Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Telefon ~1300 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#91
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Am si eu o intrebare pentru mickefly (initiatorul):
Si-a luat telefon sau a fost doar "o testare a pietii" (de aia nu "spune" nimic?)?


#92
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

De acord însă cu partea de service. La pisi garaj am primit garanție de 2 ani și factura în prețul RN5 dar chiar nu știu cine îl repara.
nu cred ca mai sta nimeni sa repare, se arunca si iti da altul. Eu asa am patit la mi4c. La cum scot astia pe banda telefoane, e mai rentabil pt ei sa iti dea unu nou decat sa ti-l repare si sa faca stoc de componente.

#93
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
"A, da, și cu Xiaomi sigur prinzi o zi de utilizare. LG s-ar putea sa nu termine ziua. Și 636 > 821, cu excepția jocurilor."
Asta este afirmatie bazata pe???? Nu prea se pupa cu niciun benchmark este ca si cum spui ca un Intel Celeron cu 4 core-uri este mai bun decat un I3 Dual core cu HT ceea ce nu se pupa cu realitatea

#94
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postmarius_fenchea, on 08 noiembrie 2018 - 16:26, said:

"A, da, și cu Xiaomi sigur prinzi o zi de utilizare. LG s-ar putea sa nu termine ziua. Și 636 > 821, cu excepția jocurilor."
Asta este afirmatie bazata pe???? Nu prea se pupa cu niciun benchmark este ca si cum spui ca un Intel Celeron cu 4 core-uri este mai bun decat un I3 Dual core cu HT ceea ce nu se pupa cu realitatea

Uită-te în PCMark și Geekbench. RN5 se duce spre 5000 de puncte iar G6 se oprește pe la 4300.

#95
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Foarte util IT-Blasterul ala. Poate ca sa faci misto de cineva prin baruri (am facut-o, recunosc, cu S4). NFC-ul, in schimb, devine o chestie din ce in ce mai raspandita. Eu o folosesc in fiecare zi, si nu pe chestii de nisa, ci pentru plati si transport in comun.  Viteza mai mare iti trebuie la ce, daca zici ca G6 are chipsetul grafic mai puternic? Exista vreo aplicatie care sa ingenuncheze vreun flagship de-acum 2-3 ani? Daca nu vede Android Pie, care e problema, stii tu vreo aplicatie care sa ceara obligatoriu versiune mai mare de 5? Da, launcherul de la LG e urat, dar il poti schimba oricand. La fel e si la Samsung (eu folosesc Pixel Launcher). Tu recunosti ca N5-ul ala are lipsuri (multe) dar sustii in continuare ca e mai bun. Pentru ca e Xiaomi :D. Tu esti un fel e Ionut, dar cu fixul pus pe Xiaomi sau cum? :D

#96
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Și eu am Pixel Launcher.

NFC-ul încă nu e adoptat la scara larga în România, poate peste vreo 2-3 ani da. Acum exista multe magazine care nu accepta nici măcar plata cu cardul 😂

IR blaster-ul e însă foarte util pentru a controla temperatura aerului condiționat sau a volumului dacă ai un sistem de sunet prin casa, nu e doar pentru făcut mișto la baruri sau facultate...

Nu, dar update-urile alea arata ca producătorul se mai gândește totuși și la bieții indieni și chinezi care nu își permit sa își schimbe telefonul odată la doi ani. Dacă nu cu versiuni de Android ca nici Xiaomi nu e OnePlus, măcar cu MIUI.

Da, e adevărat ca Android 5 e inca ok, deși acum mi se pare cam la limita. În plus RN5 are mult mai mult suport de pe comunități gen Xda Developers, asa ca poți sa instalezi liniștit Android Q și R dacă vrei.

Edited by TrafalgarLaw, 08 November 2018 - 22:37.


#97
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,620
  • Înscris: 10.04.2009

View PostTrafalgarLaw, on 08 noiembrie 2018 - 22:34, said:

NFC-ul încă nu e adoptat la scara larga în România, poate peste vreo 2-3 ani da. Acum exista multe magazine care nu accepta nici măcar plata cu cardul ��

ditai Poşta Română nu acceptă... ce să mai vorbim de magazinul din cartier... Posted Image

#98
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostTrafalgarLaw, on 08 noiembrie 2018 - 22:34, said:

NFC-ul încă nu e adoptat la scara larga în România, poate peste vreo 2-3 ani da. Acum exista multe magazine care nu accepta nici măcar plata cu cardul ��

Nu stiu unde stai tu, dar in Brasov pot plati cu cardul la orice dugheana de cartier. Tot in Brasov, poti folosi NFC-ul la plata biletelor de autobuz. Sunt doua chestii pe care le folosesc zi de zi.

Daca as avea aer conditionat (in Brasov nu am nevoie), as folosi un termostat inteligent ce nu are nevoie de IR, iar volumul la sunet il controlez din sursa (telefon/laptop/tableta)

Nu vorbeam de Android 5 daca e OK sau nu, ziceam ca nu exista aplicatii care sa te oblige la versiune mai noua de Android, iar legat de update-uri, MIUI chiar are nevoie de update-uri constante. Interfata aia de la LG (nu launcherul), in structura, e cam acelasi lucru cu interfata de la Google. Are doar designul modificat, iar chestia cu suportul pentru chinezi si indieni, ma lasa rece.

Pur si simplu, G6 e un telefon mai bun decat Note 5 de la Xiaomi. Daca ziceai Pocophone, hai ca poate erai mai aproape de adevar, dar si ala are minusurile lui: n-are NFC, n-are protectie la apa/praf. Sunt chestii care iti fac viata mai usoara decat cateva zeci de MHz.

Edited by Extinct, 09 November 2018 - 04:01.


#99
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Tu continui sa zici ca LG G6 e peste RN5, dar dacă singurele argumente sunt NFC-ul, IP68 și display-ul (și ultimul e subiectiv apropo...), nu prea e suficient.

Am avut înainte P9 lite cu NFC. Nu l-am folosit niciodată. Repet. Niciodată. Stau în București. Pe lângă mine sunt cel puțin 2 magazine care nu accepta decât cash, plus un ghișeu al Postei Romane. Cu RN5 as fi vrut însă NFC pentru ca ma gândeam ca au început și la noi sa bage asa ceva prin magazine și cică apare și Android Pay.

Iar cu IP 68, well eu nu sunt genul de om care intra pe Facebook la toaleta și nici pe drum spre locul de munca (decât în tramvai).

Ce il dezavantajează rău de tot pe G6 sunt reputația proasta a LG-ului la capitolul bootloop-uri și bateria.

Edited by TrafalgarLaw, 09 November 2018 - 08:07.


#100
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Sigur ca da Redmi Note 5 are procesorul pe locul 740 dupa mai multe serii de teste, si LG G6 cu Snapdragon 821 este pe locul 633 deci? https://dev1.noteboo...x.php?id=149513
Problema este alta all around LG G6 este mai bun ca Xiaomi Redmi Note 5/6 dar intrebarea este unde vrei sa faci compromisul. Mie de exemplu imi place ca Redmi are spatele de aliminiu si nu de sticla, dar pe de alta parte nu as renunta la camera de la G6 / A8 ca il are nevasta-mea pentru ca sa am spatele de aluminiu.
In schimb pentru taica-meu este perfect Redmi Note 5.

Si in passmark este cam la fel Redmi Note : https://www.androidb...edmi Note 5 Pro
Si G6: https://www.androidb...Various Models)

Desi PassMark-ul tine cont si de consumul de energie ceea ce face ca un procesor mobil exemplu Intel Core I3 4000M sa fie evalut la fel ca si Intel-ul  Q 6600 ceea ce imi da niste semne de intrebare.

Edited by marius_fenchea, 09 November 2018 - 10:06.


#101
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
sunt avantaje si dezavantaje, fiecare alege ce il coafeaza mai bine.
Eu as mai pune un pic peste aia 13 bulioane initiali si as lua un pocophone. Datorita faptului ca e asa de ieftin si il cumpara multa lume, o sa aiba parte de suport la el mult timp de acum inainte.
Si asta conteaza cel mai mult la un telefon. Degeaba e subacvatic, degeaba face poze ca un dslr, baterie mare sau mai stiu eu ce daca nu ii updateaza astia sistemul si ramai cu ala cu care a venit.
La chinezaria mea de leeco, astia au ramas cu android 6. Insa fiindca a fost un best buy si are o comunitate mare, acum am android pie pe el cu toate balariile posibile, inclusiv google cam si tot ce vrei. Nici alea mai de firma nu au trecut toate la Pie.

Edited by unpuisor, 09 November 2018 - 10:04.


#102
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postunpuisor, on 09 noiembrie 2018 - 10:02, said:

Eu as mai pune un pic peste aia 13 bulioane initiali si as lua un pocophone. Datorita faptului ca e asa de ieftin si il cumpara multa lume, o sa aiba parte de suport la el mult timp de acum inainte.
Si asta conteaza cel mai mult la un telefon. Degeaba e subacvatic, degeaba face poze ca un dslr, baterie mare sau mai stiu eu ce daca nu ii updateaza astia sistemul si ramai cu ala cu care a venit.

Repet intrebarea: Ce poti face cu Android 8 si nu poti face cu 7?

La 6 fata de 5 a aparut chestia cu permisiuni/aplicatie. La 7 fata de 6 a aparut multi-window nativ. In rest, aplicatiile merg la fel.

E foarte important ca aplicatiile sa primeasca update, dar la OS, in afara de update-urile de securitate, e un stres inutil.

Edited by Extinct, 09 November 2018 - 10:08.


#103
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Oreo mai mult a fost pentru optimizare.

A adus un sistem mult mai bun de notificari și suport mai bun pentru Gboard (deși eu am trecut înapoi la SwiftKey).


View Postunpuisor, on 09 noiembrie 2018 - 10:02, said:

sunt avantaje si dezavantaje, fiecare alege ce il coafeaza mai bine.
Eu as mai pune un pic peste aia 13 bulioane initiali si as lua un pocophone. Datorita faptului ca e asa de ieftin si il cumpara multa lume, o sa aiba parte de suport la el mult timp de acum inainte.
Si asta conteaza cel mai mult la un telefon. Degeaba e subacvatic, degeaba face poze ca un dslr, baterie mare sau mai stiu eu ce daca nu ii updateaza astia sistemul si ramai cu ala cu care a venit.
La chinezaria mea de leeco, astia au ramas cu android 6. Insa fiindca a fost un best buy si are o comunitate mare, acum am android pie pe el cu toate balariile posibile, inclusiv google cam si tot ce vrei. Nici alea mai de firma nu au trecut toate la Pie.

Si eu vreau sa îmi rootez telefonul dar cred ca o sa aștept Android Q și MIUI11 sa vad ce se aude de ele. Pana atunci rămân cu el stock.

#104
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Repet intrebarea: Ce poti face cu Android 8 si nu poti face cu 7?
pai in afara de faptul ca pe 8 sau 9 merg anumite aplicatii care nu merg pe 6 sau 7, sau faptul ca 8 sau 9 e mai optimizat pt baterie si tine mai bine... sau ca are mici chestii in plus care te ajuta in viata de zi cu zi... Nimic
E ca la windows, cand anumite versiuni de photoshop sau jocuri cer minim windows 8 sau 10 si tu ai ramas pe xp sau 7, ce faci? Sa zicem ca ai totusi un calculator inca performant si tot ce trebuie sa faci e sa schimbi sistemul. Dar daca producatorul si-a bagat picioarele si te-a lasat cu fundu'n balta ca sa iti ia banii pe urmatorul telefon...

Conteaza foarte mult suportul si faptul ca producatorul telefonului iti ofera asa ceva, inclusiv patch-uri de securitate pt virusi si malware.
intre toate companiile producatoare de procesoare telefoane sunt cam asa
Apple si Qualcomm care au cel mai bun suport. Apple il ofera ei iar ceilalti au o comunitate mare care ofera suport sub diferite nume.
Mai e Samsung cu procesoarele exynos care pupi sau nu in functie de cat ai dat pe telefon si cum are chef Samsung.
La alea de la Huawei grivei e la fel, sunt procesoare proprietare si pupi cum vrea producatorul.
si mai e si mediatek care in principiu nu ar fi procesoare rele dar nu mai pupi acolo ever nimic.
Deci cele mai cautate telefoane ar fi cele cu procesor snapdragon si alea de la apple, restu la coada.
ar mai fi si intel/nvidia si altele dar aici vorbim de chestii exotice.

Edited by unpuisor, 09 November 2018 - 12:55.


#105
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postunpuisor, on 09 noiembrie 2018 - 10:02, said:

...........
Eu as mai pune un pic peste aia 13 bulioane initiali si as lua un pocophone. Datorita faptului ca e asa de ieftin si il cumpara multa lume, o sa aiba parte de suport la el mult timp de acum inainte.
.............

E produs in India pentru India (si pentru altii ca ei) unde rata de alfabetizare este 71% iar cea de educatie dumnezeu cu mila!

"
Literacy: definition: age 15 and over can read and write
total population: 71.2%
male: 81.3%
female: 60.6% (2015 est.)

Definition: This entry includes a definition of literacy and Census Bureau percentages for the total population, males, and females. There are no universal definitions and standards of literacy. Unless otherwise specified, all rates are based on the most common definition - the ability to read and write at a specified age. Detailing the standards that individual countries use to assess the ability to read and write is beyond the scope of the Factbook. Information on literacy, while not a perfect measure of educational results, is probably the most easily available and valid for international comparisons. Low levels of literacy, and education in general, can impede the economic development of a country in the current rapidly changing, technology-driven world.

Source: CIA World Factbook - This page was last updated on January 20, 2018"

Edited by breitner, 09 November 2018 - 13:10.


#106
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postbreitner, on 09 noiembrie 2018 - 13:09, said:



E produs in India pentru India (si pentru altii ca ei) unde rata de alfabetizare este 71% iar cea de educatie dumnezeu cu mila!

"
Literacy: definition: age 15 and over can read and write
total population: 71.2%
male: 81.3%
female: 60.6% (2015 est.)

Definition: This entry includes a definition of literacy and Census Bureau percentages for the total population, males, and females. There are no universal definitions and standards of literacy. Unless otherwise specified, all rates are based on the most common definition - the ability to read and write at a specified age. Detailing the standards that individual countries use to assess the ability to read and write is beyond the scope of the Factbook. Information on literacy, while not a perfect measure of educational results, is probably the most easily available and valid for international comparisons. Low levels of literacy, and education in general, can impede the economic development of a country in the current rapidly changing, technology-driven world.

Source: CIA World Factbook - This page was last updated on January 20, 2018"

Nu are nici o treaba una cu alta, prin urmare nu contează.

#107
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Oare de ce crezi asta?

#108
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postbreitner, on 09 noiembrie 2018 - 13:28, said:

Oare de ce crezi asta?

Pentru ca tu încerci sa asociezi un telefon cu un stil de viata al unui popor, ceea ce e stupid.

Si italianul folosește Poco F1, și romanu'... Acuma și englezul. Și se discuta și pe forum. XS Max are 17 pagini și Poco are 28.

Edited by TrafalgarLaw, 09 November 2018 - 13:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate