Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Reconcilieri

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
179 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Decizia este un act voluntar constient, nu ce spui tu cu genetica & stuff care n-are nicio treaba.
Faptul ca ai actionat intr-un fel sau altul, determinat (vezi doamne) de ceva precedent, dar intr-un mod involuntar nu se numeste decizie.

Iar determinismul nu functioneaza asa cum ni l-am dori noi. Procesele despre care vorbim (intr-un sistem dinamic) sunt in esenta haotice, ies din zona determinismului deoarece se face ca influenta factorilor din trecutul suficient de indepartat se dovedeste a fi catastrofala, in afara ariei de predictie.

#20
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View Postsubjective, on 21 aprilie 2019 - 21:20, said:

Înseamnă că noi ne apartinem intr-o mica măsură? Posted Image

Iertarea lui Dumnezeu vine dintr-o înțelegere deplină a ceea ce suntem. Iar judecata lui e infinit mai profunda decât a mulțimii oamenilor care s-au aplecat în meditatia și studiul psihicului uman. Prin urmare, nu poate fi decât infinit mai tamaduitoare pentru orice suflet pe care il judeca.



Te afli pe topicul potrivit. Da-i bataie! Posted Image
Dumnezeu este impus si imaginat de catre niste smecheri. Daca nu il accepti asa cum vor ei, vei sfarsi rau. Sunt putini cei care sar peste cei care incearca sa iti bage in cap teoria prin care Pamantul  s-a format in sapte zile, etc. Oamenii se pot ridica spiritual si prin bunatate, nu doar frica de biserica sau Biblie. Ce este Dumnezeu ? Cine este ? Cum arata ? De ce este ? Mergem spre Lumina sau suntem meniti sa evoluam pana reusim sa ajungem undeva. Gresim in alte vieti, dar nu avem nicio idee despre ce am facut ultima oara, astfel incat sa ne indreptam sau sa ne dam sansa de a evolua spiritual sau de a deveni acel intreg care ne lipseste toata viata. Avem de toate, dar ne lipseste ceva...
Mi-am vazut si simtit ultima moarte, am locuit intr-o casa bantuita, si tot nu imi sunt convins ca exista ceva... Imi sunt confuz, grijania ei de viata !

#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Vă pierdeți în detalii.
Fiecare este Sursa, și Sursa este în fiecare.
Uitarea este folosită pentru evoluție.
Dar, există un continuum acceptat.
Zi de zi, clipă de clipă, accepți ceva, chiar dacă, ulterior, uiți și te revolți.
În programul ,,general ", îți cunoști menirea, și o accepți.
Ai vrut să pleci din ,, plictiseala", ai sărit cu bună știință în oceanul distracției.

Da, distracție, chiar dacă întors la sursă, periodic, explici amuzat că ai fost tăiat la gît, la un moment dat.
Dar a trecut ,,buba", mergi în altă distracție, în alte experiențe, poate de data asta dai tu șuturi, cine știe.
Yamiiiii.

#22
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View Postcrisstonne, on 21 aprilie 2019 - 21:31, said:

Vă pierdeți în detalii.
Fiecare este Sursa, și Sursa este în fiecare.
Uitarea este folosită pentru evoluție.
Dar, există un continuum acceptat.
Zi de zi, clipă de clipă, accepți ceva, chiar dacă, ulterior, uiți și te revolți.
În programul ,,general ", îți cunoști menirea, și o accepți.
Ai vrut să pleci din ,, plictiseala", ai sărit cu bună știință în oceanul distracției.

Da, distracție, chiar dacă întors la sursă, periodic, explici amuzat că ai fost tăiat la gît, la un moment dat.
Dar a trecut ,,buba", mergi în altă distracție, în alte experiențe, poate de data asta dai tu șuturi, cine știe.
Yamiiiii.
Adevarat ce spui, dar Sursa asa se supune unor legi superioare. Dam socoteala nu doar prin karma si dharma, trebuie (cred eu) sa fie ceva care ne guverneaza in clipa in care plecam de aici.

#23
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017
Lucruri pe care le facem constient, deciziile sau modurile de relationare cu ceilalti au în spate un intreg mecanism inconstient, o istorie care ne determina într-un anumit fel specific.
De exemplu, anumite traume din copilarie pot influenta comportamentul adultului in mod inconstient. Când ajungi la înțelegerea acestui fapt, numai atunci e posibil sa îți schimbi comportamentul, daca e unul nociv pentru tine și ceilalți.

View PostFjell, on 21 aprilie 2019 - 21:31, said:


Dumnezeu este impus si imaginat de catre niste smecheri. Daca nu il accepti asa cum vor ei, vei sfarsi rau. Sunt putini cei care sar peste cei care incearca sa iti bage in cap teoria prin care Pamantul  s-a format in sapte zile, etc. Oamenii se pot ridica spiritual si prin bunatate, nu doar frica de biserica sau Biblie. Ce este Dumnezeu ? Cine este ? Cum arata ? De ce este ? Mergem spre Lumina sau suntem meniti sa evoluam pana reusim sa ajungem undeva. Gresim in alte vieti, dar nu avem nicio idee despre ce am facut ultima oara, astfel incat sa ne indreptam sau sa ne dam sansa de a evolua spiritual sau de a deveni acel intreg care ne lipseste toata viata. Avem de toate, dar ne lipseste ceva...
Mi-am vazut si simtit ultima moarte, am locuit intr-o casa bantuita, si tot nu imi sunt convins ca exista ceva... Imi sunt confuz, grijania ei de viata !

Am pomenit eu de Biserica sau despre un anumit Dzeu?


#24
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Sa te intelegi pe tine si sa accepti sau sa schimbi ceva din tine, mai greu. De aia devenim niste monstri sau niste umbre umblatoare sau murim fara sa stim de ce am trait. Traumele sunt ca o dependenta de heroina sau alcool. Nu scapi niciodata de ele. Raman imprimate in ADN... Psihologii ma lasa rece ! Posted Image

View Postsubjective, on 21 aprilie 2019 - 21:41, said:

Lucruri pe care le facem constient, deciziile sau modurile de relationare cu ceilalti au în spate un intreg mecanism inconstient, o istorie care ne determina într-un anumit fel specific.
De exemplu, anumite traume din copilarie pot influenta comportamentul adultului in mod inconstient. Când ajungi la înțelegerea acestui fapt, numai atunci e posibil sa îți schimbi comportamentul, daca e unul nociv pentru tine și ceilalți.



Am pomenit eu de Biserica sau despre un anumit Dzeu?
''C. Dumnezeu este. Creator ar tuturor fiintelor, distinct de acestea dar prezent in toate.''

Edited by Fjell, 21 April 2019 - 21:44.


#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View PostFjell, on 21 aprilie 2019 - 21:34, said:

... ceva care ne guverneaza in clipa in care plecam de aici.

Sursa ne guvernează, pe noi, frînturi din ea, Sursa.
Repet, noi sîntem una cu Sursa, Sursa este una cu noi.
Sîntem ,, tentacule " întinse pentru evoluție.

Există egoul care ne confuzează", credem altceva din cauza lui.
Avem iritări, goluri în ,,stomac ", depresii, neliniști, nesiguranță, etc.
Dar, toate sînt parte din plan.

În liniște și autocontrol, aflăm că sînt unelte pentru evoluție, ca niște reguli ascunse, într-un ,,joc " uriaș, acceptat și asumat.
Doar ca ,,uităm " regulamentul jocului, ca să fie mai incitant.

#26
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View PostFjell, on 21 aprilie 2019 - 21:45, said:

Sa te intelegi pe tine si sa accepti sau sa schimbi ceva din tine, mai greu. De aia devenim niste monstri sau niste umbre umblatoare sau murim fara sa stim de ce am trait. Traumele sunt ca o dependenta de heroina sau alcool. Nu scapi niciodata de ele. Raman imprimate in ADN... Psihologii ma lasa rece ! Posted Image


''C. Dumnezeu este. Creator ar tuturor fiintelor, distinct de acestea dar prezent in toate.''

Poate ca ai dreptate. Nu absoluta, totusi...


Și unde vezi Biserica aici?

#27
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postsubjective, on 21 aprilie 2019 - 21:20, said:



Înseamnă că noi ne apartinem intr-o mica măsură? :)

Iertarea lui Dumnezeu vine dintr-o înțelegere deplină a ceea ce suntem. Iar judecata lui e infinit mai profunda decât a mulțimii oamenilor care s-au aplecat în meditatia și studiul psihicului uman. Prin urmare, nu poate fi decât infinit mai tamaduitoare pentru orice suflet pe care il judeca.

Sau, poate rezonezi mai bine cu urmatoarea idee: Dumnezeu se afla și în ideile multimii oamenilor care incearca sa inteleaga psihicul uman. Incercam sa ne intelegem pe noi înșine și ceea ce ne înconjoară și poate că exista un Dumnezeu, diferit de noi, in noi toti, care merge in pas cu noi.




Da, în mică măsură. Asta ca să nu spun "aproape deloc" :lol:.

Ce iertare a lui Dumnezeu? Cine are nevoie de ea? :ewwpu:
Dumnezeu, dacă o exista, există și atât. Dacă îți revii, te duci mai aproape, dacă o ții tot prin brusturi, stai departe de El. Nu te iartă, nu te condamnă.

Da, poate că da :).

#28
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View PostChayah, on 21 aprilie 2019 - 22:25, said:



Da, în mică măsură. Asta ca să nu spun "aproape deloc" :lol:.

Ce iertare a lui Dumnezeu? Cine are nevoie de ea? :ewwpu:
Dumnezeu, dacă o exista, există și atât. Dacă îți revii, te duci mai aproape, dacă o ții tot prin brusturi, stai departe de El. Nu te iartă, nu te condamnă.


Pai atunci nu ai fi in acord cu părerea că, intelegand, te poti schimba. Comutatorul nu e o realitate? :)

Dar dacă există această forță care, indiferent de ce faci, te ia cu ea numai cu ce e bun (asemanator cu ea) in tine? De ce nu? :)

#29
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Există Sursa și există regulile.
Plus alte aspecte ascunse, greu de explicat, că doar nu trebuie să fie totul previzibil.
Ar fii prea ușor, să fie totul previzibil.

De asta mulți nu înțeleg, și întreabă disperați, de ce mor copilași, tineri, oameni frumoși, ori capabili.
Orgoliul și atașamentul aduc suferința, și astfel de întrebări.

Pare inuman ce zic ?!
Da, dar nu este împotriva evoluției, iar Evoluția, este esențială, primordială.
De ce ?!
Ei... de ce...

#30
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postcrisstonne, on 21 aprilie 2019 - 21:31, said:

Vă pierdeți Ă®n detalii.
Fiecare este Sursa, și Sursa este Ă®n fiecare.
Uitarea este folosită pentru evoluție.
Dar, există un continuum acceptat.
Zi de zi, clipă de clipă, accepți ceva, chiar dacă, ulterior, uiți și te revolți.
ĂŽn programul ,,general ", Ă®ți cunoști menirea, și o accepți.
Ai vrut să pleci din ,, plictiseala", ai sărit cu bună știință Ă®n oceanul distracției.

Da, distracție, chiar dacă Ă®ntors la sursă, periodic, explici amuzat că ai fost tăiat la gĂ®t, la un moment dat.
Dar a trecut ,,buba", mergi Ă®n altă distracție, Ă®n alte experiențe, poate de data asta dai tu șuturi, cine știe.
Yamiiiii.

Ipoteza asta pe care o prezinți matale, cum că noi alegem să venim în dimensiunea asta, răspunde mult mai ușor unor probleme grele ca teodicea sau de ce permite d-zeu suferința!

Poate toți care venim aici-jos suntem "îngeri căzuți"! :)

Edited by heart_of_ice, 22 April 2019 - 01:06.


#31
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Mai simplu de atît.
Ce este suferința ?
Unul își bate cuie în cap, și are horgasm".
Altul plînge, cînd vede sînge, de la o muscă strivită.

Dileme... dileme...

#32
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcrisstonne, on 21 aprilie 2019 - 23:57, said:

Există Sursa și există regulile.
Plus alte aspecte ascunse, greu de explicat, că doar nu trebuie să fie totul previzibil.
Ar fii prea ușor, să fie totul previzibil.

De asta mulți nu înțeleg, și întreabă disperați, de ce mor copilași, tineri, oameni frumoși, ori capabili.
Orgoliul și atașamentul aduc suferința, și astfel de întrebări.

Pare inuman ce zic ?!
Da, dar nu este împotriva evoluției, iar Evoluția, este esențială, primordială.
De ce ?!
Ei... de ce...


Ai vazut vreodata o femeie in varsta, trecuta de 60 de ani in doliu ca i-a murit copilul ? Eu am vazut, pe langa faptul ca batrana bocea foarte frumos...ea vroia un raspuns...cand intreba, de ce ai luat-o Doamne? Dar nu se astepta la un raspuns.

In privinta alegerilor, multi dintre noi avem universul nostru, unii il au mai mare, altii mai mic...dar nu e o diferenta uriasa Posted Image...ideea e ca, repetam tot, chiar si alegerile...Nu vorbesc aici de regrete, asta e alta mancare de peste...ci strict de alegeri, sa zic, neutre

Edited by jimi91, 22 April 2019 - 01:26.


#33
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Exact.
Avem o pauză în marea ,, știință ".
Bocim, bolim, ne zbatem, ne zguduim, ne bucurăm, ne...

Apoi, revenim la Sursă, batem cuba": ,,băi, ai jucat magistral rolul ăla, șiiii, bonus, ai produs energie pentru două galaxii, cu suferința ta, sau cu bucuriile tale"
,,Bun, ce urmează, abia aștept..."

Apoi, amintiri șterse, vai, au, oh...
Ciclul se repetă.

#34
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
E o vorba inteleapta, cam vulgara, dar adevarata :)....cand iti ajunge cutitul la os, atunci te trezesti :)...omul invata cand e nevoie sa invete...in rest, nu prea...ce-i drept, am intalnit si exceptii :)..Bunicul meu. O viata intreaga omul s-a trezit la ora 6 fix :)...cand trebuia sa se barbiereasca, se trezea  cu 10 minute inainte :)....

#35
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postmaccip, on 21 aprilie 2019 - 21:27, said:

Decizia este un act voluntar constient, nu ce spui tu cu genetica & stuff care n-are nicio treaba.
Faptul ca ai actionat intr-un fel sau altul, determinat (vezi doamne) de ceva precedent, dar intr-un mod involuntar nu se numeste decizie.

Iar determinismul nu functioneaza asa cum ni l-am dori noi. Procesele despre care vorbim (intr-un sistem dinamic) sunt in esenta haotice, ies din zona determinismului deoarece se face ca influenta factorilor din trecutul suficient de indepartat se dovedeste a fi catastrofala, in afara ariei de predictie.

Si daca ceea ce crezi tu ca e decizia ta, constienta, precum spui, e de fapt determinata de inconstient, de acel elefant irational al intregii tale istorii psihice care merge pana chiar inainte de nasterea ta, la cei pe care ii mostenesti?
Sau poate ca exista un dialog subtil intre ratiunea ta si inconstientul tau. E posibil?

Edited by subjective, 22 April 2019 - 06:27.


#36
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postsubjective, on 21 aprilie 2019 - 21:20, said:



Sau, poate rezonezi mai bine cu urmatoarea idee: Dumnezeu se afla și în ideile multimii oamenilor care incearca sa inteleaga psihicul uman. Incercam sa ne intelegem pe noi înșine și ceea ce ne înconjoară și poate că exista un Dumnezeu, diferit de noi, in noi toti, care merge in pas cu noi.



Hristos Dumnezeu a zis ”unde se afla adunati doi in numele meu, acolo ma aflu si Eu in mijlocul lor”. Deci, cu atat mai mult cand este vorba de multimi de oameni, adunati in numele lui Dumnezeu Adevarul.
Iar Avraam, inchinator doar catre Dumnezeu, s-a inchinat unei multimi de oameni care se temea de acest Dumnezeu, recunoscand, astfel, ca Dumnezeu era in mijlocul lor, cand se temeau de El.

View Postcrisstonne, on 21 aprilie 2019 - 21:31, said:

Vă pierdeți în detalii.
Fiecare este Sursa, și Sursa este în fiecare.
Uitarea este folosită pentru evoluție.
Dar, există un continuum acceptat.
Zi de zi, clipă de clipă, accepți ceva, chiar dacă, ulterior, uiți și te revolți.
În programul ,,general ", îți cunoști menirea, și o accepți.
Ai vrut să pleci din ,, plictiseala", ai sărit cu bună știință în oceanul distracției.

Da, distracție, chiar dacă întors la sursă, periodic, explici amuzat că ai fost tăiat la gît, la un moment dat.
Dar a trecut ,,buba", mergi în altă distracție, în alte experiențe, poate de data asta dai tu șuturi, cine știe.
Yamiiiii.

O fi Sursa in fiecare, dar una este sa fii purtator de foton si alta sa fii foton. Adica nu este de ajuns sa porti lumina, ci trebuie sa devii lumina.

View PostChayah, on 21 aprilie 2019 - 22:25, said:

Da, în mică măsură. Asta ca să nu spun "aproape deloc" Posted Image.

Ce iertare a lui Dumnezeu? Cine are nevoie de ea? Posted Image
Dumnezeu, dacă o exista, există și atât. Dacă îți revii, te duci mai aproape, dacă o ții tot prin brusturi, stai departe de El. Nu te iartă, nu te condamnă.

Da, poate că da Posted Image.

Adevarat ca Dumnezeu nu te iarta si nu te condamna, pentru ca este scris ”din cuvintele tale vei fi judecat”. Adica tu esti cel care te ierti sau nu, te condamni sau nu.

View Postheart_of_ice, on 22 aprilie 2019 - 01:02, said:



Poate toți care venim aici-jos suntem "îngeri căzuți"! Posted Image

Bingo!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate