Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Kit incalzire cu folie carbonica incalzitoare

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
salut, dupa  cum spune si in titlu, am montat in cotetul cainilor aceasta folie, aproximativ 1.5 m2 azi am pus o in functiune instalatia.. toata treaba este ca parchetul de la pardoseala cam frige, cred ca are vreo 40 de grade, aveti idee, exista ceva riscuri cu folia asta? ca mi e sa nu gasesc cainii carbonizati dimineata in cotet..

#2
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Nu le baga caldura in cotet ca ii nenorocesti. Lasa cotetul asa cum ii, ca le creste blana de iarna si-si fac caldura singuri, cata au nevoie.

Edited by gabyxm, 18 November 2018 - 20:46.


#3
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

View Postgabyxm, on 18 noiembrie 2018 - 20:45, said:

Nu le baga caldura in cotet ca ii nenorocesti. Lasa cotetul asa cum ii, ca le creste blana de iarna si au caldura singuri, cata au nevoie.
sunt Tosa Inu.. au blana scurta si sunt pana intr un an...
nu vreau sa le fac caldura din aia sa transpire.. doar sa amorteasca putin vreo 10 grade maxim in cotet .sa nu fie ger

Edited by EneStelian, 18 November 2018 - 20:48.


#4
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Io din ce stiu, cu toate ca are par scurt, rezista destul de bine la frig. Daca le faci in cotet mai cald decat afara, blana nu se indeasa cum trebuie in perioada de iarna si il transformi in caine de apartament.
Cand iese afara incepe sa tremure din toate incheieturile.
Urmareste-l fara caldura, sa vezi ca se adapteaza.

Daca chiar vrei neaparat sa-i ridici temperatura cu cateva grade fata de exterior, poti lega serie cu alimentarea un dimmer pentru bec cu incandescenta, pe care il setezi la 20-30% din cursa sau chiar mai jos.

Edited by gabyxm, 18 November 2018 - 21:06.


#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostEneStelian, on 18 noiembrie 2018 - 20:38, said:

toata treaba este ca parchetul de la pardoseala cam frige, cred ca are vreo 40 de grade, aveti idee, exista ceva riscuri cu folia asta?

dar tu ai dormi noapte de noapte pe o suprafata ce frige? crezi ca ti-ar fi bine? daca tu nu ai face asta, de ce ai chinui animalele in acest fel?

daca musai vrei sa-i protejezi, le pui o usita rabatabila la intrare ca sa nu bata crivatul si sa izoleze cat de cat pt a pastra o temperatura mai ridicata in interior, izolezi putin cusca si eventual un material textil pe podea ca si culcus, cat sa nu stea direct pe lemn si sa le fie frig.

#6
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

View PostDany_Darke, on 18 noiembrie 2018 - 20:52, said:

dar tu ai dormi noapte de noapte pe o suprafata ce frige? crezi ca ti-ar fi bine? daca tu nu ai face asta, de ce ai chinui animalele in acest fel?

daca musai vrei sa-i protejezi, le pui o usita rabatabila la intrare ca sa nu bata crivatul si sa izoleze cat de cat pt a pastra o temperatura mai ridicata in interior, izolezi putin cusca si eventual un material textil pe podea ca si culcus, cat sa nu stea direct pe lemn si sa le fie frig.
peste parchetul ala are covor si o pilota, cat de idiot crezi ca eram sa i las sa doarma pe parchetul ala care frige?!

eu am intrebat una si primesc alte raspunsuri.. CREDETI CA ESTE POSIBIL CA ACEA FOLIE SA IA FOC SAU SA SE INCINGA ATAT DE TARE INCAT SA IA FOC POLISTIRENUL DE SUB EA?

si am vazut caini comunitari anul trecut inghetati intr un cotet improvizat in de mine in spatele casei , deci chiar se moare din cauza gerului, fie el si caine. nu este ciobanesc mioritic sau husky..

Edited by EneStelian, 18 November 2018 - 21:01.


#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
asta se bagă-n priză? cel mai bine izolezi cu polistiren din acela dens albastru pe interiorul și pe exteriorul cuștii peste care poți pune o mochetă să nu se strice polistirenul iar la urmă așternutul folosit zilnic.în fața intrării pui niște fâșii de material să nu bată vântul

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
initial ai zis doar atat

View PostEneStelian, on 18 noiembrie 2018 - 20:38, said:

salut, dupa  cum spune si in titlu, am montat in cotetul cainilor aceasta folie, aproximativ 1.5 m2 azi am pus o in functiune instalatia.. toata treaba este ca parchetul de la pardoseala cam frige, cred ca are vreo 40 de grade, aveti idee, exista ceva riscuri cu folia asta? ca mi e sa nu gasesc cainii carbonizati dimineata in cotet..

dar acum te plangi ca nu ti s-a raspuns la intrebarea care nu ai pus-o. cel putin nu complet


View PostEneStelian, on 18 noiembrie 2018 - 20:57, said:

peste parchetul ala are covor si o pilota, cat de idiot crezi ca eram sa i las sa doarma pe parchetul ala care frige?!

eu am intrebat una si primesc alte raspunsuri.. CREDETI CA ESTE POSIBIL CA ACEA FOLIE SA IA FOC SAU SA SE INCINGA ATAT DE TARE INCAT SA IA FOC POLISTIRENUL DE SUB EA?


acum ca ai schimbat datele problemei si intrebi ce trebuia de la bun inceput, dupa cum ti s-a mai zis, nu este ok ce ai facut. animalele ce s-au adaptat pt cresterea in mediul exterior, vor rezista la frig. doar pt ameliorare, le poti face un culcus dupa cum am scris mai sus, insa nu le pui perne electrice sau alte surse de caldura ca cea descrisa de tine.

plus de asta, polistirenul arde vioi, mereu e un pericol de incendiu, nu vad de ce ai combina partea electrica cu o sursa puternic inflamabila.

cat despre caracterizarea care tu singur ti-ai facut-o, chiar nu era necesara, din nou, nu ai zis datele problemei, iar postarea mea era in concordanta cu cat ai scris si la subiectul propus. nu inteleg de ce sari asa in sus.

#9
razvan1986

razvan1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 20.04.2007
Pe pardoseala cotetului pune o bucata de polisiten extrudat roz sau verde (pentru umezeala si rupere termica) iar peste el cauta pe undeva fan uscat / paie / lucena astfel se incalzeste de la propria temperatura a corpului, fara carpe textile la interior ca ramane umezeala.
Iti garantez ca vor trece iarna fara probleme Posted Image

Edited by razvan1986, 18 November 2018 - 21:07.


#10
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Cauta sa le bagi in fiecare cusca cate o blana de oaie si sa le pui un covor pe intrarea din cusca sa nu bata curentu inauntru si le este suficient
Si eu sunt de parere ca daca le bagi caldura o sa-i nenorocesti....nu are rost sa te complici aiurea

Edited by I2O, 18 November 2018 - 21:07.


#11
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
o iau de la capat.. sa vb mai pe intelesul unora, cainele cel mare de 11 luni are luxatie de patele, asociat cu artrita,  2 veterinari mi au zis ca pana in primavara cand mi l opereaza  sa l tin in mediu uscat si sa nu DOARMA IN FRIG ca se agraveaza problema, acum este prea mic pt operatie.. eu am intrebat strict ceva, despre siguranta acelei folii nicidecum despre cum trebuie crescut un caine

#12
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Pai atunci baga cainele in casa boss daca il iubesti

Edited by I2O, 18 November 2018 - 21:14.


#13
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
cotetul este izolat tot cu polistiren apoi imbracat in parchet pe interior si  panele sandwich pe exterior, are latimea de 2 metri cu adancime de 1.5 si inaltimea de 1 metru, are doua  usi de intrare destul de mari pt doi caini care sunt de talie mare.. oricat de mult m as chinui eu sa le fac o caldura infernala acolo incat sa i distrug nu as reusi decat cu soba pe lemne sa le o bag in interior..am luat 1.5 metri de folie de carbon, randamentul ei este de 130 w, nu am cum sa le fac caldura incat sa i stric . vreau doar sa fie o temperatura cu vreo 7. 8 grade mai mare decat este afara

View PostI2O, on 18 noiembrie 2018 - 21:14, said:

Pai atunci baga cainele in casa boss daca il iubesti
boss, unii oameni mai si muncesc, nu pot lasa cainele singur in casa, vezi ca mai incolo putin este  '' copiii spun lucruri traznite''

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
cum a spus gabyxm, pune un dimmer si scazi puterea foliei.

ai suprapus folia?

si cotetul ala-i prea mare. pt doi caini de talie mare ar fi trebuit sa aiba vreo 0,6/1m. el trebuie sa se incalzeasca de la caldura lor corporala si respiratie.

#15
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

View PostFane, on 18 noiembrie 2018 - 21:51, said:

cum a spus gabyxm, pune un dimmer si scazi puterea foliei.

ai suprapus folia?

si cotetul ala-i prea mare. pt doi caini de talie mare ar fi trebuit sa aiba vreo 0,6/1m. el trebuie sa se incalzeasca de la caldura lor corporala si respiratie.
ce i ala dimmer si de unde gasesc..? este acelas lucru cu variatorul de tensiune? si nu, nu am suprapus folia, am montat doua bucati, una pe perete si una pe pardoseala, cea de pe perete este o temperatura mica asa.. insesizabila, cea de pe pardoseala s a incalzit destul de rau, l am scos din priza pana gasesc alta solutie.

Edited by EneStelian, 18 November 2018 - 22:01.


#16
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009

View PostEneStelian, on 18 noiembrie 2018 - 21:11, said:

o iau de la capat.. sa vb mai pe intelesul unora, cainele cel mare de 11 luni are luxatie de patele, asociat cu artrita,  2 veterinari mi au zis ca pana in primavara cand mi l opereaza  sa l tin in mediu uscat si sa nu DOARMA IN FRIG ca se agraveaza problema, acum este prea mic pt operatie.. eu am intrebat strict ceva, despre siguranta acelei folii nicidecum despre cum trebuie crescut un caine
Si mie imi plac cainii si-ti inteleg problema dar asa cum este acum chiar exista acel pericol inclusiv ala de-a nu putea cainii sa sufere podeaua incinsa,asa ca ori procedezi asa cum ti -a spus in postul 4.ori pui un bec incalzitor  http://www.zootehnic...mente-incalzire si renunti la folie.

Edited by anaki, 18 November 2018 - 23:09.


#17
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
acum am gasit la dedeman, variator de tensiune, cred ca i acelas lucru..o sa iau maine si pana atunci am scos aia din priza..

View Postanaki, on 18 noiembrie 2018 - 22:00, said:

Si mie imi plac cainii si-ti inteleg problema dar asa cum este acum chiar exista acel pericol inclusiv ala de-a nu putea cainii sa sufere podeau incinsa,asa ca ori procedezi asa cum ti -a spus in postul 4.ori pui un bec incalzitor  http://www.zootehnic...mente-incalzire si renunti la folie.
da, urmatoarea varianta asta este, sa iau un bec cu infrarosu, sa construiesc o incinta dintr un burlan din ala de soba si sa l pun pe de a lungul tavanului..vreau sa l bag in burlan becul ca se incalzeste burlanul ala.. cel putin assa am vazut in tutoriale pe youtube.

Edited by anaki, 18 November 2018 - 23:22.


#18
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Sa iei din acela pt bec cu filament,sa fie de calitate .

Edited by anaki, 18 November 2018 - 22:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate