Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Eastlines - furt din colete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Vreau sa povestesc experienta mea cu Eastlines pentru ca mi se pare corect sa stie si altii ce fel de companie sunt.
Inainte sa-mi sara lumea in cap, tot ce am facut a fost pe riscul persoanei careia i-am trimis coletul, dar modul "romanesc" al companiei de a face afaceri m-a scarbit.

Am trimis un colet  din RO in UK care printre altele continea si 5 cartuse de tigari. Am fost informat ca tigarile sunt interzise in coletele transportate de ei. Asta e decizia lor, totul e in regulamentul lor, desi atata timp cat tigarile au timbru si sunt achizitionate din interiorul UE, nu e nimic ilegal.
Nimic de zis, cel mai rau lucru care se putea intampla era sa imi returneze coletul si plateam taxa de transport.

Ceea ce au si facut, doar ca din colet lipseau doua cartuse.

I-am sunat si le-am povestit, au zis ca se uita pe camere si ma anunta.
Mi-au raspuns dupa ceva timp cum ca au refuzat transportul coletului din cauza restrictiilor de continut si mi-au dat copy paste din regulamentul lor.
I-am intrebat de ce nu au returnat continutul COMPLET, daca au dreptul legal de a confisca marfa (desi coletul nu a ajuns in vama, a fost procesat doar de ei), si de ce nu au confiscat TOATA marfa daca au dreptul sa faca asta.

Evident ca nu mi-au mai raspuns.

Nu au zis nimic nici de Fan Courier, cu care fac ei transportul pe teritoriul Romaniei, deci problema e la ei.

In concluzie, a fost ultima data cand trimit ceva cu ei.

#2
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
O reclamatie la politie pentru furt ai facut? Nu pentru valoare, ci pentru gest.

#3
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011

View Postdan78rom, on 07 ianuarie 2019 - 08:43, said:

O reclamatie la politie pentru furt ai facut? Nu pentru valoare, ci pentru gest.
M-am gandit, dar nu am facut. Nu am incredere ca o sa rezolve politia ceva. In plus nici nu am cum sa demonstrez.

#4
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Face contrabanda cu tigari, stiind ca e interzis, dupa care striga hotul. Nu crezi ca ti-o meriti? asa macar un 5 %?

#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Asta e exemplul clasic de hot care a crezut ca s-a intalnit cu prostul. Taci din gura si las-o moarta ca ai facut o ilegalitate. Nu ai voie sa treci tigari/alcool peste frontiere in zone de taxare diferita peste o anumita limita comunicata in clar.

Si plus de asta, coletele trec prin puncte de control vamal, nu neaparat pe la vama, ci e suficient un lucrator vamal pe linia lor de sortare.

Cel mai probabil ti-au confiscat numarul de cartuse care era peste limita. Bag-o la lectii invatate si nu mai repeta smecheria.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Nu mai e limita de 20 pachete/ persoana?
Deci trebuiau 3 cartuse sa  scoata.

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Nu e aceeasi limita peste tot.

Plus de asta aia din UK sunt mega atenti la tigari pentru ca in UK costa de 3-4 ori mai mult decat in RO si toata lumea incearca sa faca contrabanda.

Eu am vazut cazuri in care unii au incercat sa treaca cu tigari in portiere si li s-a confiscat masina.

#8
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Cum zic baietii mai sus, limita e 2 cartuse/persoana. Asa ca las-o asa cum a picat.
Am primit zeci de colete prin ei si partenerii lor din RO (Fan Curier si/sau Transilvania Post) si totul a fost OK.

#9
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011

View PostDeenman, on 07 ianuarie 2019 - 08:58, said:

Face contrabanda cu tigari, stiind ca e interzis, dupa care striga hotul. Nu crezi ca ti-o meriti? asa macar un 5 %?
"Ti-o meriti" e atitudine tipic romaneasca. Crezi ca atunci cand s-au bucurat la doua cartuse moca au facut-o ca sa ma invete o lectie?

View Postabac, on 07 ianuarie 2019 - 08:58, said:

Asta e exemplul clasic de hot care a crezut ca s-a intalnit cu prostul. Taci din gura si las-o moarta ca ai facut o ilegalitate. Nu ai voie sa treci tigari/alcool peste frontiere in zone de taxare diferita peste o anumita limita comunicata in clar.

Si plus de asta, coletele trec prin puncte de control vamal, nu neaparat pe la vama, ci e suficient un lucrator vamal pe linia lor de sortare.

Cel mai probabil ti-au confiscat numarul de cartuse care era peste limita. Bag-o la lectii invatate si nu mai repeta smecheria.
Au confiscat numarul de cartuse care erau peste limita si au trimis coletul inapoi?

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da. Si se pare ca ai invatat-o. Doar ca nu te-ai putut abtine sa nu mormai putin in barba. Asa, ca sa se stie,....

Edited by myshyk, 07 January 2019 - 09:11.


#11
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011

View Postmyshyk, on 07 ianuarie 2019 - 09:10, said:

Da. Si se pare ca ai invatat-o. Doar ca nu te-ai putut abtine sa nu mormai putin in barba. Asa, ca sa se stie,....
Tare asta. Eu nu mi-am invatat nici o lectie, ca nu eu am dat banul. Din punctul meu de vedere n-am pierdut decat timp.
Am mormait ca sa vada si altii cum se face treaba la noi si cine ne da "lectii" la o tigara ciordita :)

#12
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Ai voie doar cu un cartus de tigari, atat. Auzi 5 cartuse :))

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Chiar daca au timbru din tara UE, exista o limit. Nu faci import. Aia e contrabanda.

#14
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
De cind plua are dreptul TRANSPORTATORUL sa confiste ceva? Are dreptul sa refuze serviciul, asta da, dar nu sa bage mina.
Iar vama cind confisca, baga un bilet acolo cu numele si prenumele celui care a controlat si confiscat, ca sa stii si sa nu banuiesti altceva.

#15
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013

View Postbogdan2011, on 07 ianuarie 2019 - 09:12, said:

Tare asta. Eu nu mi-am invatat nici o lectie, ca nu eu am dat banul. Din punctul meu de vedere n-am pierdut decat timp.
Am mormait ca sa vada si altii cum se face treaba la noi si cine ne da "lectii" la o tigara ciordita Posted Image

Nu fumez, nu-mi pasa de tigarile tale, si cat timp traiesc nu o sa fac marlanii din astea cu tigari pe sub burta, ca sa nu patesc fix ca tine. Azi tigari, maine droguri si uite asa.

#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Interesat era daca vroai tu sa treci de vama cu 5 cartuse de tigari. Stii ce se intampla ? Ti se confiscau pe alea in plus si iti lasau doar cele care aveai voie. Pe langa asta te alegeai si cu o amenda. Atunci faceai la fel gargara ???
Si daca faci sesizare la politie s-ar putea sa nu cumva sa te trezesti si cu o amenda ca ai vrut sa faci contrabanda...
Cum au zis colegii...las-o asa.
Desi stiai, ai riscat, ai pierdut.

Edited by tehnics, 07 January 2019 - 09:35.


#17
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ma oameni buni, voi sinteti orbi, sau analfabeti functional?
Pachetul ala nu a ajuns niciodata in vama!!! Transportatorul s-a servit din pachet, si l-a trimis inapoi la expeditor!

Asta se incadreaza doar la furt, nu are nimic de-a face cu nici o contrabanda.

Edited by dan78rom, 07 January 2019 - 09:37.


#18
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdan78rom, on 07 ianuarie 2019 - 09:15, said:

De cind plua are dreptul TRANSPORTATORUL sa confiste ceva?
Atata timp cat ala iti spune negru pe alb ce ai voie...atunci atat ai voie. Cand faci pe smecherul, iti asumi consecintele
Poate in regulement scria clar: bagi tigari, noi ne rezervam dreptul sa ti le confiscam. Si tu semnezi ca ai luat cunostinta de asa ceva. Si atunci cand incalci regula ce faci ? Gargara pe forum ?
Poate aia au fost draguti si i-au trimis jumate, sa nu zica omul ca a pierdut tot. Imi pare rau ca nu le-a confiscat de tot....

Edited by tehnics, 07 January 2019 - 09:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate