Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Calculator electronic de energie termica

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Va salut si imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie, sau daca s-a mai discutat si nu am gasit.
In chiria unde stau (in alta tara), pe calorifere am montate acest asa zis calculator de masurare a energiei termice folosite, Caloric 5 p2.
Attached File  Caloric5_P2_d.jpg   44.24K   36 downloads
Întrebarea mea este care din afisajul acestui aparat indica indexul folosit la calcularea caldurii, adica de ex. la curent când iei citirea.
Attached File  Ablesung_HKV_Caloric_5.png   23.5K   35 downloads
Iar asta este specificatiile aparatului.
Attached File  Datenblatt_Heizkostenverteiler_Caloric_5.pdf   1007.66K   4 downloads
Va multumesc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca prima pozitie aktueller Anzeigewert.

Edited by pasilla, 20 November 2018 - 10:09.


#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
tot felul de smecherii peste tot, asa cum a fost si la noi cu repartitoarele.
cine dracu sta sa calculeze caldura....

#4
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Pai intreb ca la mine au scris contorul cu M , wert zum stichtag, in alte poze mai are si alte denumiri, tradus ar veni consumul de la ultima citire.
Iar la mine acest index se pare ca sta pe loc.
Imi este sa nu fie scris gresit ca mai apoi sa fie indexul cu aktueller....
Oricum am facut video cu toate aparatele, sa am ceva dovada la mana in caz de ceva.

#5
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Primul este indicele actual care se modifica cand folosesti caloriferul. La sfarsit de luna, sau cand e programat, trece in memorie cu M la "wert zum stichtag". Asta e valoarea pe care trebuie sa o comunici si pe baza ei calculeaza cat ai de dat. Luna urmatoare memoria se rescrie cu noua valoare, iar prima pozitie se reseteaza luna de luna si reincepe numaratoarea.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 wb626ek, on 20 noiembrie 2018 - 09:56, said:

Va salut si imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie, sau daca s-a mai discutat si nu am gasit.
In chiria unde stau (in alta tara), pe calorifere am montate acest asa zis calculator de masurare a energiei termice folosite, Caloric 5 p2.
Caloric5_P2_d.jpg
Întrebarea mea este care din afisajul acestui aparat indica indexul folosit la calcularea caldurii, adica de ex. la curent când iei citirea.
Va multumesc.

Al doilea.. imediat dupa 88888
Apesi o singura data scurt si se afiseaza pentru 0.5 secunde - afisajul de control 888888,  apoi fara sa mai apesi se afiseaza imediat, in al doilea afisaj, unitatile consumate (acest index ar trebui sa varieze de la o zi la alta daca caloriferul functioneaza).

In functie de cum e programat aparatul unitatile alea de consum o iau de la zero la 01.10 sau alta data asa cum a fost programat aparatul.  Apoi, in fiecare luna inregistreaza consumul cumulat total in unitati de consum asa cum apar ele pe fisa celor care fac calculul.  In prima pozitie a afisajului (desenul din manual) apare consumul cumulat total (de cand s-a instalat aparatul).  Iar, in pozitia a 3-a (in desen) apare, imediat dupa 88888 consumul cumulat in sezonul curent de incalzire (iarna 2018-2019)

[ https://ibb.co/dFthLL - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rosix, 20 November 2018 - 10:56.


#7
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Multumesc.
La mine, MD adica data de resetare este 31.12. Citirea au facut-o in ianuarie, deci tot in ianuarie vin din nou.
Se recalculeaza la an, iar caldura o platesc luna de luna cota in chirie.
Daca se depaseste consumul de anu trecut, creste chiria, daca scade consumul atunci scade si chiria.
La mine de ex, M este 422 iar actualul 720. Sa inteleg ca din ianuarie am consumat 300 de unitati? Sau a plecat de la zero in ianuarie?

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 wb626ek, on 20 noiembrie 2018 - 11:01, said:

Multumesc.
La mine, MD adica data de resetare este 31.12. Citirea au facut-o in ianuarie, deci tot in ianuarie vin din nou.
Se recalculeaza la an, iar caldura o platesc luna de luna cota in chirie.
Daca se depaseste consumul de anu trecut, creste chiria, daca scade consumul atunci scade si chiria.
La mine de ex, M este 422 iar actualul 720. Sa inteleg ca din ianuarie am consumat 300 de unitati? Sau a plecat de la zero in ianuarie?

Au fost vreo 3 luni de iarna la inceputul anului 2018.. Acu nu am de unde sa stiu cat ai consumat.  La mine repartitorul se reseteaza in fiecare sezon de incalzire, si incepe de la zero.. si in fiecare luna cumuleaza unitati.  

Daca e sa plece de la zero pleaca in octombrie, nu in ianuarie.   Ca sa faci proba, cel mai bine faci consum si vezi in ziua urmatoare ce-ti indicat... Ideea e ca aia de la firma de repartitoare le au in calculator si stiu sa faca diferenta, daca se merge pe cumulat.

#9
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Pai daca data din el e 31.12 iar in ianuarie au fost de au citit ceasu.
Aici se face citirea si recalcularea chiriei o data pe an.
Am un calorifer unde nu ii dau drumul ca am coltarul, am tras sa verific si actualul consum e 0, iar cel cu M este cel de anul trecut. Deci in ianuarie se reseteaza de la zero.
Cred ca nu se merge pe cumulat, ar fi bine dar nu cred. De ex. la un ceas, am actual de 240 si total anul trecut 320. Nu avea cum sa mearga inapoi.
Cel care inregistreaza ceva in momentul de fata este indexul actual.
Multumesc pt info.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate