Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 

Frecventa CPU setata la 4Ghz tot timpul

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Fa-ti backup.
A fost lansat OK pentru business 1809 acum citeva zile, deci l-au reparat.
Si avea probleme doar in anumite cazuri particulare.
Eu am facut toate update de la inceput si nu am avut niciodata nici o problema.

#20
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,357
  • Înscris: 22.10.2007
pune o poza cu toate setarile din power, nu ai treaba cu bios, update-uri sau orice altceva.
instaleaza driverele pt chipsetul tau de la intel, cele de la hp sunt in general versiuni mai vechi.
vezi sa ai si intel cppc instalat.
also vezi sa setat la incarcarea bateriei altceva, nu performanta maxima.

Edited by _-livio-_, 03 April 2019 - 17:56.


#21
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Lasă laptopul degeaba și rulează powercfg -energy din command prompt/powershell cu drepturi administrative. Îți dă un HTML. Arhivează-l și atașează-l pe forum să vedem cei cu el (nu încerca fișierul direct că îl refuză forumul). Rularea comezii durează 60 de secunde. Te-aș ruga să nu miști mouse-ul sau ceva cât timp merge. Baftă.

#22
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 07.08.2008
Uite raportul... balanced si cel personalizat cu limitare de frecventa maxima. Eroarea e de la mouse, era conectat la laptop.

View Post_-livio-_, on 03 aprilie 2019 - 17:47, said:

vezi sa ai si intel cppc instalat.
Pe site la HP nu e driver intel cppc pentru modelul asta, iar pe site la Intel am gasit numai driverul pentru placa video si e DCH, deci banuiesc ca trebuie sa dezinstalez ce am acum si apoi sa instalez pe curat. https://downloadcent...up-to-4-00-GHz-

Attached Files



#23
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Hardware id-ul nu imi dă că acea eroare e un mouse, ci că e hub-ul usb 3.0 al chipsetului. În una din poze am văzut că procesorul rămâne la frecvența standard, de 2.4 ghz.

#24
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 07.08.2008
Dupa ce s-au generat cele 2 rapoarte am scos adaptorul de la mouse si atunci nu mi-a dat eroare...
Uite aici raportul pe planul de alimentare Balanced - Echilibrat generat mai inainte, fara sa fie conectat mouse-ul la laptop: Attached File  energy-report.zip   2.88K   3 downloads

Revin cu ce am mai scris, sa fie cat mai adunate unele informatii: in principiu folosesc 2 planuri de alimentare si anume Echilibrat(Balanced) si Performanta.

Pe Balanced imi sta cpu-ul la frecventa maxima tot timpul atunci cand e alimentat la priza dar cand e pe baterie atunci frecventa fluctueaza normal. Ar trebui sa fluectueze si cand e alimentat... L-am resetat, deci nu sunt setate valori aiurea in el, dar nici nu are vreo importanta daca planul de alimentare e activ, laptopul e alimentat la priza si eu trec la Stare maxima procesor 50%(deci sa nu depaseasca 50% din frecventa procesorului)...el tot sta la 3.97Ghz daca ii pun acolo 50%, desi ar trebui sa stea undeva sub 2Ghz. Asta e problema... pur si simplu frecventa nu mai fluctueaza cand e alimentat de la priza.

Pe Performanta am modificat cateva setari si am activat sa imi apara Frecventa maxima procesor unde am trecut 2500Mhz, ca sa il limitez atunci cand e alimentat de la priza, sa stea doar la 2.49Ghz - ce ai vazut tu in poze. Si aici e aceeasi problema, frecventa nu fluctueaza atunci cand e alimentat de la priza ci ramane la maximul setat, dar macar ia in considerare valorile pe care le setez eu la maxim.

Exista cumva si "Frecventa minima procesor" la planul de alimentare? Sa nu fie cumva trecuta acolo o valoare aiurea si de acolo sa fie problema... Optiunea "Frecventa maxima procesor" de la "Gestionare alimentare procesor" era ascunsa dar am gasit pe ceva site cum sa o activez si ma folosesc acum de ea ca sa ii setez frecventa maxima.

#25
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Dar eu nu înțeleg de ce ajustezi acele planuri și nu folosești acel meniu glisant al windows 10 (care ignorã oricum planurile de alimentare).

Attached Files

  • Attached File  iu.JPG   33.21K   9 downloads


#26
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 07.08.2008
Se pare ca e un bug... Indiferent de planul de alimentare, cam tot timpul asa arata la mine acea fereastra:
[ https://i.postimg.cc/nLdGzSjg/screenshot-236.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am trecut pe Balanced si tot am dat click acolo pana mi-a aparut:
[ https://i.postimg.cc/6QQQ9MN8/screenshot-236.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De aici era problema... Posted Image era setat pe Cele mai bune performante, am pus pe mijloc si acum functioneaza normal.
Iti raman dator cu niste beri Posted Image  multumesc mult pentru ajutor.

#27
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,357
  • Înscris: 22.10.2007
ia intel cppc din alta parte, el se ocupa de treaba cu frecventele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate