Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 

Accelereaza cand sunt depasiti

* * * - - 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
786 răspunsuri în acest subiect

#667
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.571
  • Înscris: 23.09.2016

View PostWotan, on 15 aprilie 2019 - 11:53, said:

Dar dupa iesirea din localitate nu pot merge peste 80, asa ca tu trebuie sa te chinui sa-i depasesti din nou daca vrei sa mergi legal cu 100 km/h. iar un tir chiar e mai dificil de depasit, e inalt si lung.
Daca ai o masina cu raport putere/greutate >= 60 - 70 CP / tona ( cam orice de la anii 90 incoace) si te chinui sa depasesti un tir pentru ca e inalt si lung ( care apropo te depaseste cu un raport putere greutate undeva intre 13-30 cp / tona in functie de incarcatura si motorizare), mai bine nu mai depasesti tiruri si iti setezi viteza de croaziera extraurbana la viteza lor.
Sau constientizezi ca esti pe serpentine sau pe o portiune de drum dificila si daca depasesti tirul ala cu mari sfortari, va urma altul. Sau stai acasa.

Editat de Mihai_mb, 15 aprilie 2019 - 12:54.


#668
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.118
  • Înscris: 04.06.2009
Tiristul a intrat oarecum OK in depasire. Zic "oarecum" pentru ca pe contrasens au trecut doi pe acostament, iar camionagiul a considerat ca nu e nici un risc.
In schimb, cel cu masina mica a procedat fix invers decat ar fi trebuit. Nene, mergi cu cat vrei, dar nu accelera cand esti depasit, indiferent ca te depaseste un tir, o fadroma sau o bicicleta. N-a vrut sa mearga pe acostament, dar fix acolo a ajuns. Pot sa speculez ca a primit 100 flashuri de la camionagiu (nu ca ar fi avut dreptate) pana sa ajunga in zona aia cu depasirea permisa, moment in care pe tirist l-a parasit rabdarea. Si dupa ce l-a tinut in spate o groaza de timp, nici nu l-a lasat sa revina linistit pe banda.
Zevzec.

#669
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.209
  • Înscris: 19.09.2005
"pielea rea si rapanoasa ori o bate ori o lasa"
ori o calci si nu lasi tirul sa ajunga in dreptul tau ori incetinesti si-l lasi sa treaca.

#670
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.102
  • Înscris: 09.08.2005

View Postdanvlas, on 15 aprilie 2019 - 13:08, said:

N-a vrut sa mearga pe acostament, dar fix acolo a ajuns.
Mersul pe acostament e din cauza tirului care revine pe bandă fără să termine depășirea. De accelerat a accelerat abia cînd a început tirul să vină peste el. Pînă atunci a mers constant.

Și dacă e s-o dăm în speculații eu cred că șoferul de tir era enervat de ăsta că mergea cu 50, n-a putut să-l depășească pînă nu s-a eliberat cît de cît șoseaua și cînd a făcut-o a zis să-i dea o lecție despre prioritatea de gabarit. Și s-a băgat "nițel peste el".
Că altfel putea să continue depășirea pe contrasens liniștit - din față nu venea mai nimic, drumul era drept, poliție nu. N-avea niciun motiv să forțeze revenirea altul decît ia să-i arăt io ăstuia cine-i șef aici...

#671
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.201
  • Înscris: 20.10.2015

View Postro_explorer, on 15 aprilie 2019 - 08:12, said:

Sorry băieți dar la faza asta @Tsunnami are dreptate. M-am uitat și eu la film și consider ca cel cu camionul a fost un domn. Ala micu' a accelerat clar. Poate ca inconștient, poate din reflex, poate din prostie...

Prostie si justitiarism. Este exact motivul pentru care m-am opus sa apara o lege ca sa le dea voie putoilor sa provoace pentru a avea ce arata pe net.


View PostDannyMC, on 15 aprilie 2019 - 08:45, said:

Eu vad ca autoturismul accelereaza dupa ce tirul incepe sa se urce pe el...

...in timpul depasirii!!!!!!!!!!!!!!!!!
Arunca-ti permisul

View Postradunic, on 15 aprilie 2019 - 08:54, said:

Să înțeleg că șoferii de tir nu greșesc niciodată, iau decizii impecabile în 100% din cazuri și sînt zen 100% din timp. Io zic că sînt și ei oameni  ca toți oamenii și mai și greșesc, se mai enervează etc.


La asta mă abțin să răspund.


Și estimezi pe baza a ce? Că nu ai niciun indiciu


M-am uitat din nou, ai dreptate a accelerat dar, dacă te uiți atent, ăla micu' accelerează abia atunci cînd tirul începe să vină peste el. Ce vă așteptați, să stea cuminte să-i pună ăla remorca în poală?

Ma astept la bun simt si la cunoasterea legislatiei.
Se pare ca nici tu n-o stii.
Nici nu-mi trebuie sa numar cadenta liniei intrerupte sa STIU ca a accelerat. Astia mai experimentati putem spune din reactia celor de pe strada.
Din reactia tiristului am inteles ca asta prostu' nu a admis sa fie depasit nici in ruptul capului. D-aia eu il impingeam in sant fara remuscari.

View PostWotan, on 15 aprilie 2019 - 11:53, said:

Depasitul s-a enervat si nu l-a lasat.
Adevarul e ca am dat si eu de soferi din astia de tir care merg constant cu 80-90 la ora, indiferent ca e in sau in afara localitatii, si care te depasesc daca ai "numai" 60. Dar dupa iesirea din localitate nu pot merge peste 80, asa ca tu trebuie sa te chinui sa-i depasesti din nou daca vrei sa mergi legal cu 100 km/h. iar un tir chiar e mai dificil de depasit, e inalt si lung.

Rar am vazut un tirist sa nu te lase sa-l depasesti, iar daca faci pe justitiarul ca ala TREBUIE sa mearga cu 50, meriti sa ramai fara permis sau sa mori, pentru ca esti un pericol pentru alti nevinovati.

View Postprojectfp, on 14 aprilie 2019 - 19:02, said:

... idiot mai mare decat tiristul ala nu exista,

Ba exista. Sunt cei care dau dreptate celui care accelereaza cand sunt depasiti.

#672
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postradunic, on 15 aprilie 2019 - 13:45, said:

Mersul pe acostament e din cauza tirului care revine pe bandă fără să termine depășirea. De accelerat a accelerat abia cînd a început tirul să vină peste el. Pînă atunci a mers constant.
Prostie curata. N-a vazut ca i se inchide unghiul si nu mai are unde sa se duca decat in dreapta?
Eu franam demult in situatia lui, probabil din momentul in care magaoaia ajungea pe contrasens.

"N-avea niciun motiv să forțeze revenirea"
Ba avea: linia continua si semnul de depasire interzisa. Omul isi facuse socoteala destul de bine, ii ajungea spatiul, daca zevzecul nu accelera.

#673
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.201
  • Înscris: 20.10.2015
Danvlas, idiotul a facut-o la "joaca" pentru a filma si pune pe iutub sa devina erou.
Nestiind legea si picand ca prostul.
El e destept doar pentru cei ca el, adica prostii.
Pentru ca imbecilul, putea accelera cand a vazut camionul ca intra in depasire.
Dar nu, pentru ca nu mai avea ce filma, il lasa 3/4, si apoi accelereaza. SI vin copii de gradinita si se abtin sa-mi raspunda cand le zic ca-s soferi prosti.
Stiu exact ce s-a intamplat acolo, fara sa fiu acolo.
Cred ca daca-l iau pe dobitocul asta cu autoturismul e plin iutubul cu tampeniile pe care le filmeaza zilnic.
Pentru ca cu altceva nu se poate madri.

#674
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.455
  • Înscris: 19.03.2007

View Postradunic, on 15 aprilie 2019 - 13:45, said:

Mersul pe acostament e din cauza tirului care revine pe bandă fără să termine depășirea. De accelerat a accelerat abia cînd a început tirul să vină peste el. Pînă atunci a mers constant.

Și dacă e s-o dăm în speculații eu cred că șoferul de tir era enervat de ăsta că mergea cu 50, n-a putut să-l depășească pînă nu s-a eliberat cît de cît șoseaua și cînd a făcut-o a zis să-i dea o lecție despre prioritatea de gabarit. Și s-a băgat "nițel peste el".
Că altfel putea să continue depășirea pe contrasens liniștit - din față nu venea mai nimic, drumul era drept, poliție nu. N-avea niciun motiv să forțeze revenirea altul decît ia să-i arăt io ăstuia cine-i șef aici...
Perfect, tu erai soferul sau erai in dreapta, vad ca stii totul exact. Cum ai dedus ca nu a accelerat inainte de a reintra tirul pe banda si conform caror calcule ai concluzionat ca ala avea 50 km/h si nu 40 (de exemplu) ?

#675
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.102
  • Înscris: 09.08.2005
Te uiți la cadența liniilor dintre bandă și acostament - ai să vezi cînd începe să accelereze.
Între stîlpii de lumină sînt 25 m. Mașina parcurge intervalul dintre stîlpi în 1,8 secunde. Fă calculele.

#676
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.835
  • Înscris: 01.10.2002

View Postdanvlas, on 15 aprilie 2019 - 13:57, said:

"N-avea niciun motiv să forțeze revenirea"
Ba avea: linia continua si semnul de depasire interzisa. Omul isi facuse socoteala destul de bine, ii ajungea spatiul, daca zevzecul nu accelera.
Daca ii faci pe cei de pe contrasens sa ajunga pe acostament iar pe cel depasit sa franeze ca sa te poti replia, inseamna ca ai facut calculele extrem de prost. Sau ca nu-ti pasa de ceilalti participanti la trafic. Bun, si cel cu filmarea are probleme majore de orgoliu si simt lipsa al instinctului de conservare.
Oricum, soferul tirului a facut toata aceasta tampenie doar pentru ca la iesirea din localitate sa faca un card de masini sa se chinuie sa-l depaseasca din nou, pentru ca sper ca nu are pretentia sa stea in spatele lui cu 80 km la ora...

Editat de Wotan, 15 aprilie 2019 - 15:07.


#677
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.654
  • Înscris: 17.01.2019
Instinctul uman normal si logic in situatia aia iti spune sa calci acceleratia sa scapi, nu sa franezi ca sa te bagi sub tir sau sa te rostogolesti in sant.
A frana in situatia aia ar fi fost cea mai mare prostie a celui ce filma care i-ar fi garantat faptul ca va iesi sifonat sau mort din rezultatul franarii.

Editat de projectfp, 15 aprilie 2019 - 15:09.


#678
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.386
  • Înscris: 22.10.2007
Ai vazut vreodata un tir depasind?
Cum se inchide unghiul din fata spre spate sau invers?


#679
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.571
  • Înscris: 23.09.2016

View Postprojectfp, on 15 aprilie 2019 - 15:08, said:

Instinctul uman normal si logic in situatia aia iti spune sa calci acceleratia sa scapi, nu sa franezi ca sa te bagi sub tir sau sa te rostogolesti in sant.
A frana in situatia aia ar fi fost cea mai mare prostie a celui ce filma care i-ar fi garantat faptul ca va iesi sifonat sau mort din rezultatul franarii.

Ca sa scapi unde? Pe lumea cealalta?
Uman si logic Posted Image) instinctul nu e logic ca de aia e instinct. Iaca instinctul meu uman si logica mea, tot umana, imi spun ambele ca daca se calca putin frana de catre cel care filma, se rezolva totul frumos.
Dar altii dau rateuri atat instinctuale, cat si logice. Rezultatele le vedem la stiri/in filmulete de genul /etc

Tu daca franezi te rostogolesti? Franezi cu o roata din 4?

Editat de Mihai_mb, 15 aprilie 2019 - 15:56.


#680
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.070
  • Înscris: 28.02.2008
Daca nu avea camera pe bord, probabil ca n-ar fi avit nimic de demonstrat, si incidentul ar fi fost uitat 5 minute mai tirziu. Dar cind cercopitecul are camera, trebuie sa aiba ce urca pe net, ca altfel la ce-a dat banii...

#681
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.201
  • Înscris: 20.10.2015

View Postprojectfp, on 15 aprilie 2019 - 15:08, said:

Instinctul uman normal si logic in situatia aia iti spune sa calci acceleratia sa scapi, nu sa franezi ca sa te bagi sub tir sau sa te rostogolesti in sant.
A frana in situatia aia ar fi fost cea mai mare prostie a celui ce filma care i-ar fi garantat faptul ca va iesi sifonat sau mort din rezultatul franarii.

Copii, REPET, idiotul care filmeaza A VAZUT DIN TIMP ca tirul a intrat in depasire, au durat secunde bune, timp in care el putea trece pe acoestament cu reducere de viteza sa il lase pe camionagiu.
Dar nu avea ce arata pe net daca mergea legal si cu bun simt.


Sa accelerezi sa scapi mde depasire? De ce n-a facut-o inainte ca tractoruil sa treaca de el?
Pentru ca e idiot
Sincer, care nu ma credeti, cautati-i pe siteul ala filmari. EU n-am nevoie stiu ca-i prost, cred ca are zeci de filmari.

#682
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.455
  • Înscris: 19.03.2007

View Postradunic, on 15 aprilie 2019 - 14:37, said:

Te uiți la cadența liniilor dintre bandă și acostament - ai să vezi cînd începe să accelereze.
Între stîlpii de lumină sînt 25 m. Mașina parcurge intervalul dintre stîlpi în 1,8 secunde. Fă calculele.
Mi-ai facut ziua mai frumoasa...ce rezultate ai obtinut ?Daca tineti mortis sa sustineti un tantalau, e problema voastra.

Editat de titoo, 15 aprilie 2019 - 17:26.


#683
cosmindaniel12

cosmindaniel12

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 723
  • Înscris: 16.07.2013

View Postprojectfp, on 15 aprilie 2019 - 15:08, said:

Instinctul uman normal si logic in situatia aia iti spune sa calci acceleratia sa scapi, nu sa franezi ca sa te bagi sub tir sau sa te rostogolesti in sant.
A frana in situatia aia ar fi fost cea mai mare prostie a celui ce filma care i-ar fi garantat faptul ca va iesi sifonat sau mort din rezultatul franarii.
Am fost în situații asemănătoare de câteva ori, dar fără acostament consolidat. Instinctul meu a fost să frânez. Ba chiar nu știam cum să frânez mai repede, în nici un caz nu mi-a trecut prin cap să accelerez.

Eu unul nu am văzut mașini care să încetinească în timpul depășirii, dar prea multă lume susține că TIR-istul e tembel.
M-am mai uitat odată la clip, atent la lămpile spate ale capului tractor. Într-adevăr, TIR-ul apare în cadru cu lămpile de frână aprinse, și lasă frâna abia după ce autorul filmării începe să accelereze pe acostament.
Deci da, probabil camionagiul e tembel și l-a șicanat pe cel ce filmează. Care o fi motivul, numai el știe. Poate era deranjat că nu mergea pe acostament, poate au avut ceva de împărțit, nu știu.
Și totuși, manevra aia de depășire prin dreapta, pe acostament, tot nu mi se pare manevră de om cu toate țiglele pe casă. Dacă se atingeau, TIR-ul avea o zgârietură, turismul nu se știe cât de șifonat ieșea. Eu unul nu m-aș lua la trântă cu un mastodont de 10-15 ori cât mine, indiferent de circumstanțe.
Deci, în opinia mea, au ceva probleme la mansardă amândoi.

Editat de cosmindaniel12, 15 aprilie 2019 - 18:26.


#684
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.201
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcosmindaniel12, on 15 aprilie 2019 - 18:21, said:

Deci da, probabil camionagiul e tembel și l-a șicanat pe cel ce filmează.

Asta e o prostie

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate