Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Scaderea numarului tranzactiilor imobiliare

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1195 replies to this topic

#73
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 06.03.2005
In Ziarul Financiar de azi este un articol in care se explica ca scaderea vanzarilor se datoreaza lipsei de muncitori in domeniu constructiilor, proiectele nu se finalizeaza la timp.Cererea nu s-a modificat doar ca oferta nu mai este disponibila, temporar.Treaba asta este sustinuta si de preturi care nu inregistreaza nici cea mai mica scadere, dimpotriva este posibil sa asistam la cresteri daca ritmul de constructie scade.

#74
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
O postare făcută de un om rațional și cu picioarele pe pământ.

#75
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Noua aberatie: Asa zisa plafonare a gradului de indatorare care daca te uiti in gura presei va rupe piata in doua.

Daca intri pe siteul BNR vezi ca ca, de fapt, impactul plafonarii e mult mai mic decat pare la prima vedere. De exemplu o familie de doua persone va putea obtine exact acelasi sume ca si acum daca nu chiar putin mai mult. Pentru prima achizitie gradul de indatorare e de 45% si asa mai departe...

Curat prabusire, nenicule...tineti-va bine!

Edited by FronT, 18 October 2018 - 13:50.


#76
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

View PostFC72, on 18 octombrie 2018 - 11:24, said:

In Ziarul Financiar de azi este un articol in care se explica ca scaderea vanzarilor se datoreaza lipsei de muncitori in domeniu constructiilor, proiectele nu se finalizeaza la timp.Cererea nu s-a modificat doar ca oferta nu mai este disponibila, temporar.Treaba asta este sustinuta si de preturi care nu inregistreaza nici cea mai mica scadere, dimpotriva este posibil sa asistam la cresteri daca ritmul de constructie scade.
Pai si asta ce inseamna? E un semn bun ca nu mai sunt muncitori in domeniul constructiilor?

#77
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,825
  • Înscris: 13.08.2008
Concluzia e clara: Preturile "creste" ! Posted Image

#78
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Cum s-a anuntat stoparea cresterii pretului la imobiliare,cum.a explodat oferta locuintelor scoase la vanzare.
Romanul pe langa poet s-a nascut si speculator. Au stat toti la tira sa creasca,preturile la imobiliare,iar cand s-aatins un varf maxim au scos si ei la vanzare.

View Postvacantamijlocie, on 18 octombrie 2018 - 14:36, said:

Concluzia e clara: Preturile "creste" ! Posted Image

Unde creste ?
In ce oras ?

Edited by geostorm, 18 October 2018 - 14:37.


#79
snach

snach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 12.06.2017
Perspectiva mea. Eu am luat un apart pe Blv Grozavesti , plasat destul de bine intre 2 iesiri de metrou , Grozavesti si Politehnica si 2 parculete mici pe care dau 76k-55.6 mpu cred ca e la o distanata rezonabila de mers pe jos  fata de 2/3 din facultatile din Bucuresti . In 2011, in criza , un coleg a dat  in zona langa fabrica de tigarete 68k pe ceva similar iar zona de atunci a crescut considerabil , mi se pare justificata diferenta aia de pret 8 k cumva .Pe de alta parte vad preturi la 2 camere la 70-80k in Mogosoaia sau ptrin capatul Titanului si pe Th Pallady chiar si la 900m de mine Cortina academy cere pe acelasi apatament ca al meu 150k cu tva , genul asta de apartamente vor suferii corectii daca vom intra in criza .

#80
tytyshor

tytyshor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 21.03.2007

View PostFC72, on 18 octombrie 2018 - 11:24, said:

In Ziarul Financiar de azi este un articol in care se explica ca scaderea vanzarilor se datoreaza lipsei de muncitori in domeniu constructiilor, proiectele nu se finalizeaza la timp.
Defapt articolul zice ca ''Dezvoltatorii pun pe seama crizei muncitorilor vânzările mai reduse de apartamente noi'' si nu cum ai incercat sa prezinti ca s-ar fi facut un studiu in privinta asta.
Orice dezvoltator normal la cap nu o sa zica niciodata ca nu vinde nimic ca e prea scump. Si, asa zisa criza a muncitorilor in constructii cui se datoreaza ? Nu tot celor care construiesc si vand la profituri apropiate de 100% dar salariile uita sa le mai si plateasca ? Nu cumva se datoreaza lipsei conditiilor de munca si a salarizarii adecvate ?
In Ziarul Financiar nu se explica nimic, ci vanzatorii arunca vina pe muncitori ca nu se mai vinde , ceea ce mi se pare de tot rasul .
''Vânzările de apartamente noi continuă conform planului şi nu există niciun declin din partea cererii, spun dezvoltatorii imobiliari din piaţa locală, în contextul în care până în luna iulie a acestui an numă­rul apar­ta­men­te­lor vân­du­te a fost în creş­tere fa­ţă de pe­rioa­da si­mi­la­ră a anului tre­cut. Pe de altă par­te, cos­turile cu con­struc­ţiile au cres­cut, în timp ce nu­mă­rul munci­to­ri­lor este în scă­dere.'' ...din ZF.
Intre timp cei de la ANCPI au zis ca s-a vandut cam jumatate.
E greu sa te ajustezi noii realitati unde cererea nu prea mai este , sau nu mai este pentru toate trompetele de apartamente in camp si fara utilitati.
As fi fost fericit sa spuna ca s-au desteptat romanii si nu mai cumpara toate prostiile, dar defapt nu isi mai permit....asta e realitatea.
Si cum din Ianuarie gradul de indatorare se duce la 45% din cam 70% cat dadeau unele banci se va ajunge la un blocaj pe piata : 50%nu vor vrea  sa scada pretul si cam 50% din potentialii cumparatori nu-si vor mai permite.

View Postvacantamijlocie, on 18 octombrie 2018 - 14:36, said:

Concluzia e clara: Preturile "creste" ! Posted Image
Preturile la gaz, curent , apa , benzina :)))

Edited by tytyshor, 18 October 2018 - 19:00.


#81
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,413
  • Înscris: 24.09.2017
1.M-am interesat la Brasov pentru apartament nou:la 2 ansambluri predarea era in 2018.Cel mai faimos constructor din oras avea predarea in 2020, dar astia-s laudati de toti si ma asteptam oarecum.La Brasov oamenii stiu ca se astepta ani buni pentru un apartament.
2.M-am interesat la Sibiu la 2 ansabluri(cele mai centrale), predarile erau in 2018 si 2019.
3.La mine s-au construit cateva blocuri noi dar nu prea vad ca se imbulzeste lumea.iar la agentiile imobiliare vad aceleasi apartamente ceausesti de un an de zile.poate o fi orasul mic si dasta, a ajuns pretul la 1000- 1200 euro in blocurile noi.
4.Apar reclame din ce in ce mai multe cu bancile, asta inseamna ca nu este cerere pentru credite.
5.poate mi s-a parut mie dar agentii ansamblurilor rezidentiale erau agresivi.nu mai era ceva de genul are balta peste, hai sa dam pe repede inainte.

Edited by bobitad, 18 October 2018 - 19:40.


#82
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posttytyshor, on 18 octombrie 2018 - 19:04, said:

Si cum din Ianuarie gradul de indatorare se duce la 45% din cam 70% cat dadeau unele banci se va ajunge la un blocaj pe piata : 50% nu vor vrea  sa scada pretul si cam 50% din potentialii cumparatori nu-si vor mai permite.

Tu, in mod intentionat manipulezi date, falsifici, si le dai alta interpretare, incercand sa influentezi negativ piata imobiliara, in toate postarile tale.

iata cum este realitatea:
1. nivelul indatorarii debitorilor la creditele bancare imobiliare se va reduce de la 47% (in prezent) la 45% la Programul Prima Casa (ceea ce e nesemnificativ).
2. nivelul indatorarii debitorilor la creditele bancare pt. consum se va reduce de la 45% la 40%.

3. creditele imobiliare in Romania reprezinta numai 20% din total credite bancare, comparativ cu SUA, Franta, Britania (80%), Polonia, Cehia (50%).
4. in Romania, nu creditele imobiliare reprezinta un pericol (rata de neplata e foarte mica in acest caz), ci creditele mici si foarte multe pt. consum.
    Creditele imobiliare sunt incurajate de BNR in continuare.
(toate datele de mai sus sunt din declaratii BNR)

A iti da tu cu parerea ca se va produce un blocaj pe piata din cauza BNR, in baza supozitiilor tale personale, e halucinant... :D

#83
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

View Postsnach, on 18 octombrie 2018 - 15:59, said:

Pe de alta parte vad preturi la 2 camere la 70-80k in Mogosoaia .
Au dat drumul la metroul dn Straulesti de putin timp, parcarea urmeaza. Arata ca mai jos.
Si cu coada de la rondul Mogosoaia tot ajungi in 10-15min la metrou Straulesti. Distanta este cam dubla fata de distanta de la Apaca la Grozavesti. Cu avantajul ca ei au mult verde in jur(3 bucati de padure) si lacul aproape.
https://www.google.c...m/data=!3m1!1e3

Au mers putin prea sus preturile dupa deschiderea metroului. Ma astept la preturi de genul 40-60kE la 2 camere.
La 80kE, poti sa cauti un petic de teren si sa construiesti, ca esti in Ilfov, aprobarile sunt usoare. Dar si terenul a crescut in zona, e 40-50kE o bucata de 400mp cu toate utilitatile. E deformata piata de noutatea infrastructurii.

Daca vorbesti de complexul ala Arbo, pare profesionist lucrat si suprafata utila la 2camere este de 70mp, tocmai ca sa compenseze plasarea in Ilfov. Daca ar scoate 2 camere la 40kE as lua, la 60kE m-as mai gandi, in functie de cat este un teren in zona atunci. Posted Image

Attached File  IMG_20181017_184540416.jpg   360.97K   61 downloads

Edited by alexandrinabob, 19 October 2018 - 09:56.


#84
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

View PostQuantum, on 19 octombrie 2018 - 01:25, said:

Tu, in mod intentionat manipulezi date, falsifici, si le dai alta interpretare, incercand sa influentezi negativ piata imobiliara, in toate postarile tale.

iata cum este realitatea:
1. nivelul indatorarii debitorilor la creditele bancare imobiliare se va reduce de la 47% (in prezent) la 45% la Programul Prima Casa (ceea ce e nesemnificativ).
2. nivelul indatorarii debitorilor la creditele bancare pt. consum se va reduce de la 45% la 40%.

3. creditele imobiliare in Romania reprezinta numai 20% din total credite bancare, comparativ cu SUA, Franta, Britania (80%), Polonia, Cehia (50%).
4. in Romania, nu creditele imobiliare reprezinta un pericol (rata de neplata e foarte mica in acest caz), ci creditele mici si foarte multe pt. consum.
Creditele imobiliare sunt incurajate de BNR in continuare.
(toate datele de mai sus sunt din declaratii BNR)

A iti da tu cu parerea ca se va produce un blocaj pe piata din cauza BNR, in baza supozitiilor tale personale, e halucinant... Posted Image
tocmai am pus un link pe firul de cafenea. Noile conditii de creditare explicate de cineva care se pricepe mai bine, cu cifre.

De fapt creditarea pentru cei saraci nu e limitata, chiar se vor putea indatora si mai mult. Adica preturile la cloace nu scad ca cererea este chiar incurajata. Cele scumpe care au mers prea sus poate vor avea reduceri. Si e de vazut si asta, pentru ca cele scumpe oricum au cautare, nu tin de primacasa.

Dar trebuie sa recunosc ca citind primele titluri si eu am crezut ca limiteaza creditarea de la 1ian. 2019 si pana atunci se vor inghesui oamenii la creditare pentru locuinte. Asa parea.

Edited by alexandrinabob, 19 October 2018 - 10:05.


#85
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postalexandrinabob, on 19 octombrie 2018 - 10:07, said:

De fapt creditarea pentru cei saraci nu e limitata, chiar se vor putea indatora si mai mult. Adica preturile la cloace nu scad ca cererea este chiar incurajata. Cele scumpe care au mers prea sus poate vor avea reduceri. Si e de vazut si asta, pentru ca cele scumpe oricum au cautare, nu tin de primacasa.

Dar trebuie sa recunosc ca citind primele titluri si eu am crezut ca limiteaza creditarea de la 1ian. 2019 si pana atunci se vor inghesui oamenii la creditare pentru locuinte. Asa parea.
Creditarea imobiliara pt. saraci nu e micsorata, e in aceleasi limite.
S-a pus o limitare doar creditelor pt. consum (tot ale saracilor, pt. ca unii s-au intins aiurea sa-si cumpere produse pe credit, mai mult decat pot returna)

#86
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
E, ma bucuram si eu ca scade. Pentru ca in zona mea de interes sunt sau vor fi cateva complexe serios lucrate.

Si la constructiile noi, sunt intradevar multe porcarii, dar sunt si complexe mult mai bune ca in 2008. Si as lua dar nu la preturile de acum.

Stii cum este. Nu se asteapta nimeni la scaderea preturilor pentru bombele alea cu "rate la dezvoltator", lumea ar vrea dinalea bune dar mai ieftine.

Edited by alexandrinabob, 19 October 2018 - 10:39.


#87
tytyshor

tytyshor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 21.03.2007

View PostQuantum, on 19 octombrie 2018 - 01:25, said:

Tu, in mod intentionat manipulezi date, falsifici, si le dai alta interpretare, incercand sa influentezi negativ piata imobiliara, in toate postarile tale.

iata cum este realitatea:
1. nivelul indatorarii debitorilor la creditele bancare imobiliare se va reduce de la 47% (in prezent) la 45% la Programul Prima Casa (ceea ce e nesemnificativ).
2. nivelul indatorarii debitorilor la creditele bancare pt. consum se va reduce de la 45% la 40%.

3. creditele imobiliare in Romania reprezinta numai 20% din total credite bancare, comparativ cu SUA, Franta, Britania (80%), Polonia, Cehia (50%).
4. in Romania, nu creditele imobiliare reprezinta un pericol (rata de neplata e foarte mica in acest caz), ci creditele mici si foarte multe pt. consum.
Creditele imobiliare sunt incurajate de BNR in continuare.
(toate datele de mai sus sunt din declaratii BNR)

A iti da tu cu parerea ca se va produce un blocaj pe piata din cauza BNR, in baza supozitiilor tale personale, e halucinant... Posted Image

Am avut impresia ca stau de vorba cu oameni care stiu despre ce vorbesc . Imi place acuzatia ca falsific date si le interpretez cum vreau eu. Ei draga prietene, astea sunt datele, nu am falsificat nimic (sunt greu de conceput pentru cei care vad doar crestere), cat despre interpretare : fiecare e liber sa interpreteze cum vrea.

Acum hai sa luam punctual ce ai zis tu si as intreba ce reprezinta procentele alea de 47 si 45 % despre care vorbesti? Eu stiu ce sunt dar sunt curios daca si tu stii.

Cat despre ponderea de 20% a creditelor imobiliare din total te-as sfatui sa te mai uiti in alta parte decat Antena3. In 2016 doar prima casa a fost 64% , urmata in 2017 de 58% si aici nu includ creditele imobiliare altele decat PC.

Daca nu stii despre ce vorbesti si vii cu studii de la " un prestigios institut din strainatate al carui nume nu-l putem da" mai bine te abtii , pentru ca daca ajungi sa ii crezi e grea aterizarea.



#88
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 31.01.2011

View PostFC72, on 18 octombrie 2018 - 11:24, said:

In Ziarul Financiar de azi este un articol in care se explica ca scaderea vanzarilor se datoreaza lipsei de muncitori in domeniu constructiilor, proiectele nu se finalizeaza la timp.Cererea nu s-a modificat doar ca oferta nu mai este disponibila, temporar.Treaba asta este sustinuta si de preturi care nu inregistreaza nici cea mai mica scadere, dimpotriva este posibil sa asistam la cresteri daca ritmul de constructie scade.
Sigur de asta au scazut cu aproape 50% tranzactiile atat la imobile noi, dar mai ales la vechi. Vad destule anunturi pe olx/imobiliare, unele erau la vanzare si acum 1 an sau chiar 2.

Eu cred ca Bucurestiul a ajuns la saturatie. In IT exista acum joburi bine platite in Cluj, Timisoara... chiar si in Sibiu, Craiova, Brasov, Constanta sau Iasi. Bucurestiul nu mai e special din acest punct de vedere, si se face tot outsourcing deci cresterea salariului se opreste pe la 3000 euro in development si 4000 in middle management, iar majoritatea sunt oricum mai mici.
Mutarea in Bucuresti are mai putin sens economic fata de acum ~4-5 ani. Cine vrea mai mult pleaca afara, nu mai vine in Bucuresti.

#89
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,895
  • Înscris: 03.12.2001

View PostQuantum, on 17 octombrie 2018 - 19:05, said:

In momentul de fata e o cerere de 120.000 de locuinte noi in Bucuresti (studiu Mai 2018).
ce nu spune studiul ăla e câte apartamente sunt goale și câte sunt locuite de un singur om, care în următorii 10 ani va pleca în lumea celor drepți.
eu mă uit la ai mei în bloc, militari, gorjului. din 44 de apartamente, 1/4 sunt goale, 1/4 sunt locuite de o singură persoană. da, s-a dublat numărul de mașini din fața blocului, da, tinerii vor să cumpere, dar între "eu vreau casa mea" și "eu abia pot lua credit prin prima casă" e o diferență.
dacă mă oprește pe stradă, și eu spun ca mai vreau o casă. nu știu exact pentru ce, să fie acolo. deci iată, cererea de apartamente noi în brașov e în creștere. aha.


View Postbobitad, on 18 octombrie 2018 - 10:11, said:

ce ai marin-ioon? cred ca tu esti primul om caruia ii vreau sa-i dau ignore pe softpedia.
la criza anterioară avea alt username, probabil a luat ban pe el pentru prostie, că stilul și limbajul e la fel de mizerabil.

Edited by vali, 21 October 2018 - 08:08.


#90
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Se contruieste mai putin zic eu pentru ca dezvoltatorii s-au repozitionat pe piata in conditiile cresterilor serioase de costuri cu manopera. La dracu, au ajuns chinezi (asiatici) sa lucreze pe santier in Popesti, care e una dintre cele mai ieftine zone de pe langa Bucuresti!! Ma uit in zonele marginase, nu prea mai vezi sute de apartamente aparute in camp, cu acces pe un drum de servitute insuficient, un dezvoltator aparut peste noapte nu mai are cu cine sa lucreze daca face blocuri in camp pe care sa le dea ieftin. Ar fi si preturile la terenuri, dar cred ca cel mai important e pretul manoperei. Acum 5 ani cand a explodat Popestiul pe blocuri inca se lucrau cu zilieri care nu stiau sa faca nimic, ii aduceau de prin Moldova sau Oltenia la Bucuresti si ii cazau in containere si baraci. Acum oamenii aia sunt deja in Anglia si Germania si pe santierele mai mari au aparut chinezii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate