Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Frecventa CPU setata la 4Ghz tot timpul

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008
Recent am descoperit ca frecventa CPU-ului sta setata tot timpul la ~4Ghz, indiferent de conditiile de lucru. Am acest laptop: https://www.emag.ro/-/pd/D3JZM4BBM/ cu procesor Intel Core i5-8300H. De cateva zile am observat ca se cam incalzeste tastatura in zona cpu-ului dar am crezut ca poate ceva program l-a solicitat mai mult cateva secunde. Am deschis HWMonitor sa vad ce mai exact se incinge in el si am vazut ca placa de baza + cpu-ul erau pe la 55+ grade. Aveam doar Chrome deschis si inca niste programe care chiar nu necesita asa multe resurse. Uitandu-ma mai bine in HWMonitor am observat ca cpu statea doar la 3.97Ghz.

Bun... restartez laptopul si il verific fara sa deschid alt program:
Attached File  screenshot_225.png   55.04K   35 downloads
Sta doar la 3.8-3.97Ghz, nu coboara nici o clipa sub aceste valori. Am intrat la optiuni de alimentare, resetez planurile de alimentare stiind ca poate fi si de la asta si nimic. Fie ca aleg planul Echilibrat, fie cel numit Performanta tot nu se schimba frecventa. Am verificat si sunt la zi cu actualizarile de la Windows, am facut inclusiv si update la bios, tot nici o schimbare. In bios nu am nici o optiune ce tine de cpu, am verificat.

Tot cautand pe internet am gasit undeva ca zice sa verific "Stare minima procesor" din planul de alimentare. Am facut si asta, era setat la 5%, iar la maxim 100%. Acum vine partea interesanta:
- la planul Echilibrat daca modific la "Stare maxima procesor" si pun 99% sau chiar 50%, il activez, tot nu se schimba nimic;
- la planul Performanta daca modific si pun 99% atunci imediat scade la ~2.2Ghz dar ramane non stop la aceasta valoare.
Attached File  screenshot_226.png   88.31K   35 downloads
Attached File  screenshot_228.png   268.55K   17 downloads

Pe laptop e instalat Windows 10 1803. Am verificat pe alt laptop HP(model mai vechi), cu aceeasi versiune de Windows si actualizat la zi si acolo functioneaza normal, frecventa fluctueaza in functie de procesele din sistem, de la minim si pana la maxim.

O alta ciudatenie: toate testele le-am facut in timp ce era la incarcat, il folosesc cam 99% din timp cu el in priza... acum l-am testat si pe baterie iar pe planul Echilibrat isi revine si frecventa fluctueaza normal, nu mai sta la maxim.

Am reinstalat driverele pentru chipset disponibile pe site-ul de la HP, deci si cu astea sunt la zi. Momentan, am facut ca in planul de alimentare Performanta sa imi apara si optiunea Frecventa maxima procesor si l-am setat la 2500Mhz, sa nu se incalzeasca aiurea cpu-ul. Nu stiu ce sa ii mai fac... M-am gandit sa incerc sa ii fac upgrade la Windows 10 1809, poate asa isi mai revine, stiu ca uneori actualizarile mai pot da peste cap unele setari.
Pareri, recomandari? A mai patit cineva asa ceva?

#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Te-ai jucat prin BIOS? Posted Image

#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
in panoul de control pt. grafica Intel cum este setat?

Attached Files



#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008

 ursamajor, on 03 aprilie 2019 - 15:26, said:

Te-ai jucat prin BIOS?
Nu, chiar deloc. Si in plus nici macar nu am ce sa ma joc, e foarte sec la optiuni disponibile. Acum 4 luni, cand l-am luat, am facut update la bios si atat. Aseara am facut iar update la bios, in rest chiar nu am umblat prin el.

Edited by tigerheart, 03 April 2019 - 15:28.


#5
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Lasa-l asa, daca iti scade viteza procului, maine ai sa scrii ca merge greu!

#6
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008

 STARTREK1, on 03 aprilie 2019 - 15:28, said:

in panoul de control pt. grafica Intel cum este setat?
Attached File  screenshot_232.png   886.86K   17 downloads
Attached File  screenshot_233.png   868.04K   17 downloads

Asa e setat tot timpul. Mai inainte am modificat, am ales alte optiuni si pe Echilibrat nu fluctua in timp ce era alimentat de la priza.

#7
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
Pai nu inteleg ce te deranjeaza, asa si trebuie sa fie, sa iti faci probleme atunci cand sta non-stop la 100%.
Iar despre grade, 55 sunt ok, daca vrei si mai putin cumpara-ti un cooler pad.

#8
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008

 wb626ek, on 03 aprilie 2019 - 15:32, said:

Lasa-l asa, daca iti scade viteza procului, maine ai sa scrii ca merge greu!
E pus la normal, doar i-am "taiat" turbo boost-ul. Nu are nici un sens sa ajunga la temperaturi mari doar stand aiurea, fara sa il solicit.

 1000FPS, on 03 aprilie 2019 - 15:38, said:

Pai nu inteleg ce te deranjeaza, asa si trebuie sa fie, sa iti faci probleme atunci cand sta non-stop la 100%.
Iar despre grade, 55 sunt ok, daca vrei si mai putin cumpara-ti un cooler pad.
Cum asa trebuie sa fie? Frecventa unui cpu nu fluctueaza in functie de solicitare? Din fericire, la utilizare e normal, 4-15%, in functie de ce am deschis, dar nu mi se pare normal sa fie frecventa tot timpul la maxim.

#9
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007
starea maxima procesor de fapt afecteaza daca intra turbo boost sau nu, ce cauti tu ar trebui sa fie mai sus si e ceva cu agresivitate, n-am idee cum e tradus si nici n-am laptopul cu mine sa ma uit.

#10
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Cauta pe net processor c-states. Windowsu ar trebui sa faca treaba automat, din nefericire nu intotdeauna driverele comunica corect si astfel apar probleme de genul. Mai poate fi chiar un defect hardware, dar e foarte putin probabil. Cum zici ca ai facut update de drivere, ar trebui sa functioneze... . CPU-Z e un programel cu care poti vedea frecventele bus-urilor si ale procului in real time, si mai aveam pe vremuri un program cu care se puteau ajusta multiplicatorii, dar nu mai stiu cum ii zice. Se gasesc pe net, cauta c-states, si processor bus multiplier frequency adjust, trebuie sa gasesti ceva.

#11
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
vezi la power plan sa nu fie setat pe high.. dai pe balanced

Am un amic care are laptop-ul acesta si vrea sa l schimbe.

In jocuri cum sunt venturile ? la el decoleaza

Ii agata in cs go .. posibil sa fie de la drivere? windows 1809 ,gpu driver la zi

Mai e ceva de instalat?

Tastatura a zis ca se blocheaza cateodata

Edited by FREESH, 03 April 2019 - 16:27.


#12
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008

 addysoftware, on 03 aprilie 2019 - 16:02, said:

Cauta pe net processor c-states.
Ok, voi cauta. Am gasit si ceva despre Intel SpeedStep, dar nu am gasit si cum anume pot verifica daca la mine are legatura cu asta... ziceau unii ca se poate verifica in bios asta, dar eu nu am asa ceva, absolut nici o setare legata de cpu.
Am descarcat acum Intel Processor Diagnostic Tool si nu mi-a dat nici o eroare, toate testele le-a trecut, l-am pus de la inceput pe modul normal, fara sa ii limitez frecventa.

 FREESH, on 03 aprilie 2019 - 16:25, said:

vezi la power plan sa nu fie setat pe high.. dai pe balanced
Am zis ca am 2 planuri, Echilibrat si Performanta. Pe nici unul nu functioneaza normal atunci cand e alimentat de la priza, doar cand e pe baterie.
Nu il folosesc la jocuri, doar programare web, grafica, browsing si cam atat. GPU e la zi, cel putin cel de la nVidia.

#13
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Power plan, seteaza BALANACED, acum e pe HIGH PERFORMANCE.

Edited by notrust, 03 April 2019 - 16:49.


#14
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008
Cum arata pe BALANACED (Echilibrat)
Attached File  screenshot_234.png   288.83K   15 downloads

Cum arata pe HIGH - Performanta - doar am limitat frecventa
Attached File  screenshot_235.png   284.38K   15 downloads

Erau doar cateva programe mici in fundal, browserul inchis.

#15
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Poze cu BIOS, toate ecranele.
Vezi ca la unele mai sint optiuni si in jos, invizibile din prima.

#16
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008
Din bios...

Attached Files



#17
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Mah chiar ca e amarit BIOS-ul ala !
Fa un update la Windows, alta idee nu prea am.

#18
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008
Eu chiar nu am glumit cand am zis ca nu prea am ce sa fac prin BIOS, nu am ce sa stric pe acolo, doar optiunea aia cu Fan Always On imi poate face figuri, am vazut ca imi da eroare de hard la bootare daca dezactivez acolo. Sa vad daca reusesc in weekend, incerc sa fac atunci un upgrade. Pana acum m-am ferit de 1809 pentru ca am auzit ca la inceput a avut niste bug-uri nasoale si nu as vrea sa pierd din fisiere sau sa trebuiasca sa fac o reinstalare pe curat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate