Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Constructie PC in juma de an+

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Salut!

N-am mai bagat bani intr-un PC de 10 ani, si nici n-am fost inspirat sa pun vreun ban deoparte tot acest timp desi stiam
va veni momentul. Ca mai orice roman, visez si eu la un calculator de 10.000+ de lei, dar in fiecare luna realitatea din portofel ma impiedica. Asa ca am inceput sa achizitionez componentele pe bucati, incepand din vara. Pana acum am o carcasa, o sursa bunicica, cooler CPU, un NvME de 250gb si cam atat. Le-am luat pe masura ce am gasit "oferte" si am avut cash disponibil. Urmeaza ram, cpu, mb si intr-un final indepartat placa video.

Acum, daca eu le iau pe rand, pe parcursul a 3-4-5 luni, le asamblez si constat ca sint probleme, banuiesc ca in cel mai rau caz apelez la garantie sa schimbe/repare componenta defecta, corect? Stiu ca poti testa produsele la unele magazine dar la ce umflate sint preturile la noi in tara, cu tot cu "promotii", daca mai dau si 60 de lei sa-mi testeze fiecare componenta pe care eu nu pot sa o testez, se duce dracu economia.

Nu-mi spuneti sa strang banii si sa le iau pe toate odata ca nu functioneaza la mine. Am o casa in lucru si pur si simplu nu sint in stare. In schimbt daca maine am 1500 de lei in buzunar si vad o placa de baza care ma intereseaza, la reducere, nu stau pe ganduri. Plus ca nu-mi permit sa ma duc la nevasta sa-i zic ca am spart 2500 de euro pe un calculator...

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMeister, on 16 octombrie 2018 - 21:56, said:

Nu-mi spuneti sa strang banii si sa le iau pe toate odata ca nu functioneaza la mine. Am o casa in lucru si pur si simplu nu sint in stare. In schimbt daca maine am 1500 de lei in buzunar si vad o placa de baza care ma intereseaza, la reducere, nu stau pe ganduri. Plus ca nu-mi permit sa ma duc la nevasta sa-i zic ca am spart 2500 de euro pe un calculator...
Ceva e gresit in gandirea asta.

#3
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostMeister, on 16 octombrie 2018 - 21:56, said:

Plus ca nu-mi permit sa ma duc la nevasta sa-i zic ca am spart 2500 de euro pe un calculator...
Pe care o sa il folosesti la? 2500 euro pt un calculator pe care sa te joci si sa vezi filme in conditiile in care ai ca sa in lucru e lipsa de responsabilitate

#4
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007

View Postpasilla, on 16 octombrie 2018 - 22:02, said:

Ceva e gresit in gandirea asta.

Ce e asa de gresit? Fiecare cu socotelile lui si cu pasiunile lui. Iar treaba cu nevasta... mda, faptul e implinit.
Tin minte la carcasa cand i-am zis ca am dat 750 de lei pe ea s-a facut verde la fata. Nu vreau sa ma gandesc cand vin cu frumusetea de cutie de la i9 acasa ce se va intampla. Posted Image

N-am ajuns inca sclavul casei si nici ca sa ma neglizez pe mine sau pe fi-miu n-am ajuns ca sa nu ne mai permitem ceva pentru noi baietii.
Sti cum e vorba aia, sintem prea saraci ca sa ne permitem lucrui ieftine.

Edited by Meister, 16 October 2018 - 22:28.


#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005
Dacă-ți permiți, consider că e cea mai bună ofertă din gama de mijloc: https://mediagalaxy....0-3gb-free-dos/
Cu foarte bune performanțe.

#6
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Nu va faceti griji de casa, e terminata in proportie de 85%, locuibila, dar, ca orice casa e un sac fara fund. Niciodata nu te opresti din pompat bani in ea daca ai inceput pe drumul asta.

Nu-i vb ca nu-mi permit acel laptop. E bunicel dar nu peste mult timp va gafai. Asa am avut calculatoare pana acum, am avut 386 cand deja era Pentium 1 pe piata, mi-am permis un Cyrix 686 cand aparuse P3 pe piata si asa mai departe. 20 de ani am jucat numai jocuri facute in trecut, ca na, nu mi-am permis mai mult. E timpul sa schimbam ceva. Atat ca mai am nevoie de vreo 6 luni sa termin ce am inceput.

Cei carora li se pare mult sa dea 11.000 pe un calculator care sa-l tina 8 ani, timp in care sa aiba satisfactie de pe urma lui, vi se pare mult un cost de 1400 de lei pe an pentru asa ceva?
Ia spuneti voi cati bani dati pe tigari/bautura pe LUNA / AN? Ia sa aud in 8 ani cati bani se scurg in vicii? E vreunu care nu ma depaseste?

Deci sa inteleg ca pana acum toti fie au strans si au luat totul deodata, fie au luat pe credit si acum platesc dobanzi. Mai asteptam pana maine seara, daca nu
se mai iveste cineva sa impartaseasca experienta lui cu achizitia pe etape, consideram topicul inchis.

Edited by Meister, 16 October 2018 - 22:55.


#7
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006

View Postsfantu.dracu, on 16 octombrie 2018 - 22:25, said:

Dacă-ți permiți, consider că e cea mai bună ofertă din gama de mijloc: https://mediagalaxy....0-3gb-free-dos/
Cu foarte bune performanțe.
Initiatorul are deja cateva componente de desktop si tu ii recomanzi un laptop... :w00t:

On: daca ai un salariu stabil si vrei neaparat un PC ultimul racnet, intereseaza-te pe la banci si ia-ti un card de credit/cumparaturi. Apoi iti iei componentele in rate fara dobanda si le platesti treptat. Dar asta depinde de situatia ta financiara. Daca lucrezi independent, nu sunt multe banci care iti vor da cardul.

Intereseaza-rte de ex. la Transilvania, Raiffeisen, ING, Garanti. Cardurile de la aceste banci iti permit sa iei in rate fara dobanda de la multe magazine fizice si online.

#8
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Luna viitoare, daca nu apare altceva neprevazut, banii astia s-ar putea duce intr-un i7 9700k, daca o fi la un pret bun de BF. Am ratat ca bou o super oferta la i7 8086k luna trecuta cu 1790 lei altfel scurtam termenul cu o luna.

Edited by Dany_Darke, 17 October 2018 - 05:42.


#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Meister, eu am mancat sase luni ceai cu paine sa pot cumpara cu banii jos calculator de ultima generatie compatibil cu Linux.
Sfatul meu e sa strangi banii si sa cumperi tot odata; sau in maxim 2-3 tranșe componentele.

Eventual rog-o pe nevasta sa iti gaseasca solutia optima de a cumpara mai repede calculatorul.
Asta daca are inclinare spre asa ceva  Posted Image


p.s.:

View PostMeister, on 16 octombrie 2018 - 21:56, said:

Acum, daca eu le iau pe rand, pe parcursul a 3-4-5 luni, le asamblez si constat ca sint probleme, banuiesc ca in cel mai rau caz apelez la garantie sa schimbe/repare componenta defecta, corect?
Stiu ca poti testa produsele la unele magazine dar la ce umflate sint preturile la noi in tara, cu tot cu "promotii", daca mai dau si 60 de lei sa-mi testeze fiecare componenta pe care eu nu pot sa o testez, se duce dracu economia.
O solutie e sa apelezi la vecini, tovarasi, amici, prieteni, cumetrii etc. sa testezi mai ieftin componentele.

#10
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Si eu cand mi-am facut calculatorul cam in 4-5 luni l-am cumparat.

Ordinea a fost urmatoare:
1) Placa de baza, procesor ram - in prima luna (aveam restul componentelor dintr-un alt sistem deci m-am putut folosi de ele din prima secunda)
2)Carcasa, sursa, SSD - in a doua luna
3)Sistem de racire pe lichid, mouse, casti, HDD - a 3-a luna
4)Placa video - a 4-a luna
5)Monitor 2k 165Hz, tastatura - a 5-a luna

Edited by Dany_Darke, 17 October 2018 - 05:43.


#11
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Chestia cu cardul de credit si cu plata in rate fara dobanda, pe vreo 12 luni, incepe sa-mi surada.
Initial am intrebat la ING dar e mai complicat ca nu la toate magazinele au facilitatea asta cu 12 rate.

@super8: pentru nevasta solutia optima e sa-i mai fac ei 2-3 chestii minore la casa mai intai, dar eu vreau sa sar peste astea direct la ce ma intereseaza pe mine si
sa ma ocup de finisajele alea mai tarziu.

#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostMeister, on 16 octombrie 2018 - 23:14, said:

Chestia cu cardul de credit si cu plata in rate fara dobanda, pe vreo 12 luni, incepe sa-mi surada.
Initial am intrebat la ING dar e mai complicat ca nu la toate magazinele au facilitatea asta cu 12 rate.

@super8: pentru nevasta solutia optima e sa-i mai fac ei 2-3 chestii minore la casa mai intai, dar eu vreau sa sar peste astea direct la ce ma intereseaza pe mine si
sa ma ocup de finisajele alea mai tarziu.
In cazul asta, @Meister, urmeaza sfatul lui @pufonel si fa un card de credit pe 12-24 de luni sa cumperi PC-ul performant sa nu-l mai schimbi 7-8 ani.
Eu iti spun din experienta ! pana strangi componentele din juma' in juma' de an, se invecheste calculatorul care vrei sa-l faci din bucati.
Asa mi-am luat eu teapa cu platforma 1155  Posted Image

Edited by super8, 16 October 2018 - 23:20.


#13
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
Poti apela la garantie, ata ca daca comazi online, pierzi termenul de returnare, in rest nu e nici o problema cateva luni.Felicitari pentru casa si indeplinesteti visul:) Dupa ce il cumperi, sa nu uiti sa te mai joci si cu nevasta:P

Edited by Dany_Darke, 17 October 2018 - 05:44.


#14
FuN-dmG

FuN-dmG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.04.2008
Cumpara memoriile, hard-ul si perifericele in transa urmatoare daca nu-ti permiti sa-l cumperi pe tot deodata pentru ca astea 3 nu o sa se schimbe prea curand. Daca vrei sa dai 12.000+ pe un pc macar cumpera un monitor calumea sa te bucuri de el, nu un amarat de full hd, desi in locul tau eu mai degraba as imparti suma in 2..gen bag acum 6000 si peste 2-3-4 inca 6000, asa o sa iesi mult mai castigat.

In orice caz procesor, placa de baza si placa video lasa-le ultimele pentru ca urmeaza sa apara generatii noi.

#15
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Multumesc pt sfaturi! Eu imi pun sperantele in noiembrie/decembrie/ianuarie cand mai sint reduceri. Mai am si o goanga pe creier avand in vedere ca nu ma grabesc, refuz sa platesc pretul intreg cerut de magazinele noastre. Vreau sa iau produsele la reduceri cat mai consistente. Dar reducerile alea sa fie adevarate, nu vrajelile alea de marketing ale noastre. Cum a fost i7le 8086k la 50 de euro sub pretul pietei din Germania. Pentru Romania era un pret f. bun. In goana dupa economie, am ajuns deja sa ma gandesc daca sa rog pe cineva din state sa vina cu procesorul sau memoria in geanta, astea le-as putea testa aici si in caz de ceva sa i le dau inapoi.

#16
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Dar de ce vrei tu sa iti iei i7 musai? Faci editare video, encodari sau alte chestii de-astea? Ca daca te joci, sunt bani aruncati, mult mai bine ii "investesti" intr-o placa video. De asemenea mi se pare cam prostie sa faci un calculator in 6 luni, sa tii banii blocati in niste componente care se uzeaza moral si tu nici macar nu te bucuri de ele. Daca nu ai un grad minim de disciplina financiara (mi se pare grav) fa un credit pe un an si ai terminat balciul.

Vezi ca nu mai e ca pe vremea p3/p4 procesoarele au ajuns la un nivel de unde greu mai evolueaza. Pe firul frecventei s-a cam inchis treaba, 5ghz e limita pe aer si chiar si cu tot felul de inventii nu treci mult mai departe. Au marit numarul de core-uri dar si aici treaba nu e chiar asa de roz pentru ca dezvoltatorii de soft (producatori ide jocuri) nu prea stau ei sa iti optimizeze jocurile pentru 6 sau 8 coreuri, de-abia se chinuie sa foloseasca 4. Uite-te si tu in teste, sporul real de performanta intre un i5 2500k de acum 7-8 ani si un i5 8600k actual este de 15-20%. Pistol cu apa...

Sfatul meu - ia-ti un 1080 sh si un kit mobo + cpu + ram bazat pe i5.

Legat de reducerile de BF am vazut ca sunt ceva reduceri dar nu la produse din gama pe care o cauti tu, sunt produse cel mult mid-end. Are logica treaba asta, pentru ca trebuie sa fie produse de rulaj si se stie ca piata high-end nu e baza vanzarilor.

Edited by Bylly00, 17 October 2018 - 07:37.


#17
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Eu mi-am facut anul trecut un sistem pe i5-7500, video AMD RX480 - 8 GB 256 bit, 8 GB DDR4, SSD Samsung, 2 TB HDD stocare, mouse + tastatura Logitech, monitor 24" curbat Samsung pe 1080p, sursa de calitate, carcasa la fel. Total investitie: undeva peste 5000 lei, sa zicem 6000. Sistemul inca "rupe" tot si nu simt in niciun moment nevoia de upgrade. Ai nevoie de mai mult doar daca esti ceva gamer profesionist si ai monitor pe 144 hz. Sunt de acord cu colegul de mai sus ca pentru un utilizator normal e arhisuficient un i5 de generatie noua.

Edited by MusafirulCreativ, 17 October 2018 - 09:42.


#18
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
6000 mi se pare cam mult pentru un i5 non-k si Rx 480 si doar 8gb Ram. Asta daca nu ti-ai pus un SSD de 1 tb.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate