Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 

Masini electrice care produc cryptomonede. Cat de realizabil e acest lucru?

  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,287
  • Înscris: 05.06.2002
posibil sa fie ceva de genul: inchiriatul masinii electrice costa 20$ pt 10km din care costul curentului care-l consuma masina electrica este sa zicem 2$ pt acei 10km, ei bine, acei 2$ ti-i platesc in cripto si care oricum sunt inclusi in pretul total un pic umflat, dar da bine la marketing.

Edited by Fane, 19 September 2018 - 22:50.


#38
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,890
  • Înscris: 25.01.2007

 Crusher123, on 19 septembrie 2018 - 19:03, said:

Citeam niste articole pe cointelegraph si am gasit ceva interesant.
O companie din Singapore vrea sa lanseze o serie de vehicule, bazata pe tehnologia blockchain, care vor produce cryptomonede in timp ce utilizatorii calatoresc.
La momentul actual, foarte multe tari, se lupta pentru a inlocui autovehiculele, ce circula pe baza de combustibil, cu autovehicule electrice pentru a micsora emisiile de CO2.
CyClean Ă®și propune să combată această problemă prin combinarea software-urilor de tip blockchain și criptocurrency cu vehiculele electrice, precum și cu alte produse, cum ar fi panourile solare și bicicletele. Compania va permite utilizatorilor săi,  să Ă®nchirieze aceste produse eficiente, din punct de vedere energetic și să fie recompensată cu criptocurrency.
Vehiculele electrice și produsele furnizate ale companiei CyClean sunt echipate cu un cip care se conectează la serverul CyClean, care calculeaza energia folosita in timpul călătoriei, aceasta fiind recompensata cu cryptomonede.
Cum vi se pare aceasta ideie? Poate fi realizata?
Nu te baga prea tare, ca io acum lucru la o criptomoneda care te recompensează când stai degeaba. Când voi lansa chestia asta, aia dau faliment instant. Trimite-mi mailul pe pm, să-ți dau invitație vip la lansare.

#39
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Probabil va reduce drastic autonomia masinilor electrice, care oricum e cea mai mare problema a lor.

#40
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ideea aici find  probabil sa acopere costurile de achizitionare si functionare. Inutil daca nu este facut in un criptocurency de larga circulatie...ca n-ai ce sa faci cu ele...

#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu mă duc să îmi iau niște blockchainuri de la non stop că mi-e foame.

Ați încercat blockchainul cu zmeură ?

Doamne ce topice ce întrebări ce dezbateri.

Vede unu ceva pe internet, un fake news, o gogoriță, o fantezie, o crede, vine și face un copy paste aici și zice:

Quote

Cum vi se pare aceasta ideie?


#42
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Crusher123, on 19 septembrie 2018 - 19:16, said:

Va fi un vehicol electric obisnuit, doar ca vor avea un cip, bazat pe blockchain, care va inregistra niste date si le va transmite catre CyClean. Asta de fapt era sensul.
Laser frate !

 Crusher123, on 19 septembrie 2018 - 19:22, said:

Compania va da aceste vehicule in chirie, iar energia care o vei consuma pe parcurs calatoriei, va fi recompensata cu crypto.

Deci, din ce am inteles eu, cipul acesta are rolul de a transmite datele despre energia consumata catre companie. Compania, dupa ce primeste aceste date, recompenseaza utilizatorul cu cryptomonede pentru energia care a consumato pe timp de calatorie.

 Argentww, on 19 septembrie 2018 - 19:39, said:

O idee absolut geniala, ce sper ca va progresa si va cuprinde cat mai multe tari...Citind mai sus comentarii, nu inteleg ce nu poate fi clar? Ceea ce urmeaza e luat de pe cointelegrahp. Am citit personal, am ramas truly impressed.: ''...CyClean aims to combat the issue by combining blockchain and cryptocurrency software with electric-powered vehicles as well as other products, such as solar panels and bicycles. The company will allow its users to rent these energy-efficient products and be rewarded with cryptocurrency.
Electric vehicles and products supplied to CyClean by leading producers are upgraded with a chip that connects to the CyClean server, it then tracks the traveled meters or watts of the user and rewards them accordingly.
There is a fixed amount of daily rewards for users and that total is divided by the number of users who have exceeded more than a kilometer of travel that day or produced more than one watt. With that said, the amount of CyClean coins awarded to users will be proportionate to the distance travelled or watts produced....''
P.S. Poate ajunge si pe la noi, prin Romania
Io sper să facă și un model de blockchain comestibil. Și un model de blockchain care să gândească el singur. Și să se poată implanta în locul creierului. Care uneori la unii e loc gol, gen teren viran.


 laffin, on 19 septembrie 2018 - 19:54, said:

suna a bullshitul ala din anii 2000 cand toti iti spuneau ca viitoru-i ala cand vei avea net de mare viteza, gratis de la provider, in schimbul vizualizarii de reclame.
Păi ce facem boss aici ? Tu plătești netul ?
Eu am de la Erdeesh, din când în când mai zic de bine de ei pe internet, pe forumuri și ei îmi dau moka gen 5 ani, vine acasă o cutie cu un Aiphone XS, chestii de genul acesta.
La mine viitorul promis s-a adeverit.


Eu am inventat acum 3 minute bicicleta care produce cryptomonede.
Bicicleta eco pe bază de bitcoin.

Vii și o închiriezi de la mine. Costă 5 milioane de euro pe zi.
Pentru fiecare 5000 de km parcurși primești un bitcoin.
Dar vii cu filmare cum ai pedalat să nu fie probleme de țeapă ceva.

Care te bagi ?

Edited by waterman, 20 September 2018 - 08:33.


#43
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Waterman stai asa...si banii normali sunt absolut artificiali...singura lor valoare o dau tranzactiile care se fac cu ele....la criptomonede spilul e altul...cat lucreaza aparatul atat primesti inapoi. Cu alte cuvinte exista o piata, un raport intre minare si rasplata primita...care asta este pana la urma influentat de preturile produselor in criptomonede. SI cum fiecare comerciant se afla in concurenta cu altii pretul final al criptomonedei are o baza reala, concurentiala , ce tine de cei ce vand produsele ce pot fi cumparate cu criptomonede. Problema fiind de  fapt cu speculantii care folosesc ferme de minat pentru a influenta piata.  Aici daca rezolvam  problema putem spune ca criptomoneda e ceva real.

Edited by karax, 20 September 2018 - 09:18.


#44
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 09.08.2005

 Argentww, on 19 septembrie 2018 - 19:39, said:

O idee absolut geniala, ce sper ca va progresa si va cuprinde cat mai multe tari...
va cuprinde că fraierii e mulți....
E exact același lucru cu punctele bonus de la operatorii gsm. Sau cashback la carduri de credit. Sau orice alt schemă de hai să-ți dăm 1-2% din ce ai cheltuit la noi. Cu deosebirea că la ăștia poți transforma punctele în ceva concret în timp ce o criptomonedă oarecare dacă merge, merge, dacă nu, nu. 99,99% va fi nu. Deci e amăgire curată.

 rixthina, on 19 septembrie 2018 - 19:51, said:

De unde au fonduri sa plateasca?
Care fonduri? Îți dau X rentacarcoin. Care sînt compuse de softul din serverul lor. Îi costă niște curent electric. Valoarea în bani reali - zero.

 XON-XOFF, on 19 septembrie 2018 - 20:55, said:

mi se pare un nonsens; de ce să recompensezi pe cineva pt că consumă energie ?
Îl recompensezi fiindcă 1) ți-a cumpărat produsul și 2) a fost fraier să pună botul la o recompensă tip blana ursului din pădure.

 pufonel, on 19 septembrie 2018 - 22:51, said:

Probabil va reduce drastic autonomia masinilor electrice, care oricum e cea mai mare problema a lor.
Nu mașina calculează ci serverul firmei.

#45
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Poti sa faci practic cu absolut orice o piata , pe orice reguli vrei tu. Existand o singura conditie: mediul de schimb sa fie unul in raport cu munca prestata de catre o persoana si in raport cu valoarea reala a  muncii cuiva. In rest pot sa fie criptomonede sau orice altceva artificial ca nu se pune problema. Te pot plati si in curent electric daca vreau nu conteaza, conteaza doar sa ai o piata functionala.

#46
Argentww

Argentww

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 10.08.2018

 karax, on 20 septembrie 2018 - 09:20, said:

Poti sa faci practic cu absolut orice o piata , pe orice reguli vrei tu. Existand o singura conditie: mediul de schimb sa fie unul in raport cu munca prestata de catre o persoana si in raport cu valoarea reala a  muncii cuiva. In rest pot sa fie criptomonede sau orice altceva artificial ca nu se pune problema. Te pot plati si in curent electric daca vreau nu conteaza, conteaza doar sa ai o piata functionala.
Spui bine si la obiect. E idee inovativa despre care Romania nu a mai auzit pana acum...Caci la noi abia acum, recent a ajuns vorba despre critpomonede. Daca ar fi asa, de discutat, cam 5% dintre toti Romanii au auzit despre crypto si blockchain...Restul doar posteaza inutil pe forum sau nu vad potential de dezvoltare in aceasta idee., ceea ce e absurd.

#47
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,528
  • Înscris: 29.10.2017
Ia puneti o poza cu o moneda din aceea, si una cu un no-hai, sa vad si eu, daca da bine pe feisbuc.

Fotogenice, ori ba.

#48
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
S-ar putea face ca un fel de promotie de promovare a unei monede. Cum a fost si cu electroneum. Ulterior după un pump si o crestere a cursului pe bază de piramidal ăşi scot initiatorii proiectului banii pe tărăşenie şi apoi ori inchid treaba ori baga taxa de folosire ca la orice produs.

#49
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,528
  • Înscris: 29.10.2017
Aha, ...
Moneda aceea e un fel de like,  nu ai ce face cu ea.
Initiatorii castiga bani si popularitate, multimea fiind doar vrajita de partea din cuvant moneda.
Misto, vor pune multi botul.
Si, nici clima nu se va mai duce de rapa. Practic vin bani si din acea propaganda.
Sau, mare parte de acolo!

 Argentww, on 20 septembrie 2018 - 14:00, said:


Spui bine si la obiect. E idee inovativa despre care Romania nu a mai auzit pana acum...Caci la noi abia acum, recent a ajuns vorba despre critpomonede. Daca ar fi asa, de discutat, cam 5% dintre toti Romanii au auzit despre crypto si blockchain...Restul doar posteaza inutil pe forum sau nu vad potential de dezvoltare in aceasta idee., ceea ce e absurd.
O alta moneda ar fi bonurile de masa.
Cate criptomonede ar costa o paine, sa discutam direct, vad ca te pricepi.

Cat costa la casa de schimb valutar o moneda din asta?
Ok, poti spune ca nici nu imi primeste bonul de masa la exchange...


Poate mai pe intelesul meu, poti explica si in acest mod:

Vin 10 oameni si ma ajuta sa culeg via.
Dar, nu ii platesc, si le voi da ceva in schimb.
Dar, nimic concret...poate le ofer o reducere la diverse produse ale
mele, ori ale partenerilor mei de afaceri.
Le dau ceva "la mana ", in scris.
Astfel, am emis o criptomoneda.

Si, daca  propaganda e buna, voi planta mai multa vie, mai multi vor veni la cules, si tot asa.

#50
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Retard coin

#51
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,528
  • Înscris: 29.10.2017
Metode de a pacali fiscul.
Bonurile de masa intra in aceeasi categorie.
Mai degraba as spune evazive coin.

#52
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Daca s ar face Retard coin toti retarzii le ar cumpara

#53
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Sunt cateva  probleme rezolvabile insa ideea in sine mi se pare geniala

#54
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Cred că mecanici de locomotivă şi vatmanii ar putea să-ţi monteze aparate de minat in autovehicule.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate