Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

peretii "impusca"

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 alexpet, on 09 aprilie 2019 - 21:06, said:

extrudatul nu este permeabil pt vapori....nu se foloseste la izolat peretii exteriori. Degeaba s-au folosit materiale scumpe
Nici expandatul nu e, dar egal.
Oricare din aceste soluții nu fac altceva decât să ascundă problema: infiltrațiile.

#20
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
In prima poza se observa ca fundatia este iesita in afara fata de pereti, iar la cum e termoizolata de mantuiala (se vede plasa in colt) nu ii trebuie mult ca apa sa se infiltreze in spatiul dintre fundatie si perete.

Iarna la fel , daca acel culoar dintre gard si perete este umplut de zapada primavara cand se topeste apa iti intra in casa. Iarna e bine de tinut un geam semideschis.

Edited by Benderbut, 09 April 2019 - 21:13.


#21
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
aici zice ca nu
https://construieste.../2010/11/26/55/

#22
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 24.09.2017

 Benderbut, on 09 aprilie 2019 - 21:10, said:

In prima poza se observa ca fundatia este iesita in afara fata de pereti, iar la cum e termoizolata de mantuiala (se vede plasa in colt) nu ii trebuie mult ca apa sa se infiltreze in spatiul dintre fundatie si perete.

Iarna la fel , daca acel culoar dintre gard si perete este umplut de zapada primavara cand se topeste apa iti intra in casa. Iarna e bine de tinut un geam semideschis.

Destept esti Bendere. m-am uitat si eu si asa pare sa fie. acum culmea ar fi sa nu aiba probleme in coltul ala. ca mai incolo vad ca e cat de cat drept.

#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 ericmario, on 09 aprilie 2019 - 20:01, said:

E clar că se infiltrează apa.
Lucrare de mântuială.

Vrei - nu vrei, tot la subzidire vei ajunge.
unde a precizat ca e ud acolo peretele? a zis doar ca impusca... ce inseamna impusca?

 soleavl, on 09 aprilie 2019 - 20:03, said:

De ce spui ca este lucrare de mantuiala ?
Casa are beci, are fundatia super solida, mult fier ( am pus un geam la beci si am taiat fier gros o zi intreaga )
Materialele folosite au fost bune, extrudat etc.
ce inseamna impusca colegu?
intra apa in casa? Atunci lucrarea e de mantuiala, nu vezi ce patesti?

 alexpet, on 09 aprilie 2019 - 21:06, said:

extrudatul nu este permeabil pt vapori....nu se foloseste la izolat peretii exteriori. Degeaba s-au folosit materiale scumpe
vapori de unde, daca nu e locuita macar? oricum, daca citesti articolul ala atent, adica si comentariile, te lamuresti ca autorul stie mai putine despre subiect decat cei care il corecteaza in comentarii. Am vazut in austria extrudat la peretii exteriori.

#24
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Eu nu inteleg de ce gardul ăla de beton trebuie rezemat de casa. Sau casa de gard. Adică treci pe acolo si te pomenesti că impinge vreunul gardul de beton si te indeasa acolo?
Mai bine dădeau jos gardul, măcar nu se aduna apa acolo si era si soare pe perete. In caz că nu ţine careva cercopiteci in curtea aia gardul e inutil şi face mai mult rău.

Pare a fi un bloc mai degrabă, apa sta sub plăcile alea, desi inclinate sa nu intre sub casa. Streasina nu se vede, cred ca curge apa direct acolo pe zid.

Edited by cipri2bau, 09 April 2019 - 22:34.


#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,687
  • Înscris: 24.11.2015
Si la mine am o bucata de vreo 15cm care da sa cada, renovat recent... si a fost incalzita camera toata iarna... , pusa plasa, doar in locul ala e asa si nu inteleg de ce. Iar umezeala chiar nu are de unde sa ajunga acolo ca e la etaj si totul e uscat...

#26
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Problema e ca nu o incalzesti pe timpul iernii, si e normal ca in primavara sa o gasesti cu bucati umflate prin zonele sensibile.

 waterman, on 09 aprilie 2019 - 20:06, said:

Casă de vacanță și în prima poză ai 40 de cm de la casă la gard.
Și-n a doua ai 2 modele de gresie într-un singur metru pătrat.
Mai nou la casa la tara se spune casa de vacanta, sa pari boier.

 waterman, on 09 aprilie 2019 - 20:10, said:

Și cred că gardul din prima poză are propte puse pe casă să nu cadă.

Sper.

Sper că proptele sunt pentru gard.
La asta ma gandeam si eu cand am vazut fotografia.

#27
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 soleavl, on 09 aprilie 2019 - 20:03, said:

De ce spui ca este lucrare de mantuiala ?
Casa are beci, are fundatia super solida, mult fier ( am pus un geam la beci si am taiat fier gros o zi intreaga )
Materialele folosite au fost bune, extrudat etc.
pentru că nu s-a făcut nici un fel de hidroizolație.

#28
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
@initiator, parca spui ceva de un beci... pt mine e clar ca nu s-a facut hidroizolatie intre beci si fundatia casei. nu s-a rupt capilaritatea si atunci casa "trage" umezeala din beci. cel mai probabilbeciul nu are turnat pe fund nimic, e pamant sau piatra. apoi intre perete si gard iarna ai zapada care se topeste si peretele trage iar umezeala. s-o tii neincalzita 6luni pe an... ce crezi ca se intampla cu diferentele de temperatura. umezeala la interior, ger afara ce se intampla cu peretii?!? deocamdata se manifesta doar acolo,. dar va evolua nefavorabil

#29
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Am beci, insa nu pe partea unde am fotografiat eu, ci in cealalta parte, unde nu "impusca "
In beci este beton.
Este posibil sa fie de la teava de apa, care am descoperit o ca este fix prin temelia casei pe latura unde "impusca" ? Este si de ppr.
( nu incepeti ca este de ppr si ca trebuia scoasa in exterior teava, stiu ca asa este normal, insa repet nu am construit o eu  )

#30
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 soleavl, on 10 aprilie 2019 - 19:59, said:

Am beci, insa nu pe partea unde am fotografiat eu, ci in cealalta parte, unde nu "impusca "
In beci este beton.
Este posibil sa fie de la teava de apa, care am descoperit o ca este fix prin temelia casei pe latura unde "impusca" ? Este si de ppr.
( nu incepeti ca este de ppr si ca trebuia scoasa in exterior teava, stiu ca asa este normal, insa repet nu am construit o eu  )
betonul ”trage” apa prin capilaritate. Dacă nu ai hidroizolație pe exteriorul peretelui vei avea permanent mucegai sau igrasie.

#31
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Am asa ceva : https://www.dedeman....-g/mp/p/6012294

#32
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Lipit de acesta camera, am afara o teresa cu acoperis si policarbonat pe o parte.
Nu intra lumina foarte mult.
Afecteaza cu ceva?
Multumesc

#33
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 soleavl, on 10 aprilie 2019 - 19:59, said:

Am beci, insa nu pe partea unde am fotografiat eu, ci in cealalta parte, unde nu "impusca "
In beci este beton.
Este posibil sa fie de la teava de apa, care am descoperit o ca este fix prin temelia casei pe latura unde "impusca" ? Este si de ppr.
( nu incepeti ca este de ppr si ca trebuia scoasa in exterior teava, stiu ca asa este normal, insa repet nu am construit o eu  )
continui sa utilizezi termenul asta "impusca" in loc sa zici pe romaneste care e problema: infiltratie, nu e infiltratie dar cade tencuiala, crapatura etc

#34
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Daca zic crapa/plesnesc etc, ma ajuti ??????

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate