Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cele trei aspecte la nivel fundamental!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#1
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
La nivel fundamental, există trei aspecte:

1. Originea întregului existent!

2. Natura Sinelui!

3. Sursa răului!


1. Originea întregului existent sau originea tuturor lucrurilor, este cea mai arzătoare problemă a umanității! În acest sens avem două opțiuni, prima, o Divinitate Creatoare, și a doua, Forțele Impersonale!
La nivel fundamental, totul este știință și artă, dar mai mult artă, arta celui mai mare Artist!
Dacă privim o insulă paradiziacă, cu munți împăduriți, cascade, vegetație luxuriantă, flori parfumate, păsări multicolore cu diferite triluri, animale de tot felul, fructe exotice, plaje cu palmieri, briza oceanului, foșnetul frunzelor, etc., un ateu ar zice că toate lucrurile astea sunt "opera" forțelor oarbe impersonale, a atomilor goi și proști! Însă această artă, ne duce cu gândul la o Divinitate Creatoare!

2. Natura Sinelui!
Suntem noi ființe spirituale întro experiența materială sau suntem ființe pur materiale cu acces la un anumit grad de experiență spirituală? Cu alte cuvinte, sinele sau eu-l nostru, este material sau spiritual?
Din experiența directă a vieții de zi cu zi, și prin prisma cunoașterii umane, atât științifice cât și istorice, vedem că totul în lumea materială este trecător, perisabil, efemer, etc, însă sinele nostru percepe doar prezentul continuu, atemporal!

3. Sursa răului!
Este răul din lumea noastră cauzat de voința ființelor sau de natura materială?
Cu alte cuvinte, răul este produs de ființe, spirituale sau nu, îngeri căzuți, demoni, oameni, animale etc, sau răul este produs de însăși natura materială?
Dacă îl lovești peste mână cu un ciocan pe un om, acea durere provocată, este provocată de voința ființei (care a lovit) sau de însăși natura materială în care este înlănțuit sinele acelei ființe (lovite)?

V-aș ruga să vă expuneți opiniile și să răspundeți la cele trei aspecte fundamentale!

Răspunsurile mele:

1. Divinitatea Creatoare!
2. Sinele este spiritual!
3. Sursa răului este natura materială!

Succes! :)

Edited by heart_of_ice, 11 November 2018 - 02:39.


#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011
1,2,3- Nu este nimic ceea ce pare.


#3
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 crisstonne, on 11 noiembrie 2018 - 02:41, said:

1,2,3- Nu este nimic ceea ce pare.

Adică, fii mai explicit!

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011
Cît de explicit ?!
Vad aceleași subiecte trase la indigou.
Periodic, an de an.

Nu am vazut inca pe cineva cu revelatii ,,directe ".
Lumea citeaza ,,din clasici ".
Rezultatul ?!
Aceleasi si aceleasi subiecte, previzibil cu acelasi final.

#5
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 crisstonne, on 11 noiembrie 2018 - 02:56, said:

Cît de explicit ?!
Vad aceleași subiecte trase la indigou.
Periodic, an de an.

Nu am vazut inca pe cineva cu revelatii ,,directe ".
Lumea citeaza ,,din clasici ".
Rezultatul ?!
Aceleasi si aceleasi subiecte, previzibil cu acelasi final.

Păi, ai mai văzut pe cineva să vadă problemele fundamentale din unghiul din care le văd eu? Pe cine am copiat eu, dacă nu sunt indiscret? Dar despre ce ai vrea să vorbim noi aici pe Spiritualitate și Religie dacă nu probleme de ordin spiritual și religios... nu te supăra, dar dacă nu-ți convine, de ce intri să citești? Poate că alții vor să se hrănească cu hrană spirituală, că omul nu trăiește numai cu mâncare materială!

Chiar nu înțeleg cu ce te-am deranjat! Phuah! :)

#6
programmer08

programmer08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.10.2018
1. Putem afla in viitoarele studii de mecanica cuantica, dar probabil nu vom afla niciodata. Nu putem stii din moment ce nu exista timp si spatiu inainte.

Ca si omul ce se dezvolta dintr-un embrion si creste, la fel  a fost si universul.  Stephen Hawking spune ca pur si simplu a aparut din NIMIC.  
Dar s-au emis cateva ipoteze :
Big Crunch- Big Bang-ul a fost de fapt explozia unui univers anterior  si noi traim in ramasitele acestuia
Teoria corzilor  - atunci cand doua membrane extra-dimensionale  s-au ciocnit  
Inflatia haotica - o progresie nesfarsita a bulelor  inflationiste, fiecare devenind un univers si care la randul lor dau nastere altor bule-alte universuri, precum stelele  
Universul ar putea fi de fapt o gaura alba dintr-o gaura neagra dintr-un alt univers si efectiv universul nostru se extinde fiindca se hraneste cu energia stelelor din universul exterior. Fiecare gaura neagra ar fi de fapt un univers.  

2.Constiinta- se stie ca e totalitatea a tot ce am dobandit de pe urma experientei: ganduri, sentimente, memorie, amintiri,  trairi, simtiri in functie de ce simte corpul....toate astea alcatuiesc constiinta
Ce nu stim exact e cum anume ne-am nascut in trupurile in care traim si ce-i cu senzatia de autobservabilitate sau de ce ne-am nascut oameni in viata asta si nu alte animale pe alte planete in alte epoci?
Aici s-ar putea sa implice teoria Matrix, doar ca noi am perceput-o la modul religios/spiritual  si numind constiinta drept suflet cand de fapt universul ar putea fi un simulator al unei inteligente artificiale, iar noi suntem doar parti din aceasta inteligenta masiva distribuita in fiecare "device" aka fiinta .


3. Asta e usor.
Nu exista rau sau bine, ci modul cum creierul nostru percepe faptele din jurul sau.






Creierul uman inca are nenumarate mistere nedezlegate, mai multe decat are universul.

Edited by programmer08, 11 November 2018 - 03:14.


#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011
Uite si tu ce răspuns orgolios ai dat :)
Dar deh, sintem pe ,,Polemici spirituale " ;)

Ai luat ce am spus eu ca pe un atac.
Desi am raspuns la interpelarea/intrebarea ta.

Eu sint fascinat, de cei care pot sa te omoare, in timp ce țin post.

Edited by crisstonne, 11 November 2018 - 03:33.


#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 crisstonne, on 11 noiembrie 2018 - 02:56, said:

Cît de explicit ?!
Vad aceleași subiecte trase la indigou.
Periodic, an de an.

Nu am vazut inca pe cineva cu revelatii ,,directe ".
Lumea citeaza ,,din clasici ".
Rezultatul ?!
Aceleasi si aceleasi subiecte, previzibil cu acelasi final.

eu sunt original :)

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011
Nu @jimi, tu esti special.

#10
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 heart_of_ice, on 11 noiembrie 2018 - 02:31, said:

1. Originea întregului existent!
2. Natura Sinelui!
3. Sursa răului!!
1. Totul a apărut din nimic.
2. Sinele e o iluzie.
3. Binele și răul nu există.

#11
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Mr_nobody_, on 11 noiembrie 2018 - 16:00, said:


1. Totul a apărut din nimic.
2. Sinele e o iluzie.
3. Binele și răul nu există.

În fine, e părerea ta! :)
Poți să dezvolți puțin? :)

#12
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 heart_of_ice, on 11 noiembrie 2018 - 16:02, said:

În fine, e părerea ta! Posted Image
Poți să dezvolți puțin? Posted Image
Păi întrebarea de bază e: de ce există ceva în loc de nimic? Și are un singur răspuns posibil: din nimic poate apărea ceva.

Orice animal are senzația de sine din motive evoluționiste, fără sine nu există luptă pentru supraviețuire, cine să supraviețuiască dacă nu există sinele? Suntem doar mașinării biologice cu diverse senzații/iluzii.

Binele/răul sunt motivate de evoluție, te doare când primești un ciocan în cap fiindcă cei care au simțit plăcere au crăpat demult și nu au făcut copii prea mulți, deci au supraviețuit genele care îți spun că nu e bine să avariezi corpul (surprize, surprize).

Mai vrei detalii la detalii?

#13
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 programmer08, on 11 noiembrie 2018 - 03:09, said:

1. Putem afla in viitoarele studii de mecanica cuantica, dar probabil nu vom afla niciodata. Nu putem stii din moment ce nu exista timp si spatiu inainte.

Ca si omul ce se dezvolta dintr-un embrion si creste, la fel  a fost si universul.  Stephen Hawking spune ca pur si simplu a aparut din NIMIC.  
Dar s-au emis cateva ipoteze :
Big Crunch- Big Bang-ul a fost de fapt explozia unui univers anterior  si noi traim in ramasitele acestuia
Teoria corzilor  - atunci cand doua membrane extra-dimensionale  s-au ciocnit  
Inflatia haotica - o progresie nesfarsita a bulelor  inflationiste, fiecare devenind un univers si care la randul lor dau nastere altor bule-alte universuri, precum stelele  
Universul ar putea fi de fapt o gaura alba dintr-o gaura neagra dintr-un alt univers si efectiv universul nostru se extinde fiindca se hraneste cu energia stelelor din universul exterior. Fiecare gaura neagra ar fi de fapt un univers.  

2.Constiinta- se stie ca e totalitatea a tot ce am dobandit de pe urma experientei: ganduri, sentimente, memorie, amintiri,  trairi, simtiri in functie de ce simte corpul....toate astea alcatuiesc constiinta
Ce nu stim exact e cum anume ne-am nascut in trupurile in care traim si ce-i cu senzatia de autobservabilitate sau de ce ne-am nascut oameni in viata asta si nu alte animale pe alte planete in alte epoci?
Aici s-ar putea sa implice teoria Matrix, doar ca noi am perceput-o la modul religios/spiritual  si numind constiinta drept suflet cand de fapt universul ar putea fi un simulator al unei inteligente artificiale, iar noi suntem doar parti din aceasta inteligenta masiva distribuita in fiecare "device" aka fiinta .


3. Asta e usor.
Nu exista rau sau bine, ci modul cum creierul nostru percepe faptele din jurul sau.






Creierul uman inca are nenumarate mistere nedezlegate, mai multe decat are universul.

1. Ceea ce ai prezentat d-ta, sunt ipoteze! Însă mecanica cuantică, ne spune că totul vine din câmpul cuantic, fiecare particulă vine de acolo și se întoarce acolo! Viața particulelor este una foarte scurtă! De asta spun că creația este continuă, întro dinamică continuă! Evoluția dacă ar fi adevărată, ar fi evoluție prin creație, asta ne spune mecanica cuantică! Problema care se pune este legată de dublura info-energetică a oricărui lucru, obiect, ființă! Ceva face să existe totul în forma asta materială, având originea dincolo de materie! Singura explicație logică e data de acceptarea unei minți a materiei, o INTELIGENȚĂ a materiei! Adică o DIVINITATE CREATOARE!

2. Creierul este o masă anatomică, o bucată de carne! Experimentele care s-au făcut asupra creierului ne dezvăluie că există o instanță dincolo de creier! Când facem o alegere de exemplu, anumite porțiuni din creier se activează înainte de a face alegerea propriu-zisă! Cine face alegerea? Cine simte, cine vede, cine aude, cine miroase, cine se bucură, cine se întristează... creierul, mă îndoiesc?!
Sinele nostru este IMATERIAL!

3. Nu asta era problema, ci dacă răul (suferința, durerea) este provocată/provocate de către voința ființelor sau de către însăși natura materială!
Cu alte cuvinte, suferim din cauza altor ființe sau din cauza naturii materiale în care existăm!
Se pare că NATURA MATERIALĂ e cea care ne provoacă durere și suferință!

#14
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

 heart_of_ice, on 11 noiembrie 2018 - 02:31, said:

V-aș ruga să vă expuneți opiniile și să răspundeți la cele trei aspecte fundamentale!

Răspunsurile mele:

1. Divinitatea Creatoare!
2. Sinele este spiritual!
3. Sursa răului este natura materială!

Succes! Posted Image
1. Divinitatea creatoare
2. Sinele e si material si spiritual
3. Sursa raului: ingerii cazuti apoi alegerile oamenilor influentati de ei (au antrenat si caderea materiei).

Edited by Kriss77, 11 November 2018 - 16:29.


#15
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 crisstonne, on 11 noiembrie 2018 - 15:19, said:

Nu @jimi, tu esti special.

poate ai imbatranit si vezi aceleasi lucruri oriunde ai merge :)...te schimbi din ce in ce mai greu odata cu varsta

#16
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Mr_nobody_, on 11 noiembrie 2018 - 16:19, said:

1. Păi Ă®ntrebarea de bază e: de ce există ceva Ă®n loc de nimic? Și are un singur răspuns posibil: din nimic poate apărea ceva.

2. Orice animal are senzația de sine din motive evoluționiste, fără sine nu există luptă pentru supraviețuire, cine să supraviețuiască dacă nu există sinele? Suntem doar mașinării biologice cu diverse senzații/iluzii.

3. Binele/răul sunt motivate de evoluție, te doare când primești un ciocan Ă®n cap fiindcă cei care au simțit plăcere au crăpat demult și nu au făcut copii prea mulți, deci au supraviețuit genele care Ă®ți spun că nu e bine să avariezi corpul (surprize, surprize).

1. Demonstrează! Ceea ce afirmi matale, contrazice toată știința actuală și bunul simț! Din NIMIC, NIMIC nu vine! Asta este premiza fundamentală a cunoașterii! Definește NIMICUL! Însă mult mai logic și de bun simț este să afirmi, că din CEVA/CINEVA, CEVA/CINEVA vine! :)

2. Afirmația asta mi se pare atât de ridicolă și superficială, încât cu greu m-am hotărât să răspund la ea!
Păi conform raționamentului tău, lupta pentru supraviețuire se dă doar între ființele sau entitățile care au un sine, sau o formă rudimentară de sine! Păi și ce facem cu celelalte entități din lumea vie, care nu au sine, și totuși "luptă" pentru supraviețuire? Corpul fizic este într-adevăr o mașinărie biologică, dar Sinele NU! Sinele iasă din spectrul cercetării științifice, tocmai din cauză că NU face parte din mașinăria biologică numită OM!

3. Sincer, m-a pufnit râsul când am citit ultimul tău punct! Așa, în condițiile astea, nu cred că putem continua dezbaterea noastră! No offence! :)
Te mai întreb odată, când te lovești la mână, accidental sau nu, cine este responsabil de durerea provocată, ființa sau modul accidental în care te-ai lovit, sau natura materială din care ești format?!
Hai că nu-i greu! :)


 Kriss77, on 11 noiembrie 2018 - 16:28, said:

1. Divinitatea creatoare
2. Sinele e si material si spiritual
3. Sursa raului: ingerii cazuti apoi alegerile oamenilor influentati de ei (au antrenat si caderea materiei).

1. OK!

2. Interesant, dezvoltă!

3. Aici se ridică o serie de întrebări:

- dacă îngerii căzuți se fac vinovați de tot răul din lume, de ce a permis Creatorul, ca acele ființe spirituale să intervină în creație?

- dacă oamenii au fost influențați, ce vină mai au ei?

- în ce sens au antrenat căderea materiei?

#17
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

 heart_of_ice, on 11 noiembrie 2018 - 16:54, said:

1. OK!

2. Interesant, dezvoltă!

3. Aici se ridică o serie de întrebări:

- dacă îngerii căzuți se fac vinovați de tot răul din lume, de ce a permis Creatorul, ca acele ființe spirituale să intervină în creație?

- dacă oamenii au fost influențați, ce vină mai au ei?

- în ce sens au antrenat căderea materiei?
La pct. 2, perspectiva mea e influentata de crestinism, in care omul este o unitate trup-suflet, trupul a fost facut de Dzeu din tarana iar sufletul din impartasirea harului Lui. Inca inainte de cadere, asa trebuia sa fie, erau toate bune. Iar invierea va avea loc in trup. Deci materia nu este rea in sine.
La pct. 3:
- poate pt. ca nu este un dictator, i-a inzestrat si pe ei cu liber arbitru
- au, pentru ca diavolul nu te poate constrange sa faci nimic decat daca i-ai dat puteri mari asupra ta, te poate doar insela/minti, tot tu alegi binele sau raul
-"iata, tot pamantul este acum blestemat din cauza ta". Insusi trupul are de suferit pt greselile sufletului, este o relatie de interdependenta intre ele.

Edited by Kriss77, 11 November 2018 - 17:06.


#18
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Kriss77, on 11 noiembrie 2018 - 17:05, said:

1. La pct. 2, perspectiva mea e influentata de crestinism, in care omul este o unitate trup-suflet, trupul a fost facut de Dzeu din tarana iar sufletul din impartasirea harului Lui. Inca inainte de cadere, asa trebuia sa fie, erau toate bune. Iar invierea va avea loc in trup. Deci materia nu este rea in sine.

2. La pct. 3:
- poate pt. ca nu este un dictator, i-a inzestrat si pe ei cu liber arbitru
- au, pentru ca diavolul nu te poate constrange sa faci nimic decat daca i-ai dat puteri mari asupra ta, te poate doar insela/minti, tot tu alegi binele sau raul
-"iata, tot pamantul este acum blestemat din cauza ta". Insusi trupul are de suferit pt greselile sufletului, este o relatie de interdependenta intre ele.

1. Atunci de ce nu poate știința să descopere Sinele? Nu cumva pentru că este de altă natură decât cea materială? Lumea asta materială este o iluzie, atomii sunt 99,99999% goi, îți dai seama de asta?! Învierea în trup este un non-sens, atâta timp cât materia este sursa suferinței și durerii noastre!

2. - i-o fi înzestrat cu liber-arbitru, dar de ce a permis să-i influențeze pe oameni în rău? E ca și cum tu ai permite fiului tău mai mare să-l bată și să-l tortureze pe ăla mai mic, în virtutea liberului-arbitru! Cam aiurea!

- este o gândire defectuoasă, păi tu compari inteligența, puterea, etc, îngerilor cu a oamenilor? E ca și cum un filosof bătrân încercă să-l "convingă" pe un copilaș micuț, să mănânce o ciocolată otrăvită... ce zici, are șanse filosoful? :)

- păi și ce vină are materia, pardon, iluzia asta materială? :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate