Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

De ce ne place Linux-ul

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

Poll: De ce ne place Linux-ul (43 member(s) have cast votes)

De ce ne place Linux

  1. Fiindca este gratuit (26 votes [60.47%])

    Percentage of vote: 60.47%

  2. Fiindca este UNIX-like (17 votes [39.53%])

    Percentage of vote: 39.53%

Vote Guests cannot vote

#145
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postbyte00, on 18 aprilie 2019 - 12:54, said:

Cam de asta imi place Linux (Ubuntu in particular):
2. In comparatie cu sistemul Windows, in Linux, virusii nu sunt considerati o amenintare, numarul acestora fiind foarte mic, practic existand in jur de 50 de virusi cunoscuti pentru sistemele Linux. In plus de asta, chiar daca prin absurd se contacteaza un virus, practic acesta nu poate afecta sistemul atata timp cat nu i se acorda drepturi root. Desi exista, programele antivirus sunt aproape inutile in sistemele Linux, in mod normal ele nu sunt necesare doar poate pentru a scana impotriva virusilor de Windows si ai impiedica sa se distribuie in contact cu sistemele Windows.
2. Asta si datorita faptului ca numarul utilizatorilor noob = începător este extrem de scazut pe Linux, altfel ar fi ca in telefonie pe Android :D .

#146
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postpoadol, on 19 aprilie 2019 - 16:29, said:

2. Asta si datorita faptului ca numarul utilizatorilor noob = începător este extrem de scazut pe Linux, altfel ar fi ca in telefonie pe Android Posted Image .
Exagerezi, situația pe distribuțiile de Linux e total diferită față de Android.

#147
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Qed.
Attached File  20190427_140530.jpg   885.02K   55 downloads

#148
jahree

jahree

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.04.2019
Imi place linux pentru ca il pot rula in dual-boot cu Windows-ul, oferindu-mi astfel posibilitatea sa constat cat e de bun, performant si user friendly Windowsul pe langa orice fel de distributie linux

#149
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Bine ca ti-ai gasit sistemul. Si eu l-am gasit, nu-s pretentios, ma multumesc cu un ecran unde sa-mi editez meniul de start, sa-mi pun o aplicatie si sa o rulez. Cat timp Linux imi face asta, il utilizez si nu am nevoie de mai mult.

#150
amelio

amelio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 26.12.2018
Mai terminați domnilor cu tot amatorismul ăsta!
IT-ul este un domeniu care se adresează profesioniștilor.

#151
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postamelio, on 02 mai 2019 - 05:10, said:

Mai terminați domnilor cu tot amatorismul ăsta!
IT-ul este un domeniu care se adresează profesioniștilor.
Într-o perioadă, distribuțiile Linux se adresau programatorilor, dar de ceva timp au apărut distribuții Linux pentru utilizatori atehnici, ca să vină să se plângă de diverse lucruri. Ar trebui să existe un test înainte de a utiliza o distribuție Linux, oricine ar trebui să știe măcar asta: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY.

Deci, distribuțiile Linux sunt făcute în speranța că vor fi utile. Cui nu-i sunt utile, ghinion, să încerce altceva.

#152
amelio

amelio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 26.12.2018
Sper că s-a înțeles corect faptul că sintagma "amatorism" se referea la distribuții, nu la nivelul unei categorii de utilizatori.

#153
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu stiam ca amatorism se refera la micromoale si la ferestrele lor.

#154
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Va faceti iluzii, crunte iluzii, deoarece inca amatorism reprezinta Linuxul, exclusiv din partea utilizatorului obisnuit.

Are foarte multe parti bune Linuxul dar mai este cale lunga de parcurs pana la foarte bine. ;)

#155
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Intotdeauna e loc de mai bine, nimic de zis, dar macar astia o fac pe barba lor (si in ritmul lor) insa asa cum se dezvolta, tine ritmul relativ bine (cu plus si minus) in raport cu concurenta unde sunt alti bani pompati (ca nu gaseste unul un giumbusluc, ca n-are un driver, ca nu stiu ce minune, sunt detalii - dar sistemul nu-i mai prejos ca altele).

Edited by neagu_laurentiu, 03 May 2019 - 17:12.


#156
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
A aparut GCC 9.1 despre care citeam ca sta mai bine la LTO. Ia sa-l pun la treaba sa vad cum se comporta forumul cu el.

#157
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postneagu_laurentiu, on 03 mai 2019 - 17:07, said:

Intotdeauna e loc de mai bine, nimic de zis, dar macar astia o fac pe barba lor (si in ritmul lor) insa asa cum se dezvolta, tine ritmul relativ bine (cu plus si minus) in raport cu concurenta unde sunt alti bani pompati (ca nu gaseste unul un giumbusluc, ca n-are un driver, ca nu stiu ce minune, sunt detalii - dar sistemul nu-i mai prejos ca altele).
Da, uneori acele detalii fac o diferenta enorma inca vizibila in materie de utilizatori.

Atunci cand Linuxul va fi cel mai utilizat sistem "el" va fi cel mai virusat cu siguranta.

Virusii au prostul obicei sa se propage intr-o veselie unde gasesc "hrana" din abundenta. (atat cei virtuali cazul nostru cat si cei reali cei care ataca omul si alte vietuitoare) :)

#158
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Chestiunea e ca in ecosistemul asta nu se alearga dupa prinderea bancului cel mai mare de utilizatori (irelevant ce declara o distributie cum ca spera ei la luna de pe cer cu softul scris de altii!).
Aici se merge in rimtul stiut si resursele aferente, cu unele impedimente date si de producatorii de hardware, dar nici nu-ti promit nimic, doar spera ca produsul lor sa-ti fie de folos. Iar unii, putini la numar in materie de desktop, altii mai numerosi la server, sau dupa alte interese precum Android, l-au gasit util. Dar nu-i cu suparare pentru nimeni.
Eu (daca as fi MS ori Apple) m-as uita totusi stramb la cati bani investesc sa scot un produs care e tinut de aproape (din perspectiva tehnologiilor incluse) de unii (*BSD si GNU/Linux) cu mai putine resurse.

Edited by neagu_laurentiu, 04 May 2019 - 11:11.


#159
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Citind pe-aici iti dai seama ca utilizatorii de Linux sint cel putin la fel de habarnisti in privinta Windoze pe cit sint cei de Windoze in privinta Linux. Traiesc in anii 90, cind dadeai restart dupa fiecare instalare si defragmentai hardu de 1 giga pina se cracana :lol:

#160
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostMosotti, on 05 mai 2019 - 02:37, said:

Citind pe-aici iti dai seama ca utilizatorii de Linux sint cel putin la fel de habarnisti in privinta Windoze pe cit sint cei de Windoze in privinta Linux. Traiesc in anii 90, cind dadeai restart dupa fiecare instalare si defragmentai hardu de 1 giga pina se cracana Posted Image
Apropo de anii '90, Windows 10 folosește NTFS, nu? :)

Ontopic:
Ce îmi place la Linux: EXT4, BTRFS, etc.

#161
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Off-topic:

View Postpoadol, on 03 mai 2019 - 16:40, said:

amatorism reprezinta Linuxul
Cred ca nu intelegi. Dar e okay te iertam.

On topic:
Pentru ca asta:
ghost@archiso
-------------
OS: Arch Linux x86_64
Host: N56VZ 1.0
Kernel: 5.0.8-arch1-1-ARCH
Uptime: 53 mins
Packages: 711 (pacman)
Shell: bash 5.0.3
Resolution: , 1920x1080
DE: i3
Theme: Adwaita [GTK2/3]
Icons: Adwaita [GTK2/3]
Terminal: urxvt
CPU: Intel i7-3630QM (8) @ 3.400GHz
GPU: Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller
GPU: NVIDIA GeForce GT 650M
Memory: 3437MiB / 7421MiB

/dev/sdc on /run/archiso/bootmnt type iso9660 (ro,relatime,nojoliet,check=s,map=n,blocksize=2048)
/dev/loop0 on /run/archiso/sfs/airootfs type squashfs (ro,relatime)

sdc iso9660	 Arch_i3wm_20190420 2019-04-21-10-58-16-00					 0 100% /run/archiso/bootmnt
├─sdc1 iso9660	 Arch_i3wm_20190420 2019-04-21-10-58-16-00							
└─sdc2 vfat	 ARCHISO_EFI	 9965-5631

De doua saptamani rulez custom ISO-ul de Arch Live cu i3-wm si toate setarile mele.

Edited by MembruAnonim, 06 May 2019 - 12:54.


#162
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 22.01.2014
ce este asa impresionant? pune un laptop sau pc cu ryzen gen 2 si gtx 1600/rtx 2060 sa vezi cat de mult conteaza driverele si alte setari

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate