Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Cumparare masina electrica

* * * - - 12 votes
  • Please log in to reply
17743 replies to this topic

#10819
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,166
  • Înscris: 13.11.2017
Bai cristi ai reusit sa faci muci topicul asta. Ca parca ti-ai lua o electrica da nu-ti vine, inteleg sa intri aici, dar  de ce trebuie sa-ti expui preferintele personale si viata ta privata ?
Te-ai gandit ca poate nu ne intereseaza ?
Iar daca tot ai pareri atat de ferme despre masini, poti sa le expui o singura data nu sa tot le repeti ca tot nu o sa convingi pe nimeni dintre cei carora nu le plac sau nu-si permit Audi si BMW. Ba se poate incadra si la flame

PS. Imi dai voie sa consider ca multe AUDI-uri sunt urate si insipide si in schimb sa spun ca mi se par foarte frumoase Mini One si Mini Cooper ? Posted Image

Edited by Ford4, 20 March 2021 - 15:17.


#10820
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 16.05.2012
Ioniq 5 nu prea e rentabi in Ro pentru ca nu ai unde sa folosesti tehnologia de pe ea (incarcarea la 350kw) si probabil vor mai trece ceva ani sa apara si la noi statii de mare putere. In schimb e o masina cu care as pleca oricand in calatorie prin Europa.

@cristimate Tehnologia de pe "troaca" Ioniq 5 exista in momentul de fata doar la masini de peste 100k (Porsche Taycan si Audi E-tron GT)
Faptul ca aceasta tehnlogie devine disponibila la 35-40k e un mare pas inainte dar tu esti prea plin de tine, neuronii sunt incremeniti in proiect, ai ideile tale fixe si putine asa ca..."troaca" si gata!

Edited by raven75, 20 March 2021 - 15:30.


#10821
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,166
  • Înscris: 13.11.2017
Prin Europa de vest da. Prin Balcani in nici-un caz nu poti sa mergi cu o electrica. Statiile de incarcare sunt mult mai rare decat in Romania.

#10822
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim, on 20 martie 2021 - 12:02, said:

Își mai aduce cineva aminte cu cât trebuia sa vanda model 3? Cu 35.000 dolari. Cei care au pus 1000 usd rezervare acum 7 8 ani sa ia model 3 trebuiau sa primească o mașină de 35.000 usd. Exista asa ceva? Nu evident. E 50.000 usd. Dar prostii au pus botul, i-au dat 1 miliard de euro garanție pt câțiva ani, dobânda 0 ca el sa își poate tina firma în picioare. Și cât costa azi mașina? 50.000 cea mia ieftina...
Vorbesti de dolari deci te referi la piata din SUA unde cel mai ieftin Model3 nu e 50.000 cum zici tu ci fix $37,490.
Macar cauta informatia ca nu-i greu sa o gasesti.

Edited by MembruAnonim, 20 March 2021 - 16:06.


#10823
Nesta3

Nesta3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 28.02.2016

View PostMembruAnonim, on 20 martie 2021 - 11:20, said:



Hyundai la 60k e o măgărie. Una mare. De altfel se va vedea si în vanzari în ro. E ca Kia stinger aia... E superba, e speciala dar tot nu o cumpără nimeni. Tot s4 își ia lumea.
Aici cu Kia m-ai atins la corason🤨
Stingerul nu a fost niciodată targetata pentru tari precum Romania.Asta se vede din motorizari si din publicitatea spre deloc facuta.E doar de imagine si pentru fanii marcii sau doar pentru cine isi doreste rachete, adica3.3 v6 benzina sau 2.0 turbo benzina si pe care nu intereseaza consumuri sau impozite.Au aruncat ei cunoscutul 2.2 diesel 200cp, dar cum pe romanasi nu ii scoti din ALH, 1.9tdi sau 2.0tdi, nu prea s-a vandut.In America sau alte tari cu iq mai ridicat, a rupt pe vanzari.
Asa cum a fost si cu Optima: au venit initial cu 2.0 benzina aspirat, 1.7 diesel si alte motorizari "neinteresante".Au vândut in ultimii 2 ani sa zic, 1.7 diesel 141cp cutie DCT.Daca voiau sa rupa norii, puneau 2.0 diesel 136cp/184cp de pe Sportage si aia era.Ceed-ul 2007 a ridicat marca cel putin in Europa si din 2010, Sportage a rupt la vânzări impreuna cu urmatoarele generatii de ceed.Si inca o face Sportage-ul.
Partea electrificata :soul electric, niro hibrid/plug in/electric si mai nou si ceed plug in, ocupa un procent mic in vanzari,cel putin la noi.Dar se vand si astea.
Kia EV6 care va avea debutul luna asta si imparte aceeasi platforma cu Ioniq 5, va fi startul pentru Kia in dezvoltarea marcii pe plan electric.

Ai dat precomanda de Spring?Cica se blocase serverele.Zici ca e black friday😁

#10824
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim, on 20 martie 2021 - 16:05, said:


Vorbesti de dolari deci te referi la piata din SUA unde cel mai ieftin Model3 nu e 50.000 cum zici tu ci fix $37,490.
Macar cauta informatia ca nu-i greu sa o gasesti.
Attachment Screen Shot 2021-03-20 at 7.05.09 AM.png

Pai chiar nu te contrazic... A făcut exact ce a promis aici musk e de apreciat. Când am citit asta prima data prin 2010 am crezut ca visează dar omul a făcut tot ce a zis. Mai puțin aia cu autopilotul, acolo nici în 2030 nu va avea autopilot level 5. Dar el cere bani pe el ca și cum ar fi gata. Încearcă si alții modelul dar nu le iese.

Lansează nu vezi mașini la 58k versiunea de top. Hyundai. Exact cât o Tesla 3 long range în România. Și sunt unii care au văzut poze dar deja au hoatarat ca sunt ceea ce trebuie. Mai ales în ro. Dacă prostia ar durea mulți s-ar tine cu mâinile de cap.

View PostNesta3, on 20 martie 2021 - 16:46, said:


Ai dat precomanda de Spring?Cica se blocase serverele.Zici ca e black friday😁

Nu. Tre sa vb cu amicul meu. Da o naiba, vedem. La banii aia cu asta se va livra pizza la iarna. Nu mai merita sa iei altceva.

Edited by MembruAnonim, 20 March 2021 - 20:03.


#10825
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 16.05.2012
cristivorbagoala: "Își mai aduce cineva aminte cu cât trebuia sa vanda model 3? Cu 35.000 dolari. Cei care au pus 1000 usd rezervare acum 7 8 ani sa ia model 3 trebuiau sa primească o mașină de 35.000 usd. Exista asa ceva? Nu evident. E 50.000 usd. Dar prostii au pus botul, i-au dat 1 miliard de euro garanție pt câțiva ani, dobânda 0 ca el sa își poate tina firma în picioare. Și cât costa azi mașina? 50.000 cea mia ieftina..."

vine dovada ca pretul e unul corect.

Raspunsul e uluitor: "Pai nu te contrazic... A făcut exact ce a promis aici musk e de apreciat. Încearcă si alții modelul dar nu le iese."

Prietene esti penibil. La fel te sucesti si cu prietenii sau sotia? mi-e mila ca trebuie sa suporte un individ ca tine...

#10826
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vorbeam de lansare. Când a lansat a lansat la aproape 50k. Deși el când a ieșit pe scena a zis... 35.000 USD. Puneți comenzile și parca 1 milioa ln de oameni au plătit 1000 USD rezervare pe o poza. Acum a ajuns la aproape 35k după ani de vânzări. Ai înțeles exact ce vorbeam. Las-o pe nevasta mea în pace ca nu te apropii tu de curu ei...

Iar la 50k USD ma refer exact la modelul ala promovat atunci ca fiind de 35.000. Ca o sa aibă autopilot, ca o sa fie cu 2 motoare, ca o sa aibă range de peste 500km. Aia e exact 50.000 USD.

Amicul meu a pus comanda exact atunci. A scos cardul și a plătit aia 1000 USD. Bine el fiind în Europa a dat pe mașină 59000 euro.

Îmi rastalmacesti cuvintele dar înțelegi exact ce zic.

Youtube păstrează lansarea. La Tesla 3. E de văzut. A zis ca are pe ma-sa și pe ta su. Și prețul? Evident 35000 USD. Și 1 milioa de oameni au plătit resevare de 1000 USD. A fost mega tare. Când a zis ca când o livram? La anul... După care s-a corectat. Ca asa cred eu :)

Am văzut show-ul ala live.

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 20 March 2021 - 20:27.


#10827
Nesta3

Nesta3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 28.02.2016
Ti-am zis cu Tesla:pana nu isi face reprezentanta si service in Romania, poate sa coste si cat e-2008-ul meu.Nu ai suport, nu iei.Asa, orice producător cere cat vrea.Ca poate oferi maxim in banii ceruti,asta ramane de vazut.Hyundai a demonstrat ca poate si chiar daca Ioniq 5 e o masina scumpa, experienta cu electricele si hibrid/plugin hibrid, garantia mare si suportul oferit in Romania  o pune in fata Tesla in momentul asta.La noi in tara.Cine are Tesla acum ori are foarte multi bani si nu il intereseaza aspectele de mai sus, ori e vreun vloger, youtuber etc care castiga bani frumosi din promovari.Mai nasol e sa ai Tesla de peste 50mii euro,gen model 3 sau aproape de suta de mii, gen model S si sa atarni la pomana de la lidl, kaufland si alte pomeni.Sau sa ai si e-tron si sa stai la pomana.
Dacia Spring e ideala pentru oras si cel mai important,  pentru cine o poate incarca acasa.Are autonomia mica si e cam mare deranjul sa stai sa alergi din statie in statie la 2 zile sau chiar mai putin.

#10828
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,296
  • Înscris: 08.01.2021
Pai cine face 150km in oras in doua zile?
Într-un oraș care se respecta nu treci probabil de 15km/h viteza medie. Ca sa faci 150km in doua zile fie din asta trăiești (curierat), fie îți iei câmpii.

#10829
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostKiloW, on 21 martie 2021 - 11:46, said:

Într-un oraș care se respecta nu treci probabil de 15km/h viteza medie.
Nu-i asa ca nu prea ai iesit din tara ca sa vezi cum arata si alte orase "care se respecta" ?
Eu ca sa ajung din nordul orasului la un prieten care sta in sud am de mers 72Km, din care ~65 pe autostrada. Acelasi oras ... "care se respecta". Ce viteza medie crezi ca obtii in cazul asta si cam cata autonomie iti trebuie pentru o singura vizita ?

Dar e corect, in zilele "normale" nu face nimeni mai mult de 50-60 Km ... ce ne facem insa cu weekendurile?

Eu consider ca autonomia minima de confort la o masina trebuie sa fie de 450-500 Km reali.

Edited by ro_explorer, 21 March 2021 - 12:10.


#10830
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,296
  • Înscris: 08.01.2021
65km pe autostrada nu prea se încadrează la "oras".
Dacă e să-i faci zilnic, eu, zic ca îți iei ceva mai confortabil și mai puternic și eventual mai sigur decât un Spring.

Edited by KiloW, 21 March 2021 - 12:12.


#10831
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
La cât costă, spring e imbatabil.
Pentru fâțâială prin oraș e arhisuficient. Și cum mai e și prima de la stat, e de luat.

#10832
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostKiloW, on 21 martie 2021 - 12:09, said:

65km pe autostrada nu prea se încadrează la "oras".
Sunt 2 autostrazi care trec prin oras. Daca locuiesti la periferie e cel mai comod sa mergi pe autostrada.
Ca sa ajung la alt prieten, care sta in vestul orasului, am 35 Km, din care 28 pe autostrada ;) ...

#10833
Nesta3

Nesta3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 28.02.2016
Eu zic ca mai mult de 100-120km nu are autonomie iarna.Sau cat e frig afara si bateriile sunt reci.

#10834
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Oricum, sincer, mi-as cumpara un Spring daca as avea nevoie de o chestie strict de oras (unde confortul la drum lung, tinuta de drum, capacitatea de cargo si autonomia nu au mare importanta).

Edited by ro_explorer, 21 March 2021 - 12:24.


#10835
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,296
  • Înscris: 08.01.2021

View Postro_explorer, on 21 martie 2021 - 12:17, said:


Sunt 2 autostrazi care trec prin oras. Daca locuiesti la periferie e cel mai comod sa mergi pe autostrada.
Ca sa ajung la alt prieten, care sta in vestul orasului, am 35 Km, din care 28 pe autostrada ;) ...

Eu am centura, însă la 8 dimineața și 6 seara e un covrig de mașini oprite, când 15km/h sunt un vis umed... Ok acum cu pandemia e mai calm. eu ma refer la vremurile "normale". Aceasta fiind spuse în câteva minute plec spre un amic care e la 35km, fix pe respectivul covrig. Însă n-aș face sportul asta la orele de vârf...zilnic.

Revenind la oile noastre eu sunt aproape convins ca mulți care iau spring mai au o mașină.

Edited by KiloW, 21 March 2021 - 12:30.


#10836
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da mai normal ca cine mai ia Spring mai are o mașină sau chiar 2. Eu o luam pt ca de fapt nu pierzi nimic în 3 ani. Sunt sigur ca peste 3 ani o dai cu 7000. O iei cu 8000 o dai cu 7000. Hai sa fim serioși. Și o foloseam și la niște chestii... Nimic re carat...

Eu cred ca tine cam 120km maxim. Dar vedem. Va dați seama că în condițiile actuale Spring e masina ideala de frecabheala în oraș. Eu fac cam 100km pe zi minim. Ca ma foiesc.

Edited by MembruAnonim, 21 March 2021 - 12:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate