Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Amenda gresita CNAIR pod Fetesti

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
costi322

costi322

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 03.03.2010
Anul asta am verificat mai tarziu spre greseala mea. Am recitit actele de la fisc, da ai dreptate trebuie sa recunosc, factorul postal "a afisat " asa cum se specifica, la domiciliul meu plicul respectiv, in prezenta martorului x . Partea cu trimiterea gresita cade .

#20
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010
Vezi cum e cu masina aia. E o treaba foarte seriosa, ca daca face vreo dracie mare, in carca ta cade. Si descurca-te cu alde garcea din politia romana, daca poti.
Amenda aia nu e un capat de tara. Nu e corect, dar multe lucruri nu sunt corecte in tara asta.

#21
costi322

costi322

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 03.03.2010
Saptamana viitoare ma duc la politie. Eu cred mai degraba ca e o greseala a operatorului de la Cnair .

Edited by costi322, 17 November 2018 - 11:47.


#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,423
  • Înscris: 01.12.2001
Greseala operatorului nu are cum sa fie daca numarul respectiv apare ca fiind al tau.
Cred ca asa a fost.
Masina cu nr xxx (care zici ca nu e a ta) a trecut podul fara peaj.
Insa numarul xxx apare ca fiind tu proprietar.
Asta trebuie sa deslusesti. De unde apare numarul xxx la tine.
Vezi bine pe PV (daca tot ai copie). E sigur numarul xxx sau numarul TAU. Ca poate iar nu ai citi bine si scrii de pomana pe acest topic.
Daca pe PV e numarul TAU, nu mai ai ce face.
Daca insa e alt numar (si sigur nu ai avut acea masina inscrisa pe tine), mergi si intreaba la politie ce si cum. (poate mai ai ceva roviniete sau amenzi pt ea) :)

#23
costi322

costi322

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 03.03.2010
Firar sa fie, am cautat prin acte vechi , si nr e de la o masina pe care eu am vandut-o acum 6 ani. Iar probabil ca ala nu a inscris-o . Eu nu mai figurez cu ea la impozit ca am radiat-o, dar la politie probabil ca da. Am uitat de masina aia si daca 6 ani nu au fost probleme nu mi-am facut griji. Clar trebuie sa ajung la politie . Dorin si celorlalti  va multumesc frumos.

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,423
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdorin_2k, on 17 noiembrie 2018 - 11:56, said:

Vezi bine pe PV (daca tot ai copie). E sigur numarul xxx sau numarul TAU. Ca poate iar nu ai citi bine si scrii de pomana pe acest topic.
Daca pe PV e numarul TAU, nu mai ai ce face.
Deci?
Sa nu mai tii minte ca a fost masina ta?
Pregateste banii si pt roviniete.
Verifica daca are acum rovinieta si RCA.
Sa vezi cum iti vor veni amenzile pt viteza, ca am vazut de 2 zile ca vor sa puna radar si la cele de rovinieta.

#25
costi322

costi322

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 03.03.2010
Chiar am uitat de masina asta ,am tinut-o doar 1 an si am vandut-o. O sa il caut pe proprietar si sa vad ce pot rezolva. Sper doar sa nu o fi vandut-o mai departe.

#26
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Evident, presupun ca nu ai scris pe talon instrainata la data cutare..... , din cauza taxei din acea vreme.
Acum suporti consecintele; amenzile oricum nu ai sanse sa le anulezi in cazul asta :)

#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,423
  • Înscris: 01.12.2001

View Postcosti322, on 17 noiembrie 2018 - 12:51, said:

O sa il caut pe proprietar si sa vad ce pot rezolva. Sper doar sa nu o fi vandut-o mai departe.
Nu o ai si la impozit?
Masina s-a dat de la unul la altul ca un pachet de tigari. Pt cumparator e "mana cereasca" o asa masina. Nu impozit, nu rovinieta,....
Pt vanzator e "chinul de pe lume".

#28
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
La impozit nu o mai are sigur, insa amenzile iti vin ca si resedinta nu conteaza ca mai ai sau nu masina.


#29
costi322

costi322

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 03.03.2010
Am vandut-o cu actele in regula inclusiv certificat fiscal. Poate sa nu o pot anula din cauza ca au trecut 2 ani, dar am un prieten care a fost in aceiasi situatie, si a putut anula procesul verbal in instanta. Dar a facut-o imediat ce a primit procesul verbal acasa.

#30
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postcosti322, on 17 noiembrie 2018 - 14:59, said:

Am vandut-o cu actele in regula inclusiv certificat fiscal. Poate sa nu o pot anula din cauza ca au trecut 2 ani, dar am un prieten care a fost in aceiasi situatie, si a putut anula procesul verbal in instanta. Dar a facut-o imediat ce a primit procesul verbal acasa.
Vad ca raspunzi doar la ce iti convine.
Ai scris pe talon instrainat.....?

Prietenul a putut sa conteste ca a primit plicul acasa.
La tine s-a pierdut de mult pe drum comunicarea. Ca ai tu copia PV-ului de la taxe locale nu prea are relevanta daca nu poti face dovada cu acte cand ai luat la cunostinta de continutul pv-ului a.i. sa te incadrezi in perioada de contestatie in instanta.

#31
costi322

costi322

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 03.03.2010
Nu stiu daca isi incarca cineva memoria cu nimicuri din acestea, doar am vandut masina, nu m-a interesat ce face ala dupa, si nici nu e treaba mea conform legii. Daca nici numarul de inmatriculare nu il mai stiam, de scris pe talon nici atat, chiar nu mai stiu.
Am gasit si calea de rezolvare pentru viitor, voi merge la politie cu dovezile de instrainare si voi solicita scoaterea masinii de pe numele meu. Sa vedem amenda daca o mai pot anula.

Asta cu luatul la cunostina a amenzii, da o pot dovedi cu acte. Un act de vanzare cumparare. Doar am mentionat ca m-am mutat si nu am schimbat buletinul.

Edited by costi322, 17 November 2018 - 17:50.


#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,423
  • Înscris: 01.12.2001
Amenda a fost afisata la domiciliul tau. Aia e data de comunicare.
De atunci curge perioada de 15 zile. (Pt contestatie).
La politie vei gasi masina pe numele tau.  Cumparaturul e f greu de gasit. Daca si ala a dat-o mai departe.....
Ai verificat daca are acum rca si rovinieta?

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcosti322, on 17 noiembrie 2018 - 17:47, said:

Nu stiu daca isi incarca cineva memoria cu nimicuri din acestea, doar am vandut masina, nu m-a interesat ce face ala dupa,

Atunci iti meriti soarta.
Sunt doua chestii diferite administratia fiscala si politia ruitera.

#34
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,689
  • Înscris: 15.01.2017
Daca ai contractul de vanzare cumparare mergi la polite si declara depui copie dupa contract. Am patit si eu asta, m rezolvat in acest mod.

#35
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,423
  • Înscris: 01.12.2001
Si ce se intampla xa mergi la politie cu contractul?
Cumparatorul nu a inscris-o si masina e data mai departe la vreo 10 cumparatori.
Posibil sa nu gasesti nici primul cumparator (a decedat).
Crezi ca politia o radiaza asa? Masina e bine mersi in alt colt de tara, fara itp, rovinieta sau rca.
Sau le are si la orice control iese bine. Pe talon daca nu e nika scris... nimeni nu il intreaba ceva pe cel ce o conduce.

#36
costi322

costi322

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 03.03.2010
Are Itp facut recent la inceputul lunii asteia....cum nu stiu ca nu are Rca valabil. Ceva nu se leaga. Se poate rezolva la politie am vazut mai multe postari pe un alt forum . Am contractul de vanzare/cumparare si raspunsul de radiere de la fisc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate