Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Bizoni în trafic

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
1457 replies to this topic

#1
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Topic deschis pentru a critica bizonii din trafic. De orice fel.
Poate mai citesc și ei- deși mă îndoiesc - și se corectează.


1. Bizonul bagabont cu ceață mereu. Acesta merge cu ceața permanent. Așa consideră el că Bemveul pisicuță din 75 al lui arată mișto cu proiectoare de Vitan. Le ține permanent. În rest mașina e un gunoi, dar măcar scoate ochii la toți săracii cu becurile lui de ceață.



Avertisment 1

Ăștia cu orice mașini care mergeți cu proiectoarele aprinse permanent - vedeți bă mâncavaș că proiectoarele se folosesc numai când e ceață. Ceață bre. Fum din ăla de e pe drum. Nu permanent bă boilor. Și nu, nu arată mai mișto mașina cu ele aprinse. Arătați doar voi mai boi.

Țaidracu de țărani !



Rog continuați.

Edited by waterman, 29 November 2018 - 14:16.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,187
  • Înscris: 19.09.2005
de suv-urile care au farurile in dreptul ochilor celorlati nu zici nimic?

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,270
  • Înscris: 13.03.2017
Zi mersi ca-i merge becu'

E niste cate unii care nu verifica in viata lor daca le merg toate becurile
Principala lor grija este sa aiba gume second hand - al sizăns

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Eu nu am absolut, dar absolut nici o problema cu astia cu proiectoarele de ceata. Defapt nu am inteles niciodata de ce va deranjeaza.
Eu nu ma simt deranjat de proiectoarele de ceata deloc si nu am nimic cu aia care folosesc proiectoare de ceata. Uneori pe timp de ploaie sau in amulg, proiectoarele de ceata iti ofera un pic mai multa vizibilitate.

In schimb eu am altceva cu bizonii in trafic si anume aia care au troaca de masina si si-au montat xenoane after market, fara nici un reglaj. Xenoanele alea deranjeaza mai mult decat 10 proiectoare de ceata...

Aaa, si ce mai am eu cu bizonii astia nordici: cand vin din sens opus si ajung aproape cu cativa metri in fata ta, comuta pe faza lunga. Moama, ala e criminal sa vezi un flash in ochi. E ca si cum te-ar prinde blitul. E o chestie extrem de des intalnita pe aici. Nu pricep de ce....dar cred ca de prosti.
In Romania nu am vazut astfel de comportament....

Edited by tehnics, 29 November 2018 - 14:24.


#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,187
  • Înscris: 19.09.2005
saptamana trecuta, pe la 0:00 am dat de o duba incognito, venea din sensul opus fara nici o lumina...

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postarg, on 29 noiembrie 2018 - 14:18, said:

de suv-urile care au farurile in dreptul ochilor celorlati nu zici nimic?
Ăia cu suv au toți plua mică. Se știe !

Dacă au doar tracțiune față n-au deloc pluă. Și suferă.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Eu unul prefer proiectoarele de ceata care oricum nu ma deranjeaza deoarece sunt foarte jos sub bara decat niste xenoane pe post de lumini de intalnire. Mai ales dimineata pe semiobscuritate.

Edited by bumpocbum, 29 November 2018 - 14:23.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,187
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttehnics, on 29 noiembrie 2018 - 14:21, said:

Eu nu am absolut, ...
sunt naspa pe ploaie, ca se reflecta mult din asfalt.

Edited by arg, 29 November 2018 - 14:23.


#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu port ochelari de vedere (de distanță) și cum apare unu cu proiectoare pe cer senin mă seacă la inimă. Poate-s eu sensibil.

I-aș călca pe cap pe cei care modifică luminile la mașini.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Una e reflexia si alta proiectorul direct in nas, ma rog in ochi...

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,187
  • Înscris: 19.09.2005

View Postwaterman, on 29 noiembrie 2018 - 14:23, said:

Eu port ochelari de vedere (de distanță) și cum apare unu cu proiectoare pe cer senin mă seacă la inimă. Poate-s eu sensibil.
mai spala si tu ochelarii aia.

#12
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,678
  • Înscris: 29.12.2016

View Postarg, on 29 noiembrie 2018 - 14:18, said:

de suv-urile care au farurile in dreptul ochilor celorlati nu zici nimic?

Asta-i nimic. Cand vine noaptea cate un tir cu 20 faruri din care 10 la nivelul ochilor tai, restul pe cabina, si tu ca un bun cetatean faci un flash discret sa-i atragi atentia ca practic ai orbit, si dupa el trebuie sa calci frana ca nu mai vezi nimic, iar el mai aprinde inca 20 sa-ti arate ca de fapt aia era doar "faza scurta"...

Edited by 2Unlimited, 29 November 2018 - 14:25.


#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De asemenea îi iubesc pe cei care staționează cu lumina de drum aprinsă. Mai ales pe contrasens.

Și pe ăia care semnalizează-n ultima secundă.

#14
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
1. Tot legat de lumini eu ii urasc pe aia care fac improvizatii la faruri ( xenon din piata ) si te orbesc sau efectiv lumineaza tot interiorul cand sunt in spatele tau.
Eu oricat am incercat nu reusesc sa fac sa bata lumina mea pe interiorul plafonului de la masina din fata atunci cand ma apropii.

2. Bizonii care stau lipiti de tine la 90+km/h fara nici un motiv adica nu depasesc, pur si simplu asa merg ei.

3. Bizonii care depasesc coloana si dupa se baga cu japca la intimidare.
4. Bizonii care parcheaza in fata intrarii in curte unde am pus si semn sa nu parcheze dar degeaba Posted Image

Sunt multe feluri de bizoni, mai completez.

View Postwaterman, on 29 noiembrie 2018 - 14:23, said:

Eu port ochelari de vedere (de distanță) și cum apare unu cu proiectoare pe cer senin mă seacă la inimă. Poate-s eu sensibil.
I-aș călca pe cap pe cei care modifică luminile la mașini.

E posibil, si eu am ochelari de distanta + fotofobie deci ma omoara proiectoarele si luminile modificate.
Noaptea de exemplu e super obositor pentru mine, dupa 100km am o durere de cap de toata frumusetea.

Edited by antiqque, 29 November 2018 - 14:26.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postwaterman, on 29 noiembrie 2018 - 14:23, said:

Poate-s eu sensibil.

Cred ca sunt multi "sensibili" ... NU mai zic ca vine cate unul in spatele tau si te lumineaza de zici ca esti la concert...

#16
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,998
  • Înscris: 04.10.2007
Politia amendeaza pe cei cu proiectoarele de ceata aprinse cand afara nu e ceata! Stiu cateva cazuri. Daca vad in trafic conducatori auto cu proiectoarele de ceata aprinse le dau si eu flash-uri cu proiectoarele de ceata poate... poate isi dau seama. Daca le-as da flash-uri cu farurile nu si-ar da seama pentru ce le dau.

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postbumpocbum, on 29 noiembrie 2018 - 14:24, said:

Una e reflexia si alta proiectorul direct in nas, ma rog in ochi...
În Grecia acum x ani era amenda de vreo 600 de euro parcă pentru proiectoare aprinse pe senin. De ce oare ?

#18
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Bizoni la puterea a 2a. Se da strada cu 2 benzi, cu sens unic de 1-2 luni (str. Dambovitei, sect.6) si masini parcate.  Bizoni in spatele tau cu proiectoare de ceata si cu xenoane, sau cu una sau cu alta, bizoni din fata carora li se pare ca drumul este mai scurt daca o iau pe sens interzis, au si ei acelasi gen de lumini . Tu, ramai ca la fotograf, ca nu mai vezi nimic. Mai sunt si treceri de pietoni (noroc ca nu sunt prea circulate).

Bizoni care parcheaza langa intersectii sau in intersectiile mici (iesirile de pe aleeile dintre blocuri in bulevarde)
. Ca sa vezi ce vine pe strada circulata, trebuie sa scoti botul masinii in banda curenta.

Edited by bobocul, 29 November 2018 - 14:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate