Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Accelereaza cand sunt depasiti

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
786 replies to this topic

#1
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005
Am observat un trend incepand de la sfarsitul lui 2018 pana in prezent: din ce in ce mai multi soferi accelereaza cand sunt depasiti.
Pana prin septembrie 2018 ma mai loveam de cate unul prin trafic si le dadeam cu ignore. Acum sunt din ce in ce mai multi. Si nu-s toti tineri, mai mult de jumatate sunt trecuti de 30 de ani si chiar de 40-50.
Ma trezesc ca incep depasirea "relaxat" cu treapta 4 sau 5, pana sa ajung in dreptul lor trebuie sa retrogradez o treapta, iar ca sa pot termina mai retrogradez una.
Dintre toti, sa zic o treime calca frana brusc cand o vad pe fiica-mea in scaunul ei din spate.
Am patit-o in Bacau, Iasi, Suceava, Neamt, Botosani.
Intreb aici pentru ca mai toata lumea are permis:
Care-i faza? Poate sunt bizoni pe forum care fac asa ceva si ne explica si noua "tactica".

#2
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,887
  • Înscris: 03.12.2001
nu există pedepse. nu ai cum să dovedești că el a accelerat. de aia o face.

#3
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
De prosti ce sunt fac asta...
In ideea "Cum sa ma depaseasca fraieru' ala pe mine?"

Edited by pisty16, 28 March 2019 - 12:09.


#4
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005
Ba am cum sa dovedesc, am camera de bord. Dar nu vreau sa fac rau nimanui...

@pisty16: Deci trebuie sa-mi iau masini mai impunatoare? Am un Exeo St si un Audi 80 Q.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,520
  • Înscris: 15.06.2004
Cu cat te duci mai la est cu atat legile de circulatie sunt mai optionale.

#6
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,635
  • Înscris: 29.12.2016
Nu-i inteleg nici eu, cand ma angajez intr-o depasire de regula accelerez ca sa intru inapoi pe banda, conditionat de masina care vine din sens opus. Bizonul ma vede, accelereaza si el si ma obliga sa franez si sa intru inapoi pe banda in spatele lui. Poate ca nu suporta sa fie depasit...

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View PostSirius Ticalo, on 28 martie 2019 - 12:02, said:

Ma trezesc ca incep depasirea "relaxat" cu treapta 4 sau 5, pana sa ajung in dreptul lor trebuie sa retrogradez o treapta, iar ca sa pot termina mai retrogradez una.

Ce faci ?
In functie de conditiile de drum, de masina si viteza de rulare trebuie sa aplici de multe ori o "diagonala mare"
Adica - din treapta 4 in treapta 2

Esti sigur ca problema nu e la tine ?

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,442
  • Înscris: 30.10.2003
Asa e.
Sunt multi frustrati care nu suporta sa fie depasiti. Altii nu suporta sa mearga in spatele altei masini. Cand au o masina in fata le creste tensiunea.

Revenind la subiect: ei vor doar sa arate ca pot si ei sa mearga mai tare, numai ca in momentul ala nu au chef. Asa ca stai in spate si asteapta, iar cand le vine cheful nu o sa-i mai vezi.

#9
giovani_x7

giovani_x7

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.07.2018
Probabil ca esti barbat beta.Hai sa iti explic,si eu mai fac din astea,si nu e vb de frustrare.
Este vb de misto.
De exemplu cand stai la o bere cu pretenii mai faci misto de unu altu.
La fel si cu masina,mai faci misto de unu altu, sa vezi ce fata are cu morcovu Posted Image
Stai lax, nu te speria ca nu e nimic periculos.
Odata eram pe un drum la tara si din partea opusa era o gagica care vroia sa depaseasca un tir.Am accelerat si sa vezi cum s-a razgandit imediat Posted Image)
Dar iti dai seama ca nu faceam daca era risc de accident ca nu sant marlan.

Edited by giovani_x7, 28 March 2019 - 12:25.


#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,139
  • Înscris: 15.05.2008
problema  la tine poate,depasesti cu a 5-a doar daca vii tare din spate,in cazul asta chiar daca accelereaza ghertoiul nu-l ajuta cu nimic,doar daca are nitro
pe mine ma ingrijoreaza altceva
de la an la an li se rupe de alcool la volan,ma ingrozesc cand vad rezultate la razii pe beutura

am auzit si asta,glume in trafic,exista asa ceva?!!!
nu poti face asa ceva,nu ai de unde sti cum reactioneaza celalalt

#11
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postgiovani_x7, on 28 martie 2019 - 12:25, said:

Stai lax, nu te speria ca nu e nimic periculos.
Odata eram pe un drum la tara si din partea opusa era o gagica care vroia sa depaseasca un tir.Am accelerat si sa vezi cum s-a razgandit imediat Posted Image)
Dar iti dai seama ca nu faceam daca era risc de accident ca nu sant marlan.
Daca asta e misto...iti doresc sa gasesti pe drum numa' mistocari ca tine..  Poate era fiica'ta bre.. Se speria si intra in camion.

#12
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Da, si cand vrei sa traversezi strada, chiar si la trecere, sunt multi care in loc sa incetineasca, accelereaza de parca vor sa te ia pe capota

#13
plete

plete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 03.01.2006
si te as intreba eu ,initiator, de cate ori ai depasit si franat cand ai terminat depasirea?  uite ca nici altora nu le place ce faci tu, si  eu cred ca e ok sa te chinui sa depasesti, poate intelegi ce vor unii sa ti zica.Nu e suficient sa ai carnet sa fi sofer.Trebuia sa deschizi si un topic sa arati , ce? Posted Image

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011
Nu am pățit decît o dată, la modul evident, de golăneală.
Nici o șansă pe ăla, era un suv :D

Oricum, cu mine este greu, la scheme dinastea, că sînt parșiv ca un șarpe :lol:


#15
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,723
  • Înscris: 01.10.2002

View PostSirius Ticalo, on 28 martie 2019 - 12:02, said:

Ma trezesc ca incep depasirea "relaxat" cu treapta 4 sau 5, pana sa ajung in dreptul lor trebuie sa retrogradez o treapta, iar ca sa pot termina mai retrogradez una.
Dintre toti, sa zic o treime calca frana brusc cand o vad pe fiica-mea in scaunul ei din spate.
Am patit-o in Bacau, Iasi, Suceava, Neamt, Botosani.
Intreb aici pentru ca mai toata lumea are permis:
Prin vestul tarii obisnuim sa tragem spre dreapta benzii pentru a oferi vizibilitate mai buna celui care vrea sa depaseasca, si semnalizam dreapta cand e liber. Cel care a depasit multumeste cu doua-trei semnalizari din avarii. Probabil ca e vorba de specificul local...

#16
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,304
  • Înscris: 29.07.2013

View Postgiovani_x7, on 28 martie 2019 - 12:25, said:

Probabil ca esti barbat beta.Hai sa iti explic,si eu mai fac din astea,si nu e vb de frustrare.
Este vb de misto.

Asa-i ca si tu-i dai talpa de alfa, cand vrea un "morcov" sa te depaseasca?!

Edited by argonaut, 28 March 2019 - 12:36.


#17
drucker

drucker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.01.2008
Depasirea nu este o stare relaxare, te asiguri temeinic, bagi acceleratie la greu (da, nu pateste nimic motorul). depasesti, te asiguri si revii repede pe banda. Si da, sunt multi care accelereaza  cand ii depasesti, si mai sunt si unii suparati care dupa ce i-ai depasit te depasesc la randul lor pe linie continua/curba sau viteza peste limita admisa in localitate.

Edited by drucker, 28 March 2019 - 12:38.


#18
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,099
  • Înscris: 24.05.2009

View Postgiovani_x7, on 28 martie 2019 - 12:25, said:

...ca nu sant marlan.

Ce ai zis tu acolo nu asta denota...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate