Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

De ce nu se interzice fumatul pe strada?

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#145
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019

View Postwb626ek, on 16 aprilie 2019 - 12:36, said:


Pai mergi prin casa atunci!

Merg pe unde vreau. Ti-ai cumparat strada si nu stiu eu?

#146
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttitispanac, on 16 aprilie 2019 - 07:35, said:

De ce nu se interzice fumatul pe strada?.

Mai asteapta un picut

#147
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011
primul pas in combaterea fumatoriilor este interzicerea pe tot teritoriul UE in spatii inchise. Inca exista tari care permit fumatul in locatii inchise, ce mi se pare o nebunie in anul 2019. Stai la o cafea si vecinul de langa te afumeaza, iesi din cafenea de zici ca tu ai fumat.

Pe strada este mai greu, unde sa mai fumeze saracii dupaia, doar in casa? Dupa care o sa vina vecinul sa zica ca il deranjeaza si trebuie interzis si acasa. Eh, asta nu prea merge.

#148
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Ipocrizie vecina cu dementa sa nu te deranjeze pe strada gazele de esapament+praful, ambele produse de catre masini, dar sa te deranjeze...fumul de tigara!

#149
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006

View Postfuturist, on 16 aprilie 2019 - 12:31, said:

De unde stii ca nu ma deranjezi?
Ai tu asa un simt de presimtire, sau cum?


Cumpara masina cu banii economisiti de la renuntatu' la fumat.

View Postfuturist, on 16 aprilie 2019 - 12:31, said:

De unde stii ca nu ma deranjezi?
Ai tu asa un simt de presimtire, sau cum?


Cumpara masina cu banii economisiti de la renuntatu' la fumat.
Am masina dar folosesc transportul in comun. Nu pot renunta la fumat pentru ca nu fumez decat pasiv de la nesimtitii din jurul meu.

#150
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006

View PostAldulescu, on 16 aprilie 2019 - 11:46, said:

Eu ma gandeam sa le raspund astora cu aceiasi moneda, nu exista cumva niste tigari puturoase, cu arome scarboase, si sa suflu fumul spre astia care fumeaza pe strada fara sa se sinchiseasca de cei din jur si sa isi dea seama ca deranjeaza?
Daca exista esti invitat sa o faci in prezenta mea, slabe sanse sa ma deranjeze. Apropo, daca eu fumez tigari ce nu miros urat pot sa dau fumul pe tine?

Oricum sunteti mai plangaciosi pe topicul asta si decat bebelusii sau copii de gradinita.

View Posttitispanac, on 16 aprilie 2019 - 12:23, said:

Ceea ce e scandalos e ca fumatorii trag fumul prin filtru, insa eu ca nefumator trag pe nas fumul nefiltrat.
Aprinde si tu o tigara ca sa il tragi prin filtru.

View Postfuturist, on 16 aprilie 2019 - 12:31, said:

Cumpara masina cu banii economisiti de la renuntatu' la fumat.
Si daca turez masina si te umplu de gaze de esapament in aceeasi statie cum mai e?

#151
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Ca fost fumător care urăşte fumatul rău de tot acuma, mi se pare o prostie asemenea idee. Însă când aştept S.T.B.-ul e enervant să trebuiască să mă feresc de fumul celor care fumează în staţie.

Edited by djl, 16 April 2019 - 13:58.


#152
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdjl, on 16 aprilie 2019 - 13:58, said:

Însă când aştept S.T.B.-ul e enervant să trebuiască să mă feresc de fumul celor care fumează în staţie.
Concret, fumatul va fi interzis in toate locurile de joaca, inclusiv cele din parcuri, in restaurante, la piscine, in curtile scolilor, spitalelor si primariilor.
In parc veti putea fuma, dar daca intrati in spatiul de joaca pentru copii, veti fi nevoiti sa stingeti tigra. Aici fumatul va fi interzis.
Nu va fi permis sa va aprindeti tigara nici in statia de autobuz,
https://stirileprotv...a-regulile.html

#153
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Şi dacă eşti fumător internat la spital pe motive ce nu au de-aface cu fumatul, unde fumezi?   Posted Image
Şi doctorii fumează...
Pe peroanele Gării de Nord din Bucureşti se fumează (e voie d.p.d.v. legal). Când fac trainspotting trebuie să mă feresc de fum. În fum nu stau mult ca să mă deranjeze că-l inhalez, însă nu mai suport mirosul ce se impregnează pe haine şi pe corp!!!

Edited by djl, 16 April 2019 - 14:11.


#154
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,112
  • Înscris: 04.03.2014
Cum naiba sa te afecteze o tigara fumata in aer liber de cineva care trece e langa tine?

Da, intr-un loc mai aglomerat gen intr-o statie de autobus e de bun simt sa fumezi mai la margine.

#155
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005

View Postunbrutus, on 16 aprilie 2019 - 14:03, said:

Nu va fi permis sa va aprindeti tigara nici in statia de autobuz,
Cum este reglementată stația de autobuz?
De unde până unde?
Și în aer liber sau doar sub acoperiș?

#156
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019

View Posttitispanac, on 16 aprilie 2019 - 07:35, said:

M-am saturat sa tot merg pe strada si sa fie plin de indivizi cu tigara in gura si astfel sa respir fum de tigara
pai nu prea poti, pt ca  daca fumeaza in aer liber, volumul de aer este mult prea mare(de fapt ar fi cam infinit) ca cineva care fumeaza sa te intoxice pe tine.
mai degraba te polueaza masinile cu gazele de la tzeava de esapament decat cineva care fumeaza in aer liber.

#157
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrazor01, on 16 aprilie 2019 - 10:18, said:

Nu, stomacul se poate educa sa ceara mai multa sau mai putina mancare. E nevoie de putina persistenta si vei vedea ca , dupa un timp de mancat mai putin, chiar daca vrei nu vei mai putea sa mananci precum purcelusul.
Asa am crezut si eu cu mancarea, ca poti cu vointa orice. Pana s-a apucat nevasta sa gateasca cu multa pasiune. Va spun ca imi ramane gandul la gustul mancarii si dupa ce ma ridic de la masa. Singurul lucru ce mi-ar lua gandul de la mancare e  . . .  softpedia forum . Posted Image

Mai cu spirit de gluma spus, e greu sa-ti stapanesti apetitul cu bucate apetisante, insa nu inteleg cum de fumatorii nu pot renunta la o otrava costisitoare, urat mirositoare si care creeaza probleme fata de cei din jur ?

#158
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,744
  • Înscris: 01.12.2018

View Postpacopaco1967, on 16 aprilie 2019 - 14:44, said:

insa nu inteleg cum de
Aici este chintesenta.
Daca  NU INTELEGI, atunci de ce-ti dai cu presupusul??? si mai ai pretentia ca opinia ta sa conteze????????????
Pacat, mare pacat. Mai spui sus si tare ca esti pocait.

#159
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010

View PostSidorin, on 16 aprilie 2019 - 09:23, said:

Asta nu înseamnă că am ceva cu cei care fumează, îi înțeleg și pe ei!
Eu zic ca nu prea este nevoie sa intelegi foarte multe.
Este un viciu urat dar fata de alte vicii(bautul, drogurile) tratat mai cu blandete ceea ce eu consider ca este gresit.
Fumatorii care au decenta si incearca si reusesc sa se controleze in fata nefumatorilor oricum nu sunt si nu vor fi afectati de masuri anti-fumat pe cand nesimtii vor fi loviti foarte dur de astfel de masuri. Foarte bine, o merita.

O idee buna pentru fumatori.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kUJ2PGHwYlc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#160
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018

View Posttioopedi, on 16 aprilie 2019 - 12:36, said:

Ce culoare are masina ta??
Daca-i rosie , sa stii ca ma deranjeaza aceasta culoare.
Daca nu-i rosie , atunci sunt si "mai" deranjat de aceasta situatie.
Daca-i  rosie am macar dreptul sa am pretentia sa o revopsesti, prin urmare orice alta culoarea ma face sa turbez pur si simplu.
Vezi sa nu dai intr-o zi peste unul mai stresat decit tine si care sa turbeze numai cind iti vede moaca(cu sau fara tigara in gura-ca sa fim ontopic).Si tot asa, de ce ai ochii verzi si nu vineti? Si poate are pretentia sa ti-i rezolve el.

#161
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019

View PostBubuTastatura, on 16 aprilie 2019 - 14:26, said:


pai nu prea poti, pt ca  daca fumeaza in aer liber, volumul de aer este mult prea mare(de fapt ar fi cam infinit) ca cineva care fumeaza sa te intoxice pe tine.
mai degraba te polueaza masinile cu gazele de la tzeava de esapament decat cineva care fumeaza in aer liber.

Dar nu se disperseaza instantaneu.

#162
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018

View Postsfantu.dracu, on 16 aprilie 2019 - 11:12, said:

În cazul ăsta, n-ai decât să te izolezi sau să rabzi.

Încă nu mi-ai câștigat respectul.


Trial and error. Deocamdată.
De ce ai impresia ca as fi obligat sa ma izolez sau sa rabd toti nesimtitii. Am avut si eu 2colegi care fumau in birou la munca.Toti fumatorii coborau la parter si fumau afara,numai astia deschideau geamul si fumau in birou fara sa ceara macar voie. Dupa ce am pus problema in fata conducerii s-au potolit.
Tu nu o sa ai niciodata respectul meu pentru ca nu intelegi ca nu se fumeaza in public si ca deranjezi pe altii cu asta.Dreptul tau se termina unde incepe dreptul meu.Sa fii nesimtit nu iti da drepturi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate