Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

tigla francia

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

 86-APP, on 01 februarie 2019 - 19:10, said:


Nu recomandau ca nu stiau . Aia erau niste aia cu munca bruta . Tratamentele tin de chimie , adica ceva prea departe de meseria lor .
A monta un acoperis  mai sigur , este ceva rau , sau trebuie respectate " normele " ancestrale dar nesigure ?
Aia ancestrala și nesigură e în stare buna după 40-50 de ani și nu ploua prin ea chiar dacă nu e tratată  dar prin asta performanta și sigură ploua.  Eu o prefer pe aia ancestrala ca nu prea mă încântă sa mă urc periodic pe casa sa vopsesc tigla.

#20
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 PoeOvidiu, on 01 februarie 2019 - 20:16, said:

Aia ancestrala și nesigură e în stare buna după 40-50 de ani și nu ploua prin ea chiar dacă nu e tratată  dar prin asta performanta și sigură ploua.  Eu o prefer pe aia ancestrala ca nu prea mă încântă sa mă urc periodic pe casa sa vopsesc tigla.
Pe vremuri , nu prea conta ca aveai mici infiltratii la acoperis , dar acum o picatura scursa duce la infarct , asa ca sint alte cerinte .
In final fiecare face ce vrea cu banii lui , eu sint de parere ca daca se poate sigur , de ce sa aleg , poate nu ploua ?

#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,159
  • Înscris: 22.05.2003
Ce ai ti in poze este condens.

Pe langa asta, cand bate vijelia, baga apa/zapada pe la coame sau diferite imbinari imperfecte.

Se pune astereala, folie anticondens si apoi tigla.
Ce ai tu acolo este precum racordarea la gaze cu bateria ingropata in pamant, adica vandut casa, dupa aia te iei cu mainile de cap cand vezi pe unde au furat.

#22
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Pare a fi condens.
Sparge o tigla si vezi daca e umed in interior.

Ca idee, tigla s-a montat incrucisat? In poze pare ca e pusa una peste alta, fara decalaj.

#23
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 86-APP, on 01 februarie 2019 - 19:10, said:


Nu recomandau ca nu stiau . Aia erau niste aia cu munca bruta . Tratamentele tin de chimie , adica ceva prea departe de meseria lor .
A monta un acoperis  mai sigur , este ceva rau , sau trebuie respectate " normele " ancestrale dar nesigure ?
Am avut tigla de Jimbolia pe casa, era pusa de 70 de ani si n-am avut probleme cu ea din cauza inghetului/dezghetului. Acum sta bine-merci pe casa lui Marinica din Faget, de vreo 4 ani.

#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Sute de ani s-a folosit tigla de lut ars,si nu s-a plans nimeni de ele. Acuma, facem filozofia tiglelor fabricate din rahat permeabil captusite cu folie. De tot rasul.Tinem neaparat sa aratam cat de moderni putem fi.
On Trebuie sa iei legatura cu furnizorul, el e singurul in masura sa  te indrume catre cel care asigura garantia. Chiar daca e vorba de condens, faptul ca umezeala a patruns prin tigla pana la exterior, nu e in regula.Va trebui sa ceri sa vina un reprezentant al celor care asigura garantia, sa constate cauzele reala ale problemei. Daca nu ANPC-ul .

#25
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
@myshyk :
   Nu stiu cum mergea treaba acum 50 de ani. Probabil trebuie sa gasesti un rrom care facea tigla si caramida arsa pe vreumuri.
   Nici casele nu se mai fac ca pe vremuri. Una e sa ai casa de pamant si alta e sa ai tavan de rigips. Daca tigla face condens iti picura direct in farfurie.
    Pana vii cu manualul de utilizare al tiglelor fabricate acum 50 sau 100 de ani o sa discutam despre materialele de constructie care se fabrica in ziua de azi.
   Si o sa vorbim despre ce se practica in ziua de azi.
   Sub tigla se pune folie anticondens.
    Daca nu vrei nu pui ! Acum 50 de ani carutzele nu aveau frana. Poti sa dai jos franele de la masina. Nu e recomandat de producatori, dar daca treaba mergea bine acum 50 de ani nu vad care ar fi problema.

#26
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 camedia, on 01 februarie 2019 - 20:15, said:

Nu am incalzire,nici tavan doar grinzile. Daca va uitati mai atent pe poza facuta din exterior se vad pete pe acoperis,semn ca unele tigle sunt mai inbibate decat celelalte.
Cred mai degraba ca e vorba de condens, s-a turnat shapa si e umiditate excesiva. Nu cred ca esti singurul care a cumparat astfel de tzigla , cu siguranta ar fi aparut sute de clienti care sa se planga de problema.

#27
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015

 camedia, on 01 februarie 2019 - 18:21, said:

Salutari tuturor! Oameni buni,anul trecut in luna octombrie am reusit sa-mi " acopar" casa cu tigla tera rosa francia de la siceram,dupa prima ploaie tigla s-a imbibat cu apa atat de mult incat a inceput sa picure apa in podul casei. Acum dupa topirea zapezii la fel. Ce este de facut ? Tigla are garantie 40 de ani.
A mai patit cineva asa ceva ? incerc sa postez si cateva poze.

Salut. Trebuie sa ma hotarasc si eu la un producator/model de tigla.
Ai rezolvat ceva cu tigla? Ai gasit cauza problemei?
Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate