Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declaratie venit si siguranta XTB

Comanda laptop Amazon UK

Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...
 A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate

Vouchere de vacanta
 Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 

Germania - nebunia chiriilor

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
257 replies to this topic

#235
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

 MARlN_ION, on 23 aprilie 2019 - 15:12, said:

Eu am destule pe unde locuiesc că doar numai SĂRACII locuiesc în centru iar BOGAȚII la periferie.
Pai ti-am zis eu cas bogatii la mine in zona? ti-am zis ca daca judeci dupa masini zonele te inseli.

@nestor, vecinul se oftica saptamana trecuta ca noi suntem singurii din zona care se mai obosesc sa bage masinile in curte, in fiecare zi.
Simt ca imbatranesc pe bune, astia mici nu stiu de loc de parcare sau garaj oricat de scumpa ar fi masina.

Vad ca incet, incet ajung si masinile sa fie tratate ca un mizilic.

Acu pe bune, oricati bani ai avea daca arunci o asemenea masina pe trotuar si o tii in halul ala... e ca atunci cand ai pantofi murdari, mai ales daca ai bani. Or fi aia de la periferie saraci, dar unii au parcari subterane si cand ajung acasa le deschide portarul tot si urca cu liftul din parcare direct in casa...

On topic, aha germanii se plang de chirii dar cand rupeau banii pe masini scumpe ca la ei e chiria oky si achizitia e scumpa, cum era? Acum vedem reversul, adica ce se intampla cand apare un dezechilibru, in cazul asta constructii putine.

Erau prosti aia sa nu mareasca chiriile odata ce s-au trezit cu monopol?

Aviz si celor care cred ca e oky sa iti traiesti viata si sa stai toata tineretea in chirie, ca e scumpa o rata. O fi scumpa, dar la batranete chiria s-ar putea sa fie si mai scumpa...

Edited by alexandrinabob, 23 April 2019 - 16:38.


#236
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Masinile chiar sunt un mizilic, o gramada de fiare care te duce din punctul A in punctul B - si asta din ce in ce mai ineficient daca ne uitam la cum se circula in Bucuresti.
Problema cu lasatul masinii pe strada atunci cand ai curte sau garaj este una care tine de bun simt, bunul simt de a nu ii incurca pe ceilalti care circula pe strada sau pe trotuar, in functie de cat de nesimtit ai parcat, si doi, de estetica, masinile parcate la gramada pe strazi agaseaza vizual la fel cum te agaseaza hainele aruncate pe pat.
Am si eu mai multi vecini pe strada care isi tin parcate masinile in fata portii desi au loc in curte, fie din lene fie ca sa isi tina curtea mai libera, mie mi se pare o taranie maxima.

#237
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,927
  • Înscris: 21.06.2016

 Karhu, on 23 aprilie 2019 - 09:49, said:

Aia care nu-și permit sta cu părinții pana la 35-40 ani.


100 km e nimica toată, faci o oră pe sens. In București sunt unii care fac tot atât pana in partea cealaltă a orașului...

Nu faci o ora aici, ca e trafic.
Si chiar si ora, sa stai 2 ore in trafic pe zi in loc sa petreci timp cu familia si sa te odihnesti insemna: 500 de ore pe an, aproape o luna, chiar mai mult daca scadem 8 ore de dormit. O luna intr-un an stai in trafic.

#238
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 MARlN_ION, on 23 aprilie 2019 - 15:36, said:

nnestor - Proprietarul la mașina aia este multi milionar, adică are peste 5 milioane de euro în avere și afaceri și câștigă cam 25.000 - 30.000 de euro pe lună.

Îl doare pe ăla drept în cur de mașina aia și a cumpărat-o de nouă cu cash, nu rate sau leasing auto.

Uite cu asta am eu o problema. Cu asa zisii bogati care au vile si tin masinile in strada. Orice vila, orice casa si orice bloc de locuinte (nici macar nu ar trebui sa existe blocuri construite fara garaje subterane) intr-un loc civilizat are garaj subteran. Iar daca esti suficient de bogat iti faci un garaj subteran actionat electric, sa iti aduci masina la suprafata fara sa te mai chinui sa mergi pana in garaj dupa ea. In alte tari exista asa ceva chiar pentru oamenii normali, care stau cu chirie intr-un anumit loc, nu e nicidecum un semn de bogatie. Asa ca, degeaba ai bani garla daca in loc sa te duca bibilica sa-ti faci un garaj subteram tu investesti banii aia in mazgalirea in cine stie ce mod grotesc a unei vile asa cum e aia cu 350k ce ai tot aratat-o mai demult.

Iar faptul ca oamenii cu bani se comporta ca niste persoane absolut normale e un semn de normalitate, mai exista si oameni cu bani care au educatie, nu doar oportunisti care au stiut sa se invarta.

Edited by giuliani, 24 April 2019 - 08:34.


#239
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Vila aia era foarte misto, impartita excelent iar finsajele alea erau de foarte buna calitate doar ca erau combinate in mod nefericit, chestie care se rezolva relativ usor, sa dai jos niste perdele, niste galerii de rigips si niste tapet de pe pereti e simplu. Problema principala era locatia, in fine, in vreo 10-20 ani s-ar fi rezolvat si asta, dar problema imediata era faptul ca era mult, mult prea mare si prin urmare foarte scump de intretinut.  
Altfel, 350k costa un apartament de 100 de m2 inghesuit intre zece blocuri prin zona Dorobanti.

#240
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
giuliani - Vila aia de 350.000 de euro pe care am pus-o pe aici are și 2 garaje la subsol, privește mai atent și vezi că se văd garajele. Este tipul de vilă care are TOT ce îi trebuie inclusiv cramă sau camere de oaspeți sau servitori.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Se cunoaște ce BINE vă pricepeți la vile dacă voi vedeți doar niște pereți spoiți. Mai intrați și voi prin vilele boierești din centru să vedeți saloane, scări interioare și altele și o să vedeți că vila aia de 350.000 a fost făcută cu împărțirea camerelor, a parterului și etajului EXACT ca vilele de milioane de euro din centru.

Cei care nu înțeleg de ce țin unii mașinile în stradă în centru și nu le bagă în curți sau garaje să privească mai jos și cel care are curte ține mașina în dreptul porții ca să plece cu ea repede dimineața, nu mai stă să o bage în curte și locul ăla de parcare din fața porților nu poate fi ocupat de nici un alt șofer fiincă vine poliția locală și dă amendă.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Prin centru când vedeți mașini parcate așa în dreptul porților de acces în curți să știți că sunt mașinile celor care locuiesc acolo, nu mai bagă mașinile în curți și nu deranjează pe nimeni fiincă dacă nu parchează ei nu parchează NIMENI în dreptul porților.

Are curte și ăla cu mașina aia de 180.000 de euro pe care am pus-o pe aici, să fiți SIGURI că nu locuiește ăla la bloc.

Edited by MARlNMembruAnonim, 24 April 2019 - 10:19.


#241
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 MARlN_ION, on 24 aprilie 2019 - 09:57, said:

giuliani - Vila aia de 350.000 de euro pe care am pus-o pe aici are și 2 garaje la subsol, privește mai atent și vezi că se văd garajele. Este tipul de vilă care are TOT ce îi trebuie inclusiv cramă sau camere de oaspeți sau servitori.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Se cunoaște ce BINE vă pricepeți la vile dacă voi vedeți doar niște pereți spoiți. Mai intrați și voi prin vilele boierești din centru să vedeți saloane, scări interioare și altele și o să vedeți că vila aia de 350.000 a fost făcută cu împărțirea camerelor, a parterului și etajului EXACT ca vilele de milioane de euro din centru.

Cei care nu înțeleg de ce țin unii mașinile în stradă în centru și nu le bagă în curți sau garaje să privească mai jos și cel care are curte ține mașina în dreptul porții ca să plece cu ea repede dimineața, nu mai stă să o bage în curte și locul ăla de parcare din fața porților nu poate fi ocupat de nici un alt șofer fiincă vine poliția locală și dă amendă.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Prin centru când vedeți mașini parcate așa în dreptul porților de acces în curți să știți că sunt mașinile celor care locuiesc acolo, nu mai bagă mașinile în curți și nu deranjează pe nimeni fiincă dacă nu parchează ei nu parchează NIMENI în dreptul porților.

Are curte și ăla cu mașina aia de 180.000 de euro pe care am pus-o pe aici, să fiți SIGURI că nu locuiește ăla la bloc.

Pai nici asa nu-i bine...am masina, am garaj da nu pot tine masina in garaj ca ma blocheaza cine stie ce individ si nu pot iesi.  Asta se intampla cand iti faci vila la tara, scuze comparatia insa confortul meu nu depinde doar de ce e intre peretii locuintei, ci depinde si de educatia celor din jur. Pentru mine exact lucrurile astea ma fac sa spun ca nu dau atatia bani pe o casa pt ca indiferent de cat de buna e locatia pana la urma tot de needucati ma lovesc.

#242
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
giuliani - Înțelege că nu parchează nimeni în fața porților fiincă chemi poliția locală.

Dacă parchează unul o oră sau câteva ore lasă numărul de telefon în parbriz, suni și vine în 10 minute și mută mașina.

Am și eu loc de parcare în curți de când m-am născut și luate după revoluție cu apartamente mari care au și curte unde intră mașinile celor 3 proprietari. Numai TÂMPIȚII cumpără azi în București fără loc de parcare.

Din 2004 de când a apărut Loganul era CLAR - CLAR că se vor umple străzile Bucureștiului și de atunci trebuiau să își cumpere oamenii cu locuri de parcare.

Nu știu dacă știți dar în vara anului 2008 au fost blocajele în trafic când nu erau semafoare și făceai o oră de pe Magheru până la Iancului sau invers, adică 2,5 km într-o oră.

De atunci am renunțat să merg cu mașina pe distanțe de 2 - 3 km fiincă ajung mai repede pe jos.

Edited by MARlNMembruAnonim, 24 April 2019 - 10:50.


#243
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Pai tu ai spus ca oamenii aia parcheaza ca sa nu le ocupe altcineva locul de parcare.

#244
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Ăia parchează în dreptul curților lor și cine să sune la poliție dacă ei sunt proprietarii curților ?

Dacă parchează altul normal că proprietarul curții când vine acasă ori sună la numărul din parbriz ori la poliție, că doar nu începe ăla să caute loc de parcare că are blocată intrarea în curte.

După ce pleacă ăla care a parcat în dreptul porților, proprietarul curții ori bagă mașina în curte ori o parchează în dreptul porților unde este proprietar și a 2 zi pleacă repede cu mașina.

Dacă ai mai multe mașini, o mașină o parchezi în curte și cealaltă în dreptul porților pe stradă. Cred că s-a înțeles acum cum este și cu parcarea când ești proprietar pe o curte în centru.

Edited by MARlNMembruAnonim, 24 April 2019 - 11:13.


#245
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 86-APP, on 06 aprilie 2019 - 12:56, said:

Se numeste capitalism fratica ! Capitalism .
Cica toata lumea are sanse egale , numai ca unii e mai fraieri , sau prosti , si nu stiu sa profite ! Soarta .
Nope, se numeste prostie. Multi prefera sa plateasca chirie si sa vada sonda de la Paris si ruinele Greciei decat sa-si cumpere o locuinta. La urma urmei daca nu-ti convine pretul chiriei exista cutii de carton.

 giuliani, on 24 aprilie 2019 - 10:47, said:

Pai tu ai spus ca oamenii aia parcheaza ca sa nu le ocupe altcineva locul de parcare.
Citeste codul rutier ca sa te lamuresti. Nu are nimeni voie sa-ti blocheze caile de acces.

#246
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Și ce-mi spui mie ? Nu locuiesc la conserva..

#247
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Clovis, on 01 mai 2019 - 16:57, said:

Nope, se numeste prostie. Multi prefera sa plateasca chirie si sa vada sonda de la Paris si ruinele Greciei decat sa-si cumpere o locuinta. La urma urmei daca nu-ti convine pretul chiriei exista cutii de carton.

Prostie ar putea mai degraba sa fie cumpararea unei locuinte in detrimentul calatoriilor.

#248
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,068
  • Înscris: 25.06.2007

 alexandrinabob, on 23 aprilie 2019 - 14:58, said:

E tesla ieftina, model S... i
La mine in cartier am vazut ultimul model de Nissan Leaf, cred ca era abia scos din tipla, isi zic sincer ca m-am simtit saraca... Posted Image

Vezi ca faci niste confuzii, Tesla model S e de cel putin doua ori mai scumpa decat un Nissan Leaf.

#249
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,927
  • Înscris: 21.06.2016
Ba chiar de vreo 3-4.

#250
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,068
  • Înscris: 25.06.2007
Ma gandeam la o Tesla rulata si la Leaf-ul ala ''scos din tipla''.

La masini nerulate, da,Tesla e de peste 3 ori mai scumpa.

#251
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,857
  • Înscris: 15.06.2007

 inius, on 06 aprilie 2019 - 11:46, said:

Nemții s-au ferit după război să devină proprietari din cauza sechelelor trecutului. Ei au trăit hiperinflația din anii 20 și nazismul, cu bombardamentele și casele, sute de mii, pierdute, pentru care nu i-a despăgubit nimeni. ĂŽn plus, nu-i adevărat că piața chiriilor nu e reglementată, e reglementată foarte strict, numai că nu rezultă de nicăieri din lege că n-au voie să se dubleze chiriile pe parcursul a 10 ani. Problema reală a nemților e că Ă®n ultimii 10 ani salariile lor reale nu s-au dublat, ba dimpotrivă, au stagnat. Și dacă Ă®n urmă cu 10 ani dădeau pe chirie x% din venituri, s-au trezit că azi dau 2x%.

Până la urmă trebuia să-i ajungă și pe ei nebunia imobiliară, nu putea să ia toată planeta foc Ă®n perioada 2006-2008, numai ei să rămână neatinși. Uite că i-a atins. Cu un pic de Ă®ntârziere, dar i-a atins.

Pentru românul obișnuit să cheltuie bani numai pe casă și mâncare treaba asta poate nu contează, dar neamțul mai citește o carte, mai face o vacanță, mai iese la o bere. Și constată că nu mai are cu ce. ĂŽn plus românul, când stă Ă®n chirie Ă®n străinătate, e obișnuit să stea cu alți 5, necunoscuți. Neamțul preferă să stea doar cu nevasta și copiii lui. S-a trezit Ă®nsă că pe piața chiriilor Ă®i creează concurența toți nemâncații din est, plus refugiații ăia invitați de Merkel, care n-au nici o jenă să stea ca sardinele. ĂŽn fond la ei, la coada vacii, nici nu visau atâta lux. Dar Ă®l bagă Ă®n belele pe neamțul corect, care nu vrea decât o locuință decentă pentru el și familia lui.
intrebarea ar fi:daca nemtii au dobanzi mici, la un credit pe 5-20 de ani, nu iesi mai rentabil sa cumperi apartamentul in rate de la banca?  1000 de euro x20 de ani. Costa mai mukt de 240000 de euro un apartament de 2-3 camere ?

#252
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Veniturile nu sunt facute pentru a fi date pe chirii ci pentru ca oamenii sa investeasca mai mult in averea lor, in educatia lor, in lbertatea lor ca fiinte spirituale (oamenii nu sunt creati de Dzeu pentru a produce bani de chirie si facturi ci ca sa evolueze spiritual). De aceea orice forma de taraba capitalista in domeniul spatiilor de locuit trebuie interzisa prin lege.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate