Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Eastlines - furt din colete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#73
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdan78rom, on 10 ianuarie 2019 - 15:00, said:

Aha. Da' pe prapaditii aia de la dhl, dpd, tnt si altii, cum de nu-i mai opreste nimeni in vami, si nu amendeaza soferii pentru ce-i in pachete? Sa fie oare datorita faptului ca alea sint firma cu acte in regula, care fac curierat international, si au reguli si proceduri bine puse la punct? Spre deosebire de niste mici transportatori care fac si ei un ban gramada?
Toata povestea asta putea fi evitata daca eastlines era o companie cu reguli clare, si cu prezenta in orasele mai mari, cum este atlassib de ex.
La prapaditii aia vine vama in depozit,au contracte cu firme externe acreditate care fac screening cu caini sau scanere in care introduc paleti intregi iar cand gasesc marfa de contrabanda anunta vama si politia! Marfa nu e controlata de operatorii firmelor de logistica!

Pentru firmele mici care fac transport la negru/gri sau pentru persoanele fizice care fac transport ilegal nu exista alta solutie decat controlul coletelor.
In nid normal initiatorul ar fi trebuit sa dea declaratii pe la vama si politie.

#74
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Tre' sa fie misto in lumea ta!
A trimis tigari, nu cocaina, nu heroina, nu alte chestii de mare risc.
In cel mai rau caz, i le confisca vama, lasa o fituica inauntru in locul marfii confiscate, si aia era tot. Auzi, declaratii la politie pentru citeva tigari.
Am avut un coleg de munca caruia i-au confiscat din bagajul de cala ceva brichete, nu mai stiu exact, ori pe heatrow ori pe schipol. Au lasat o hirtiuta cu nume, prenume si motivul confiscarii (nu se permit brichete sub presiune in cala avionului), si aia a fost tot. Bagajul a continuat calatoria mai departe, si omul nu a stiut nimic pina nu a ajuns la hotel si a desfacut valiza. Dupa tine trebuia sa intre la terorism sau ceva.

#75
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Am cativa ani de munca in aircargo la liderul mondial in curierat,eu ti-am spus procedura,e problema ta ce crezi.

#76
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Nu am contestat procedura, ci strict ultimele doua rinduri din postare.


#77
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 29.10.2007

View Posttytysor, on 10 ianuarie 2019 - 20:42, said:

in rest, povesti de pe internet, in aeroporturile internationale reale circuitul de iesire al pasagerilor, care vin din tari EU, este diferit de ce se vede in filme!

Ba tampitule, ti-am zis din primul post ca am venit in uk luna trecuta cu 15 cartuse, oprit la vama, controlat de vames de fata cu politia si am trecut mai departe si tu vorbesti de povesti de pe internet si legi din filme.

Habar nu ai. Mergi de 2 ori pe luna in uk si nu stii ce inseamna "at least" sau "cigars".

Ti-am dat legile, ti-am aratat ca se aplica, ce vrei mai mult ?

#78
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
Bai frate, a murit mama tigarilor, de nu se mai gasesc in UK, ce pana mea? Asa-ti trebuie, data viitoare sa-ti vezi de treaba si sa  nu mai trimiti cacaturi.

#79
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Se gasesc dar sunt ieftine. Doar 13.5 lire un amarat de pachet. O nimica toata. Ce e 13 lire un pachet de tigari?

#80
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De ce nu cumpara din Anglia daca vrea sa fumeze Posted Image

#81
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Prea ieftin, prea ca la tara :D

#82
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
Am inteles 13.5 lire/pachetul, dar o oala cu bors? un ziar cu parizer nu? adica suntem mari bo$$i, o ardem in London, dar n-avem bani de tigari. Pun pariu ca si benzina puneti de cate 10 punds, nu ?

Exportati cu spor calicia in EU. De asta ne scuipa in ochi toti cand aud ca suntem romani.

#83
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Nu te scuipa nimeni in ochi numai exagera. 13 lire pt un pachet de tigari e scump si pt un englez. Romanii care sunt acolo sau dus sa stranga bani, nu sa ii de-a pe tigari. Da mai sunt variante la negru de la polonezi, macedonieni, albanezi etc

#84
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
Corect, sa stranga bani cinstit, nu contrabanda cu tigari. Nu-ti permiti, nu fumezi, simplu.

#85
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Eu zic sa-i taiem mana. A pus cu cateva cartuse de tigari in plus in colet. Clar asta e contrabanda. Dar tot nu e clar cum au aflat cei de la Eastlines ca inauntru sunt tigari si de ce au sustras obiecte din colet.

#86
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
sigur, nici punguta de cafea nu e spaga, si uite ce societate infecta avem... Adica hai sa nu mai gasim scuze...

Nici ce-au facut aia nu e corect sa-i fure din pachet. E unul din momentele in care se intalnesc roman vs roman. :)

#87
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostjuGGaKNot, on 11 ianuarie 2019 - 20:29, said:


Ba tampitule, ti-am zis din primul post ca am venit in uk luna trecuta cu 15 cartuse, oprit la vama, controlat de vames de fata cu politia si am trecut mai departe si tu vorbesti de povesti de pe internet si legi din filme.

Habar nu ai. Mergi de 2 ori pe luna in uk si nu stii ce inseamna "at least" sau "cigars".

Ti-am dat legile, ti-am aratat ca se aplica, ce vrei mai mult ?
io ti-am spus ce zice legea! in rest, pot si eu sa-ti spun ca timpit e ala care te-a spalat pe ochi de dimineata (daca ai facut-o cumva), dar sint crescut la oras, asa ca n-o fac!
indiferent de ca ai patit tu (presupunind ca nu ai vistat), legea zice exact cum ti-am spus, este problema ta personala daca nu intelegi ce citesti!

#88
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Am avut și eu o experiență neplăcuta recent cu Eastlines. Am încercat sa trimit un colet din UK in România prin Estlines și m-am ales cu o paguba de 130 £, reprezentand transportul si valoarea produselor din colet. Ei lucrează și cu DHL, care mi-au returnat coletul pentru niște baterii Duracell, o spuma de ras Nivea și niște sticluțe de gel antibacterial. La depozit, cei de la DHL au scotocit prin tot coletul, de zici ca căutau droguri. Au distrus ambalajele la mai multe produse aflate in colet: parfumuri, cosmetice, dulciuri etc. și au pus totul intr-un sac de plastic de parca ar fi gunoi menajer. Am făcut plângere la Estlines și după 30 de zile au spus ca e vina mea, ca am pus produse interzise in colet și nu o sa primesc nicio despăgubire, deși am optat pentru asigurata coletului. Niște țepari!

#89
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Începând de anul trecut, țeparii de la Eastlines și-au schimbat numele in Local Parcels. Probabil ca sa inducă in eroare posibilii clienți. Pe Trustpilot UK au numai comentarii negative. Aviz amatorilor care vor să trimită colete din UK in România prin Local Parcels (Eastlines).

Edited by senzanome, 22 July 2020 - 19:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate