Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Eastlines - furt din colete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#37
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006
Daca erau confiscate ti se dadea o hartie oficiala in care se explica ce si cum.
Fara nicio dovada ramanem la furt.


Am folosit de multe ori Eastlines din Uk catre Ro fara probleme chiar si la obiectele fragile, imi pare rau sa vad ca se intampla si probleme de genul asta.
Oricum, faci bine ca publici asemenea fapte.

#38
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 29.10.2007

View Postbogdan2011, on 07 ianuarie 2019 - 08:05, said:

Asta e decizia lor, totul e in regulamentul lor, desi atata timp cat tigarile au timbru si sunt achizitionate din interiorul UE, nu e nimic ilegal.

Nu, asta e legea. Una e bagaj cala avion ( unde am avut 15 cartuse ), alta e land and sea.

View Posttytysor, on 07 ianuarie 2019 - 23:10, said:

-se mai pot lua cite 4 cartuse de persoana din magazinele de pe aeroport, acestea sint inscriptionate usor diferit si se cumpara in baza biletului de avion care apare trecut pe factura

Poti lua nelimitat pentru consum personal ( nu stiu daca au regulament intern la duty-free sa fie maxim 4 cartuse ), sub 800 tigari nu te verifica, peste te verifica cel mai probabil.

Edited by juGGaKNot, 08 January 2019 - 00:07.


#39
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006
nu, nu poti lua nelimitat! maxim 4 cartuse de persoana pe aeroporturi. si  nici magazine duty free nu mai exista de ceva ani in EU!

Edited by tytysor, 08 January 2019 - 00:32.


#40
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Eu sunt curios cum si-au dat seama ca coletul contine tigari, avand in vedere ca

View Postbogdan2011, on 07 ianuarie 2019 - 08:05, said:

coletul nu a ajuns in vama, a fost procesat doar de ei


#41
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Eu cand am venit din turcia cu 2 cartuse, vroiau sa imi confiste unul pe aeroport la sosire. . Nu stiu unde ati auzit voi de n cartuse. Cu un singur cartus de persoana e voie.

#42
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Numarul de tigarete permise depinde de regulile fiecarei tari, in UK e 200 de bucati.

#43
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 19.08.2005

View PostPuferiu_, on 08 ianuarie 2019 - 00:43, said:

Eu sunt curios cum si-au dat seama ca coletul contine tigari, avand in vedere ca
Toate coletele care sunt imbarcate in avioane trec prin scaner, operatorul are ochiul format sa recunoasca tigarile.
Parerea mea este ca acel colet a fost refuzat la imbarcare din cauza tigarilor iar angajatul postei care stia de ce s-a refuzat si-a insusit cu de la sine putere tigarile, contand pe faptul ca expeditorul nu va face reclamatie, stiindu-se cu musca pe caciula.

View PostTaTa_RzV, on 08 ianuarie 2019 - 03:00, said:

Eu cand am venit din turcia cu 2 cartuse, vroiau sa imi confiste unul pe aeroport la sosire. . Nu stiu unde ati auzit voi de n cartuse. Cu un singur cartus de persoana e voie.
Pentru ca veneai din Turcia, o tara non UE. Cei care sosesc dintr-o alta tara UE pot sa aiba cate cartuse doresc, singura conditie este sa fie strict pentru uz personal, nu ai voie sa iei bani pentru ele nici macar de la rudele de gradul intai.

#44
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 29.10.2007

View Posttytysor, on 08 ianuarie 2019 - 00:30, said:

nu, nu poti lua nelimitat! maxim 4 cartuse de persoana pe aeroporturi. si  nici magazine duty free nu mai exista de ceva ani in EU!

View Postantiqque, on 08 ianuarie 2019 - 10:07, said:

Numarul de tigarete permise depinde de regulile fiecarei tari, in UK e 200 de bucati.

Mai cititi si voi legea. 800 minim zice legea europeana, nelimitat zice legea UK.

Eu am trecut cu 15 cartuse acum o luna dupa un control de ~20 minute la vama in uk in care m-a intrebat daca sunt pentru consum personal.

Un prieten a trecut cu 17 fara sa fie controlat.

Edited by juGGaKNot, 08 January 2019 - 19:46.


#45
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Plin de analfabeti functionali, care nu sunt instare nicimacar sa faca diferenta intre un bagaj, al unui turist si un colet trimis prin posta sau curier...

#46
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018

View Postghevasalie, on 08 ianuarie 2019 - 18:46, said:

Toate coletele care sunt imbarcate in avioane trec prin scaner, operatorul are ochiul format sa recunoasca tigarile.
Parerea mea este ca acel colet a fost refuzat la imbarcare din cauza tigarilor iar angajatul postei care stia de ce s-a refuzat si-a insusit cu de la sine putere tigarile, contand pe faptul ca expeditorul nu va face reclamatie, stiindu-se cu musca pe caciula.
Avion? Ce avion? Ce angajat al postei? Ai citit macar primul mesaj de pe subiectul asta?

Asa cum s-a mai zis, barem de ce nu au fost confiscate toate cartusele? Lasand la o parte faptul ca i s-a umblat in colet, apoi firma de curierat neaga orice amestec.

#47
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostPuferiu_, on 09 ianuarie 2019 - 08:22, said:

Asa cum s-a mai zis, barem de ce nu au fost confiscate toate cartusele? Lasand la o parte faptul ca i s-a umblat in colet, apoi firma de curierat neaga orice amestec.
Asa cum s-a mai zis, de ce oare expeditorul nu s-a conformat cerintelor clar stipulate? Adica eu, expeditor vreau sa fiu smecher, sa ii fentez pe aia, iar cand aia ma prind tot eu fac gargara...e ca si cum hotul striga hotul. Defapt de acolo pleaca problema...de la expeditor, nu de la firma.
Sa zica mersi ca i-au dat o parte din ele inapoi...
Eu cred ca mai intai sa dam vina pe altii, ar trebui sa dam vina pe noi.

Edited by tehnics, 09 January 2019 - 10:30.


#48
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Revin cu o intrebare: cum si-au dat seama cei de la curierat ca in colet sunt tigari?

#49
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostPuferiu_, on 09 ianuarie 2019 - 10:51, said:

Revin cu o intrebare: cum si-au dat seama cei de la curierat ca in colet sunt tigari?
Eu revin cu o alta intrebare: De ce colegul a pus tigari desi stia ca nu are voie ??? Raspuns: Pentru ca asa a vrut muschiul lui.
Ca sa iti raspund la intrebare: Firmele de coletarile care se respecta verifica continutul tocmai pentru ca stiu ca exista si clienti care procedeaza precum colegul si vor sa se asigure ca nu vor fi trasi la raspundere ei, ca firma, cand ajung la vama. Daca la vama ii opreste cum pot ei justifica continutul ?? Pai stai sa vezi ca defapt Gigel a pus tigarile. Tu l-ai crede ? EU nu. De unde nu stiu ca sunt tigarile conducatorului si ca el face trafic dand vina pe Gigel ???
Astfel daca nimeni nu ar verifica, atunci poti sa faci si trafic de stupefiante foarte lejer. Sau ai impresia ca in preajma sarbatorilor la vama romaneasca te verifica la sange ? Sau ai impresia ca vama din Romania este dotata ca punctele de trecere cu caini, scanere si alte minunatii ?
De ce au luat din tigari ? Pentru ca a vrut muschiul lor.
Sunt sigur ca colegul nu va mai trimite data viitoare mai multe tigari decat are voie cu nici o alta firma....asta invatare de minte.

Edited by tehnics, 09 January 2019 - 11:59.


#50
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Bai nene @tehnics, esti jenant.
Minunata firma de coletarie putea cere expeditorului sa se prezinte cu coletul nesigilat, pentru a se putea verifica cum ca nu trimite chestii interzise/ilegale. Si atunci i s-ar fi spus din start "astea nu-s ok, le luati inapoi".
Ce au facut ei se numeste furt, nu invatare de minte, iar faptul ca-si gasesc oameni care sa-i aprobe nu dovedeste decit ca ne meritam soarta.

#51
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018

View Posttehnics, on 09 ianuarie 2019 - 11:54, said:

Firmele de coletarile care se respecta verifica continutul tocmai pentru ca stiu ca exista si clienti care procedeaza precum colegul si vor sa se asigure ca nu vor fi trasi la raspundere ei, ca firma, cand ajung la vama.
Cum fac asta? Desfac coletul, apoi il ambaleaza la loc? Pai cum sa nu-si traga si ei partea lor, tentatia fiind foarte mare?

Uite ca si eu am trimis in urma cu 2 ani un colet cu o firma de curierat no name. In colet ce crezi ca am pus? Un cartus de tigari si o sticla de vin. Cand sa predau coletul la firma de curierat, mi s-a tras atentia ca nu am voie cu tigari si alcool. Am zis ca nu e cazul. Cu toate astea, coletul a ajuns la destinatie: in Austria.

Pai daca ar sta soferii sau mai stiu eu ce angajati ai firmei de curierat sa desfaca toate coletele... Ma gandesc numai la coletul meu in ce hal il infasurasem in carton si scoci, ca sa fiu sigur ca nu va fi cineva tentat pe drum sa umble in el. Am vorbit cu destinatarul sa verifice coletul sa nu aiba urme suspecte.

#52
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

View Postrumegus, on 08 ianuarie 2019 - 21:33, said:

Plin de analfabeti functionali, care nu sunt instare nicimacar sa faca diferenta intre un bagaj, al unui turist si un colet trimis prin posta sau curier...

Cu tine in frunte? Vama e vama, se aplica aceleasi reguli si pentru colete.

#53
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu zau??? Asta de unde ai mai scos-o?

#54
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Atata doar ca coletul nici nu a ajuns la vama.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate