Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Masina cu 1.500 KM, trepideaza viteza 1 numai la rece

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#73
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu ii dau turele necesare, nici mai mult nici mai putin. Dar intr-o buna zi o sa faci si tu la fel. Sunt curios cati ani ai.

#74
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
Haide mai pacaliciosu, zicea cineva ca are motor mic. Nu fac video ca mi-am amintit ca am parcat in panta.

Edited by MotanulAlb, 19 February 2019 - 03:39.


#75
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 22.10.2007

View Postarg, on 19 februarie 2019 - 00:47, said:


ia zi mai tu asta de cluj cum e cu dilatarile pe la pistoane, segmenti si camasi...

Segmentii sunt flexibili, atat de flexibili incat tin compresia de cand motorul e rece pana ajunge la temperatura de functionare.

#76
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,579
  • Înscris: 11.06.2010
Si a mea face la fel la rece ambreiajul cand prinde in a1a. Insa problema a aparut dupa zeci de mii de km. Explicatiile care le-am primit sunt: ceva arcuri din volanta (sau placa de presiune) , discul de ambreiaj care are nu stiu ce strat slab de ferodo sau care e umed la rece, tampoane motor sau tampon motor (parca) dinspre cutia de viteze.

#77
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Este Rio 4, modelul actual? Sau Rio 3, precedentul? Dacă e Rio 4, ai asistență la plecarea de pe loc (adică crește automat turația când începi să ridici ambreiajul)?

#78
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Fiatul pe care l-am luat anul trecut - Punto 2011 trepida doar la plecarea de pe loc virat. La vreo 3-4 luni de la achiziție. Permis am de 20 de ani nu sunt chiar bubă așa.
Am ajuns cu ea la fratello la service - simering spart la cutie, a curs uleiul pe ambreiaj și l-a stricat, plus ceva puțin spart prin cutie. Exact în concediu spărtura din cutie. Că de la ea a apărut un ronțăit. Și eram la 1200 de km de casă.
Noroc c-a mers încă 6 luni cu ronțăit.
Cost distracție 800 lei.

Deci nu e întotdeauna problema între volan și scaun.

Inițiator mergi la reprezentanță. Vezi că e ceva stricat pe acolo. Indiferent ce motor are nu trebuie să facă așa.

Edited by waterman, 19 February 2019 - 08:32.


#79
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 09.05.2009

View Postarg, on 19 februarie 2019 - 00:44, said:

ulei de vara...
Asta e faina! Te crezi in anii 40 sau ce ulei de vara visezi?

#80
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
hai ca am aruncat un ochi la ascutitoare...
plecat de pe loc cand e rece 2100ture ca altfel sughita... (trebuie turat ca altfel prinde repede ambreiajul si face hac hac brbrbrbrbr)
plecat de pe loc cu instalatia calda: ~1000ture cu a doua din hambreiaj si nu baraie nimic...

View PostDannyMC, on 19 februarie 2019 - 09:11, said:

Asta e faina! Te crezi in anii 40 sau ce ulei de vara visezi?

ca se foloseste un singur ulei e alta poveste , eventual long life tinut 4-5ani in loc de 2 iar km fara numar...

Edited by arg, 19 February 2019 - 09:59.


#81
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 09.05.2009
Tot nu m-ai lamurit ce-i cu uleiul de vara!
Iar noi aici vorbim de o masina noua cu 1500 km, nu despre una la care s-a schimbat uleiul in cincinalul trecut!

Edited by DannyMC, 19 February 2019 - 10:16.


#82
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,863
  • Înscris: 26.02.2010
@arg, vai, vai, acu esti expert in mecanica si ulei.
Uleiul nu tine 2 ani, nici daca ii dai cu agheasma...

Toate masinile noi au ESP, cel putin la Renault la 2000 rot/min iti taie ”benzina/motorina/gazul”. Degeaba o turezi, ca nu vrea mai mult.

Edited by aris86, 19 February 2019 - 10:12.


#83
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
ce treaba are esp-ul cu acceleratul....
se pare ca stii tu ceva dar nu ce trebuie... ala e asr-ul si-ti taie gazu daca una din motoare pierde aderenta...

#84
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@caballero - eu cred ca ai o bujie cu defect, crapata, cand e rece si umezeala "fura curent", pe cilindrul ala nu aprinde bine benzina mai ales in acceleratie cu motorul rece cand baga mai multa benzina si e nevoie de o scanteie mai vioaie, cand se incalzeste se usuca si merge

daca e bujie, in cateva saptamani de la cicluri cald-rece crapatura va evolua, o sa "intrerupa" la ralanti, pana o sa ramai in 3 cilindri si o schimbi de nevoie

sa zici ce au gasit la servis

Edited by Oxigen1234, 19 February 2019 - 10:34.


#85
caballero

caballero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 05.01.2012

View Postalexcrist, on 19 februarie 2019 - 08:01, said:

Este Rio 4, modelul actual? Sau Rio 3, precedentul? Dacă e Rio 4, ai asistență la plecarea de pe loc (adică crește automat turația când începi să ridici ambreiajul)?
Salut.

Da, este rio 4 si da, am asistenta la plecare de pe loc, cand ridic ambreiajul masina se accelereaza singura pana la 1.100 aproximativ!

De ce intrebi asta, are vreo legatura?

#86
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
puffff, eu care credeam ca deja ai dat o tura cu ea si te-ai lamurit.

#87
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

View Postcaballero, on 19 februarie 2019 - 17:33, said:

Salut.

Da, este rio 4 si da, am asistenta la plecare de pe loc, cand ridic ambreiajul masina se accelereaza singura pana la 1.100 aproximativ!

De ce intrebi asta, are vreo legatura?
Are, pentru că la Rio 3 (fără asistență), ambreiajul ține foarte-foarte jos, și e ușor să provoci un tremurat dacă vii de pe altă mașină la care ține mai sus. Și asta ține de obișnuință, nu de experiență.

Dacă ai asistență, ambreiajul are o parte de cursă moartă, în care nu prinde deloc, dar îi e utilă sistemului de asistență. Teoretic e mai greu s-o faci să tremure datorită asistenței. Eu am Rio 3 de 4 ani și 80k km, și mi s-au întâmplat să tremure de puține ori, și mereu a fost greșeală mea. Deci clar un tremurat nu intră la "așa face toate".

Ai 2 opțiuni:
1) mergi la service, sau măcar mergi cu un prieten, să vezi dacă și el simte ceva.

2) după ceva sfaturi găsite aleatoriu, unele tremurături cauzate de ambreiaj pot fi rezolvate băbește, după 2-3 plecări mai energice, cu ambreiajul un pic patinat. Nu trebuie să-i dai până ia foc, doar faci 2-3 plecări pe la 3000-3500 rpm, și vezi dacă se schimbă ceva. Evident, nu e nevoie s-o faci cu motorul rece. Gura lumii zice că metoda asta mai rezolvă un pic probleme minore de planeitate a ambreiajului. Și, în cel mai rău caz, dacă nu-l forțezi până iese fum, n-ai ce strica la asemenea manevră, așa că n-ai ce pierde, chiar dacă nu se rezolvă. Dacă nu se rezolvă, rămâi cu prima variantă: service.

#88
caballero

caballero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 05.01.2012
Vreau sa fac o mentiune. Astazi am patit la fel.

De vreo luna nu am mai avut probleme. Cum a inceput ploaia (in noaptea aceasta), cum a facut din nou. Mi se pare chiar ciudat, adica ori e vreo defectiune, ori nu, nu inteleg treaba asta.

Cumva sa fie de la umezeala? In zona mea umezeala este in jur de 75%.

Acum am implinit aproape 4.000 KM.

Masina e ok numai ca treaba aia e deranjanta, si nu stiu daca e vreo problema sau nu. Oricum daca ma duc la service cel mai sigur e sa nu poata sa reproduca problema... sa mai astept "sa se intample ceva" ?

#89
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,579
  • Înscris: 11.06.2010
Ti-am scris mai sus in topic. Se pune umezeala inauntru in ambreiaj pe disc pe acolo si nu mai face priza calumea, dupa ce se incalzeste si se evapora merge ok.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate