Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Eastlines - furt din colete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#55
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
OK. Eu raman la parerea mea ca atata timp cat tu, ca expeditor nu respecti niste reguli, atunci nu te astepta ca altii sa le respecte. Da, ne meritam soarta pentru ca nu suntem in stare sa respectam niste reguli bine definite. Asteptam ca altii sa se plieze doleantelor noastre. Altii sunt de vina pentru ceea ce facem noi.
Si doi la mana, daca cineva se considera furat, atunci exista alte cai legale de a face plangere/contestatie.
Succes.

L.E. Am trimis si am primit colete din Ro in No. Stii cum se facea treaba ? Din Tulcea pana in Bacau se ocupa Atlassib. De la Bacau in Norvegia se ocupa alta firma. Atlasibul doar colecta toate coletele intr-un singur punct de colectare si de acolo pleca cu alta firma (nu retin numele, nici nu m-a interesat) pana in Norvegia, in fata casei mele. Nu m-au controlat niciodata dar imi reaminteau expres ce am si ce nu am voie. Si niciodata nu am incalcat regula...si niciodata nu am avut probleme.

Edited by tehnics, 09 January 2019 - 13:02.


#56
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Mai ca imi vine sa plang cand vad cat de corecti si morali sunt unii romani. Terminati mai cu prostiile astea.

#57
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 19.08.2005

 Puferiu_, on 09 ianuarie 2019 - 08:22, said:

Avion? Ce avion? Ce angajat al postei? Ai citit macar primul mesaj de pe subiectul asta?

Asa cum s-a mai zis, barem de ce nu au fost confiscate toate cartusele? Lasand la o parte faptul ca i s-a umblat in colet, apoi firma de curierat neaga orice amestec.
Daca tu crezi ca inca se mai cara coletele cu postalionul, surpriza! Se folosesc avioane, ca sa primesti tu coletul a doua zi. Iar cand am zis de postas am folosit un termen generic, pentru tine si doar pentru tine precizez ca ma refeream la angajatul firmei de curierat, restul se pare ca au inteles ce spun.
Si nu s-a confiscat niciun cartus, s-au furat.

#58
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 ghevasalie, on 09 ianuarie 2019 - 18:47, said:

Daca tu crezi ca inca se mai cara coletele cu postalionul, surpriza! Se folosesc avioane, ca sa primesti tu coletul a doua zi.
Stiu asta, dar nu se aplica in cazul de fata.

#59
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,523
  • Înscris: 02.09.2006

 juGGaKNot, on 08 ianuarie 2019 - 19:45, said:

Mai cititi si voi legea. 800 minim zice legea europeana, nelimitat zice legea UK.

Eu am trecut cu 15 cartuse acum o luna dupa un control de ~20 minute la vama in uk in care m-a intrebat daca sunt pentru consum personal.

Un prieten a trecut cu 17 fara sa fie controlat.
draga, eu fac si doua drumuri lunar in UK, n-am trecut prin nici o vama! se pot face controale prin sondaj, desigur, dar trecerea printr-un circuit vamal nu este o procedura obisnuita! Asa ca pas!
pune-ne si noua legea aia cu nelimitat pentru consum propriu!

 tehnics, on 09 ianuarie 2019 - 11:54, said:

Eu revin cu o alta intrebare: De ce colegul a pus tigari desi stia ca nu are voie ??? Raspuns: Pentru ca asa a vrut muschiul lui.
Ca sa iti raspund la intrebare: Firmele de coletarile care se respecta verifica continutul tocmai pentru ca stiu ca exista si clienti care procedeaza precum colegul si vor sa se asigure ca nu vor fi trasi la raspundere ei, ca firma, cand ajung la vama. Daca la vama ii opreste cum pot ei justifica continutul ?? Pai stai sa vezi ca defapt Gigel a pus tigarile. Tu l-ai crede ? EU nu. De unde nu stiu ca sunt tigarile conducatorului si ca el face trafic dand vina pe Gigel ???
Astfel daca nimeni nu ar verifica, atunci poti sa faci si trafic de stupefiante foarte lejer. Sau ai impresia ca in preajma sarbatorilor la vama romaneasca te verifica la sange ? Sau ai impresia ca vama din Romania este dotata ca punctele de trecere cu caini, scanere si alte minunatii ?
De ce au luat din tigari ? Pentru ca a vrut muschiul lor.
Sunt sigur ca colegul nu va mai trimite data viitoare mai multe tigari decat are voie cu nici o alta firma....asta invatare de minte.
care si unde mai are Romania vama inspre EU? s-a desfintat de peste un deceniu!

 dan78rom, on 09 ianuarie 2019 - 12:06, said:

Bai nene @tehnics, esti jenant.
Minunata firma de coletarie putea cere expeditorului sa se prezinte cu coletul nesigilat, pentru a se putea verifica cum ca nu trimite chestii interzise/ilegale. Si atunci i s-ar fi spus din start "astea nu-s ok, le luati inapoi".
Ce au facut ei se numeste furt, nu invatare de minte, iar faptul ca-si gasesc oameni care sa-i aprobe nu dovedeste decit ca ne meritam soarta.
firma aia ridica pachetele din tara prin alti curieri care au acces in tot teritoriul, de la mine au plecat sau sosit ci FAN, nu direct, doar daca te duci personal la sediu. La fel si in UK, ridici personal de la unicul sediu din Londra sau iti trimit acasa cu DPD!

 ghevasalie, on 09 ianuarie 2019 - 18:47, said:

Daca tu crezi ca inca se mai cara coletele cu postalionul, surpriza! Se folosesc avioane, ca sa primesti tu coletul a doua zi. Iar cand am zis de postas am folosit un termen generic, pentru tine si doar pentru tine precizez ca ma refeream la angajatul firmei de curierat, restul se pare ca au inteles ce spun.
Si nu s-a confiscat niciun cartus, s-au furat.
Eastlines, surpriza dar face transporturile cu auto proprii nu cu avionul! Ete ca pe asta n-o stiai! iar maajoritatea transporturilor postale in EU se fac cu auto nu cu avionul!

#60
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 19.08.2005

 tytysor, on 09 ianuarie 2019 - 20:45, said:

Eastlines, surpriza dar face transporturile cu auto proprii nu cu avionul! Ete ca pe asta n-o stiai! iar maajoritatea transporturilor postale in EU se fac cu auto nu cu avionul!
Exact, pe asta n-o stiam.
Insa stiu sigur ca la UPS si DHL (cu astea am lucrat eu) si ca sa trimiti un colet din Romania in Romania se foloseste avionul.

#61
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 29.10.2007

 tytysor, on 09 ianuarie 2019 - 20:45, said:

dar trecerea printr-un circuit vamal nu este o procedura obisnuita! Asa ca pas!

Ai trecut prin vama. Si in Romania si in uk. Cand ai trecut prin usa verde care zicea "nimic de declarat" ce crezi ca ai facut ? Ai declarat la vama ca nu ai nimic ilegal.
Daca ei in prealabil ti-au scanat bagajul la intrare si au vazut ca ai ceva ilegal, te opresc dupa ce ai trecut pe usa verde si te invita la control.

Presupun ca se lasa si cu inchisoare asta ( pentru ca ai trecut pe usa verde si nu pe usa rosie ) dar nu m-am interesat. prefer sa ma documentez sa nu ajung in situatia aia.

Ca tu nu iti stii drepturile asta e altceva.

Asa ca PAS!

OP la fel, nu stie diferenta dintre bagaj turist/transport apa/pamant si coletarie.

 tytysor, on 09 ianuarie 2019 - 20:45, said:

pune-ne si noua legea aia cu nelimitat pentru consum propriu!
Uite, draga, legea europeana :
https://europa.eu/yo...sh/index_en.htm
These maximum amounts must be at least:
800 cigarettes
Legea uk :
https://www.gov.uk/d...om-eu-countries
Although there are no limits to the alcohol and tobacco you can bring in from EU countries, you’re more likely to be asked questions if you have more than the amounts below.
800 cigarettes
Adica te opreste daca ai peste 4 cartuse sa te intrebe ce faci cu ele, ce s-a si intamplat.

Edited by juGGaKNot, 09 January 2019 - 22:29.


#62
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 ghevasalie, on 09 ianuarie 2019 - 18:47, said:

Daca tu crezi ca inca se mai cara coletele cu postalionul, surpriza! Se folosesc avioane, ca sa primesti tu coletul a doua zi. Iar cand am zis de postas am folosit un termen generic, pentru tine si doar pentru tine precizez ca ma refeream la angajatul firmei de curierat, restul se pare ca au inteles ce spun.
Si nu s-a confiscat niciun cartus, s-au furat.

 ghevasalie, on 09 ianuarie 2019 - 21:34, said:

Exact, pe asta n-o stiam.
Insa stiu sigur ca la UPS si DHL (cu astea am lucrat eu) si ca sa trimiti un colet din Romania in Romania se foloseste avionul.

Urmand cursul evenimentelor si citind toate mesajele, incep sa cred ca unii isi bat joc de noi in mod involuntar.

#63
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 29.10.2007

 juGGaKNot, on 09 ianuarie 2019 - 21:59, said:

Ai trecut prin vama. Si in Romania si in uk. Cand ai trecut prin usa verde care zicea "nimic de declarat" ce crezi ca ai facut ? Ai declarat la vama ca nu ai nimic ilegal.
Daca ei in prealabil ti-au scanat bagajul la intrare si au vazut ca ai ceva ilegal, te opresc dupa ce ai trecut pe usa verde si te invita la control.

Presupun ca se lasa si cu inchisoare asta ( pentru ca ai trecut pe usa verde si nu pe usa rosie ) dar nu m-am interesat. prefer sa ma documentez sa nu ajung in situatia aia.

Ca tu nu iti stii drepturile asta e altceva.

Asa ca PAS!

OP la fel, nu stie diferenta dintre bagaj turist/transport apa/pamant si coletarie.


Uite, draga, legea europeana :
https://europa.eu/yo...sh/index_en.htm
These maximum amounts must be at least:
800 cigarettes
Legea uk :
https://www.gov.uk/d...om-eu-countries
Although there are no limits to the alcohol and tobacco you can bring in from EU countries, you’re more likely to be asked questions if you have more than the amounts below.
800 cigarettes
Adica te opreste daca ai peste 4 cartuse sa te intrebe ce faci cu ele, ce s-a si intamplat.

https://europa.eu/yo...sh/index_en.htm
https://www.gov.uk/d...om-eu-countries

Linkurile s-au pierdut in edit, vezi aici.

#64
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,523
  • Înscris: 02.09.2006
Deci ce spuneam, un cartus de tigari, dar intotdeauna cei care studiaza pe net stiu mai bine ca cei care au trecut de zeci de ori prin situatiile respective.
Nu mai scrie prostii, se mai ia careva dupa tine si are sanse sa plateasca o amenda babana cind ajunge la destinatie!

Cigarettes 800
Cigars 200

Edited by tytysor, 10 January 2019 - 00:09.


#65
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,014
  • Înscris: 01.11.2005
Cunosc cativa soferi carre fac transport de colete si toti imi spun ca romanul e nesimtit.Il intrebi daca are tigari sau palinca iar el zice ca nu,il crezi pe cuvant iar in H esti oprit la control si bineinteles ca marfa de contrabanda se confisca iar soferul este amendat...Acum recupereaza banii dati pe amenda de la Gigel care se jura ca el nu bea si nu fumeaza!

#66
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Aha. Da' pe prapaditii aia de la dhl, dpd, tnt si altii, cum de nu-i mai opreste nimeni in vami, si nu amendeaza soferii pentru ce-i in pachete? Sa fie oare datorita faptului ca alea sint firma cu acte in regula, care fac curierat international, si au reguli si proceduri bine puse la punct? Spre deosebire de niste mici transportatori care fac si ei un ban gramada?
Toata povestea asta putea fi evitata daca eastlines era o companie cu reguli clare, si cu prezenta in orasele mai mari, cum este atlassib de ex.

#67
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,523
  • Înscris: 02.09.2006
pai regullile eastlines sint destul de clare, doar un analfabet functional poate pretinde ca nu stie de ele.
iar ''usi verzi'' prin aeroporturile internationale din UK, poate din amintirile deceniilor trecute! ce imi plac mie cei care n-au iesit din satul natal decit acum 3-4 decenii cind au fost in armata, dar stiu ei mai bine cum e ''pe dincolo''!
sau diferenta dintre:
Cigarettes 800 si
Cigars 200

#68
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Iaca eu sint analfabet functional.
Pot vedea un document oarecare, oficial bineinteles, care sa ateste ca aceasta firma este autorizata oficial pentru activitati postale internationale? Nu de alta, dar sistemul lor e cel putin ciudat. Iar faptul ca desfac colete se incadreaza la violarea corespondentei, atita timp cit nu au atributii vamale.

#69
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Deci cum au aflat cei de la Eastlines ca erau tigari in colet? Sau desfac coletele la intamplare in speranta ca vor gasi ceva ilegal?

#70
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 29.10.2007

 tytysor, on 10 ianuarie 2019 - 00:08, said:

Deci ce spuneam, un cartus de tigari, dar intotdeauna cei care studiaza pe net stiu mai bine ca cei care au trecut de zeci de ori prin situatiile respective.
Nu mai scrie prostii, se mai ia careva dupa tine si are sanse sa plateasca o amenda babana cind ajunge la destinatie!

Cigarettes 800
Cigars 200

Tu mergi in uk de 2 ori pe luna nu stii ce inseamna

Quote

These maximum amounts must be at least

Asta inseamna CEL PUTIN, poate intelegi in romana.

Cel putin 800 e legea europeana.

Si legea uk

Quote

there are no limits to the alcohol and tobacco you can bring in from EU countries

Scrie clar pe site-ul lor. Ti-am lasat link cu toate si habar nu ai de capul tau.

Ti-am si zis ca am trecut cu 15 cartuse, acum o luna, verificat in vama in uk 20 de minute si tu tot o tii cu cartusul tau.

Si mai mergi in uk de 2 ori pe luna.

 tytysor, on 10 ianuarie 2019 - 19:24, said:

iar ''usi verzi'' prin aeroporturile internationale din UK, poate din amintirile deceniilor trecute! ce imi plac mie cei care n-au iesit din satul natal decit acum 3-4 decenii cind au fost in armata, dar stiu ei mai bine cum e ''pe dincolo''!

Esti foarte prost si ai tupeu, se vede ca esti roman.

https://www.gov.uk/d...declaring-goods

Quote

Declaring goods to customs
You must tell customs (known as ‘declaring’) on arrival in the UK if you have goods:
over your duty-free allowance
that are banned or restricted
that you plan to sell
Use the red channel at customs if you have something to declare.

Daca nu ai de declarat mergi pe verde, e simplu. Indiferent declari ceva si treci prin vama.DE FIECARE DATA.

Edited by juGGaKNot, 10 January 2019 - 20:31.


#71
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,523
  • Înscris: 02.09.2006
draguta, faci ca multa alta lume confuzie intre cigars si cigarettes, iti spun direct, vad ca nu-ti cade fisa! in rest, povesti de pe internet, in aeroporturile internationale reale circuitul de iesire al pasagerilor, care vin din tari EU, este diferit de ce se vede in filme!
oricum nu ma voi ma deranja sa-ti raspund, ''stii tu mai bine de pa net'' dar recomand sa se tina cont ca legal se trece cu un cartus cumparat din comert si maxim inca patru din magazinele de pe aeroporturi -magazine, nu mai sint duty free de mult in Romania! exista riscul sa se faca controale prin sondaj si amenzile sint babane! Si poti sa te miri, dar la sosire bagajele nu sint scanate, controlul antitero se face la plecare, iar vamal, asa cum am spus, s-a desfintat de ceva ani! n-ai observat ca nici la plecare nu ai control vamal, ala care se face este antitero si de asemenea sa nu fie obiecte interzise la transport, nu vamal, asa se explica ca de obicei se trece cu tigari peste limita admisa, cei de la controlul antitero nu sint prea pasionati de chestiile vamale! Ai vazut functionari vamali -au uniforma specifica- la plecarile spre tari din EU?

#72
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
@tytysor las-o asa ca te faci de ras. cigars = trabucuri, cigarettes = tigari.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate