Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Stagiul militar obligatoriu inainte de ´89 si nu numai

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
331 replies to this topic

#271
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,305
  • Înscris: 05.08.2015
Bre trestie, si io mai mierleam pisici, da' dupa varsta de 12 ani parca mi-a venit mintea la cap. Cum sa dai, bre, cu pietre dupa pisici?

#272
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostMount_Yerrmom, on 23 decembrie 2018 - 21:59, said:

Bre trestie, si io mai mierleam pisici, da' dupa varsta de 12 ani parca mi-a venit mintea la cap. Cum sa dai, bre, cu pietre dupa pisici?

Daca erai la postul 5 dadeai dupa pisici, ca nu era ca la postul 2 unde puteai sa dai dupa sobolani, iar astia erau multi al dracu.
Ce crezi ca poti sa faci cand freci duda 3 ore?

La postul de la morga era cel mai misto, ca te bagai la racoare si stiai ca nu vine nimeni in control, ca lui Tuluc ii era frica sa vina in control si sa intre in morga.
A, la morga era sef unul Vasilescu care ne lasa cutia lui de vodca pe masa unde transa mortii.
Baiat bun Vasilescu.

#273
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,713
  • Înscris: 23.04.2007

View PostPopaXXX, on 23 decembrie 2018 - 18:14, said:

puteai sa scapi inainte de armata devenind "student etern"
cind zici ca era "inainte" asta ?

#274
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postadrian_r5, on 23 decembrie 2018 - 23:46, said:

cind zici ca era "inainte" asta ?
Adica cand era obligatoriu stagiu militar, dar nu inainte de '89, atunci chiar daca te inscriai la facultate, te trimitea intai in armata.

#275
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
@trestie-de-balta si @silesax
Cum naiba ati trecut voi la examenele medicale pentru recrutare sau incorporare?

Sau era vreo UM de strans recolta in Balta Ialomitei?

#276
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostWestPoint, on 24 decembrie 2018 - 09:50, said:

@trestie-de-balta si @silesax
Cum naiba ati trecut voi la examenele medicale pentru recrutare sau incorporare?
Ii treceau pe toti inainte, nici nu se uitau la tine, se mergea pe principiul "mai bine sa faca zece handicapati armata, decat sa scape un singur simulant".

#277
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da de ce sa l nu l trec bre??

#278
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postandreic, on 16 decembrie 2018 - 18:29, said:

Sa instruiasca rezervistii mai intai sa vedem daca le mai place cum era odata... :P
Nu am avut o armata prea usoara, am ajuns inclusiv in mina la Uricani, am bagat si agricultura, am prins si Revolutia, ma gindesc sa mai trec ACUM prin ce am trecut atunci, ar fi inuman.
Cu toate astea sa particip ca si rezervist la niste instructie ar fi marfa, din pacate nu e posibil din cauza ca Germania.

Edited by lil debul, 24 December 2018 - 19:44.


#279
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Unii ajung barbati reguland Regina Balului, altii facand armata sau lingand sefi in fund prin corporatii.

#280
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007

View Postlil debul, on 24 decembrie 2018 - 19:43, said:


Nu am avut o armata prea usoara, am ajuns inclusiv in mina la Uricani, am bagat si agricultura, am prins si Revolutia, ma gindesc sa mai trec ACUM prin ce am trecut atunci, ar fi inuman.
Cu toate astea sa particip ca si rezervist la niste instructie ar fi marfa, din pacate nu e posibil din cauza ca Germania.
Nu te poți baga la ãștia?
https://en.m.wikiped...sches_Hilfswerk

#281
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Probabil omul vrea sa-si faca un update la instructia militara si tehnica de armament nu ajutor auxiliar.

#282
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostWestPoint, on 24 decembrie 2018 - 09:50, said:

@trestie-de-balta si @silesax
Cum naiba ati trecut voi la examenele medicale pentru recrutare sau incorporare?

Sau era vreo UM de strans recolta in Balta Ialomitei?


Regimentul 30 Garda.
5 luni si jumatate la Batalionul 4 de instructie pe Antiaeriana, 2 saptamani la bucatarie ca ajutor de bagator in seama si dus mâncarea la soldatii din garda si 6 luni de garda in SMC.

Am trecut cateva examene psihologice cu brio, unul durand cca 4 ore.

Intr+o noapte era galagie mare la morga.
Ala de era santinela fugise la corpul de garda si striga ca nu se intoarce pentru ca a inviat mortul si l+a vayut cum umbla pe acolo.
Nu, nu era unul de+si revenise ci unul de+al nostru care cauta vodca pe tarlaua lui Vasilescu.

Si+a revenit unul din morti si striga la ala de e santinela sa+i dea drumu, dar ala de era santinela nu era dus la biserica si negocia cu mortul, care era maior sau lt.colonel, cata vodca si cate pachete de tigari sa+i dea ca sa anunte OS+ul.

#283
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Io cred ca ati fost o UM de apti pentru balamuc cu examinatorii vostrii psihologici in primele randuri...
Morti care umbla somnannbulil dupa vodca, garzi care omoara pisici cu bolovani, ce mai, toata paleta...cu calificative F.B pentru camasa de forta...

#284
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Armata lui peste prajit era si innainte, cum e si acum. Mana moarta.

#285
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostWestPoint, on 28 decembrie 2018 - 21:22, said:

Io cred ca ati fost o UM de apti pentru balamuc cu examinatorii vostrii psihologici in primele randuri...
Morti care umbla somnannbulil dupa vodca, garzi care omoara pisici cu bolovani, ce mai, toata paleta...cu calificative F.B pentru camasa de forta...


Sa stii ca era si sectie pentru astia de se credeau napoleoni.
Sef de haita era un colonel. Dr Capatana.
Asta avea porci la tara si daca ii dadeai resturile de mancare, sau painea veche care ramanea, ca eram vreo 40 de soldati, de pricopseai cu o scutire de arest semnata de el.
Erai boier cu asa ceva, ca trebuia facuta comisie daca poti face sau nu arest, iar comisia trebuia condusa de seful sectiei.
Nu te primea la arestul Garnizoanei daca aveai asa ceva.
Plus ca aia de la arest aveau grija sa nu+i streseze prea mult  pe ai nostri ca ajungeau la spital si ii lua toti dracii daca nu respectau programul.

Intr+o noapte,cred ca era joia, vine unul si yice ca el e maiorul X si e rondul si sa anunt OS+ul.

Sun la comandament si la Corpul de garda si nu raspunde nimeni.
II zic respectivului ce si cum si sa astepte, dar sa nu se astepte la cine stie ce ca OS e un doctor cu grad de colonel sau general.

Apare comandantul garzii de la curve sau de la bauta, dracu stie, dar l-am luat repede cu 'Sa traiti, d-le comandant, va raportez ca a venit Rondul in control si va rog sa anuntati OS-ul.

OS, era o doamna colonel care a fost tare suparata ca e deranjata la unu si jumatate noaptea si i-a luat la draci pe seful garzii si pe maior.
Maiorul nu stia cum sa reactioneze cand madama i-a zis ca daca mai vine noaptea cand e ea de garda ne pune sa-l impuscam.

Cand a inteles ca barbata-su era mare scula prin minister nu stia cum sa-i explice ca el e in misiune si ca trebuie sa si scrie ceva in niste registre.
Madama s-a enervat mai rau si I-a zis sa vina dimineata si sa n-o mai deranjeze.
Asa ca omul a plecat si a venit dimineata sa scrie cum s-a desfasurat controlul.

#286
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H4JoARjLLvw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#287
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Posttflorin40, on 16 decembrie 2018 - 18:02, said:

Pe vremea mea era o vorba ¨Cine a facut armata e barbat, cine nu, e barbat destept¨.
precum eu, adica baiat destept.

nu m-au primit.
m-am dus ras in cap la recrutare.
fiind cu facultatea terminata, tocmai iesisem din puscarie,
si m-am prezentat la recrutare, cu tot felul de indivizi din generatia mea: doctori, ingineri, etc.

Iesit din puscarie prima mea slujba a fost de zidar.
Am venit la recrutare murdar de ciment, ras in cap.
Cei de la poarta m-au oprit: aici sunt recrutati doar cei cu facultate.
Pana la urma i-am convins. M-au lasat.

Doctorul care m-a consultat a inceput cu intrebarile:
Pai de ce ai fost arestat?
Pai l-am bagat in aia ma-sii pe Ceausescu si tot comitetul central.

Stupoare, a chemat alti ofiteri, sa-i aiba ca martori.
Nu m-au recrutat.

A doua zi m-am trezit cu ofiterul de securitate ce avea grija de mine,
cu alte cuvinte securistul meu personal,
m-a luat la cearta, m-a chemat in audienta, pe loc, la securitate.
Inchis 6 ore intr-o camera cu gratii, cu peretii manjiti cu sange,
probabil o camera creata special sa impresioneze,
mi-au luat in final o declaratie, in care am repetat tot ce am spus la recrutare.

Asa ca am scapat de armata.

#288
Sierra_Tango

Sierra_Tango

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 11.01.2019
Poate ne spui si noua, la ce varsta ai fost recrutat, ca de obicei s-au facut recrutarila la 18 ani impliniti.
Sub 18 ani nu puteai face puscarie, doar scoala de corectie

Deci tu ai facut facultate si dupa aceea puscarie?
Cu de nu te-au recrutat inainte de facultate.

Le cam imbarligi cu timpii, nu cred o iota din ce ai scris

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate