noi, in noi toti, care merge in pas cu noi.

View PostFjell, on 21 aprilie 2019 - 21:10, said:


Imi vine sa te imbratisez pentru ce ai spus, dar este greu de inteles pentru multi dintre noi. Toata gloata se arunca in religie si acolo se termina povestea. Inutil sa povestesti despre material genetic sau programarea individului.

Te afli pe topicul potrivit. Da-i bataie! :lol:

Edited by subjective, 21 April 2019 - 21:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate