Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Eastlines - furt din colete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu vad ce nu e clar. Marfa de contrabanda se confisca. Cand au scanat, probabil la vama, coletul si au vazut ce contine, s-a confiscat ce depasea maximul permis. Dupa asta curierul, n-a mai livrat coletul, pt ca ai incalcat regula, i-ai facut si lui probleme. Ce timbre aveau tigarile? Ukraina, sau Moldova?

#20
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011

View Posttehnics, on 07 ianuarie 2019 - 09:38, said:

Atata timp cat ala iti spune negru pe alb ce ai voie...atunci atat ai voie. Cand faci pe smecherul, iti asumi consecintele
Poate in regulement scria clar: bagi tigari, noi ne rezervam dreptul sa ti le confiscam. Si tu semnezi ca ai luat cunostinta de asa ceva. Si atunci cand incalci regula ce faci ? Gargara pe forum ?
Poate aia au fost draguti si i-au trimis jumate, sa nu zica omul ca a pierdut tot. Imi pare rau ca nu le-a confiscat de tot....
Din regulament:

5. În cazul în care trimiterile ce fac obiectul tranzitului internațional nu pot fi verificate ca respectând LISTA DE PRODUSE INTERZISE (punctul IV.2.A) de către reprezentanții Furnizorului la preluarea de la Beneficiar, acesta din urmă își exprimă acordul expres ca, din motive întemeiate ce țin de siguranța și legalitatea activității Furnizorului, să se scaneze, să se deschidă și să se inspecteze conținutul interior al trimiterii respective;

9. Procedura de verificare a coletelor presupune scanarea prin mijloace și echipamente specifice, la punctele de lucru ale Furnizorului sau reprezentanților săi sau în alte incinte terțe specializate în aceste operațiuni;
10. În urma datelor obținute prin operațiunea de scanare, se poate proceda la deschiderea trimiterii suspecte și la inspectarea vizuală, pe bază de proces verbal simplu în prezența a trei reprezentanți ai Furnizorului;
11. În cazul în care încălcarea restricțiilor de conținut (LISTA PRODUSELOR INTERZISE) este evidentă, ca urmare a constatării imediate (olfactive, auditive, vizuale) procedura de verificare este imediată constatării, fără necesitatea scanării;
12. Procesul verbal de verificare și constatare ale conținutului trimiterii poate fi remis în copie și Beneficiarului, odată cu returnarea trimiterii ca neconforme sau cu notificarea autorităților cu privire la încălcarea legilor sau la cererea înaintată în scris de către Beneficiar, în termen de 14 zile lucrătoare (de la primirea cererii înaintate de Beneficiar în scris);
13. Constatările înregistrate în procesul verbal pot duce la:
a. resigilarea și continuarea procesului de trimitere a expedierii, conținutul acesteia respectând restricțiile și LISTA PRODUSELOR INTERZISE. În acest caz notificarea cu privire la verificarea conținutului se afișează vizibil exterior trimiterii, prin lipirea unui anunț specific;
b. notificarea autorităților legale cu privire la nerespectarea gravă a restricțiilor de conținut sau forma exterioară (arme, explozibili, droguri, substanțe interzise, material obscen, etc) și punerea trimiterii la dispoziția acestora odată cu înștiințarea Beneficiarului asupra acestui lucru;
c. resigilarea și returnarea trimiterii sau a părților de trimitere care nu respectă restricțiile de conținut (conțin produse specificate în LISTA DE PRODUSE INTERZISE) către expeditor în forma și cu conținutul inițial. Returnarea se face cu reținerea sau impunerea recuperării costurilor de transport tur-retur Beneficiarului, între adresa expeditorului și punctul de lucru al Furnizorului unde s-a constatat nerespectarea restricțiilor;

#21
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,822
  • Înscris: 01.11.2005

View Postbogdan2011, on 07 ianuarie 2019 - 09:46, said:

Din regulament:
Returnarea se face cu reținerea sau impunerea recuperării costurilor de transport tur-retur Beneficiarului, între adresa expeditorului și punctul de lucru al Furnizorului unde s-a constatat nerespectarea restricțiilor;
Ai vazut acum unde sunt cartusele tale de tigari ??? Oamenii nu ti-au cerut bani, dar ti-au oprit din marfa.
Unde e furtul atata timp cat tu erai obligat sa stii regulamentul asta ???
Case closed.

L.E. Cand iti citesc semnatura ma apuca rasul... :)

Edited by tehnics, 07 January 2019 - 09:49.


#22
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View Posttehnics, on 07 ianuarie 2019 - 09:48, said:

Ai vazut acum unde sunt cartusele tale de tigari ??? Oamenii nu ti-au cerut bani, dar ti-au oprit din marfa.
Unde e furtul atata timp cat tu erai obligat sa stii regulamentul asta ???
Case closed.

L.E. Cand iti citesc semnatura ma apuca rasul... Posted Image
De cind e trocul o metoda de plata oficiala in RO?
Furtul este furt. Nu-i de mirare ca tara merge cum merge, cind chestii simple se dovedesc greu de inteles chiar si pentru oameni cu scoala...

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001

Quote

Potrivit Convenţiei Poştale Universale, gestiunea coletelor poştale este în sarcina operatorului poştal. În consecinţă, controlul vamal se efectuează la solicitarea organelor poştale şi în prezenţa destinatarului.
https://www.customs....ebari-frecvente

#24
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,822
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdan78rom, on 07 ianuarie 2019 - 09:54, said:

De cind e trocul o metoda de plata oficiala in RO?
Furtul este furt. Nu-i de mirare ca tara merge cum merge, cind chestii simple se dovedesc greu de inteles chiar si pentru oameni cu scoala...
De cand unii semneaza una si uita ce au semnat dupa aceea. Crezi ca cei de la serviciul de transport s-au confruntat o singura data cu situatia colegului ? Ti-o spun eu ca nu. Sunt MULTI, enorm de multi care trimit in afara colete si mai baga o jumate de tuica pe un crac de pantalon in colet (chipurile ei trimit haine) desi ei stiu clar ca nu au voie...
De unde stiu? Prietenul meu face astfel de transporturi si cunosc de la el...unii vor sa trimita damigeana cu totul din Romania in Norvegia, tigari cu cutia, nu cartuse...etc.
Deci cand expeditorul va invata ce are si ce nu are voie, atunci si firma de coletarie va fi corecta...

Edited by tehnics, 07 January 2019 - 10:37.


#25
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011

View Posttehnics, on 07 ianuarie 2019 - 09:48, said:

Ai vazut acum unde sunt cartusele tale de tigari ??? Oamenii nu ti-au cerut bani, dar ti-au oprit din marfa.
Unde e furtul atata timp cat tu erai obligat sa stii regulamentul asta ???
Case closed.

L.E. Cand iti citesc semnatura ma apuca rasul... Posted Image
Cred ca n-ai citit bine. Am platit costul de returnare a coletului (adica 80 si ceva de lei, pretul transportului din RO in UK, conform regulamentului).

#26
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
@tehnics
Aha, deci este ok sa ma furi de peste 300 de lei, in contul returnarii coletului?
Inteleg ca-mi trimiti coletul inapoi pe cheltuiala mea, inteleg ca-mi trimiti cele doua sau trei cartuse extra inapoi pe cheltuiala mea, dar nu inteleg sa ti le insusesti. Atita timp cit nu esti vama, este furt.
Iar tigarile sint o chestie ce poate fi cumparata mai de la orice colt, iar limitarea cantitatii este strict o chestiune de protectie a statului, ca sa-si incaseze propriile accize, nu se compara cu traficul de droguri si ce alte prostii s-au mai scris pe aici, si nu la cantitatea despre care vorbim.

#27
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

View Postdan78rom, on 07 ianuarie 2019 - 09:36, said:

Ma oameni buni, voi sinteti orbi, sau analfabeti functional?
Pachetul ala nu a ajuns niciodata in vama!!! Transportatorul s-a servit din pachet, si l-a trimis inapoi la expeditor!

Asta se incadreaza doar la furt, nu are nimic de-a face cu nici o contrabanda.

Aha, si de unde stiau ei ca sunt tigari? Cel mai probabil l-au deschis la vama, tot ce e peste 200 de tigari se confisca. Greu tare.

#28
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View Postantiqque, on 07 ianuarie 2019 - 10:42, said:


Aha, si de unde stiau ei ca sunt tigari? Cel mai probabil l-au deschis la vama, tot ce e peste 200 de tigari se confisca. Greu tare.
Greu tare sa vezi ca au disparut 2 din 5, nu 3 din 5.
Iar vama ar fi confiscat tigarile, dar dadea drumul pachetului mai departe, nu-l trimitea inapoi.

#29
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,822
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdan78rom, on 07 ianuarie 2019 - 10:42, said:

@tehnics
Aha, deci este ok sa ma furi de peste 300 de lei, in contul returnarii coletului?
Inteleg ca-mi trimiti coletul inapoi pe cheltuiala mea, inteleg ca-mi trimiti cele doua sau trei cartuse extra inapoi pe cheltuiala mea, dar nu inteleg sa ti le insusesti. Atita timp cit nu esti vama, este furt.
Iar tigarile sint o chestie ce poate fi cumparata mai de la orice colt, iar limitarea cantitatii este strict o chestiune de protectie a statului, ca sa-si incaseze propriile accize, nu se compara cu traficul de droguri si ce alte prostii s-au mai scris pe aici, si nu la cantitatea despre care vorbim.
Eu din ce am inteles de la initiator - poate am omis eu - este ca nu el a platit returul. Returul ala cine il plateste in cazul in care coletul tau nu este conform cerintelor ? Sau ai impresia ca retururile sunt gratis ?
Returul il plateste firma de curierat, si ca sa nu ii ceara bani, i-au luat din bunuri. Dar nu inteleg ce nu-i neclar atata timp cat scrie negru pe alb...

View Postdan78rom, on 07 ianuarie 2019 - 10:47, said:

Greu tare sa vezi ca au disparut 2 din 5, nu 3 din 5.
Iar vama ar fi confiscat tigarile, dar dadea drumul pachetului mai departe, nu-l trimitea inapoi.
Si da, ipoteza lui @antiqque este buna. De unde stiau aia ca are tigari daca nu cumva de la vama ???


L.E. Poate aia de la vama au bagat mana in colet, au sigilat coletul inapoi si le-au spus celor de la firma de coletarie ca pachetul contine tigari si sa il trimita inapoi, fara sa puna vre-o stampita, fara sa emita vre-un document....se fac si chestii de genul asta. Poate firma de coletarie nu stia ce au facut aia de la vama....

Edited by tehnics, 07 January 2019 - 10:54.


#30
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011

Quote

Eu din ce am inteles de la initiator - poate am omis eu - este ca nu el a platit returul. Returul ala cine il plateste in cazul in care coletul tau nu este conform cerintelor ? Sau ai impresia ca retururile sunt gratis ?
Returul il plateste firma de curierat, si ca sa nu ii ceara bani, i-au luat din bunuri. Dar nu inteleg ce nu-i neclar atata timp cat scrie negru pe alb...
Am platit returul, adica totalul transportului RO-UK, altfel nu puteam sa recuperez coletul. Cand am zis ca nu am platit eu m-am referit la faptul ca nu eu am pierdut banii, ci destinatarul.
Coletul a sosit inapoi semi-desfacut, cu o eticheta de retur lipita la plesneala cu scotch.

#31
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si ce eticheta ai fi vrut? Placa de marmura?

#32
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View Posttehnics, on 07 ianuarie 2019 - 09:38, said:

Poate in regulement scria clar: bagi tigari, noi ne rezervam dreptul sa ti le confiscam.
nu prea are logica, daca a fost facuta treba dupa regulament, de ce nu primeste raspuns, initiatorul reclamand situatia

daca tot le-au confiscat, de ce nu au trimis pachetul, acesta fiind legal acuma( sau nu?)

View Postrumegus, on 07 ianuarie 2019 - 09:41, said:

Marfa de contrabanda se confisca. Cand au scanat, probabil la vama, coletul si au vazut ce contine, s-a confiscat ce depasea maximul permis. Dupa asta curierul, n-a mai livrat coletul, pt ca ai incalcat regula, i-ai facut si lui probleme.
ok, dar vama nu motiveazaactiunea, nu da o amenda?

View Posttehnics, on 07 ianuarie 2019 - 09:48, said:

Ai vazut acum unde sunt cartusele tale de tigari ??? Oamenii nu ti-au cerut bani, dar ti-au oprit din marfa.
Unde e furtul atata timp cat tu erai obligat sa stii regulamentul asta ???
Case closed.

L.E. Cand iti citesc semnatura ma apuca rasul... Posted Image
nu prea are logica ce scrii intr-o societate a secolului nostru

cu ultima parte total de acord, e de tot rasul sa traiesti in Europa astazi si sa gandesti ca asa fuctioneaza societatea

View Posttehnics, on 07 ianuarie 2019 - 10:51, said:

da, ipoteza lui @antiqque este buna. De unde stiau aia ca are tigari daca nu cumva de la vama ???
citeste punctul 9 din regulamentul transportatorului postat de initiator mai sus

Edited by dan210, 07 January 2019 - 13:03.


#33
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,822
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdan210, on 07 ianuarie 2019 - 13:02, said:

nu prea are logica ce scrii intr-o societate a secolului nostru
Logica nu are nici cum a procedat initiatorul....

Eu merg pe principiul ca daca eu nu respect niste reguli, oricare ar fi ele, de ce sa astept ca altcineva sa respecte niste reguli oricare ar fi ele ???

#34
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View Posttehnics, on 07 ianuarie 2019 - 13:07, said:

Eu merg pe principiul ca daca eu nu respect niste reguli, oricare ar fi ele, de ce sa astept ca altcineva sa respecte niste reguli oricare ar fi ele ???
mda, right

#35
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011

View Posttehnics, on 07 ianuarie 2019 - 13:07, said:

Logica nu are nici cum a procedat initiatorul....

Eu merg pe principiul ca daca eu nu respect niste reguli, oricare ar fi ele, de ce sa astept ca altcineva sa respecte niste reguli oricare ar fi ele ???
Deci pentru ca eu, un neica nimeni in ecuatia asta, nu am respectat niste reguli, o companie care cere bani pentru serviciile ei si deserveste mii de oameni, asta intr-un cadru legal (sau cel putin asa ar trebui), are dreptul sa ma pedepseasca dpdv moral?
Wow, si ne mai miram ca tara asta e cum e...

#36
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postrumegus, on 07 ianuarie 2019 - 09:41, said:

Nu vad ce nu e clar. Marfa de contrabanda se confisca. Cand au scanat, probabil la vama, coletul si au vazut ce contine, s-a confiscat ce depasea maximul permis. Dupa asta curierul, n-a mai livrat coletul, pt ca ai incalcat regula, i-ai facut si lui probleme. Ce timbre aveau tigarile? Ukraina, sau Moldova?
vad ca nu prea se stie:
-pentru UK, un singur cartus de persoana! deci trebuie insotit de persoana, nu se trimit tigari prin coletarie!!!
-teoretic nu exista nici o vama in EU, se fac controale prin sondaj, dar am inteles ca transportatorii scaneaza coletele sau mai degraba le desfac in cautarea tigarilor, au ei belele daca la controale aleatorii la frontiera sint gasiti cu tigari in pachete
-in bagajul de cala se iau de obicei citeva cartuse in plus, trec in majoritatea cazurilor fara probleme, la sosirea pe aeroport in UK nu trec prin controlul vamal, inca sint in EU si ei
-se mai pot lua cite 4 cartuse de persoana din magazinele de pe aeroport, acestea sint inscriptionate usor diferit si se cumpara in baza biletului de avion care apare trecut pe factura

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate