Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 

De ce ne place Linux-ul

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

Poll: De ce ne place Linux-ul (43 member(s) have cast votes)

De ce ne place Linux

  1. Fiindca este gratuit (26 votes [60.47%])

    Percentage of vote: 60.47%

  2. Fiindca este UNIX-like (17 votes [39.53%])

    Percentage of vote: 39.53%

Vote Guests cannot vote

#163
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca sa te dezumflii un pic... fac pipi pe idiotii de la amd. Nu as da bani pe mizeriile alea nici daca m-ar da banii afara din casa. Impresionant e ca pot sa imi masterizes un ISO cu ce vrea sufletul meu in cateva minute si apoi il pot pune pe un stick pe care il port dupa mine si am oricand la dispozitie distributia favorita cu aplicatiile necesare. Sa vad cand se poate face acelasi lucru la fel de usor pe microjeg ferestre. Ah si sa si fie functional.

Edited by MembruAnonim, 06 May 2019 - 13:15.


#164
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Eu port cu mine Microjeg cu toate aplicatiile necesare si perfect functional. Se numeste laptop si cel mai impresionant lucru la el a fost pretul :scared:

#165
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostMosotti, on 07 mai 2019 - 06:43, said:

Eu port cu mine Microjeg cu toate aplicatiile necesare si perfect functional. Se numeste laptop si cel mai impresionant lucru la el a fost pretul Posted Image
Eu port cu mine Linux cu toate aplicațiile necesare și perfect funcțional. Se numește smartphone și cel mai impresionant e că îl țin în buzunar și bateria ține o zi întreagă. Mai e și ieftin pe deasupra, comparativ cu iPhone, că Windows Phone nu mai există. :)

#166
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Hai totusi sa ne limitam la ceea ce se intelege in mod traditional prin Linux, smartphonurile au arie dedicata.

#167
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
:)
Și eu port Linuxul preferat pe un stick și-l pot folosi chiar și pe calculatoarele altora

(de altfel a fost singura posibilitate de a formata hardul unui laptop antic pe care posesorul voia să instaleze XP și primea tot timpul erori)

#168
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,062
  • Înscris: 19.07.2005

View PostMembruAnonim, on 06 mai 2019 - 13:15, said:

Ca sa te dezumflii un pic... fac pipi pe idiotii de la amd. Nu as da bani pe mizeriile alea nici daca m-ar da banii afara din casa.
De ce?
AMD parca sta mai bine la suportul pentru linux, cel putin la placile video din cate am auzit.
De-asemenea am avut pe mana cel mai ieftin laptop, ryzen 3 2200u cu vega 3 si parerea mea e ca e peste i3-urile care le gasesti la acelasi pret.

Edited by vj_Heaven, 07 May 2019 - 17:27.


#169
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cred ca incurci niste mucosi cu nVidia. Mai incearca sa vezi care se descurca mai bine "are support" mai bun pentru GNU/Linux. Mort de foame sa fiu si mai jos de i5 nu cobor iar de mucosi, cand or fi singurii pe piata fara Intel / nVidia atunci nu voi mai folosi PC / laptop.

Oricum ultima data cand am verificat subiectul asta era pe aria dedicata GNU/Linux nu pe hardware sau mai stiu eu ce alta arie.

#170
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Aș putea jura că s-a clonat Mossoti Posted Image

Teoretic AMD e mai deschis spre lumea open-source. Practic va mai dura până să ajungă mainstream.

#171
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postshiva, on 07 mai 2019 - 21:02, said:

Teoretic AMD e mai deschis spre lumea open-source. Practic va mai dura până să ajungă mainstream.
Singurii cu adevărat deschiși spre lumea open source sunt cei cu RISC-V (SiFive), să sperăm că vor deveni populari.

Până atunci, mă bucur de faptul că pot avea un sistem de operare în totalitate open source.
ix@samsung:~$ vrms
No non-free or contrib packages installed on samsung!  rms would be proud.



#172
kalysto

kalysto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 08.01.2007
Personal imi place Linux pentru ca e lightweight si nu are virusi. Restul e cancan.

#173
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Va rog sa postati la subiect, fara divagatii, fara atacuri la persoana, fara flame!

#174
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@ibraham:
"afirmarea adevarului nu se interpreteaza ca flame si atac la persoana decat pentru niste fundamentalisti fanatici, asa cum am mai spus in postarea stearsă"

Nu, catalogarea fara argumente a spuselor altcuiva drept: absurditati, aberatii, samd e flame! Ti s-a spus sa respecti opinia celuilalt si sa argumentezi impotriva, sa-i demontezi afirmatiile, nu sa le etichetezi. Cum tot flame este expresia "fundamentalisti fanatici"...

Pentru ultima oara fac un apel la respectarea regulamentului!

#175
sele

sele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 18.10.2006
Vad ca pentru multi de aici sistemul de operare este un scop si nu un mijloc.
Vad Linux foarte bun in special pe partea de servere (web) si de asemenea, ca ITist cred ca este obligatoriu sa te poti descurca in consola mai ales ca multe device-uri de retea (routere, NAS-uri) sunt bazate pe Linux.
Dar sa stergi cu Windows-ul pe jos mi se pare deplasat. In materie de Office pachetul celor de la Microsoft este cel mai bun. iar produsele celor de la Adobe, Autodesk la nivel profi nu cred ca au inca corespondent in Linux. Si Windows-ul este destul de stabil, Windows-ul meu 7 de la lucru este instalat acum 3 ani.
In concluzie cred ca nu se exclud cele 2 OS-uri.
Eu am dorit sa fac o schimbare acasa si anume sa parasesc Windows-ul mai ales ca nu am reusit sa ma impac cu W10: sa am un sistem bazat pe Unix dar sa imi pastrez si tool-urile in care lucram inainte si am gasit. Mac OS X.

#176
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postsele, on 31 august 2019 - 14:48, said:

In materie de Office pachetul celor de la Microsoft este cel mai bun.
LibreOffice e gratuit și e suficient de bun pentru majoritatea oamenilor, cred eu.

#177
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@Mr_nobody_: Nu are rost sa explici astfel de chestii deoarece cei care vorbesc despre winjeg trebuie sa pomeneasca de agogu (adobe), autofleosc (autodesk), etc de parca un (l)user ordinar va folosi acasa produsele software ale acestor producatori.

#178
sele

sele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 18.10.2006

View PostMr_nobody_, on 01 septembrie 2019 - 12:44, said:

LibreOffice e gratuit și e suficient de bun pentru majoritatea oamenilor, cred eu.
Este bun dar cand lucrezi in mediul corporatist unde mai toti clientii si partenerii folosesc Microsoft Office, nu-ti va fi foarte comod cu LibreOffice.

#179
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postsele, on 01 septembrie 2019 - 15:03, said:

Este bun dar cand lucrezi in mediul corporatist unde mai toti clientii si partenerii folosesc Microsoft Office, nu-ti va fi foarte comod cu LibreOffice.
Majoritatea oamenilor nu lucrează în mediul corporatist.

#180
sele

sele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 18.10.2006

View PostMembruAnonim, on 01 septembrie 2019 - 13:52, said:

@Mr_nobody_: Nu are rost sa explici astfel de chestii deoarece cei care vorbesc despre winjeg trebuie sa pomeneasca de agogu (adobe), autofleosc (autodesk), etc de parca un (l)user ordinar va folosi acasa produsele software ale acestor producatori.
Deci ce spui tu de fapt este ca Linux este pentru home useri (hobby)...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate