Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Sustinere dulap cu suruburi M6

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
dragosro

dragosro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.12.2003
Am un dulap cubic, cu latura de 40 cm si o greutate de 22 kg. Pentru fixare pe perete (de beton), credeti ca sunt de ajuns 3 dibluri cu suruburi M6 8.8 ? M-am gandit sa le pozitionez pe toate pe latura de sus. Ce mi-ati recomanda pentru o sustinere sigura?

As fi curios sa aflu greutatea aproximativa pe care o poate sustine un surub M6...

Multumesc,

D.

#2
costea_nelu

costea_nelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 24.11.2010
Duce linistit m6.

#3
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
Daca sarcina actioneaza fix la baza lui ( tangent cu peretele) intervine forta de forfecare si greutatea suportata poate sa depaseasca 70-100kg/surub.
- Daca varful sarcinii se departeaza de perete, se micsoreaza forta de forfecare si se mareste dependent de lungime, forta de incovoiere.

asa ca........... e greu de spus cat suporta un surub. Apoi intervine rezistenta specifica a materialului din care este facut surubul, in cazul de fata parca am citit ca folositi suruburi din grupa 8.8 .  

Dincolo de calcule, eu cand prind un dulap pe perete ma agat de el si fac ca toti dracii sa vad daca rezista. :-)

bafta!

Edited by invest20042001, 05 December 2018 - 14:43.


#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,986
  • Înscris: 20.10.2015
N-ai treaba de greutate cu M6, ai treaba doar cu peretele, nu cu surubul in sine

Importanta e solutia de prins IN PERETE

#5
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Eu as pune in colturi. 2 sus si 2 jos.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se pare ca link-ul nu functioneaza. Eu as pune dibluri metalice expandabile.

Edited by bumpocbum, 05 December 2018 - 14:47.


#7
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,528
  • Înscris: 29.10.2017

 Tsunnnami, on 05 decembrie 2018 - 14:23, said:

N-ai treaba de greutate cu M6, ai treaba doar cu peretele, nu cu surubul in sine

Importanta e solutia de prins IN PERETE
Mie mi-au prins dulapurile in pereti prin gaurire totala, pana pe partea cealalta a peretelui.
Si s-a strans cu saibe si piulite pana le-a gasit mama naibii. Asa ca trebuie sa se darame peretele cu totul, sau sa se rupa dulapul.
Fiind strans la fata peretelui, forfecarea ar trebui sa reteze surubul. Dar e imposibil, s-ar rupe dulapul mai intai.
Aveam putina fobie la chestia asta si sunt suruburi mai groase. Mai bine supradimensionat, oricum nu se vede nimic, pentru ca sunt coltari in dulap si suruburile sunt in dulap.
Iar pe partea cealalta s-a astupat cu material, ansamblul e incastrat in zid.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 rixthina, on 05 decembrie 2018 - 15:18, said:

Mie mi-au prins dulapurile in pereti prin gaurire totala, pana pe partea cealalta a peretelui.
Aha, deci acolo pastrezi lingourile de aur Posted Image


Sunt suficiente 2 suruburi pentru perete din beton.

Edited by pasilla, 05 December 2018 - 16:17.


#9
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Colegu rixthina, tie ti-au consolidat peretele nu au prins dulapul. Posted Image Cum naiba sa dai gaura pana in partea cealalta pentru niste dulapuri, aveai ziduri de 10cm intre camere? Pentru initiator, daca vrei sa prinzi cu diblu M6 de ala plastic in beton si nu caramida mai bine nu te risti. Tie iti trebuie ceva gen diblu conexpand acolo, care intra batut cu ciocanul in beton apoi il strangi cu cheia si umfla un fier foarte gros. Bagat corect in beton bun conexpandul nu are moarte, tragi de el, ai posibilitatea sa repozitionezi e foarte solid. Diblu de plastic e pentru ceva usor pe care il pui intr-un loc si nu il mai atingi pe veci.

Edited by filipxxx, 05 December 2018 - 16:18.


#10
dragosro

dragosro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.12.2003
Multumesc pentru raspunsuri! Buna idee cu diblurile conexpand!

Intre timp am mai cautat pe net, iar suruburile M6 suporta greutati mult peste ce ma asteptam. Mai multe detalii aici (pentru cei ce au aceeasi intrebare):

Maximum tensile strength of M6 A4 (316) bolt?

Combined load bearing weight of 6 x M6 bolts?

Toate cele bune,
D.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 invest20042001, on 05 decembrie 2018 - 14:16, said:

Daca sarcina actioneaza fix la baza lui ( tangent cu peretele) intervine forta de forfecare si greutatea suportata poate sa depaseasca 70-100kg/surub.
- Daca varful sarcinii se departeaza de perete, se micsoreaza forta de forfecare si se mareste dependent de lungime, forta de incovoiere.

asa ca........... e greu de spus cat suporta un surub. Apoi intervine rezistenta specifica a materialului din care este facut surubul, in cazul de fata parca am citit ca folositi suruburi din grupa 8.8 .  

Dincolo de calcule, eu cand prind un dulap pe perete ma agat de el si fac ca toti dracii sa vad daca rezista. :-)

bafta!
Si daca nu rezista, cum faci?
On fii linistit, mai ales in beton, n-ai tu dulapuri sa cada la un montaj corect executat.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,986
  • Înscris: 20.10.2015

 rixthina, on 05 decembrie 2018 - 15:18, said:

Mie mi-au prins dulapurile in pereti prin gaurire totala, pana pe partea cealalta a peretelui.
Si s-a strans cu saibe si piulite pana le-a gasit mama naibii. Asa ca trebuie sa se darame peretele cu totul, sau sa se rupa dulapul.
Fiind strans la fata peretelui, forfecarea ar trebui sa reteze surubul. Dar e imposibil, s-ar rupe dulapul mai intai.
Aveam putina fobie la chestia asta si sunt suruburi mai groase. Mai bine supradimensionat, oricum nu se vede nimic, pentru ca sunt coltari in dulap si suruburile sunt in dulap.
Iar pe partea cealalta s-a astupat cu material, ansamblul e incastrat in zid.

Nu ar trebui sa existe forfecare
Strangand surubul il supui la intindere si acolo ai destula rezistenta

Si am am facut la casa din canada acelasi lucru numai ca am prins o placa in spatele peretelui nu simple saibe
Am prins un televizor suspendat.
Surub de 1/4, adica approx, M6

#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 dragosro, on 05 decembrie 2018 - 17:23, said:

Multumesc pentru raspunsuri! Buna idee cu diblurile conexpand!

Intre timp am mai cautat pe net, iar suruburile M6 suporta greutati mult peste ce ma asteptam. Mai multe detalii aici (pentru cei ce au aceeasi intrebare):

Maximum tensile strength of M6 A4 (316) bolt?

Combined load bearing weight of 6 x M6 bolts?

Toate cele bune,
D.
s-a mai spus mi devreme, problema nu e la șurub ci la diblu. Vezi ce sistem de prindere folosești în perete și la forțe de tracțiune rezistă.

#14
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,528
  • Înscris: 29.10.2017

 pasilla, on 05 decembrie 2018 - 16:15, said:

Aha, deci acolo pastrezi lingourile de aur Posted Image
Linguri de aur. Mai sunt cateva oale destul de grele.
Si, da, e un perete mai subtire, din caramida.
Poti avea si mama diblului, daca il prinzi in mamaliga nu tine.Posted Image

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 rixthina, on 05 decembrie 2018 - 22:27, said:

Poti avea si mama diblului, daca il prinzi in mamaliga nu tine.Posted Image
Corect !

#16
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 18.04.2007

 invest20042001, on 05 decembrie 2018 - 14:16, said:

Daca sarcina actioneaza fix la baza lui ( tangent cu peretele) intervine forta de forfecare si greutatea suportata poate sa depaseasca 70-100kg/surub.
- Daca varful sarcinii se departeaza de perete, se micsoreaza forta de forfecare si se mareste dependent de lungime, forta de incovoiere.
Forța de forfecare intervine oricum și nu depinde de distanța de la dulap la perete. Nu se micșorează.
Forța de încovoiere (care e aia ?) nu crește cu distanța, poate momentul de încovoiere.

 Tsunnnami, on 05 decembrie 2018 - 19:47, said:

Nu ar trebui sa existe forfecare
Strangand surubul il supui la intindere si acolo ai destula rezistenta
Ba ar trebui. Altfel pui 100 t (200000 lb) în dulapul ăla și șuruburile țin, că sunt strânse bine, nu ? Strângând adaugi și solicitare la întindere pe lângă aia la forfecare.

#17
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
In primul rand trebuia sa incepi cu inceputul. Ce fel de zid e si din ce e facut.
      In al doilea rand un dulap de bucatarie nu se fizeaza direct in perete. Se monteaza in perete un suport si pe dulap niste cleme.
      In general dulapurile de bucatarie sunt facute in asa fel incat sa ascunda in spate suportul.
      Si da, dulapul se fixeaza in perete si sus si jos. Nu e tablou sa-l agati in cui. Daca esti mai vanjos si deschizi usa in mod repetat, dulapul cade in maxim 3 zile.

       Daca peretele e din BCA, suruburile pentru lemn  merg infiletate direct(fara diblu). Dar nu trebuie sa te bazezi pe 1-2 suruburi ci pe mult mai multe.
       Daca zidul e din caramida cu gauri, ai nevoie de surub cu diblu. Trebuie sa gauresti in mai multe locuri pana gasesti suport solid in caramida.
       Suportul ascuns in spatele nu o sa arate urat daca-i dai gauri fara limita.

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,986
  • Înscris: 20.10.2015

 Brainie, on 05 decembrie 2018 - 22:50, said:

Ba ar trebui. Altfel pui 100 t (200000 lb) în dulapul ăla și șuruburile țin, că sunt strânse bine, nu ? Strângând adaugi și solicitare la întindere pe lângă aia la forfecare.

Nu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate