Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Masina de spalat rufe - 14 kg?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
n'a mai intrat poza, iti propuneam o masina de spalat de mare capacitate, casnica, n'arte treaba cu 380

era o valtoare

#20
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,776
  • Înscris: 29.11.2007
Si cum o bagam pe usa? Posted Image Posted Image
P.S. Zice  un tabel de la producator cum ca masina pe care o am acum are capacitatea de ... 19kg Posted Image

#21
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Si ce problema are masina actuala ?
De unde ai cumparat-o ?
Aia Samsung nu e buna ?
De curiozitate, ce / cit de des speli ?!

Edited by trollerul_de_serviciu, 10 October 2018 - 09:16.


#22
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 05.06.2009

View PostDIY, on 09 octombrie 2018 - 19:01, said:

E cam greu sa spal / impart pilota sau covorul in ... doua masini Posted Image



Pentru ca asa m-am obisnuit. Nu, nu e pensiune. E fixatia mea.

pentru astfel de "dileme" exista curatatorii/spalatorii. unele se lauda c-ar fi si ecologice. tu unde locuiesti ?
uite un exemplu :
http://www.extraclean.ro/servicii/
covorul il poti spala si manual, afara in curte.
de cate ori pe luna/an speli covoare/pilote, incat sa merite sa dai atatia bani pe o masina de mare capacitate ?

#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Masina mea de 10 kg spală perfect pilote cu marimea 200/180 mm. Aveam pe timpuri o masina Daewoo cu bule si încărcare verticala in care spălam pilote de 240/200mm. Nu mai tin minte exact ce capacitate avea dar sigur nu trecea de 9kg. Acum nu se mai fabrica. Cred ca trebuie sa te duci in magazinele mari de electrocasnice gen Altex, Flanco, Media Galaxy si sa te uiti la marimea cuvei. O pilota rar cântărește mai mult de 3kg dar are volum mare deci marimea tamburului e importanta insa nu e trecuta in cartea tehnica a masinii deci trebuie sa vezi cu ochii tai. Din cate imi aduc aminte, parca Hotpoint Ariston avea o cuva maricica dar nu avea tehnologie inverter, deci va fi nevoie ca odata la 2-3 ani sa schimbi cureaua.

Uite, asta pare sa aiba cuva mare
https://www.compari....erea-produsului

Attached Files



#24
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,776
  • Înscris: 29.11.2007

View Posttrollerul_de_serviciu, on 10 octombrie 2018 - 09:16, said:

Si ce problema are masina actuala ? De unde ai cumparat-o ?

Nicio problema, in afara faptului ca e pe continentul gresit.

View Posttrollerul_de_serviciu, on 10 octombrie 2018 - 09:16, said:

Aia Samsung nu e buna ?

Care Samsung?! Oricum, as dori sa evit Samsung ... pe cat se poate ...

View Posttrollerul_de_serviciu, on 10 octombrie 2018 - 09:16, said:

De curiozitate, ce / cit de des speli ?!

Mult si rar. Adica o data pe saptamana. Cu exceptia celor doua mari curatenii (de toamna si de primavara) cand duduie totate masinile din casa, de zici ca-s apucate Posted Image

#25
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,776
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcorinadaniela, on 10 octombrie 2018 - 10:02, said:

pentru astfel de "dileme" exista curatatorii/spalatorii. unele se lauda c-ar fi si ecologice. tu unde locuiesti ?{...}

Posted Image Posted Image Urmeaza sa locuiesc la 100 km, numai serpentine, de un oras mare, adevarat. Asa ca trebuie sa ma gestionez pe cont propriu.

View Postcorinadaniela, on 10 octombrie 2018 - 10:02, said:

covorul il poti spala si manual, afara in curte.

Multumesc, nu. Plus ca, la masina, bag covoarele gen cerga, pe care le am in dormitoare si in zona televizorului; voi alege ceva similar si in viitor. Chiar daca mi-as propune, nu prea vad cum le spal p-astea in curte Posted Image

View Postcorinadaniela, on 10 octombrie 2018 - 10:02, said:

de cate ori pe luna/an speli covoare/pilote, incat sa merite sa dai atatia bani pe o masina de mare capacitate ?

Hmmm ... adica poate nu stiu eu ce si cum sa fac, nu-i asa? Posted Image
Mie mi se pare normal ca pilotele, pernele, husele de protectie ale pernelor si ale saltelelor, husele de canapea, pernele de decor sau husele lor (dupa caz), covoarele mentionate mai sus, draperiile si perdelele sa fie spalate de doua ori pe an. In rest, suntem mari consumatori Posted Image de prosoape, echipamente sportive, carpe de bucatarie, paturi si saluri pentru canapele; cele din urma cresc la numar cand e catelul acasa. Astea, plus hainele si lenjeriile de pat intra la spalat o data pe saptamana.
... vezi tu ... se aduna ...

#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 05.06.2009
de acord cu tine ca se aduna, dar nu te obliga nimeni sa speli rar si in cantitati mari. majoritatea celor enumerate de tine se pot spala pe rand, cu o msr de uz casnic de capacitate maxima. doar nu-ti imaginezi ca noi ceilalti, care locuim la bloc, nu spalam niciodata draperii, cuverturi, perdele, etc. si cum tot se poarta stilul minimalist, tendinta este de a renunta la covoare  . personal nu am suportat niciodata cergile, paturile din lana, imi dau mancarimi pe piele doar cand le vad, nu suport sa le ating...

daca spui ca vei locui la tara, poti sa-ti construiesti o valtoare, daca ai vreun rau/parau in apropiere.
ma rog, nu ai avea voie/ nu ar fi in regula sa folosesti detergent...
http://www.turismlan...-din-maramures/


#27
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostDIY, on 10 octombrie 2018 - 17:01, said:

Hmmm ... adica poate nu stiu eu ce si cum sa fac, nu-i asa? Posted Image
Jesus, relax.
Cind un stupid intreaba ceva, intreaba pentru el sau pentru cel caruia-i este adresata intrebarea?!
Intrebam pentru MINE, eram curios sa aflu EU aceasta informatie.
Acum m-am lamurit si este relativ OK.

Una la 12 kg nu te-ar satisface ?
Pentru ca de 14 nu cred ca gasesti in Romania.
Te-am mai intrebat de unde ai luat-o pe cea actuala si ce problema are ?
Sa inteleg ca doar nu vrei s-o cari cu tine la noua locuinta ?

#28
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,776
  • Înscris: 29.11.2007

View Posttrollerul_de_serviciu, on 10 octombrie 2018 - 18:16, said:

Jesus, relax.
Cind un stupid intreaba ceva, intreaba pentru el sau pentru cel caruia-i este adresata intrebarea?!
Intrebam pentru MINE, eram curios sa aflu EU aceasta informatie.
Acum m-am lamurit si este relativ OK.

Ca sa te citez ... Jesus, relax! Adica replica aceea nu-ti era tie adresata Posted Image

View Posttrollerul_de_serviciu, on 10 octombrie 2018 - 18:16, said:

Una la 12 kg nu te-ar satisface ?
Pentru ca de 14 nu cred ca gasesti in Romania.
Te-am mai intrebat de unde ai luat-o pe cea actuala si ce problema are ?
Sa inteleg ca doar nu vrei s-o cari cu tine la noua locuinta ?

Ti-am raspuns, mai sus, intrebarilor: #24

Acu' despre cea de 12 kg. In ultima instanta, o sa cumpar una dintr-asta Posted Image  In vara, cat am avut santier, am stat la o pensiune. Doamna de acolo, foarte draguta, m-a invitat sa-mi spal rufele la masina pensiunii; Whirlpool, cuva mare, 12 kg, adusa din Franta. Am reusit sa umplu o masina pe saptamana numai cu ... haine; mai putin cele ce trebuiau spalate la mana. Si mi s-a parut cam mica pentru stilul meu. Dar ... asta e. Mai caut. Intr-un final, insa, voi lua ce gasesc.

Chiar asa? Mi-as aduce-o si din alta tara. Asta nu-i o problema. Nu-i mare chestie sa dau o tura prin Europa pentru un pic de turism ... aculturalPosted Image  
Idei?

Edited by DIY, 10 October 2018 - 19:11.


#29
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
OK, n-am vazut raspunsul ala.
Dar nici tu nu l-ai vazut pe al meu, cu Samsung Dual Active Wash ;)
Are variante de 13 si 14 Kg, dar cam la fel, nu cred ca se gasesc pe la noi pe aici.

#30
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,776
  • Înscris: 29.11.2007
... hmmm ... nu m-am uitat dupa masina aia dar, daca tin eu bine minte din niste proiecte ... tarile arabe sunt pe 110V @ 60Hz, ca America de nord :( Iar 220-ul pe care-l au e cu conexiune cu 2 faze. S-ar putea sa ma insel dar parca asta-mi ramasese mie in minte ... De-aia nici nu m-am ostenit Posted Image

#31
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,776
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcorinadaniela, on 10 octombrie 2018 - 18:01, said:

de acord cu tine ca se aduna, dar nu te obliga nimeni sa speli rar si in cantitati mari. majoritatea celor enumerate de tine se pot spala pe rand, cu o msr de uz casnic de capacitate maxima. doar nu-ti imaginezi ca noi ceilalti, care locuim la bloc, nu spalam niciodata draperii, cuverturi, perdele, etc. si cum tot se poarta stilul minimalist, tendinta este de a renunta la covoare  . personal nu am suportat niciodata cergile, paturile din lana, imi dau mancarimi pe piele doar cand le vad, nu suport sa le ating...

daca spui ca vei locui la tara, poti sa-ti construiesti o valtoare, daca ai vreun rau/parau in apropiere.
ma rog, nu ai avea voie/ nu ar fi in regula sa folosesti detergent...
http://www.turismlan...-din-maramures/


Posted Image Posted Image  Fara sa ma cunosti Posted Image, imi sugerezi sa-mi schimb stilul de viata, felul in care-mi aranjez casa si planurile de amenajare peisagistica; toate, lucruri despre care nu am intrebat Posted Image
Ce caut eu este un raspuns, cat mai realist, la intrebarea din titlu.

#32
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostDIY, on 10 octombrie 2018 - 20:00, said:

... hmmm ... nu m-am uitat dupa masina aia dar, daca tin eu bine minte din niste proiecte ... tarile arabe sunt pe 110V @ 60Hz, ca America de nord Posted Image Iar 220-ul pe care-l au e cu conexiune cu 2 faze. S-ar putea sa ma insel dar parca asta-mi ramasese mie in minte ... De-aia nici nu m-am ostenit Posted Image
Poate ai noroc Posted Image
In primul rind, exista un model de 15 kg Posted Image
In al doilea rind: manual: http://downloadcente...5E-03_EN_AR.pdf
Pagina 12:
Electrical supply and grounding
AC 230 V / 60 Hz fuse or circuit breaker is required.
Pagina 19:
STEP 5
Power on
Plug the power cord into a wall socket featuring an AC 230 V / 60 Hz approved electrical outlet protected by a fuse or circuit breaker.

Edited by trollerul_de_serviciu, 11 October 2018 - 09:32.


#33
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Eu v-am zis ca nu conteaza asa mult cate kg de rufe intra intr-o masina ci capacitatea in litri a cuvei. Si repet dând exemplul cu masina actuala de 11 litri in care nu Ă®ncape pilota XXL, pilota pe care o spălam bine mersi in masina de 9litri. Decizia magazinele la picior si uita-te cat de mare e tamburul.
Uite asta e cea mai mare https://www.compari....erea-produsului

Dimensiuni
Latime    81.3 cm
Inaltime    101 cm
Adancime    68.6 cm

Uite si un review de pe emag


22 Dec 2017
Achizitie verificata

Excelent pentru cantitati mari

Functioneaza excelent. Are o cuva extra mare in care incap lenjerii de pat din 4 camere. Pot spune ca se simte profesionalul la aceasta masina de spalat. Pentru inalbirea rufelor are 2 programe, una dureaza foarte mult si cealalta mai putin, cea care dureaza putin este excelent pentru materiale mai robuste. E mai eficient sa speli direct decat sa stai sa inmoi petele, deoarece isi face treaba excelent. Pentru a spala geci, plapume, etc, recomand sa le puneti intr-un sac, deoarece afecteaza centrifugarea daca nu si va ies rufele umede. Consumul de energie electrica este foarte redusa pentru marimea pe care o are. PS: Se recomanda a se folosi plin de rufe, altfel poate deteriora tesuturile la 1200 RPM centrifugare.
4

Edited by Freddy12, 11 October 2018 - 13:35.


#34
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,776
  • Înscris: 29.11.2007

View Posttrollerul_de_serviciu, on 11 octombrie 2018 - 09:31, said:

[...]
AC 230 V / 60 Hz fuse or circuit breaker is required.
Pagina 19:
STEP 5
Power on
Plug the power cord into a wall socket featuring an AC 230 V / 60 Hz approved electrical outlet protected by a fuse or circuit breaker.

Multam! Posted Image Acum sa vad daca si cum s-ar putea comanda.

View PostFreddy12, on 11 octombrie 2018 - 13:18, said:

Eu v-am zis ca nu conteaza asa mult cate kg de rufe intra intr-o masina ci capacitatea in litri a cuvei. Si repet dând exemplul cu masina actuala de 11 litri in care nu Ă®ncape pilota XXL, pilota pe care o spălam bine mersi in masina de 9litri. Decizia magazinele la picior si uita-te cat de mare e tamburul.
Uite asta e cea mai mare https://www.compari....erea-produsului
[...]

Coooo-reeect!
Nu inteleg deloc chestia asta cu rufele in kg cand, corect!, volumul conteaza. Mai mult, prin alte locuri din lumea asta mare, se discuta numai de volum si nu de greutate.
Cred ca masina din poze este extrem de apropiata, daca nu chiar identica, cu cea pe care am folosit-o la pensiune; dupa cum povesteam. Bine ca exista!!! Uratica tare, insa Posted Image . Cuva e, intr-adevar, mult mai mare Posted Image decat ce-am mai vazut eu (da, am luat niste magazine la picior) dar ... in fine, asta e.

Multumesc tuturor pentru sugestii !!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate