Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Kit incalzire cu folie carbonica incalzitoare

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,279
  • Înscris: 05.06.2002

 EneStelian, on 18 noiembrie 2018 - 21:57, said:

ce i ala dimmer si de unde gasesc..? este acelas lucru cu variatorul de tensiune?
da.

#20
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pune un termostat.

#21
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,598
  • Înscris: 21.02.2006
Cum au zis si colegi, foloseste un bec cu infrarosu, gasesti Philips la Hornbach si eu am folosit metoda asta de cateva ori si a functionat perfect. Cand e este frig se baga singuri sub bec.

#22
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Folia aceea carbonica nu cred ca poate trece de 40-45 grade, deci stai linistit, nimic nu ia foc la temperatura aceea. Mai mult, va pastra uscata si pilota, eventual daca pilota va acumula umezeala inlocuieste-o cu o patura sintetica din fleece (polar), capilaritatea lor le pastreaza in general uscate.
As fi de parere ca patura de fleece pastreaza foarte bine caldura corpului la temperaturi exterioare rezonabile, dar e buna si incalzirea pentru zilele geroase. Neaparat cusca sa aibe o usa batanta care s ainchida bine (poti folosi magneti), sa poata fi accesibila cainelui oricand si sa pastreze caldura inauntru.

Edited by spooky51, 19 November 2018 - 10:42.


#23
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Cat? 40 - 45? e muuult te frige la picioare. Termostatul dedicat pentru incalzirea in pardoseala este setat din fabrica sa limiteze la 35 grade pentru temperatura pardoselii. Pentru asta e necesar un senzor de pardoseala care se monteaza o data cu folia.

#24
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
polistirenul doar se va topi/deforma la 45*C

DAR nu mă pot abține să nu-ți povestesc:
-prima iarnă câinele a avut o cușcă normală și a dormit în ea când a considerat el că trebuie (știi că sunt deștepți, nu?)
-în a 2-a, pt că sunt tembel și pt că mi-a rămas polistiren de la izolarea casei, am izolat cușca (hihi, cu polistiren de 10 cm!!!)

știi, nu? TOATĂ iarna câinele a dormit la ușa de pe terasă...
acum am dat jos polistirenul și câinele intră voios în cușcă!!!

DECI, vezi că poți avea surpriza ca să nu-ți stea cățelul înăuntru!!!
(sau îl ții legat acolo?)

#25
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Eu pentru izolatia pardoselii am folosit izodel de 6mm cu insertie de plumb si ciment care nu se topeste.

#26
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
problema s a rezolvat, am sunat azi la cei de la care am luat folia si le am spus ca se incinge cea din pardoseala si direct m a intrebat daca am mocheta sau covor peste ea, a zis ca de asta se incinge ca nu permite caldurii sa iasa ... sa pun ceva care sa respire, gen o patura sau altceva...

#27
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Lol... cum sa pui mocheta peste folie? pai ai pus-o degeaba.

Eu peste cablu incalzitor am pus direct gresie cu model parchet si e super + senzor de pardoseala care imi limiteaza temperatura la 35 de grade sa nu ma friga la picioare.

#28
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 GeorgeTrisina, on 19 noiembrie 2018 - 20:11, said:

Lol... cum sa pui mocheta peste folie? pai ai pus-o degeaba.

Eu peste cablu incalzitor am pus direct gresie cu model parchet si e super + senzor de pardoseala care imi limiteaza temperatura la 35 de grade sa nu ma friga la picioare.
nu aveam de unde sa stiu am pus mocheta ca sa nu alunece pilota aia pe parchet..... oricum o sa iau si bec cu infrarosu, mi se pare ceva mai sigura varianta aia,.acum este bagat de doua ore in priza folia si este putin amortita asta, creste temperatura inauntru cu maxim 7. 8 grade...

mocheta nu este peste folie ci peste parchet.. folia este sub parchet....

#29
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
tocmai d-aia zic, pentru a pune parchet peste folie iti trebuie parchet dedicat pt asa ceva si anume dublu stratificat, altfel mai bine puneai scandura si o sa incalzeasca .... la anu..., mai tine caldura si mocheta ceva si... te-ai scos...

#30
CV-03-BTF

CV-03-BTF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 28.08.2007
Intentionez sa montez cate  0.125 m de folie in stupii de albine. Idea  este relativ noua in zona mea si multe voci care o contesta  ( zadarnic :)  ). Din studiul facut personal, unele probleme  din anii trecuti, abordate logic, studiu pe internet si discutii cu apicultori din strainatate care au testat si folosesc de cativa ani metoda, am hotarat ca sa instalez segmente de 0.5 x 0.25 in fiecare stup. Ideea este de a atenua varfurile de frig si nu de a lasa impresia albinelor ca este ,, vara,,! Voi folosi evident un termostat. Intrebarea mea este.. Ar fi o problema daca in locul acelor clesti capse si conectori consacrati voi lipi firele direct pe traseul de cupru..?   Ar  putea fi o problema sau un risc? Multumesc !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate