Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Iaurt Pilos din Lidl

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

Poll: Sondaj (25 member(s) have cast votes)

Credeti ca Lidl procedeaza corect?

  1. Da, atata timp cant eticheta este in regula pot vinde la ce pret vor. (5 votes [20.00%] - View)

    Percentage of vote: 20.00%

  2. Nu, clientii din Romania sunt discriminati pe piata UE. (calitate proasta la pret egal sau mai mare ca in vest) (20 votes [80.00%] - View)

    Percentage of vote: 80.00%

Vote Guests cannot vote

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postwaterman, on 23 februarie 2019 - 13:25, said:

Mai slab adică cu grăsime mai puțină înseamnă mai sănătos.
Adica mai mult ulei emulsionat decat lapte natural.

View Postwaterman, on 23 februarie 2019 - 13:29, said:

Și cum e sucul în Germania, are mai multă grăsime ?
Nu e mai mult suc si mai putine E-uri, menite sa-l pastreze nealterat.

#20
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View Postgumball3000, on 23 februarie 2019 - 13:27, said:

Nu sunt neaparat mai sanatoase alea cu grasime mai putina, cel putin asa l-am auzit pe doctorul ala nutritionist de tot apare pe la TV, Mencinicopschi parca ii zice.
Mencinicopschi ala nu e doctor, e infractor din ala periculos... cu cel putin un tun de zeci de milioane de euro la stat pentru care a primit o condamnare penibil de mica.

Edited by projectfp, 23 February 2019 - 14:19.


#21
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View Postalx42, on 23 februarie 2019 - 13:23, said:

aceeasi chestie a valabila pt 90% din produse.
cine si-a cumparat macar un suc din germania stie
Iar aud prostia asta... Eu consider ca e o prostie imensa asta pentru ca de cele mai multe ori nici macar nu se compara aceleasi chestii sau produse cu acelasi pret.
In ultimele dpua luni am stat prin Germania vreo 3 saptamani si am testat sucuri, tigari, iaurturi, dulciuri, ciocolata pana si paine. Spun pana si paine pentru ca eu nu mananc paine de obicei si nici zahar. Dar special am baut si sucuri cu zahar sau fara si am mancat si dulciuri si ciocolate. Nici cea mai mica diferenta nu am sesizat.
Doar la tigari sa zic ca parca mi s-a parut ca mirosul este mai slab.

Iar on-topic: Pilos si mie mi se pare oribil. De altfel evit Lidl din cauza produselor necunoscute, ieftine si proaste.

LE: testele sunt facute nu doar pe mine, nici copilul nici sotia nu au sesizat diferente la dulciuri sau sucuri.

Edited by Seteh, 23 February 2019 - 14:21.


#22
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View Postmrfe, on 23 februarie 2019 - 13:17, said:

Care este parerea voastra?
Mare soc, inca o mizerie de la grupul Schwarz Lidl+Kaufland...

Adaugam la carne roasa de soareci, lactate cu aroma de caine, produse expirate si alterate vandute ca proaspete, inscenat clientului ca vine cu soareci de acasa in buzunar, inscenat pentru facut clientilor dosare penale pentru furt fara nici o dovada... toate doar la Lidl+Kaufland.

#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postmyshyk, on 23 februarie 2019 - 14:19, said:

Adica mai mult ulei emulsionat decat lapte natural.

Dovedește și mie chestia asta cu ceva te rog.
Chiar sunt curios.

View Postmyshyk, on 23 februarie 2019 - 14:19, said:

Nu e mai mult suc si mai putine E-uri, menite sa-l pastreze nealterat.
Și asta la fel.

Arată-mi te rog același produs recte suc care la noi are mai multe E-uri și la nemți mai puține.

#24
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Produsul asta pt romani este mai bun, diferenta este la zahar.
Ala vechi are 14g asta nou 12.
Deci ai putea spune ,,MUltumesc Lidl,,
Chiar este o fapta buna, ar trebui sa apreciezi

#25
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Initiator,mergi cu ele la un laborator de analize si vezi exact ce si cum,pe urma vii aici si postezi ce diferente s-au gasit,asta ar fi cea mai corecta decizie,restul sunt povesti si putem umple aici zeci de pagini cu zeci de pareri diferite.

#26
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View PostJon97, on 23 februarie 2019 - 14:27, said:

Produsul asta pt romani este mai bun, diferenta este la zahar.
Ala vechi are 14g asta nou 12.
S-au zgarcit si la zahar desi pretul zaharului s-a prabusit... au redus cu 15% costul si acolo :D

#27
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Si nici eu nu inteleg cum lumea poate sa cumpere asemenea prostii de la pilos.
Cele mai proaste iaurturi

View Postprojectfp, on 23 februarie 2019 - 14:32, said:


S-au zgarcit si la zahar desi pretul zaharului s-a prabusit... au redus cu 15% costul si acolo :D

Au pus mai putin zahar pt ca tin la sanatatea noasta.

#28
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,259
  • Înscris: 21.06.2011

View Postgumball3000, on 23 februarie 2019 - 13:27, said:

...cel putin asa l-am auzit pe doctorul ala nutritionist de tot apare pe la TV, Mencinicopschi parca ii zice.

Pai sluga asta a lui Voiculescu nu apărea pe la Antene?

Să nu-mi spui că te uiți la.... că postul tău de știri preferat e...sau că iei lumină de la maimuța agresivă aka Mr 5 secunde...
Aștept explicații.


Revenind la cele două iaurturi, diferența de grăsime dintre ele e mică, nu cred că are vreo relevanță, dar cel cu scris doar în română are mai puțin zahăr și conține mai mult fruct.
Deci eu pe el l-aș cumpăra.


#29
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postwaterman, on 23 februarie 2019 - 14:27, said:

Dovedește și mie chestia asta cu ceva te rog.
Nu stiu ce e de dovedit. Ai vazut cum arata smantana din supermarket fata de cea din piata de la tarani? Diferenta e evidenta. Ia o lingura de "smantana" si incearca sa o amesteci cu apa. Amidonul o sa iti joace o festa urata.

Va certati pe ce scrie pe cutie, de parca aveti vreo metoda sa vedeti daca e adevarat sau nu.

#30
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi una scrie pe cutie alta zice colegul. Eu nu știam de uleiul ăla emulsionat și chiar sunt curios dacă e să știu să nu mai bag iaurturi în mine.
Nu mă dădeam eu deștept doar ceream lămuriri.

#31
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View PostSabinatu, on 23 februarie 2019 - 14:37, said:

Pai sluga asta a lui Voiculescu nu apărea pe la Antene?

Să nu-mi spui că te uiți la.... că postul tău de știri preferat e...sau că iei lumină de la maimuța agresivă aka Mr 5 secunde...
Aștept explicații.
Sluga asta a dat cu Voiculescu un tun de zeci de milioane de euro... niste zeci de hectare in cea mai de fita zona (Kiseleff) date lui Voiculescu la pret de garsoniera jegoasa in ghetou.
Au primit si condamnari pentru acel tun... ceva penibil de mic, 2 ani petrecuti la azil.

Produsele intradevar sunt mai slab calitativ in Romania... pentru ca pot si vand.

Edited by projectfp, 23 February 2019 - 14:43.


#32
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

View PostSeteh, on 23 februarie 2019 - 14:19, said:

Iar aud prostia asta... Eu consider ca e o prostie imensa asta pentru ca de cele mai multe ori nici macar nu se compara aceleasi chestii sau produse cu acelasi pret.
In ultimele dpua luni am stat prin Germania vreo 3 saptamani si am testat sucuri, tigari, iaurturi, dulciuri, ciocolata pana si paine. Spun pana si paine pentru ca eu nu mananc paine de obicei si nici zahar. Dar special am baut si sucuri cu zahar sau fara si am mancat si dulciuri si ciocolate. Nici cea mai mica diferenta nu am sesizat.
Doar la tigari sa zic ca parca mi s-a parut ca mirosul este mai slab.

Iar on-topic: Pilos si mie mi se pare oribil. De altfel evit Lidl din cauza produselor necunoscute, ieftine si proaste.

LE: testele sunt facute nu doar pe mine, nici copilul nici sotia nu au sesizat diferente la dulciuri sau sucuri.

fa-ti un control la medic atunci, ca problema sigur e la tine.
daca functionezi corect, nu ai cu sa nu simti diferentele.
se vad si dupa mancare. ia orice conserva de aici si o sa stai juma de ora pe buda

#33
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postgeorge_alexandru, on 23 februarie 2019 - 14:04, said:

E o practica frecventa...cata vreme ai o populatie analfabeta functional in proportie de 40%, iti permiti sa faci astfel de lucruri.
Crede-ma ca iaurturile astea sunt nimic pe langa bomba chimica numita "carnati de sibiu - gusturi romanesti" de la mega image, parca am deschis si un topic pe aici, mi-a mirosit vreo doua zile casa a vopsea arsa de la ei.

https://forum.softpe...ontin-carnatii/

Edited by gumball3000, 23 February 2019 - 15:08.


#34
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postwaterman, on 23 februarie 2019 - 14:42, said:

Păi una scrie pe cutie alta zice colegul. Eu nu știam de uleiul ăla emulsionat și chiar sunt curios dacă e să știu să nu mai bag iaurturi în mine.
Lasa ce scrie pe cutie. De parca cremvustii din piept de pui au vazut pieptul de pui. Asa e branza fara pic de lapte, sunt reportaje la teve periodic despre asta. Iaurtul pe care il manani e orice numai natural nu. Amidon, gelatina, culoare si gust. Poate putin lapte sau zer daca e disponibil. Pisicile mele nu se ating de el, desi sunt moarte dupa lapte.de la coada vacii.

#35
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Parca erau reclamele cu 90% carne la salam si cremvursti. :D

#36
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Unele iaurturi, din considerente de rentabilitate, sunt sterilizate la o temperatură ridicată după ce procesul de fabricație s-a încheiat. Aceasta înseamnă că toate culturile de fermenți și odată cu ele beneficiile lor pentru sănătate sunt distruse.
http://proalimente.c...urt-din-comert/

Diferenta se simte si la gust si textura, dar cel mai grav e lipsa probioticelor si a efectelor pentru sanatate.
Practic manaci iaurt degeaba.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate