Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Intre realitate si iluzie

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016
Exista doar doua variante. Prima varianta este ca mai exista oameni reali ca si mine, iar a doua varianta este ca numai eu sunt real deci nimeni altcineva. Raman cu speranta ca mai exista si alti oameni care detin un suflet ( adica sunt reali ). Deci cum imi poate demonstra cineva mie ca este real si nu doar un fel de robot si ca eu defapt ma aflu intr-o simulare 3D ( un fel de vis foarte bine elaborat )?

#2
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
Nasol.
Eu n-am suflet.

#3
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,779
  • Înscris: 07.01.2012
Jefui du-te și apoi apărându-se în instanță cum că el nu există în realitate ci e doar o simulare.

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,034
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDestini, on 20 martie 2019 - 02:04, said:

Exista doar doua variante. Prima varianta este ca mai exista oameni reali ca si mine, iar a doua varianta este ca numai eu sunt real deci nimeni altcineva. Raman cu speranta ca mai exista si alti oameni care detin un suflet ( adica sunt reali ). Deci cum imi poate demonstra cineva mie ca este real si nu doar un fel de robot si ca eu defapt ma aflu intr-o simulare 3D ( un fel de vis foarte bine elaborat )?

Ia un ciocan
Tinteste intre urechi

Arde-o!
Doare?
E realitate

#5
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Există și o a treia variantă, precum că toți am fi simulări:

Attached Files

  • Attached File  Sim.png   2.76MB   29 downloads

Edited by silverflower, 20 March 2019 - 06:36.


#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostDestini, on 20 martie 2019 - 02:04, said:

Deci cum imi poate demonstra cineva mie ca este real si nu doar un fel de robot si ca eu defapt ma aflu intr-o simulare 3D ( un fel de vis foarte bine elaborat )?
Scoate computeru din priza si iesi afara , intra intr-o sectie de politie , alege un politist bine facut si da-i o palma peste mutra si apoi o sa vezi cat de reali is oamenii din jurul tau !

Edited by Baxon, 20 March 2019 - 06:53.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostDestini, on 20 martie 2019 - 02:04, said:

Exista doar doua variante. Prima varianta este ca mai exista oameni reali ca si mine, iar a doua varianta este ca numai eu sunt real deci nimeni altcineva. Raman cu speranta ca mai exista si alti oameni care detin un suflet ( adica sunt reali ). Deci cum imi poate demonstra cineva mie ca este real si nu doar un fel de robot si ca eu defapt ma aflu intr-o simulare 3D ( un fel de vis foarte bine elaborat )?
Poti dovedi tu contrariul?Fa-o.

#8
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 16.03.2014
Asa o fi gandit si ala in Noua Zeelanda, ca-i in cs.

#9
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 05.01.2004
De ce as incerca sa-ti dovedesc asta?

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Încă un suveran.

#11
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostDestini, on 20 martie 2019 - 02:04, said:

Deci cum imi poate demonstra cineva mie ca este real si nu doar un fel de robot si ca eu defapt ma aflu intr-o simulare 3D ( un fel de vis foarte bine elaborat )?
Orice ființă vie este un fel de robot biologic, inclusiv tu. Totul e o iluzie, inclusiv tu, inclusiv eu.

#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,493
  • Înscris: 10.08.2005

View PostDestini, on 20 martie 2019 - 02:04, said:

Exista doar doua variante. Prima varianta este ca mai exista oameni reali ca si mine, iar a doua varianta este ca numai eu sunt real deci nimeni altcineva. Raman cu speranta ca mai exista si alti oameni care detin un suflet ( adica sunt reali ). Deci cum imi poate demonstra cineva mie ca este real si nu doar un fel de robot si ca eu defapt ma aflu intr-o simulare 3D ( un fel de vis foarte bine elaborat )?
Ar trebui sa fiu real sa-ti pot demonstra.

P.S de unde stii ca nu esti o simulare 4D + timp?

#13
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Vă dați seama ce cooler are procesorul ăla ce ține simularea asta a Universului? O fi pe aer sau pe apă? Cu ce sursă de energie o merge procesorul ăla, cu cromozomi uscați?

Pe de altă parte, vechii hinduși știau că totul este Maya, o iluzie. De fapt, o spune și cuantica din zilele noastre.

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,034
  • Înscris: 20.10.2015

View Postioana1973, on 20 martie 2019 - 07:53, said:

Asa o fi gandit si ala in Noua Zeelanda, ca-i in cs.

Numai ca ala a avut teava orientata catre altii. Trebuia incercat intai pe el

#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostDestini, on 20 martie 2019 - 02:04, said:

Exista doar doua variante. Prima varianta este ca mai exista oameni reali ca si mine, iar a doua varianta este ca numai eu sunt real deci nimeni altcineva. Raman cu speranta ca mai exista si alti oameni care detin un suflet ( adica sunt reali ). Deci cum imi poate demonstra cineva mie ca este real si nu doar un fel de robot si ca eu defapt ma aflu intr-o simulare 3D ( un fel de vis foarte bine elaborat )?

Mai exista si varianta ca eu-l individual reprezinta o iluzie, adica nu esti real (poti fi doar un vis de o clipa al unei constiinte cosmice unice).
Existenta sufletului nu poate fi dovedita (sufletul poate fi doar o iluzie, o proiectie mentala), dar nici existenta realitatii obiective nu poate fi dovedita (poate ca intreaga realitate este doar subiectiva, adica doar suflet, dupa cum incerca sa demonstreze si Platon).
Speculatii filosofice si mistice pe marginea idealismului subiectiv s-au tot facut.

In alta ordine de idei, tema topicului nu prea se potriveste in aria de fata. Deci s-ar putea sa-l mut, doar ca nu m-am hotarat unde. Voi astepta sa vad in ce directie va evolua dezbaterea...
De asemenea, titltul topicului va trebui modificat, deoarece sintagma "realitate virtuala" are deja alta semnificatie consacrata si se pot produce confuzii. Deci gandeste-te la alt titlu (care sa nu produca confuzii, dar care sa sugereze tema dezbaterii) si il voi edita eu.

LE:
Titlu modificat la solicitarea initiatorului topicului din "Realitatea virtuala la marginea realitatii" in "Intre realitate si iluzie".
Topic mutat de pe aria "Paranormal" pe aria "Teorii / Previziuni / Ipoteze".

Edited by _-_, 21 March 2019 - 20:20.
Modificare titlu + mutare topic


#16
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016

View Post_-_, on 20 martie 2019 - 14:28, said:

Mai exista si varianta ca eu-l individual reprezinta o iluzie, adica nu esti real (poti fi doar un vis de o clipa al unei constiinte cosmice unice).
Existenta sufletului nu poate fi dovedita (sufletul poate fi doar o iluzie, o proiectie mentala)
Ce vrei sa spui cu eu-l iluzie? Daca te referi la faptul ca noi traim ca intr-un vis asta este foarte probabil/

#17
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca tot ceea ce exista in jurul tau suspectezi ca ar putea fi o iluzie, atunci inseamna ca esti la fel de indreptatit sa suspectezi ca existenta Eu-lui tau este o iluzie.

Ce este ceea ce numesti "eu"? In ce masura iti apartine?
Defineste "EU-L"!

#18
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Post_-_, on 24 martie 2019 - 22:15, said:

Daca tot ceea ce exista in jurul tau suspectezi ca ar putea fi o iluzie, atunci inseamna ca esti la fel de indreptatit sa suspectezi ca existenta Eu-lui tau este o iluzie.


Daca acesta n-ar fi un sofism ai avea dreptate.

(E ca si cum ai spune ca exista miscare desi nimic ori nimeni nu se misca. Sau, ori suspectezi ori doar ai iluzia ca suspectezi, in realitate totul fiindu-ti cat se poate de clar.Posted Image )

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate