Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Constructie PC in juma de an+

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Da îl stăpânești cu placere. Satisfacția la sfârșit va fi pe măsură.

#38
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,260
  • Înscris: 25.01.2007

View PostMeister, on 25 noiembrie 2018 - 22:52, said:

Dupa 5 luni, lista de achizitii pana acum arata asa:

i5 9600k 1380
Asus Hero XI WiFi 1580
Samsung NVMe 250GB 420
Sandisk SSD 1TB 520
Sursa Corsair TX650M 380
Noctua NH-D15 420
G.Skill Trident RBG 16GB 3200 800
Carcasa Thermaltake Core X9 750
Tastatura, Mouse si casti gaming 1100

Total 7350 lei!!!

Mai ramane placa video, un monitor 2k si un hdd. Probabil inca vreo 6500 si vreo 3-4 luni de asteptat. Vad ca nu misca nimic la preturi la placa video. Nici macar la nemti n-am vazut sa scada pretul unui 2080 macar cu 1 euro. Nimic. Poate la americani pe 28 sa am noroc.

Fata de 386-le luat in 1993 cu 3000 de marci germane si calculatorul asta in care nu mai am mult pana la 3000 de euro, nu s-au schimbat decat specificatiile si ... moneda.

In afara de carcasa (care este cam mare, dar am vrut sa bag 2 calculatoare in ea pt ca este loc) si tastatura care mi s-a parut cam scumpa (Razer Chroma Ornata, 500 lei), chiar nu stiu unde as mai fi putut sa fac economie, astfel incat la final sa beneficiez de o experienta gaming decenta. As fi putut sa iau o placa de baza mai ieftina cu vreo 500 de lei dar la final ar fi trebuit sa bag mai mult intr-o placa de sunet dedicata. Cu placa asta de baza, o pereche de casti Plantronics RIG500e si un plugin din Windows Store de vreo 80 de lei pt DolbyAtmos, n-ai cum sa gresesti. A meritat fiecare banut. Nu mai spun de overclock stabil la 5GHz dintr-un singur click in bios.

Alternativa ar fi fost un laptop, dar asa zisele laptopuri "gaming" sub 5000 de lei nu m-au convins. Din experienta de pana acum cu laptopuri, acesta are sanse mai mari sa ajunga dupa x ani la gunoi, fara baterie, cu incarcatorul rupt, carcasa, ecranul, tastele vai de mama lor. De calculatorul asta o sa-mi aduc aminte cu placere si peste 30 de ani cand o sa-l scot de la naftalina, sa bag niste jocuri "clasice". Posted Image
Wow ce risipa de bani ai facut la unele din componente. Achizitiile astea s-au bazat pe recomandari primite pe forum?
Dar na sunt ai tai... sa te bucuri de PC.

Edited by andreyvsjoker, 02 December 2018 - 08:53.


#39
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Și cam cat crezi ca putea "salva" alegând exact componente de top din alte părți? 1000ron în total, poate?

Uită-te totuși ca e vorba de ultima generație de chipset și procesor Intel, stocare strict SSD și în general componente de top.

Dacă el a făcut risipa înseamnă că eu i-am aruncat pe geam :). Calitatea costa.

#40
FuN-dmG

FuN-dmG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.04.2008
Se putea scoate un pc care sa aiba aceeasi performanta in gaming cu jumatate din suma care ai dat-o dar fiecare are piticii lui, unii mai scumpi altii mai ieftini :D Sa-l stapanesti sanatos

#41
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMeister, on 25 noiembrie 2018 - 22:52, said:

Mai ramane placa video, un monitor 2k si un hdd. Probabil inca vreo 6500 si vreo 3-4 luni de asteptat. Vad ca nu misca nimic la preturi la placa video. Nici macar la nemti n-am vazut sa scada pretul unui 2080 macar cu 1 euro. Nimic. Poate la americani pe 28 sa am noroc.

2080 nu merita. Ori 2080Ti ori 1080Ti ... dar nu 2080. Motivul e simplu: performanta in rasterizare a unui 2080 este la fel ca a unui 1080Ti. RTX si DLSS inca nu sunt mainstream. DLSS-ul sa zicem ca are un avantaj de 30% FPS daa va fi adoptat pe scara larga dar RTX-ul momentan este eye-candy mai mult demo sau de utilizat in RPG-uri unde poti juca cu un 60FPS fara probleme (cu un 2080Ti).

Deci, revenind, daca e de cumparat placa video, eu as omite 2080 din "lista scurta".

#42
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Am cautat cateva luni un 1080ti prin Europa si n-am gasit mai ieftin decat cel mai ieftin 2080.
Toata lumea cere preturi nesimtite pt 1080ti. Nici sa-l aduc din sua nu era afacere.
Pana la urma m-am oprit asupra Gigabyte 2080 Windforce, ar fi cam cel mai ieftin si de incredere model. 3700 lei. Si BF5 cadou. Pana acum rupe orice, fps-uri si detalii fara numar. Daca de vreo 7 ani n-am mai bagat
niciun joc, din lipsa de hw, acum am inceput sa recuperez in forta. Mai trebuie un monitor 2k potent. Pana sa ajunga rtx, dlss etc standard, o sa mai treaca ceva ani. Iar cand o sa ajumga placa asta 1000 de lei, mai iau una, asa sa arate bine in carcasa si 10 fps in plus.

#43
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Sa te folosesti cu placere de monstrul creat. La cat mai multe jocuri :).

#44
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View PostMeister, on 05 decembrie 2018 - 20:55, said:

Am cautat cateva luni un 1080ti prin Europa si n-am gasit mai ieftin decat cel mai ieftin 2080.
Toata lumea cere preturi nesimtite pt 1080ti. Nici sa-l aduc din sua nu era afacere.
Pai da pt ca 1080 ti nu are buguri  hardware ca 2080 ti  care necesita RMA

View Postandreyvsjoker, on 02 decembrie 2018 - 08:32, said:

. Achizitiile astea s-au bazat pe recomandari primite pe forum?
Dar na sunt ai tai... sa te bucuri de PC.
Nu cred, daca era de pe forum la banii aia avea minim 32 GB si cel putin 1 TB nvme Evo 970

View Postro_explorer, on 02 decembrie 2018 - 12:07, said:

Calitatea costa.
nu chiar.

#45
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostBraviaAmpero, on 07 decembrie 2018 - 23:46, said:

Pai da pt ca 1080 ti nu are buguri  hardware ca 2080 ti  care necesita RMA
Termina cu dezinformarea. A fost un lot cu un QC deficitar, a recunoscut și nvidia.

#46
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
@andreyvsjoker, ai gasit tu preturi mai bune la componentele pe care le-am achizitionat, sau aveai tu alta idee de calculator echivalent in performanta/calitate?
Hai sa vedem caz concret in care ajungeam la aceeasi performanta/calitate cu mai putin bani.

Aceeasi provocare si pentru FuN-dmG si BraviaAmpero, care scot configuratii de top la juma de pret. Probabil combinatii cu tva, programe de loialitate angajati (ca la Microsoft), ram de 2400, tastatura "gaming" la 150 de lei, casti "gaming" la 100...

Alegerea componentelor am facut-o singur, in cunostinta de cauza si dupa documentari temeinice. Nu stiu despre ce bug-uri vorbiti la 2080, dar pana acum n-am avut nicio problema. Poate am fost chior dar alternativa astazi la 2080 la un pret mai bun n-am gasit.

In ultima saptamana m-am chinuit sa gasesc un monitor bun. Si ce m-am mai chinuit sa patrund prin toate tehnologiile, specificatiile si modelele de pe piata, nu mai spun de lupta cu preturile si "ofertele" de aici, versus afara. Singura concluzie la care am ajuns, mai bine mai pun 500 de lei, ma duc maine sa iau un QLED de 55 si asta e! Daca nu se preteaza la monitor secundar pt jocuri, il tin pe post de tv ca si-asa nu am niciunul in casa. In caz ca mai sint nehotarati ca mine, o sa revin maine/poimaine cu un update cu primele impresii.

Pana atunci mai am o impresie personala pentru cine se gandeste la gaming pe proiector. :) Un sezlong comod + suport pentru picioare + mouse si tastatura in brate, Logitech Z5500 vechi de 11 ani, la 4.5m distanta de perete si la o diagonala de 3.8m, jocurile capata alta dimensiune. Nu conteaza daca joci Prince of Persia 1 sau Need for Speed Payback, uiti sa te mai ridici de acolo.
Ce n-am incercat inca, dar poate merge cu 2080, sa redau un joc 3d (sus/jos sau stanga/dreapta) si sa vad cum e cu ochelari. Asta ar fi tare sa joci un BF V cu ochelari 3D.

#47
FuN-dmG

FuN-dmG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.04.2008
Poftim

https://www.pcgarage...shlist/3602540/

- Procesor octa-core mai puternic https://www.cpubench...700X/3337vs3238
- Cooler aftermarket silentios si eficient
- placa de baza cu dotari bune (6 sloturi SATA III, slot M2, etaj de alimentare suficient de bun pentru procesor)
- 16GB ram DDR4 cu frecventa 3000 (procesorele ryzen lucreaza mai bine la frecventa mai mare)
- SSD M2 256GB intel
- SSD 1TB ADATA
- sursa de o calitate superioara fata de corsairul pus de tine, mai mult decat suficient ca sa tina o placa video gen 2080RTX
- carcasa middletower cu 4 ventilatoare incluse
- Mouse Gaming Razer DeathAdder
- Casti Gaming HyperX CloudX
- Tastatura mecanica de gaming

Total: 5.263,71 RON

Deci cum spuneam..poti obtine o performanta superioara cu 2000 mai ieftin

#48
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Sursa, procesorul, placa de baza, memoria și nvme-ul alese de tine sunt inferioare.
8gb ram la un sistem gaming high end in 2018? Sursa bronze?

Deci, da, ai obținut un sistem cu 2000 de lei mai slab, asa e.

Edited by ro_explorer, 18 December 2018 - 07:47.


#49
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Pana acum nu aveam de unde sa aleg mai mult de 1080p. Pana la urma am luat un tv pe post de monitor, sa vad cum merge treaba in 4k. Si treaba merge greu spre f greu, mai ales la shootere. 4k, RTX si HDR activate, in jur de 35 fps. Deabia pe la 1080p mai scot vreo 75. Nu prea iti dai seama de diferenta de calitate, fiind mai tot timpul ocupat sa observi inamicul si efectele speciale (umbre, lumini, reflectii). Filmuletele din joc si nivelul de detalii te lasa cu gura cascata. Televizorul (Samsung 55Q8DN) se misca bine, timpul de raspuns in joc e bun (pe net in specificatii variaza intre 12-20ms).
Totusi mie mi-e greu sa ma adaptez la joaca pe tv, sa stau la 2m distanta, cand 20 de ani am stat cu monitorul in fata ochilor. La fel cum imi este greu sa ma obisnuiesc cu un gamepad in loc de mouse si tast. E clar ca trebuie un monitor 28-32 2k pt jocuri. Cand o sa apara placa aia video care sa scoata 4k si 100fps cu toate briz-briz-urile activate, mai vorbim de trecerea la 4k. Pana atunci noi sa fim sanatosi si sa strangem bani...

Edited by Meister, 20 December 2018 - 16:19.


#50
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu unul intai pun toate efectele pe ON si calitatea pe ULTRA si apoi incep sa tai din ele ca sa obtin pe la 120 fps in shootere si pe la 90 fps in RPG-uri. SI da, mai trebuie sa tai din "chestii" chiar si cu un 2080Ti pe un monitor 2K. Mai e pana la gaming 4K.

#51
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Iti dai seama cat de "optimizate" sunt jocurile, daca paseaza mingea performantei in curtea hardware-ului.Nici n-au timp de optimizarii pt hardware rtx, decat daca baga Nvidia bani seriosi in sponsorizare.
Altfel vor merge cu game-engine-urile  in ritmul dictat de console.Iar pe console avem SOC-uri de la AMD.
Interesant: nVidia arunca cu tehnologii noi pe piata insa AMD decide mersul pietei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate