Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Bucatarii antichizate alb, crem

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
shefa

shefa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2010

 emil_sv, on 26 noiembrie 2018 - 18:30, said:

Eu am ceva similar,(nu pe alb dar era optiunea asta pt lemn) luat de la franke, antichizat, robinetii si tot ce inseamna accesorii, cuptoare etc au un finisaj de cupru. Ca dimensiune e cam ce se vede in prima poza plus o insula cu aragaz, un al doilea cuptor, un barulet, niste dulapuri si o usa pentru camara in acelasi stil. Pretul a fost de aproape 15k euro.  Te sfatuiesc sa te duci sa vezi acolo finisaje etc, pretul se calculeaza in functie de ce vrei si ce dimensiune ai la bucatarie evident. A mea e destul de mare si de asta a fost ceva mai scump mobilierul.
Carcotasii care tooot comenteaza suma inaintata  observa despre ce e vorba??  Pe bune, cati dintre voi si toate neamurile si cunostintele voastre au  atata mobilier in bucatarie ?  

#38
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 shefa, on 27 noiembrie 2018 - 13:23, said:

Carcotasii care tooot comenteaza suma inaintata  observa despre ce e vorba??  Pe bune, cati dintre voi si toate neamurile si cunostintele voastre au  atata mobilier in bucatarie ?  

As presupune ca cei, care intreaba si se uita la costuri cu atentie, au un maxim 15mp de bucatarie. Pentru astfel de cazuri am propus calculul. Toti ceilalti n-au nevoie de sfaturi ;)

#39
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Oh-oh-ho sefa, mai usor cu pianu' pe scari, ce va suparati asa. Luati-o mai usor ca suntem in postPosted Image
E firesc ca unii sa fim carcotasi ca nah, pretul nu e de colea, cand vine cineva si-ti spune un pret d'asta cam ti se incurca dejetele pe tasta.

Revenind la topicul cu pricina, eu am asa bucatarie, sa tot aiba vreo 12-14 ml si e si utilata, dar nu e atichizataPosted Image , e chiar banala ca si culoare, dar ca functionalitate e brici.

#40
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 shefa, on 27 noiembrie 2018 - 13:23, said:


Carcotasii care tooot comenteaza suma inaintata  observa despre ce e vorba??  Pe bune, cati dintre voi si toate neamurile si cunostintele voastre au  atata mobilier in bucatarie ?  
Ce-s cu aerele astea?
Ce zici daca eu în bucătăria mea de 25 mp am accesorii și mobila mai jmechera decât ce enumeri tu acolo?
Mă face mai "barosan" decât pe alții care au o bucătărie de 3000 de lei?
Ușurel cu aerele astea de "shefa"

Edited by I2O, 27 November 2018 - 15:23.


#41
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
ceva similar mi-am facut acum 2 ani: carcase din PAL si fronturi din MDF infoliat cu frezare tip "antichizat", blat antitermic cu bagheta antistrop, a costat in jur de 2500 de epuri pe comanda.

Attached Files



#42
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Foarte

 Maverick27, on 27 noiembrie 2018 - 16:13, said:

ceva similar mi-am facut acum 2 ani: carcase din PAL si fronturi din MDF infoliat cu frezare tip "antichizat", blat antitermic cu bagheta antistrop, a costat in jur de 2500 de epuri pe comanda.

Imi place sa stii. Pot sa te intreb cu cine ai facut-o?

merci

#43
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 thalia, on 27 noiembrie 2018 - 10:25, said:

Oare bucataria pe care o am o merge adaptata? Intreb pentru un prieten..

Daca asta este tema, atunci depinde de ceea ce exista deja, pentru a vedea pina unde se poate impinge schimbarea. Cu eforturi financiare corespunzatoare se poate orice. Intrebarea este, merita deranjul in raport cu beneficiul?
Deoarece uite:


 Courage, on 26 noiembrie 2018 - 18:13, said:

Usile sunt de MDF infoliat.
Infolierea se face cu un material plastic, care are multe modele/culori.

Eu nu am mers pe Ikea si acum regret, pt ca acolo unde temperatura a fost mare (cuptor, MSV), infolierea s-a desprins si imi e lene sa scot frontul si sa il repar...

Asta miroase a efort de pomana. Exceptie face cazul in care cineva are sculele aferente, chef si timp sa se "joace", iar riscul de a strica nu reprezinta nimic grav la o adica.
Apropo de treaba asta, singura scula mai complicata este freza, deoarece lucreaza la turatii enorme si este periculoasa. Cine se pricepe, insa, isi poate face chiar si singur

#44
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Antichizarea si rusticificarea si invechirea intentionata mi se par niste chestii de natura psihica. Omu normal la cap teoretic vrea sa mearga inainte, nu s-o imite pe bunica :first:

#45
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Mosotti, on 27 noiembrie 2018 - 18:05, said:

Antichizarea si rusticificarea si invechirea intentionata mi se par niste chestii de natura psihica. Omu normal la cap teoretic vrea sa mearga inainte, nu s-o imite pe bunica Posted Image

De-un mascarici avea nevoie topicu si fix cind ma gindeam, cum se poate rezolva...sim sala bim...iata-l Posted Image

Edited by vata_pa_batz, 27 November 2018 - 18:26.


#46
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,035
  • Înscris: 31.07.2007
Bun, poze.
Mobila a fost 3700 lei.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   89.16K   56 downloads
  • Attached File  2.jpg   78.55K   287 downloads
  • Attached File  3.jpg   103.51K   288 downloads

Edited by edy_wheazel, 27 November 2018 - 22:05.


#47
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006

 thalia, on 27 noiembrie 2018 - 16:55, said:

Imi place sa stii. Pot sa te intreb cu cine ai facut-o?

merci

http://www.amica.ro/...ice-rustice.php

#48
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Cei care tot criticați mobila din poze puneți poze cu mobila voastră să vedem și noi mobila de calitate și cu gust

#49
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017

 campnou, on 28 noiembrie 2018 - 10:14, said:

Cei care tot criticați mobila din poze puneți poze cu mobila voastră să vedem și noi mobila de calitate și cu gust

Doar contra cost
Proprietatea intelectuala costa
Doar nu vrei idei gratis - nu-i asa ?

#50
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Eu am bucătăria mobilata,doar așa să vedem bucătării cu gust,pt că sunt destui critici pe aici

Totul costă ,sunt de acord,dar e plin netul de modele de bucătării nu trebuie bucur sa luăm neapărat de pe forumul asta,să pună aia care critica bucatRiile lor că sa vedem gusturile lor

#51
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
"Vulpea cand nu ajunge la struguri, zice ca-s acrii"-cam asa s-ar traduce unele raspunsuri de pe acest topic...normal ca pasesorul unui hapartament la blocotet cu bucataria de 9mp nu va aprecia asa ceva...dar nimic nu poate detrona caldura lemnului natur, a clasicului, a bunului gust.

Unii or avea sa ceva, de comenteaza negativ:

http://dragongate.ru...-dragongate.jpg

#52
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

 Mosotti, on 27 noiembrie 2018 - 18:05, said:

Antichizarea si rusticificarea si invechirea intentionata mi se par niste chestii de natura psihica. Omu normal la cap teoretic vrea sa mearga inainte, nu s-o imite pe bunica Posted Image

Am imbatranit sau fiescare cu pasarica lui!

Ce prezi

 H6D-100c, on 28 noiembrie 2018 - 16:02, said:

"Vulpea cand nu ajunge la struguri, zice ca-s acrii"-cam asa s-ar traduce unele raspunsuri de pe acest topic...normal ca pasesorul unui hapartament la blocotet cu bucataria de 9mp nu va aprecia asa ceva...dar nimic nu poate detrona caldura lemnului natur, a clasicului, a bunului gust.

Unii or avea sa ceva, de comenteaza negativ:

http://dragongate.ru...-dragongate.jpg

Este wow, nici nu-ndraznesc sa visez. In viata asta nu as crede ca voi putea sa-mi permit asa ceva...

Dar sa revenim la bucatariile noastrePosted Image

Acu discutiile in contradisctoriu, pot fi de folos, uneori se nasc idei briliante.

 vata_pa_batz, on 27 noiembrie 2018 - 17:07, said:

Daca asta este tema, atunci depinde de ceea ce exista deja, pentru a vedea pina unde se poate impinge schimbarea. Cu eforturi financiare corespunzatoare se poate orice. Intrebarea este, merita deranjul in raport cu beneficiul?
Deoarece uite:




Asta miroase a efort de pomana. Exceptie face cazul in care cineva are sculele aferente, chef si timp sa se "joace", iar riscul de a strica nu reprezinta nimic grav la o adica.
Apropo de treaba asta, singura scula mai complicata este freza, deoarece lucreaza la turatii enorme si este periculoasa. Cine se pricepe, insa, isi poate face chiar si singur

Pertinente observatii si la obiect. Daca mai imi spui doua fraze renunt la proiect, care fie vorba intre noi nici nu l-am spus consoartei ca l-ar lua capu' instantPosted Image
I-o pregatesc de CraciunPosted Image  poate-l prind mai bine dispus.Posted Image

Pana una alta am mai descoperit niste site-uri de bucatarii http://www.mobilierdebucatarie.ro/, sper sa nu se considere reclama ca nu ii cunosc. Dar asa imi plac!

#53
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 thalia, on 28 noiembrie 2018 - 17:02, said:

Pertinente observatii si la obiect. Daca mai imi spui doua fraze renunt la proiect, care fie vorba intre noi nici nu l-am spus consoartei ca l-ar lua capu' instantPosted Image
I-o pregatesc de CraciunPosted Image  poate-l prind mai bine dispus.Posted Image

Pana una alta am mai descoperit niste site-uri de bucatarii http://www.mobilierdebucatarie.ro/, sper sa nu se considere reclama ca nu ii cunosc. Dar asa imi plac!

Sa-ti spun ceva. In diverse perioade de timp am avut tot felul de hobby-uri. In general deoarece m-am lipit de tot felul de grupuri si am zis ca "hai si io". In studentie trageam de suruburi pe masini. Mai o aripa latita, mai o chiulasa frezata...d-astea. Mai tirziu mi-a intrat in cap lemnul. La inceput mergeam la prieteni in "laboratoarele" lor, ulterior m-am ales io cu propriul "loc de munca" utilat cu fele de fel de masinarii. In ultimii ani a cam inceput sa stea degeba si peu a peu am facut cadou cea mai mare parte din scule. Dar pina atunci am "construit" diverse. Mai un pat, mai un dulap, mai diverse piese de mobilier, chiar si pentru bucatarie, pentru diversi amici. Cu putina atentie iti faci o bucatarie singur...de asta zic. La inceput taiam cu fierastraul japonez coada de rindunica manual. Ia uite:
https://www.google.d...ih=755&dpr=1.25
https://www.google.d...iw=1536&bih=755

Era destul de migalos, pina cind am descoperit freza:
https://www.google.d...iw=1536&bih=711

Faci doua cadre din lemn pentru partea de sus si partea de jos imbinate asa:
https://www.google.d...DYiPl6MmqMSI_M:
Prinzi cadrele pe patru picioare la care in partea de jos fixezi piciorusele reglabile pentru inaltime si obtii astfel structura:
https://www.ebay.de/...ar=563156118796

Usile se fac cel mai simplu. Pentru gaurile unde vine feroneria se foloseste freza in adincime. Decupajele pentru geamuri se fac cu fierastrau pendular, iar adincimea pentru sticla se face tot cu freza.
Singurele probleme sint sculele (investitie), materialul (se gaseste in Romania???), spatiul de lucru (nu-l are fiecare) si evident indeminarea ;)
In orice caz, insa, nu merita nicicind sa faci tuning pe lemn presat si in orice caz datorita fibrei atoase este mai greu de lucrat in brad decit in esenta tare

 H6D-100c, on 28 noiembrie 2018 - 16:02, said:

"Vulpea cand nu ajunge la struguri, zice ca-s acrii"-cam asa s-ar traduce unele raspunsuri de pe acest topic...normal ca pasesorul unui hapartament la blocotet cu bucataria de 9mp nu va aprecia asa ceva...dar nimic nu poate detrona caldura lemnului natur, a clasicului, a bunului gust.

Unii or avea sa ceva, de comenteaza negativ:

http://dragongate.ru...-dragongate.jpg

Imaginea aia cere clar un anumit tip de gusturi si se potriveste acolo unde toata cladirea este istorica. Mi se pare, insa, ca oboseste vederea de la un moment dat incolo. A nu se intelege gresit, asa ceva iubesti, sau urasti dupa o anumita perioada de timp. Personal imi place lemnul enorm de mult, dar nuanta depinde de context. Pentru bucatarie prefer ceva mai deschis la culoare

#54
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Si pentru cei interesati, in caz ca treburile astea par cine stie ce stiinta. Este in lb. germana, dar se vede tehnica...asta asa de gust:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yYiIFyndunI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-Iy5zP7SSJY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate