Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cele trei aspecte la nivel fundamental!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#19
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postheart_of_ice, on 11 noiembrie 2018 - 16:42, said:

1. Demonstrează!
Nu e cazul să demonstrez, dar ai putea să răspunzi la întrebarea mea? De ce există ceva în loc de nimic?

View Postheart_of_ice, on 11 noiembrie 2018 - 16:42, said:

Corpul fizic este într-adevăr o mașinărie biologică, dar Sinele NU! Sinele iasă din spectrul cercetării științifice, tocmai din cauză că NU face parte din mașinăria biologică numită OM!
Sinele e ca software-ul dintr-un calculator, nu am zis că e o mașinărie, e programul ce rulează în mașinării biologice.

View Postheart_of_ice, on 11 noiembrie 2018 - 16:42, said:

Sincer, m-a pufnit râsul când am citit ultimul tău punct! Așa, în condițiile astea, nu cred că putem continua dezbaterea noastră! No offence! Posted Image
Nu-ți face griji, nu mă pasionează dezbaterile, mi-e totuna ce crezi.

View Postheart_of_ice, on 11 noiembrie 2018 - 16:42, said:

Te mai întreb odată, când te lovești la mână, accidental sau nu, cine este responsabil de durerea provocată, ființa sau modul accidental în care te-ai lovit, sau natura materială din care ești format?!
Hai că nu-i greu! Posted Image
Durerea e o reacție de pedeapsă care există doar în minte, pentru persoana afectată e reală, dar e doar niște impulsuri nervoase într-o chiftea de 1,5 kg, ca plăcerea, sau orice altceva. Unii oameni nu simt durere.

#20
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View Postheart_of_ice, on 11 noiembrie 2018 - 17:33, said:

1. Atunci de ce nu poate știința să descopere Sinele? Nu cumva pentru că este de altă natură decât cea materială? Lumea asta materială este o iluzie, atomii sunt 99,99999% goi, îți dai seama de asta?! Învierea în trup este un non-sens, atâta timp cât materia este sursa suferinței și durerii noastre!

2. - i-o fi înzestrat cu liber-arbitru, dar de ce a permis să-i influențeze pe oameni în rău? E ca și cum tu ai permite fiului tău mai mare să-l bată și să-l tortureze pe ăla mai mic, în virtutea liberului-arbitru! Cam aiurea!

- este o gândire defectuoasă, păi tu compari inteligența, puterea, etc, îngerilor cu a oamenilor? E ca și cum un filosof bătrân încercă să-l "convingă" pe un copilaș micuț, să mănânce o ciocolată otrăvită... ce zici, are șanse filosoful? Posted Image

- păi și ce vină are materia, pardon, iluzia asta materială? Posted Image
1. Da, sufletul este de o alta natura decat materiala, dar omul sau sinele nu e doar sufletul sau. Este un dualism gnostic ce propui tu, materia rea si spiritul bun, conceptie care contrazice crestinismul. Gandeste-te ca facand lumea si omul asa cum le-a facut, Dzeu a concluzionat ca ''sunt bune'' iar tu afirmi contrariul. Posted Image. Daca tu zici ca atomii sunt goi, asa o fi, si in conceptia crestina lumea este energie divina condensata, avand in vedere ca a fost facuta din nimic prin Cuvant dar nu as spune ca e o iluzie. Si crestinismul sustine o prevalenta a sufletului fata de trup, a spiritualului fata de material dar nu pana la a spune ca ultimele sunt rele sau iluzii. Pacatul e sursa durerii, nu materia!
2. Nu, confuzi lucrurile. E ca si cum ii permiti fiului sa te creada pe tine sau pe dusmanul tau care ii umple capul cu minciuni despre tine. Chiar si asa, diavolul nu se poate apropia decat de cei care il refuza pe Dzeu, fata de cei care stau langa El si nu pacatuiesc nu are dreptul sa se apropie. Dar cati sunt asa? Se apropie de tine fiindca trebuie sa alegi, daca nu vrei binele...ti se prezinta si cealalta varianta. Pana la bataie si tortura sunt multe...alegeri gresite. Posted Image
3. Ai sa razi dar in filosofia crestina oamenii sunt considerati uneori mai presus de ingeri. Pentru om s-a intrupat Hristos iar nu pt. ingeri. In Biblie se spune totusi ca este putin mai prejos. Unii contesta liberul arbitru al ingerilor, acestia fac bine pentru ca sunt in prezenta lui Dzeu, sunt duhuri slujitoare, feriti de ispite, pe cand omul are ocazia ca fiind in imprejurari grele, sa primeasca o mai mare rasplata prin alegerea binelui. Pe de alta parte, nici omul nu e asa naiv cum il descrii tu, sa nu uitam ca Insusi Dzeu este de partea lui in aceasta lupta.Posted Image Si nici dracul asa intelept Posted Image Este doar viclean dar in realitate minciunile lui sunt destul de transparente doar ca daca nu esti atent, cand e prea tarziu...
4. Nici o vina, fiind materie nu are cum sa aiba o vina dar este strans legata de soarta omului caci pentru el a fost facuta. Posted Image

Edited by Kriss77, 11 November 2018 - 19:25.


#21
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostMr_nobody_, on 11 noiembrie 2018 - 17:49, said:

1. Nu e cazul să demonstrez, dar ai putea să răspunzi la Ăźntrebarea mea? De ce există ceva Ăźn loc de nimic?


2. Sinele e ca software-ul dintr-un calculator, nu am zis că e o mașinărie, e programul ce rulează Ăźn mașinării biologice.


3. Nu-ți face griji, nu mă pasionează dezbaterile, mi-e totuna ce crezi.


4. Durerea e o reacție de pedeapsă care există doar Ăźn minte, pentru persoana afectată e reală, dar e doar niște impulsuri nervoase Ăźntr-o chiftea de 1,5 kg, ca plăcerea, sau orice altceva. Unii oameni nu simt durere.

Văd că nu vrei să discutăm punctual!
Eu ți-am răspuns la punctul 1, iar tu ai copiat doar prima parte a răspunsului "Demonstrează", după care îmi ceri să-ți răspund în condițiile în care ți-am răspuns odată! Cred că ori ai chef de glume, ori ești habarnist! No offence!

1. Cum să nu fie cazul să demonstrezi? Tu te auzi ce zici? Păi nu ți-am răspuns odată? Pentru că există Dumnezeu, de aia! Dacă ar fi existat nimicul, nimic era și acuma!

2. E pe dracu', tu confunzi mintea cu sinele! Software-ul ăla nu are conștiință de sine!

3. Și atunci de ce ai intrat aici? Să ce?

4. Păi și durerea aia nu e dată de natura materială din care e formată fiinta umană?
Unii oameni nu simt durerea fizică din cauza unor anomalii fizice! Însă și ei simt durerea psihică! Atunci când le moare cineva drag de exemplu!

Edited by heart_of_ice, 11 November 2018 - 19:36.


#22
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostKriss77, on 11 noiembrie 2018 - 19:22, said:


1. Da, sufletul este de o alta natura decat materiala, dar omul sau sinele nu e doar sufletul sau. Este un dualism gnostic ce propui tu, materia rea si spiritul bun, conceptie care contrazice crestinismul. Gandeste-te ca facand lumea si omul asa cum le-a facut, Dzeu a concluzionat ca ''sunt bune'' iar tu afirmi contrariul. Posted Image. Daca tu zici ca atomii sunt goi, asa o fi, si in conceptia crestina lumea este energie divina condensata, avand in vedere ca a fost facuta din nimic prin Cuvant dar nu as spune ca e o iluzie. Si crestinismul sustine o prevalenta a sufletului fata de trup, a spiritualului fata de material dar nu pana la a spune ca ultimele sunt rele sau iluzii. Pacatul e sursa durerii, nu materia!
2. Nu, confuzi lucrurile. E ca si cum ii permiti fiului sa te creada pe tine sau pe dusmanul tau care ii umple capul cu minciuni despre tine. Chiar si asa, diavolul nu se poate apropia decat de cei care il refuza pe Dzeu, fata de cei care stau langa El si nu pacatuiesc nu are dreptul sa se apropie. Dar cati sunt asa? Se apropie de tine fiindca trebuie sa alegi, daca nu vrei binele...ti se prezinta si cealalta varianta. Pana la bataie si tortura sunt multe...alegeri gresite. Posted Image
3. Ai sa razi dar in filosofia crestina oamenii sunt considerati uneori mai presus de ingeri. Pentru om s-a intrupat Hristos iar nu pt. ingeri. In Biblie se spune totusi ca este putin mai prejos. Unii contesta liberul arbitru al ingerilor, acestia fac bine pentru ca sunt in prezenta lui Dzeu, sunt duhuri slujitoare, feriti de ispite, pe cand omul are ocazia ca fiind in imprejurari grele, sa primeasca o mai mare rasplata prin alegerea binelui. Pe de alta parte, nici omul nu e asa naiv cum il descrii tu, sa nu uitam ca Insusi Dzeu este de partea lui in aceasta lupta.Posted Image Si nici dracul asa intelept Posted Image Este doar viclean dar in realitate minciunile lui sunt destul de transparente doar ca daca nu esti atent, cand e prea tarziu...
4. Nici o vina, fiind materie nu are cum sa aiba o vina dar este strans legata de soarta omului caci pentru el a fost facuta. Posted Image

1. Pe mine nu mă interesează ce spune creștinismul sau ce contrazice creștinismul! Eu văd Biblia ca pe o sursă de informații divine, și nu ca pe ceva absolut, așa cum o vedeți voi!
Biblia contrazice știința, bunul simț, istoria, moralitatea, etc, așa că nu o văd ca pe o sursă absolută de cunoaștere!
Materia este rea, pentru că noi am căzut aici, Adam și Eva au fost izgoniți din Lumea Spirituală, aici în lumea materială!
Păcatul nu e sursa durerii, ci sursa căderii noastre în lumea material-iluzorie!

2. Noaptea minții! Păi nu tot dracu' ăla e? E ca și cum îi permiți fiului tău ăla mare (și rău) să-l influențeze pe un frate mai mic de-al lui, să-l lovească pe un altul și mai mic... ai permite asta în familia ta? Și lasă răspunsurile stereotipe, gândește cu mintea ta și răspunde! Incredibil ce gândire superficială aveți voi ăștia dogmatici, nu puteți înțelege nimic! Nu aveți capacitatea respectivă, pentru că v-a fost anihilată gândirea rațională, filtrul rațiunii! Păcat!

3. Acum se vede de la o poștă câtă imbecilitate în gândirea asta, așa zis creștină! Vai-și-amar!

4. Materia este "vinovată" de suferința produsă ființelor spirituale, prizoniere în închisoarea asta materială!
Nu te mai întreb nimic, pentru că nivelul discuției noastre este unul extrem de hilar (râd ăștia de noi)!

Edited by heart_of_ice, 11 November 2018 - 19:59.


#23
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018
1. Poate ca au fost alungati din paradis dar Biblia spune ca paradisul era tot un loc de pe pamant si oricum omul tot din tarana  a fost facut, deci... E posibil sa fi avut o alta constitutie materiala decat cea de acum dar e clar ca nu materia e sursa raului.
2.Nu e tot dracul ala ! Posted Image Se pare ca tu nu intelegi. E ca si cum fiul tau ar zice ca nu esti bun de nimic, ti-ar intoarce spatele si ar pleca in lume. Iar fratele lui, care nu e frate ci dusman dar na, sa-ti pastrez terminologia vrea sa-l atraga in capcana lui. Dumnezeu il protejeaza cat poate dar la un moment dat, ce cauti, acel lucru il gasesti, pricepi? Dumnezeu nu te protejeaza contra vointei tale, cel putin nu la nesfarsit.
3. Aici nu ai adus argumente deci nu am la ce sa raspund, asa ca te las sa iti raspunzi singur Posted Image

Edited by Kriss77, 11 November 2018 - 20:03.


#24
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostKriss77, on 11 noiembrie 2018 - 20:01, said:

1. Poate ca au fost alungati din paradis dar Biblia spune ca paradisul era tot un loc de pe pamant si oricum omul tot din tarana  a fost facut, deci... E posibil sa fi avut o alta constitutie materiala decat cea de acum dar e clar ca nu materia e sursa raului.
2.Nu e tot dracul ala ! Posted Image Se pare ca tu nu intelegi. E ca si cum fiul tau ar zice ca nu esti bun de nimic, ti-ar intoarce spatele si ar pleca in lume. Iar fratele lui, care nu e frate ci dusman dar na, sa-ti pastrez terminologia vrea sa-l atraga in capcana lui. Dumnezeu il protejeaza cat poate dar la un moment dat, ce cauti, acel lucru il gasesti, pricepi? Dumnezeu nu te protejeaza contra vointei tale, cel putin nu la nesfarsit.
3. Aici nu ai adus argumente deci nu am la ce sa raspund, asa ca te las sa iti raspunzi singur Posted Image

1. "Poate că"... "dar Biblia spune că"... "și oricum"... "deci"... "E posibil să"... "dar e clar că"...
Am râs cu lacrimi! :)

2. N-am înțeles decât: "Nu e tot dracul ăla!"
Am incercat de trei ori, dar n-am reușit, poate mă ajută cineva! :)

3. La ce să aduc argumente, la "filosofia creștină"... hai las-o baltă! :)

#25
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostKriss77, on 11 noiembrie 2018 - 19:22, said:

Ai sa razi dar in filosofia crestina oamenii sunt considerati uneori mai presus de ingeri. Pentru om s-a intrupat Hristos iar nu pt. ingeri. In Biblie se spune totusi ca este putin mai prejos. Unii contesta liberul arbitru al ingerilor, acestia fac bine pentru ca sunt in prezenta lui Dzeu, sunt duhuri slujitoare, feriti de ispite, pe cand omul are ocazia ca fiind in imprejurari grele, sa primeasca o mai mare rasplata prin alegerea binelui.
Nu, nu sunt mai presus de îngeri. Creștinismul nu poate contrazice Biblia, asta este cert. De altfel, Ioan Damaschinul spune:

Un inger deci este o fiinta inteligenta, vesnic miscatoare, libera, necorporala, care liturghiseste lui Dumnezeu si a primit in firea/na­tura lui nemurirea prin har, dar a carui gen si definitie a fiintei o stie numai Dumnezeu. Se numeste insa necorporal si nematerial fata de noi; caci fata de Dumnezeu, Singurul incomparabil, totul e aflat gros si material, pentru ca nu­mai Divinul este nematerial si necorporal… Sunt circumscrisi, caci atunci cand sunt in cer nu sunt pe pamant, si cand sunt trimisi de Dumnezeu pe pamant nu mai raman in cer. Dar nu sunt limitati de ziduri, usi, zavoare si peceti, fiindca sunt nelimitabili. Spun nelimitabili, fiindca nu se arata celor vrednici, carora va voi Dumnezeu sa li se arate, asa cum sunt ei, ci intr-o forma schimbata, cum pot sa-i vada cei ce vad. … Fiind minti/inteligente, sunt in locuri inteligibile, nefiind circumscrisi in mod corporal — fiind­ca potrivit firii/naturii nu au o forma in mod corporal, nici nu au trei dimensiuni —, ci prin prezenta si lucrarea lor in mod inteligibil acolo unde li s-ar porunci si nu pot sa fie si sa lucreze in acelasi timp si aici si acolo… Sunt tari si gata spre implinirea poruncii lui Dumnezeu si prin rapidi­tatea firii se gasesc indata acolo unde le-ar porunci, pa­zind partile pamantului, patronand neamuri si locuri, dupa cum li s-a randuit de Creatorul, gospodarind cele ale noas­tre si ajutandu-ne; potrivit vointei si puterii lui Dumnezeu sunt pururea deasupra noastra si in jurul lui Dumnezeu… Vad pe Dumnezeu pe cat le e cu putinta si acest lucru le este hrana” (Expunerea exacta a credintei ortodoxe II, 3).

#26
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postheart_of_ice, on 11 noiembrie 2018 - 19:32, said:

Cum să nu fie cazul să demonstrezi? Tu te auzi ce zici? Păi nu ți-am răspuns odată? Pentru că există Dumnezeu, de aia! Dacă ar fi existat nimicul, nimic era și acuma.
Ce rost ar avea să încerc să-ți demonstrez? Eu nu te pot convinge de nimic. Tu nu mă poți convinge că zeul tău există, decât dacă-l iei de mână și mi-l prezinți, degeaba mi-ai explica că e invizibil și alte alea. Chiar dacă ar exista, eternitatea nu e o explicație, e un subterfugiu. Nu poți să-mi explici de ce există zeul tău, o fi o întâmplare. :)

View Postheart_of_ice, on 11 noiembrie 2018 - 19:32, said:

Și atunci de ce ai intrat aici? Să ce?
Am intrat să răspund la subiect.

View Postheart_of_ice, on 11 noiembrie 2018 - 19:32, said:

Păi și durerea aia nu e dată de natura materială din care e formată fiinta umană?
Unii oameni nu simt durerea fizică din cauza unor anomalii fizice! Însă și ei simt durerea psihică! Atunci când le moare cineva drag de exemplu!
Da, durerea e cauzată de structura creierului, deși nu văd relevanța.

#27
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostMr_nobody_, on 11 noiembrie 2018 - 20:51, said:

1. Ce rost ar avea să Ăźncerc să-ți demonstrez? Eu nu te pot convinge de nimic. Tu nu mă poți convinge că zeul tău există, decĂąt dacă-l iei de mĂąnă și mi-l prezinți, degeaba mi-ai explica că e invizibil și alte alea. Chiar dacă ar exista, eternitatea nu e o explicație, e un subterfugiu. Nu poți să-mi explici de ce există zeul tău, o fi o ĂźntĂąmplare. :)


2. Am intrat să răspund la subiect.


3. Da, durerea e cauzată de structura creierului, deși nu văd relevanța.

1. Eu ți-am cerut să:

a - definești nimicul!
b - să dovedești că din nimic iasă ceva!
c - să contraargumentezi la ceea ce am afirmat eu, cum că din ceva/cineva rezultă ceva/cineva!
N-o mai da în bălării că nu ține!
Dacă nu știi, retrage-te inteligent și nu te fă de râsul curcii!

2. Păi nu ai spus mai sus că nu te pasionează dezbaterile? E ilogică întrebarea mea cumva?

3. Nu vezi relevanța? Băi eu am impresia că voi ați intrat să faceți caterincă! Păi creierul nu este cumva materie, materie care cauzează suferința sinelui?!
Incredibil!

#28
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postheart_of_ice, on 11 noiembrie 2018 - 21:12, said:

1. Eu ți-am cerut să:
a - definești nimicul!
NIMÍC, (I) pron. neg., adv., (II) nimicuri, s. n. I. 1. Pron. neg. (Indică inexistența unui lucru, a unui fapt etc.) Niciun lucru;
sursa: DEX '09 (2009)

View Postheart_of_ice, on 11 noiembrie 2018 - 21:12, said:

b - să dovedești că din nimic iasă ceva!
E greu de dovedit asta, nu mă încumet. Părerea mea e că din moment ce există ceva, înseamnă că ceva poate să apară din nimic, altfel nu ar exista ceva.

View Postheart_of_ice, on 11 noiembrie 2018 - 21:12, said:

c - să contraargumentezi la ceea ce am afirmat eu, cum că din ceva/cineva rezultă ceva/cineva!
Sunt de acord cu tine, din cineva rezultă altcineva, eu am rezultat din activitățile alor mei părinți.

View Postheart_of_ice, on 11 noiembrie 2018 - 21:12, said:

Nu vezi relevanța? Băi eu am impresia că voi ați intrat să faceți caterincă! Păi creierul nu este cumva materie, materie care cauzează suferința sinelui?!
Incredibil!
Creierul este material, evident. Totuși, nu înțeleg ce vrei să zici. Din punctul meu de vedere, odată cu moartea creierului, se oprește orice proces psihic, sinele dispare, evident.

#29
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View Postmario_bril, on 11 noiembrie 2018 - 20:51, said:

Nu, nu sunt mai presus de îngeri. Creștinismul nu poate contrazice Biblia, asta este cert. De altfel, Ioan Damaschinul spune:

Un inger deci este o fiinta inteligenta, vesnic miscatoare, libera, necorporala, care liturghiseste lui Dumnezeu si a primit in firea/na­tura lui nemurirea prin har, dar a carui gen si definitie a fiintei o stie numai Dumnezeu. Se numeste insa necorporal si nematerial fata de noi; caci fata de Dumnezeu, Singurul incomparabil, totul e aflat gros si material, pentru ca nu­mai Divinul este nematerial si necorporal…
ia aminte, deci (omule), la vrednicia ta, vezi cât ești de prețuit; că venind Dumnezeu Însuși pe pământ, pentru întâmpinarea și izbăvirea ta, te-a așezat mai presus de îngeri.
Au venit, oare, îngerii să te mântuiască? (Nicidecum), ci Fiul împăratului (care de asemeni era Împărat) a făcut sfat cu Părintele Său și trimis fiind Cuvântul S-a îmbrăcat cu trup și ascunzându-și dumnezeirea Sa - pentru ca prin cel asemănător, cel asemenea să se mântuiască -, și-a pus sufletul Său pe cruce (Sf. Macarie Egipteanul).
http://ziarullumina....lui-132200.html

Edited by Kriss77, 11 November 2018 - 23:17.


#30
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostKriss77, on 11 noiembrie 2018 - 23:17, said:

ia aminte, deci (omule), la vrednicia ta, vezi cât ești de prețuit; că venind Dumnezeu Însuși pe pământ, pentru întâmpinarea și izbăvirea ta, te-a așezat mai presus de îngeri.
Au venit, oare, îngerii să te mântuiască? (Nicidecum), ci Fiul împăratului (care de asemeni era Împărat) a făcut sfat cu Părintele Său și trimis fiind Cuvântul S-a îmbrăcat cu trup și ascunzându-și dumnezeirea Sa - pentru ca prin cel asemănător, cel asemenea să se mântuiască -, și-a pus sufletul Său pe cruce (Sf. Macarie Egipteanul).
http://ziarullumina....lui-132200.html
Acum și dumneata, iei o omilie de a lui Macarie Egipteanul și o consideri ca fiind dogmă? Este părerea lui și atât, nu este a Bisericii și cu atât mai puțin a creștinismului. Ți-am spus, în niciun caz Biserica nu poate contrazice Biblia, care exprimă în mod clar și fără echivoc:

Ce este omul că-ţi aminteşti de el? Sau fiul omului, că-l cercetezi pe el?
Micşoratu-l-ai pe dânsul cu puţin faţă de îngeri, cu mărire şi cu cinste l-ai încununat pe el.

#31
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View Postmario_bril, on 12 noiembrie 2018 - 08:18, said:

Acum și dumneata, iei o omilie de a lui Macarie Egipteanul și o consideri ca fiind dogmă? Este părerea lui și atât, nu este a Bisericii și cu atât mai puțin a creștinismului. Ți-am spus, în niciun caz Biserica nu poate contrazice Biblia, care exprimă în mod clar și fără echivoc:

Ce este omul că-ţi aminteşti de el? Sau fiul omului, că-l cercetezi pe el?
Micşoratu-l-ai pe dânsul cu puţin faţă de îngeri, cu mărire şi cu cinste l-ai încununat pe el.
Se refera la creatie in Biblie, la modul cum au fost creati oamenii si ingerii.
Insa prin cinstea aratata, omul  a fost ridicat mai presus de ingeri pentru ca pt. ingerii cazuti Dzeu nu a facut ce a facut pentru om.
Deci nu este contradictie intre cele doua viziuni.

Edited by Kriss77, 12 November 2018 - 16:49.


#32
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostKriss77, on 12 noiembrie 2018 - 16:49, said:

Se refera la creatie in Biblie, la modul cum au fost creati oamenii si ingerii.
Insa prin cinstea aratata, omul  a fost ridicat mai presus de ingeri pentru ca pt. ingerii cazuti Dzeu nu a facut ce a facut pentru om.
Deci nu este contradictie intre cele doua viziuni.
Nu avem suficiente informații despre căderea îngerilor și despre planul lui Dumnezeu. Ca atare, nu ne putem considera buricul creației, numai pentru că despre noi știm, datorită revelațiilor avute.

#33
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postheart_of_ice, on 11 noiembrie 2018 - 02:31, said:

La nivel fundamental, există trei aspecte:

1. Originea întregului existent!

2. Natura Sinelui!

3. Sursa răului!


1. Originea întregului existent sau originea tuturor lucrurilor, este cea mai arzătoare problemă a umanității! În acest sens avem două opțiuni, prima, o Divinitate Creatoare, și a doua, Forțele Impersonale!
La nivel fundamental, totul este știință și artă, dar mai mult artă, arta celui mai mare Artist!
Dacă privim o insulă paradiziacă, cu munți împăduriți, cascade, vegetație luxuriantă, flori parfumate, păsări multicolore cu diferite triluri, animale de tot felul, fructe exotice, plaje cu palmieri, briza oceanului, foșnetul frunzelor, etc., un ateu ar zice că toate lucrurile astea sunt "opera" forțelor oarbe impersonale, a atomilor goi și proști! Însă această artă, ne duce cu gândul la o Divinitate Creatoare!

2. Natura Sinelui!
Suntem noi ființe spirituale întro experiența materială sau suntem ființe pur materiale cu acces la un anumit grad de experiență spirituală? Cu alte cuvinte, sinele sau eu-l nostru, este material sau spiritual?
Din experiența directă a vieții de zi cu zi, și prin prisma cunoașterii umane, atât științifice cât și istorice, vedem că totul în lumea materială este trecător, perisabil, efemer, etc, însă sinele nostru percepe doar prezentul continuu, atemporal!

3. Sursa răului!
Este răul din lumea noastră cauzat de voința ființelor sau de natura materială?
Cu alte cuvinte, răul este produs de ființe, spirituale sau nu, îngeri căzuți, demoni, oameni, animale etc, sau răul este produs de însăși natura materială?
Dacă îl lovești peste mână cu un ciocan pe un om, acea durere provocată, este provocată de voința ființei (care a lovit) sau de însăși natura materială în care este înlănțuit sinele acelei ființe (lovite)?

V-aș ruga să vă expuneți opiniile și să răspundeți la cele trei aspecte fundamentale!

Răspunsurile mele:

1. Divinitatea Creatoare!
2. Sinele este spiritual!
3. Sursa răului este natura materială!

Succes! :)

1. Ai dat un exemplu de manifestare paradisiaca a naturii. Acesta ar fi un argument valabil numai dacă toate manifestarile naturii ar fi astfel. Contraexemplul unei manifestari urâte a naturii e de ajuns pentru a-ti invalida pozitia.

2. Sinele este dependent de materie, prin urmare nici aici nu ai dreptate. Daca iti este afectat creierul (materia) de vreo boala, pierzi acel sine de care vorbesti.

3. Și aici exista exemplul cataclismelor naturale care aduc un rau impersonal fiintelor.

Edited by subjective, 30 November 2018 - 09:48.


#34
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postsubjective, on 30 noiembrie 2018 - 09:47, said:

1. Ai dat un exemplu de manifestare paradisiaca a naturii. Acesta ar fi un argument valabil numai dacă toate manifestarile naturii ar fi astfel. Contraexemplul unei manifestari urâte a naturii e de ajuns pentru a-ti invalida pozitia.

2. Sinele este dependent de materie, prin urmare nici aici nu ai dreptate. Daca iti este afectat creierul (materia) de vreo boala, pierzi acel sine de care vorbesti.

3. Și aici exista exemplul cataclismelor naturale care aduc un rau impersonal fiintelor.

Se pare că matale ori n-ai înțeles ce-am vrut să zic, ori... :)

1. Contraexemplul unei manifestări urâte a naturii, nu este de ajuns pentru a-mi invalida poziția! Există explicații rezonabile în acest sens! Căderea omului/luciferică, etc! Până una alta, tu trebuie să explici cum de există organizare în lumea materială, în condițiile în care organizarea presupune inteligență (a nu se confunda cu ordonarea)?!

2. Dar de experimentele, științifice dealtfel, în care unei salamandre i se face creierul harcea-parcea, și ea totuși continua să se manifeste ca până atunci, sau experiențele OBE (out of body experience), sau NDE (near-death experience) în care creierul e mort, totuși insul continua să aibă experiențe... ce zici?! :)

3. Păi și eu ce-am zis? N-am spus că natura materială e sursa răului?!

Edited by heart_of_ice, 30 November 2018 - 23:04.


#35
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postheart_of_ice, on 30 noiembrie 2018 - 22:59, said:



Se pare că matale ori n-ai înțeles ce-am vrut să zic, ori... :)

1. Contraexemplul unei manifestări urâte a naturii, nu este de ajuns pentru a-mi invalida poziția! Există explicații rezonabile în acest sens! Căderea omului/luciferică, etc! Până una alta, tu trebuie să explici cum de există organizare în lumea materială, în condițiile în care organizarea presupune inteligență (a nu se confunda cu ordonarea)?!

2. Dar de experimentele, științifice dealtfel, în care unei salamandre i se face creierul harcea-parcea, și ea totuși continua să se manifeste ca până atunci, sau experiențele OBE (out of body experience), sau NDE (near-death experience) în care creierul e mort, totuși insul continua să aibă experiențe... ce zici?! :)

3. Păi și eu ce-am zis? N-am spus că natura materială e sursa răului?!

1. Atunci de ce ai mai venit cu exemplul naturii paradisiace ca argument pentru creatie? Te contrazici flagrant.

2. Deci dumneata vorbesti, daca inteleg bine, despre vreun Sine al salamandrei? Iar despre celelalte, cum ar fi out of body experiences, nu pot decât să emit ipoteza ca sunt fakeuri, până la o proba stiintifica.

3. Daca natura materială e sursa raului inseamna or ca nu a fost creata de Dumnezeu, or ca Dumnezeu creează lucruri imperfecte.

#36
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postsubjective, on 02 decembrie 2018 - 08:06, said:

1. Atunci de ce ai mai venit cu exemplul naturii paradisiace ca argument pentru creatie? Te contrazici flagrant.

2. Deci dumneata vorbesti, daca inteleg bine, despre vreun Sine al salamandrei? Iar despre celelalte, cum ar fi out of body experiences, nu pot decât să emit ipoteza ca sunt fakeuri, până la o proba stiintifica.

3. Daca natura materială e sursa raului inseamna or ca nu a fost creata de Dumnezeu, or ca Dumnezeu creează lucruri imperfecte.

1. Nu mă contrazic deloc! Am venit cu exemplul naturii paradisiace ca argument în favoarea existenței unei Divinități Creatoare, pentru că este cea mai rezonabilă explicație! Tu ai venit cu contraexemplul, iar eu ți-am răspuns că există explicații rezonabile la această chestiune!

2. Nu înțelegi bine deloc, cine a pomenit ceva despre "sinele" salamandrei, era vorba despre creier?! În ceea ce privește obe și nde, există studii medicale complexe (științifice) cu grămada, cel puțin atâtea cat să valideze teoria!

3. Tragi concluzii pripite și total aiurea! Dacă natura materială este sursa răului, NU înseamnă că: "or nu a fost creață de Dumnezeu, or că Dumnezeu crează lucruri imperfecte"! De unde le scoți, nu știu! :)
Există e mulțime de explicații la problema asta, stai liniștit!
Te-ai gândit la varianta că noi poate am fost expulzați aici-jos, să ne executăm o pedeapsă spirituală sau am ales singuri să venim aici, bineînțeles că mai sunt și alte explicații! :)

Edited by heart_of_ice, 03 December 2018 - 02:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate