Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Aragaz Zanussi - Probleme flacara cuptor nivel > 1

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
SIonutStef

SIonutStef

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.10.2018
Buna seara,

Va rog, ma puteti ajuta cu o problema a cuptorului unui aragaz Zanussi ZC540S?

Cuptorul are probleme. Flacara nu creste deloc mai sus de nivelul 1.
Ochiurile merg bine, cu flacara in regula.

Am chemat doi instalatori;
Primul a spus ca este o problema cu termostatul si ca nu se poate face nimic, iar al doilea a spus ca este o problema cu regulatorul si trebuie cumparat un regulator nou.

Niciunul dintre ei nu l-a investigat mai amanuntit, pe langa a-l aprinde si stinge... Asa ca inca nu pot fi sigur de adevarata lui problema...

Va rog, stiti care este problema adevarata? Exista o solutie?...

Multumesc mult,
Stefan

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
E nou?

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Presiunea la gaz e normala?

#4
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018

 daniMMM, on 11 octombrie 2018 - 21:38, said:

Presiunea la gaz e normala?
Ia ghici cine pune întrebări stupide!

 SIonutStef, on 11 octombrie 2018 - 21:13, said:


Ochiurile merg bine, cu flacara in regula.




#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 mamaie12, on 11 octombrie 2018 - 21:44, said:

Ia ghici cine pune întrebări stupide!
Finn, întoarce-te la clonele tale și dă-ne pace. Posted Image

#6
SIonutStef

SIonutStef

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.10.2018

 ericmario, on 11 octombrie 2018 - 21:38, said:

E nou?
Nu este. Stau in chirie si acest aragaz a fost adus de proprietar. La randul lui, l-a primit de la alta persoana, sub premiza ca merge bine.

Proprietarul nu va face nimic cu el, asa ca vreau sa il repar cum pot (am acordul lui).

 daniMMM, on 11 octombrie 2018 - 21:38, said:

Presiunea la gaz e normala?
Nu pot raspunde la aceasta intrebare, deoarece niciunul dintre cei doi instalatori nu a spus ceva despre presiunea la gaz. Ma gandesc ca ar trebui sa fie buna, deoarece ochiurile si flacara pentru gril (in tavanul cuptorului) ard bine.

#7
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018

 ericmario, on 11 octombrie 2018 - 21:48, said:

Finn, întoarce-te la clonele tale și dă-ne pace. Posted Image
N-ai nimerit-o!

@SlonutStef
N-ai specificat, ești pe butelie sau rețea de gaze?

LE
S-a comportat așa încă de la început (de nou)?

Edited by mamaie12, 11 October 2018 - 21:57.


#8
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Io pariez pe instalatorul cu termostatul. Slabeste racordul termostatului si strange la loc. Daca isi revine regleaza flacara la nivel 1 sa fie cea corespunzatoare.

Edited by omuspan, 11 October 2018 - 21:56.


#9
SIonutStef

SIonutStef

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.10.2018

 mamaie12, on 11 octombrie 2018 - 21:52, said:

N-ai nimerit-o!

@SlonutStef
N-ai specificat, ești pe butelie sau rețea de gaze?

LE
S-a comportat așa încă de la început (de nou)?

Imi cer scuze. Sunt pe retea de gaze.

Si nu s-a comportat asa de la bun inceput. Primul instalator a spus ca a fost modificat, deoarece nu mai trebuie sa tii apasat pe buton pentru a circula gazul, cand vrei sa il aprizni.
Spunea ca a fost setat pe "clasic". Si i-au fost scoase treptele.

Asta nu ar fi o problema mare, deoarece pot sa ii cumpar un termometru si sa aflu cam pe unde este nivelul respectiv, insa temperatura este foarte mica... Ceva ce ar fi trebuit sa se faca in 13 minute, s-a facut in 30+...

#10
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 SIonutStef, on 11 octombrie 2018 - 21:13, said:

Cuptorul are probleme. Flacara nu creste deloc mai sus de nivelul 1.

 SIonutStef, on 11 octombrie 2018 - 22:15, said:

Primul instalator a spus ca a fost modificat, ....
Spunea ca a fost setat pe "clasic". Si i-au fost scoase treptele.

Si uite cum sa rezolvat misterul.
Pai daca a fost modificat sa functioneze ca si cum ar fi pe 1, de ce astepti sa mearga mai tare ?

 SIonutStef, on 11 octombrie 2018 - 22:15, said:

Si nu s-a comportat asa de la bun inceput.

Cum adica nu sa comportat asa de la bun inceput ? L-ai vazut tu sa merga mai tare ?

 SIonutStef, on 11 octombrie 2018 - 22:15, said:

... pot sa ii cumpar un termometru si sa aflu ..
Nu ai ce sa faci cu un termometru. Trebuie cumparate piesele defecte si refacut cum a fost cind a iesit din fabrica.

--------
Nu stiu exact cum este facut modelul asta de Zanusi, dar eu ma indoiesc ca "butonul" ala este un buton special. Eu cred ca de fapt acolo este un robinet la fel ca si la celelalte ochiuri, numai ca are desenate cifre in loc de minim, 1/2 si maxim.
Probail ca i sa anulat supavegherea de flacara si cu ocazia respectivei improvizatii, a fost obturat "robinetul" ca a trebuit sa-i bage ceva la supapa ca sa stea permanent deschisa. Banuiesc ca daca se reface supravegherea de flacara, se rezova totul.

Edited by florin71_skoda, 11 October 2018 - 22:36.


#11
SIonutStef

SIonutStef

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.10.2018

 omuspan, on 11 octombrie 2018 - 21:52, said:

Io pariez pe instalatorul cu termostatul. Slabeste racordul termostatului si strange la loc. Daca isi revine regleaza flacara la nivel 1 sa fie cea corespunzatoare.
Imi cer scuze pentru aceasta intrebare... ati putea sa imi spuneti cum ajung la termostat? Este in interiorul cuptorului? Observ pe internet ca are un fir. Are legatura cu acest fir?
Spoiler

 florin71_skoda, on 11 octombrie 2018 - 22:34, said:

Si uite cum sa rezolvat misterul.
Pai daca a fost modificat sa functioneze ca si cum ar fi pe 1, de ce astepti sa mearga mai tare ?



Cum adica nu sa comportat asa de la bun inceput ? L-ai vazut tu sa merga mai tare ?


Nu ai ce sa faci cu un termometru. Trebuie cumparate piesele defecte si refacut cum a fost cind a iesit din fabrica.

--------
Nu stiu exact cum este facut modelul asta de Zanusi, dar eu ma indoiesc ca "butonul" ala este un buton special. Eu cred ca de fapt acolo este un robinet la fel ca si la celelalte ochiuri, numai ca are desenate cifre in loc de minim, 1/2 si maxim.
Probail ca i sa anulat supavegherea de flacara si cu ocazia respectivei improvizatii, a fost obturat "robinetul" ca a trebuit sa-i bage ceva la supapa ca sa stea permanent deschisa. Banuiesc ca daca se reface supravegherea de flacara, se rezova totul.
Am presupus ca nu a fost asa de la bun inceput, deoarece, fiind nou, ar trebui sa functioneze corect. Altfel, ar fi fost schimbat.

Inteleg ca probabil a fost setat sa functioneze ca pe treapta 1. DOresc sa il modific iar ca sa functioneze ca pe treapta 8.

Ma gandesc ca orice aparat electronic poate fi modificat dupa bunul nostru plac...

#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008
intrebare : Ce este cu "sarma" aia cazuta in cuptor? Logic nu ar trebui sa atarne in tava cu placinte!

Edited by stlk, 11 October 2018 - 22:58.


#13
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018

 SIonutStef, on 11 octombrie 2018 - 22:40, said:

Imi cer scuze pentru aceasta intrebare... ati putea sa imi spuneti cum ajung la termostat? Este in interiorul cuptorului? Observ pe internet ca are un fir. Are legatura cu acest fir?
Daca intri aici și dai click pe poza aia cred că o să te lămurești și singur unde se află, dar și dacă îți permiți să intervii.
https://ronishop.ro/...i--aeg/3485.htm

LE
Un pont ca să te lămurești mai repede: se numește "robinet termostatic" (scrie tot acolo)

 stlk, on 11 octombrie 2018 - 22:51, said:

intrebare : Ce este cu "sarma" aia cazuta in cuptor? Logic nu ar trebui sa atarne in tava cu placinte!

"sarma" aia dacă ar fi desprinsă ar trebui să nu se reduca flacăra când cuptorul ajunge la o anumită temperatură și nu invers, ca în acest caz.

LLE
Sau poate chiar este desprinsă și s-a intervenit asupra termostatului de către vreun meseriaș să stea pe debit minim.

Edited by mamaie12, 11 October 2018 - 23:07.


#14
SIonutStef

SIonutStef

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.10.2018

 stlk, on 11 octombrie 2018 - 22:51, said:

intrebare : Ce este cu "sarma" aia cazuta in cuptor? Logic nu ar trebui sa atarne in tava cu placinte!
Nu stiu ce este cu acea sarma. Initial am crezut ca este pentru aprinderea electrica, dar am vazut ca mai exista inca un fir ca acesta. Din imagini, arata ca firul termostatului...

 mamaie12, on 11 octombrie 2018 - 22:53, said:

Daca intri aici și dai click pe poza aia cred că o să te lămurești și singur unde se află, dar și dacă îți permiți să intervii.
https://ronishop.ro/...i--aeg/3485.htm

LE
Un pont ca să te lămurești mai repede: se numește "robinet termostatic" (scrie tot acolo)



"sarma" aia dacă ar fi desprinsă ar trebui să nu se reduca flacăra când cuptorul ajunge la o anumită temperatură și nu invers, ca în acest caz.

LLE
Sau poate chiar este desprinsă și s-a intervenit asupra termostatului de către vreun meseriaș să stea pe debit minim.
Multumesc! Nu eram sigur daca acela este si pentru acest model de aragaz. Dupa cum arata, ma duce cu gandul la butonul de reglare a focului din fata.

Voi incerca in weekend sa desfac masca si sa dau de el.

#15
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

 SIonutStef, on 11 octombrie 2018 - 23:10, said:

Nu stiu ce este cu acea sarma. Initial am crezut ca este pentru aprinderea electrica, dar am vazut ca mai exista inca un fir ca acesta. Din imagini, arata ca firul termostatului...
...
Este termocupla! dar nu cred ca ar trebui sa atarne asa in bataia vantului ci trebuia sa fie prinsa undeva! (sau la tine este prinsa si nu-mi dau eu seama!?).

Edited by stlk, 11 October 2018 - 23:19.


#16
SIonutStef

SIonutStef

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.10.2018

 stlk, on 11 octombrie 2018 - 23:16, said:

Este termocupla! dar nu cred ca ar trebui sa atarne asa in bataia vantului ci trebuia sa fie prinsa undeva! (sau la tine este prinsa si nu-mi dau eu seama!?).
Nu este prinsa. Voi cauta maine suportul. Cel mai posibil lipseste, dar ma astept sa existe inlocuitori.

#17
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

 SIonutStef, on 11 octombrie 2018 - 22:40, said:


Imi cer scuze pentru aceasta intrebare... ati putea sa imi spuneti cum ajung la termostat? Este in interiorul cuptorului? Observ pe internet ca are un fir. Are legatura cu acest fir?
Spoiler


Am presupus ca nu a fost asa de la bun inceput, deoarece, fiind nou, ar trebui sa functioneze corect. Altfel, ar fi fost schimbat.

Inteleg ca probabil a fost setat sa functioneze ca pe treapta 1. DOresc sa il modific iar ca sa functioneze ca pe treapta 8.

Ma gandesc ca orice aparat electronic poate fi modificat dupa bunul nostru plac...
Termostatul trebuie sa stea sus in stanga sau in dreapta daca state langa flacara se dilata excesiv celalat capat al termostatului si asa ramane, ceea ce s-a si intamplat si obtureaza permanent trecerea gazului, trebuie inlocuit. Termocupla e alta problema, cred ca si asta e arsa, sta in flacara complet, trebuie sa stea doar varful si cu flacara minima si cu flacara maxima. Trebuie altul. A umblat un idiot in aragaz, bine ca nu a explodat aragazul.

 stlk, on 11 octombrie 2018 - 23:16, said:


Este termocupla! dar nu cred ca ar trebui sa atarne asa in bataia vantului ci trebuia sa fie prinsa undeva! (sau la tine este prinsa si nu-mi dau eu seama!?).
Termocupla e in stanga jos galbuie.

#18
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 SIonutStef, on 11 octombrie 2018 - 23:40, said:

Nu este prinsa. Voi cauta maine suportul. Cel mai posibil lipseste, dar ma astept sa existe inlocuitori.
Se poate prinde cu orice bucata de tabla si un holsurub (sau doua)
Pote fi chiar si ceva asemanator cu ce este in pozele urmatoare:
Attached File  7013317.jpg   3.49K   20 downloads Attached File  colier.jpg   7.65K   38 downloads
Problema ar fi ca este foarte posibil ca piesa respectiva sa fie defecta.

Ce ai incercuit tu cu rosu, este un termostat cu capilar. Asta citeste temperatura din cuptor si da focul mai tare sau mai incet, in functie de temperatura citita. Piesa respectiva face parte din "termometrul" care ziceai ca vrei sa-l cumperi.  A pus Mamaie12 un link catre piesa respectiva ( ROBINET TERMOSTATIC GRILL/CUPT ,VERT,BY-PASS,0,46M 3429033214 ). Din relatarile tale, se deduce ca piesa asta ar fi defecta si cineva a modificat piesa ca sa stea totusi aprins focul

Ce am incercuit eu cu albastru, este termocupla. Asta "citeste" daca este aprins sau nu focul si cind se stinge focul, inchide complet gazul. Din ce ai relatat, posibil ca si piesa asta sa fie defecta sau anulata.

Attached File  Wh.jpg   201.19K   54 downloads

Trebuie sa gasesti un mester care se pricepe si sa cumperi piesele defecte.

Edited by florin71_skoda, 12 October 2018 - 07:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate