Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Este McDonald's placerea saracilor?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#145
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 09.01.2007
Bine, eu dezavuez omul desi sunt in agreement cu politicianul Trump, dar care e legatura ?!
In Amsterdam McD era o bomba infecta.

#146
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 26.01.2010

View Postiamback, on 26 octombrie 2018 - 10:16, said:

Clar. Tu sustii aceste locuri care transforma oamenii in obezi si eu nu. E clar cine gandeste corect.

Hai sa-ti traduc ca vad ca tot nu ai priceput ideea.
Te-a mancat in cur sa te iei de adolescentii care isi cumpara o masina SH din banii munciti de ei. In loc sa apreciezi ca invata de mici sa-ti castige existenta tu o tii una si buna cu otrava pe care o servesc. Well , guess what ? Nu ceea ce servesc conteaza in cazul de fata ci faptul ca dupa 1-2 ani sunt in stare sa-si cumpere masina cu banii lor.
Nu asteapta sa le dea parintii mura in gura cum facem noi. Pricepi matale ?

Gandesti atat de corect incat esti sub impresia ca as sustine McDonalds , unde d-zeu vezi tu ca sunt adepta mecului ?

#147
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018

View PostNoua_pe_site, on 26 octombrie 2018 - 15:29, said:


bla bla bla partz bla bla bla partz bla bla
Hai sa aprecien si dealerii de crack care isi sustin familiile.

#148
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,919
  • Înscris: 21.06.2016
Manelutza, care e legătura între crack și mincare? Poate nu de cea mai buna calitate dar ieftină ?



#149
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,856
  • Înscris: 15.06.2007

View PostSmurfK, on 26 octombrie 2018 - 11:00, said:



Rahat. Și babele din piață te fac obez, dacă te duci și iei mere cu portbagajul și bagi două kilograme pe zi, e poate mai dăunător decĂąt dacă te-ai Ăźndopa cu hamburgeri.
La fast food-uri problema e că sunt accesibile, mĂąncarea e pregătită rapid, unii pică Ăźn capcana asta și le abuzează. Dar mi se pare o prostie să cataloghezi din start ca "nesănătoase". MĂąncarea Ăźn sine nu-i dăunătoare, ci comportamentul clienților fideli. Consumul Ăźn exces e dăunător, dar e pentru orice altceva. Iar se datorează foarte educației oferită de școală și părinți, unde explicații pentru o nutriție corectă nu există, sau unde există se face pe principii greșite.

Mie Ăźmi place mĂąncarea la McDonald's, iar asta probabil datorită faptului că o mănĂąnc odată la un an sau doi. N-am Ăźn oraș, iar cĂąnd se ĂźntĂąmplă să ajung prin București și nu mănĂąnc prin altă parte, iau ceva de-acolo, pentru că e rapid, știu cum e și n-am surprize. DecĂąt să opresc la o șaorma și s-o mănĂąnc cu scĂąrbă cĂąnd văd igiena, sau la fel la un restaurant oarecare, prefer un burger, care va fi la fel de fiecare dată cĂąnd Ăźl mănĂąnc.

Iar cĂąnd compari un burger de la McDonald's cu un banal covrig, la care apelăm cu toții, covrigul iese mult mai prost din punct de vedere nutrițional. Dar ne-am obișnuit să stigmatizăm anumite branduri sau firme, fără să ne gĂąndim prea mult Ăźnainte de a o face.



La noi nu există tradiția mĂąncatului la școală. Prin alte țări a existat de mult, iar școlile au fost gĂąndite de așa natură. cu cantină, sale de mese, angajați. La noi trebuiesc investiții enorme, pentru a aborda sistemul ăsta. Iar Ăźn contextul Ăźn care Ăźncă mai există școli Ăźn RomĂąnia cu toaleta Ăźn curte, nu e o prioritate și nici nu va fi foarte curĂąnd. Nu ne putem compara, dar nu pentru că sunt britanicii cu mult mai avansați, e pur și simplu diferența culturală.
of ca e vacanta.. sa fi pozat toaleta de la scoala unde merge fiul meu. Arata ca din reviste!
Cat despre cantine: sunt destule unitati de invatamant care au internat si cantina. Pana si parlamentul are cantina, desi aia ar merita sa mance numa bataie.

#150
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 26.01.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 26 octombrie 2018 - 16:21, said:

Manelutza, care e legătura între crack și mincare? Poate nu de cea mai buna calitate dar ieftină ?

Nici tu nu vezi legatura ? Eu am impresia ca tipul e fumat tot timpul Posted Image

View Postiamback, on 26 octombrie 2018 - 15:57, said:

Hai sa aprecien si dealerii de crack care isi sustin familiile.

E topicul deschis de tine , vrei sa deturnezi discutia de la mancare la crack ? Zi-mi si mie ce fumezi ca incepi sa devii simpatic.

#151
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018

View PostNoua_pe_site, on 26 octombrie 2018 - 16:33, said:



E topicul deschis de tine , vrei sa deturnezi discutia de la mancare la crack ? Zi-mi si mie ce fumezi ca incepi sa devii simpatic.
Si daca e deschis de mine ce? Vorbesti de parca ar fi copilul meu =)))

#152
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,759
  • Înscris: 29.10.2017

View PostI2O, on 25 octombrie 2018 - 22:20, said:

Din oala aia nu se mananca zama ci halca de carne
Ai mancat pana acum kaizer de pirc din comert?
Halca aia din oala e si mai buna de cat kaizeru din comert
Sa nu cumva sa mananci jumari de porc...ca si alea arata ingrozitor,sau cartabos si carnati de porc facuti traditional,daca vezi cum le amesteca cu mana iti poti bora ficatii instantaneu...

Kaizer mai iau ocazional iarna si in cantitate mica de la mezeluri traditionale (nu mizerii trucate gen cristim, campofrio, aldis etc)
Dar in principiu de la porc ceafa, cotlet, muschi pt gratar

#153
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,347
  • Înscris: 29.12.2006

View PostR10, on 25 octombrie 2018 - 17:30, said:

in strainatate (USA, UK de exemplu) chiar este considerata mancarea saracilor.

Decât bogat în străinătăţuri, unde să merg în restaurante de lux în care se mănâncă tot felul de lighioane cu...10-12-16----100 de picioare; sau diferite târâtoare, sau aşa-zisele "fructe de mare", ori alte spurcăciuni de-astea....mai bine sărac în România, dar mănânc ceva bun de la McDonald's.


Mie îmi plac mâncărurile de la McDonald's, de la mirosul lor, până la aspectul vizual.

Edited by lupini, 27 October 2018 - 13:17.


#154
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018

View Postlupini, on 27 octombrie 2018 - 13:16, said:


Mie îmi plac mâncărurile de la McDonald's, de la mirosul lor, până la aspectul vizual.
Pentru binele tau sper ca e o gluma ce ai zis....

#155
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,347
  • Înscris: 29.12.2006

View Postiamback, on 27 octombrie 2018 - 13:26, said:

Pentru binele tau sper ca e o gluma ce ai zis....

Nu. Îmi place şi McDonald's şi Coca Cola foarte mult. Nu, nu e glumă. Posted Image

Edited by lupini, 27 October 2018 - 13:28.


#156
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,759
  • Înscris: 29.10.2017
Corporatiile americane... KFC, McDonalds, Coca Cola, British american, Starbucks ne mentin intr-o stare de fericire perpetua

#157
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,919
  • Înscris: 21.06.2016
Fac un serviciu enorm omenirii
Pe cine ar mai da ratatii vina ca viata e naspa fara corporatiile astea americane? Te pomenesti ca ar descoperi ca vinovatul sint ei insisi, si ar urma deprimarea, tristetea, sinuciderea.

#158
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Placerea saracului e micul cu mustar. Initiator, raspunsul e nu.

#159
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,899
  • Înscris: 28.11.2006
Sunt profesor intr-o scoala de tara si, ori de cate ori organizam cate o excur5sie prin tara, unul din obiectivele de pe lista trerbuie sa fie "mec sau cheiefsi". Comuna e la vreo 5o km de cel mai apropiat fast food din aceste retele, dar multi se mai duc in weekend cu parintii. Daca nu-i ducem la mec, e problema mare. Desi in ultima vreme am incercat sa mergem cu ei pe la restaurante "normale" si feedback-ul a fost pozitiv. Dar tot ii atrag prostioarele din pungile happu meal :P

Personal, cred ca vizitez un mec la cateva luni si nu mi se pare cine stie ce, prefer un restaurant obisnuit de 1000 de ori. mai ales pentru mancarea gatita, dar si pentru atmosfera. Nu-mi place balamucul de la mec, prefer un restaurant cu mese normale, cu chelneri care iti aduc mancarea la masa, unde pot sa beau si un coniac ca aperitiv si eventual o bere dupa. Chiar daca e mai scump. La mec ma duc numai in caz de extrema urgenta, cand sunt grabit si trebuie sa ingurgitez ceva. Dar si atunci prefer o pizza la felie decat un burger. Iar shaorma am mancat o singura data in viata si nu-mi mai trebuie. Nu mi-a fost rau, dar a fost prea mare pentru mine (desi si eu sunt destul de mare :P ), n-am mancat-o iediat pe toata si, cand am mancat ce ramaseser (dupa vreo ora), m-am trezit cu o chestie informa si inundata cu un sos dubios.

#160
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,635
  • Înscris: 06.03.2005
Copii nu au nevoie de masa, chelner, coniac si bere, s-ar plictisi de moarte sa astepte sa fie serviti, prefera sa stea la coada sa isi primeasca mec-ul, in timp ce se joaca pe telefon.
Chiar am incercat sa inteleg de ce copii sunt fascinati pana la obsesie de mec si sigurule parti comune, din descrierile lor, sunt pufozitatea si lipsa unor arome, condimente tari care ii deranjeaza.
La fel la pizza, o apreciaza pe aia cea mai simpla cu sunca si mozarela, fara urma de masline, ardei, chestii picante, etc . Toate astea deranjeaza, copii au reactii negative la gusturi si arome puternice.
Adolescentii incep sa aprecieze KFC ca un next level dupa Mac, dupa ce trec de faza cu repulsia fata de picant.

#161
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,005
  • Înscris: 16.07.2015

View Postr_murphy, on 25 octombrie 2018 - 18:00, said:


sa fie cum zici tu, din pacate, 2 birouri populate doar cu femei, de la etajul inferior, ne-au zis ca putem sa ne ducem linistiti la master chef, doar pe baza mirosului care a ajuns si la ele. nu-i bai, asa nesanatos cum este, cel putin stiu ce am in farfurie, sau am certitudinea ca macar este carne de vietate  ..
Au glumit,cel mai probabil!

#162
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,899
  • Înscris: 28.11.2006
@FC72, probabil ce spui tu e adevarat mai ales pentru copiii de la oras. Cei de la tara sunt mai obisnuiti cu mancarea (ceva mai) naturala, desi treaba incepe sa se schimbe si aici. Am avut surpriza ca, acum cativa ani, cand am facut o excursie de 2 zile si ne-am cazat la o manastire, copiii sa strambe din nas la micul dejun cu produse din ferma manastirii (oua, branza, lapte) si sa spuna ca ei prefera cerealele si branza topita pe care o mananca de regula acasa. Din fericire n-au fost decat o minoritate, dar cred ca aceasta minoritate e in crestere.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate